Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zwiększona ilość rtęci w Oceanach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Badacze doszli do wniosku, że ilość rtęci w oceanach potroiła się od początku rewolucji przemysłowej. Niepokojące jest też to, że substancja nie zalega tylko w głębinach, ale pozostaje dłużej bliżej powierzchni. Może to oznaczać, że morskie ekosystemy są zagrożone

 

Szkodliwe substancje dostają się do wody na przykład w wyniku działania kopalń, ale są też po prostu obecne w ściekach przemysłowych. Według naukowców cząsteczki rtęci rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mogą mieć negatywny wpływ nawet na te części świata, które są usytuowane daleko od zakładów przemysłowych. Rtęć wywołuje zwykle neurodegenerację organizmu żywego.

 

6ob2e2yyk5u5.jpg

Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images

 

Negatywny wpływ działalności człowieka na życie w morzu i oceanie widać na różnych poziomach. Ze względu na kierunek wiatru i prądów morskich, jest to o wiele bardziej widoczne w obszarach bliżej biegunów niż na równiku. Pomiary wskazują na to, że od czasu gdy rozpoczęła się tak zwana rewolucja przemysłowa, czyli od XVII wieku, ilość cząsteczek rtęci w oceanach zwiększyła się ponad trzykrotnie (3,4 razy). Całkowita ilość antropogenicznej rtęci w oceanach jest szacowana na 290 milionów moli.

 

Badania wykazały, że zawartość rtęci w wodach północnego Atlantyku i w Arktyce jest większa, niż w wodach południowego Atlantyku, a także w południowej części Pacyfiku. Naukowcy zauważyli, że rtęć opada z powierzchni do dolnych warstw oceanu, ale jest to proces, który trwa bardzo wiele lat, więc może się kumulować oddziałując na ekosystemy. Na dodatek może dojść do nasycenia głębin, które przestaną absorbować rtęć powodując jeszcze większe zatrucie wód powierzchniowych.

 

Według naukowców emisje rtęci z elektrowni węglowych mogą być znacznie zmniejszone za pomocą specjalnych filtrów. Na szczęście stają się one normą w krajach rozwiniętych, ale w wielu krajach trzeciego świata nie można sobie na to pozwolić. Równie istotnym źródłem rtęci są ścieki przemysłowe. Tutaj sytuacja jest podobna i w wielu krajach rozwijających brakuje niezbędnych systemów ich oczyszczania.

x3k2mtz6iie9.jpg

Trylobity, pozostałość wymierania permskiego - źródło: Wikipedia

Rtęć była już w przeszłości winna wielkiemu wymieraniu gatunków. Było to tak zwane wymieranie permskie, do którego doszło 250 milionów lat temu. W wyniku wielkiego wzrostu aktywności wulkanicznej do atmosfery dostało się wtedy 30 razy więcej rtęci niż zwykle. Ta katastrofa szczególnie mocno dotknęła właśnie oceany. Oblicza się, że wyginęło wówczas nawet 95 procent wszystkich organizmów morskich. Nie można zatem ignorować rosnącego stężenia rtęci, ponieważ jeśli nie opanujemy jej dopływu do środowiska, może się to skończyć kolejnym wymieraniem

 

Źródło


  • 4





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych