Skocz do zawartości


Zdjęcie

„Polski” pingwin był największy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Palaeeudyptes klekowskii, który żył na Antarktydzie 37-40 mln lat temu, był wzrostu człowieka i zdecydowanie przewyższał współczesne pingwiny.

 

fctzl2.jpg

fot/domena publiczna

 

Polsko brzmiący drugi człon nazwy gigantycznego pingwina nie jest przypadkiem. Gatunek ten wprowadzili do naukowego obiegu w 1990 r. biolog prof. Andrzej Myrcha, geolog prof. Andrzej Tatur i argentyński geolog Rodolfo Del Valle. Nazwa ptaka była uznaniem zasług prof. Romualda Klekowskiego z Polskiej Akademii Nauk, który od 1969 r. współorganizował polskie badania w Antarktyce.

 

1etfn7.jpg

Pingwiny cesarskie to najwięksi żyjący przedstawiciele tych ptaków. Fot. Lin Padgham, Creative Commons

 

 

Przez lata zwierzę było znane z nielicznych szczątków, co bardzo utrudniało dokładne oszacowanie jego wielkości, choć było pewne, że to jeden z największych pingwinów. Przełom nastąpił niedawno za sprawą nowych odkryć, których dokonała na Wyspie Seymoura Carolina Acosta Hospitaleche z argentyńskiego Muzeum La Plata.

Właśnie na tej wyspie swoich odkryć dokonali polscy badacze, ale Acosta Hospitaleche miała więcej szczęścia i natrafiła na najbardziej kompletny (choć wciąż bardzo niepełny) szkielet Palaeeudyptes klekowskii, a także dwie większe kości. Jedna jest częścią skrzydła, a druga to rekordowo długa jak na pingwiny kość skokowa (9,1 cm).

 

15nu92v.jpg

fot/domena publiczna

 

W oparciu o tę ostatnią kość i znajomość anatomii pingwinów argentyńska badaczka obliczyła, że cały ptak ważył 115 kg i miał 201 cm długości (licząc od stóp do końca dzioba, wysokość w pozycji stojącej wynosiła około 1,6 m). Był więc największym znanym nam przedstawicielem pingwinów.

 

18ykpv.jpg

fot/domena publiczna

 

Tytuł ten należał dotąd do również wymarłego Icadyptes salasi, który żył jakieś 36 mln lat temu u wybrzeży Peru i miał około 1,5 m wzrostu. Królujący obecnie wśród tych ptaków pingwin cesarski ma 1,1 m wzrostu i waży marne 46 kg.

Odkrycie nowych szczątków naukowcy ogłosili na łamach magazynu „Geobios”.

 

Źródło: archeowieści  ezmwhz.jpg

link: http://archeowiesci....byl-najwiekszy/







Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych