Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mózg i świadomość - przełom?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ostatnio na forum trwała zażarta dyskusja na temat duszy/świadomości, tak więc temat mam nadzieje niektórym wiele wyjaśni. :)

Odkryto siedlisko świadomości

Podczas wykonywania operacji neurochirurgicznej na kobiecie cierpiącej na epilepsję, lekarze z George Washington University pobudzili obszar mózgu, który nieoczekiwanie - doprowadził do utraty jej świadomości. To niezwykłe odkrycie może rzucić nowe światło na charakter samej świadomości.

0003D64KRO4KGKIV-C116-F4.jpg

 

Wielu naukowców przekonuje, że w mózgu istnieje jeden konkretny obszar, który odpowiada za koordynację wszystkich procesów składających się na świadomość. Jeżeli tak jest w istocie, to naukowcom udało się go znaleźć, a dzięki elektrycznej stymulacji - także wyłączyć.

 

- Opisaliśmy region w ludzkim mózgu, którego stymulacja elektryczna w sposób powtarzalny prowadziła do zaburzenia świadomości. Mechanizmy neuronalne leżące u podstaw świadomości nie są w pełni zrozumiałe - powiedział Mohamed Koubeissi, szef badań.

 

Zespół Koubeissiego wprowadził do mózgu 54-letniej pacjentki elektrody, które miały zidentyfikować obszary jej mózgu, które były aktywne, gdy zbliżał się atak padaczki. Wszystkie były zlokalizowane w okolicy przedmurza (łac. claustrum), którego do tej pory nie pobudzano.

 

Przedmurze to cienka na 1-2 mm warstwa istoty szarej, leżąca między torebką ostatnią a torebką zewnętrzną mózgu. Torebka zewnętrzna oddziela przedmurze od jądra soczewkowatego, zaś torebka ostatnia oddziela je od wyspy. W obrębie przedmurza wydzielono okolice czuciową, słuchową i wzrokową. Obszar ten tworzy sprzężenie zwrotne z korą, tzw. przedmurzowo-korową pętlę neuronalną. Dokładna rola przedmurza nie jest znana, najprawdopodobniej odgrywa ona istotną rolę w komunikacji półkul mózgowych, szczególnie regionów kontrolujących uwagę. Niektórzy przedmurze porównują do dyrygenta koordynującego orkiestrą (korą mózgową). Francis Crick, jeden z odkrywców DNA, uważał przedmurze za siedlisko świadomości.

 

Centrum dowodzenia mózgu

Lekarzom z George Washington University po raz pierwszy w historii udało się "wyłączyć świadomość". Stało się to w efekcie bombardowania impulsami elektrycznymi regionów wyspy przednio-grzbietowej i przedmurza. Ponieważ zaawansowane operacje neurochirurgiczne dokonuje się na świadomych pacjentach, efekt był widoczny natychmiast. Kobieta nie reagowała ani na polecenia wizualne, ani słuchowe, a jej oddech zwolnił. W tym samym momencie, w którym zaprzestano stymulacji, pacjentka odzyskała świadomość. Eksperyment powtórzono i za każdym razem stymulacja tego samego obszaru dawała identyczne rezultaty. Co ciekawe, umieszczenie elektrod 5 mm dalej od przedmurza nie wywołało żadnego efektu.

 

0003D8EBKGMQU0JO-C116-F4.png

Aby potwierdzić, że elektrostymulacja wpłynęła na świadomość kobiety, a nie tylko jej zdolność mówienia i poruszania, zespół poprosił ją o powtarzanie słowa "dom" i jednoczesne poruszanie palcem. Jeżeli stymulacja wpływałaby na region mózgu odpowiedzialny za ruch lub mowę, recytacja wspomnianego słowa urwałaby się natychmiastowo. Zamiast tego pacjentka mówiła coraz mniej wyraźnie i ciszej, tracąc świadomość stopniowo, jak podczas narkozy. Ponieważ w trakcie eksperymentu nie było śladu padaczkowej aktywności mózgu, naukowcy są pewni, że nie było to skutkiem ubocznym epilepsji.

 

- Chciałbym porównać to do samochodu. Samochód ma wiele elementów, bez których nie mógłby się przemieszczać - koła, silnik, paliwo. Ale jest tylko jedno miejsce, w którym można przekręcić kluczyk, sprawiające, że to wszystko działa razem. Jeżeli świadomość jest taką "stacyjką", to teraz znaleźliśmy kluczyk, który do niej pasuje - powiedział Koubeissi.

 

0003D64RL640RRMR-C116-F4.jpg

 

Poza odpowiedzią na kluczowe, filozoficzne pytanie - czym jest świadomość - stymulacja przedmurza może mieć także inne, bardziej praktyczne zastosowania. Neurolodzy są pewni, że w ten sposób można przywracać świadomość pacjentom cierpiącym na padaczkę, a także działać na osoby mocno zagłębione  w nieświadomości (w śpiączce). Póki co, są jednak potrzebne kolejne badania, ponieważ kobieta, u której udało się wyłączyć świadomość poprzez stymulację przedmurza, nie miała "normalnego" mózgu. Ze względu na swoją chorobę, dużo wcześniej usunięto jej hipokamp.

Wiele jednak wskazuje, że to właśnie w przedmurzu są łączone wszelkie doznania zmysłowe, myśli i wspomnienia, w coś, co nazywamy świadomością.

http://nt.interia.pl..._block=worthSee

Tak jak zawsze powtarzam - powoli, powoli i nauka będzie wyjaśniać każde kolejne nurtujące Nas zagadnienia. Mam nadzieje, że zwolennicy teorii, że świadomość to dusza czy innych takich podobnych, chociaż na chwilę się zastanowią nad powyższym tematem.


  • 1



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Główne pytanie - świadomość czy przytomność? Ludzie śpiący są nieprzytomni, ale zarazem mogą zachować świadomość siebie.


  • 2



#3

Gamebitt.

    Badacz nieznanego

  • Postów: 105
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ktoś za szybko tłumaczył, bo w innych artykułach jest to wyjaśnione:

When the claustrum was stimulated, the woman just stopped whatever she was doing (speaking, reading, moving) and stared blankly into space; when stimulation was removed, she continued as normal with no recollection of what had just happened.

  • 0



#4

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Daniel

 

Nawet jeżeli zaburzyli zdolność do interpretacji świata tej kobiecie do tego stopnia, to skąd możemy wiedzieć, że kiedy była nieświadoma vel nieprzytomna, była w innej rzeczywistości, ale o niej nie pamięta? To pytanie filozoficzne nie ma końca. Nauka nigdy nie udowodni tego, jak działają neurony na poziomie kwantowym jak przekazują informajce między sobą. Powoli, powoli zbliżamy się do poznania 1 % tajemnic naszego mózgu.

 

I zacytuje kogoś z interi: Co za brednie kompletne. To tak jakby naukowcy wyłączyli w radioodbiorniku moduł odpowiedzialny za przetwarzanie fal radiowych i stwierdzili że odkryli źródło fal radiowych.

 

Inny koment: Wyłączyli świadomość , czyli nie istniała. Potem włączyli i istniała. To po między wyłączeniem a jej włączeniem gdzie ta świadomość była? Bo skoro ją włączyli to musiała gdzieś być.

 

Moje mniemanie jest takie , że świadomość to potencjał, który istnieje i nie istnieje. 


Użytkownik LayneStaleyRIP edytował ten post 08.07.2014 - 15:43

  • 0

#5

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakakolwiek interpretacja stanu jej świadomości jest możliwa pod warunkiem znajomości jej stanu. Czyli jeśli była nieprzytomna nie może opowiedzieć o odczuciach związanych z tym stanem, albo jeszcze inaczej, nie można opowiedzieć o stanie, o którym się nie ma pojęcia.





#6

Clark Kent.
  • Postów: 33
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Neurochirurdzy wyłączają świadomość impulsami elektrycznymi, a Pan Kowalski wyłącza swoją świadomość na dobrym weselu. Na dodatek nie ma pojęcia, co robił wczoraj :) Także poczekajmy na finał tych badań, bo całkiem możliwe, że mamy tutaj do czynienia z utratą przytomniści, a nie utratą świadomości jak słusznie zauważył Zaciekawiony.

 

 

Inny koment: Wyłączyli świadomość , czyli nie istniała. Potem włączyli i istniała. To po między wyłączeniem a jej włączeniem gdzie ta świadomość była? Bo skoro ją włączyli to musiała gdzieś być.

 

 

Też bardzo dobrze powiedziane. Jak coś można przywrócić do funkcjonalności, to gdzieś te dane muszą być zachowane. Analogicznie do awarii serwera. Spalił się dysk, tracisz dane ale masz coś takiego jak backup, czyli możliwość przywrócenia utraconych danych z innego dysku.


  • 0

#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przecież utrata przytomności i utrata świadomości to jest to samo. Jeśli człowiek nie wie co się z nim dzieje, nie widzi, nie reaguje, to znaczy że jest nieświadomy.

 

Wyłączyli świadomość , czyli nie istniała. Potem włączyli i istniała. To po między wyłączeniem a jej włączeniem gdzie ta świadomość była? Bo skoro ją włączyli to musiała gdzieś być.

 

śmieszne. Jak wyłączysz telewizor to ten obraz wyświetlany na ekranie gdzieś się musi znajdować? nigdzie się nie znajduje, tak samo świadomość bierze się z prawidłowego działania mózgu, jeżeli on nie działa tak jak powinien ( jest zablokowany przepływ neuroprzekaźników, uszkodzone obszary itp.) to są zaburzenia świadomości lub jej całkowita utrata.


Użytkownik Wszystko edytował ten post 16.07.2014 - 20:50

  • 0



#8

Gamdela.
  • Postów: 217
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

świadomość to m.in stan przytomności, stan przytomności to jeden z elementów świadomość, dla dyskusji na tym forum warto rozróżniać świadomość i Świadomość - byłoby łatwiej.

Ale wracając do artykułu - co właściwie odkryli naukowcy, jeśli nie miejsce w mózgu odpowiedzialne za utratę stanu przytomności?

Gdyby świadomie używało się słów ze zrozumieniem, nie byłoby takich baboli - bo tu - w artykule, chodzi o stan przytomności.


Użytkownik Gamdela edytował ten post 16.07.2014 - 20:52

  • 1

#9

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Świadomość człowieka została zdefiniowana jako wiara w samoistnienie, wrażliwość, zdolność do doświadczania i odczuwania przeżyć i emocji, lecz pomimo ważnej roli, jaką odgrywa w naszym życiu, nadal nasza wiedza na jej temat jest niewielka.

 

Obecnie naukowcy twierdzą, że świadomość składa się z dwóch elementów: pobudzenia i świadomości. Pierwszy jest regulowany przez pień mózgu, ale fizyczne pochodzenie świadomości było zawsze tajemnicą. Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda uważa, że ​​mogą istnieć rejony mózgu, które działają wraz z pniem mózgu, aby utrzymać przytomność.

 

Po raz pierwszy znaleźliśmy związek pomiędzy pniem mózgu, ktory odpowiada za pobudzenie a regionami mózgu odpowiedzialnymi za świadomość.” – powiedział doktor Michael D. Fox z Beth Israel Deaconess Medical Center. – „Wiele dowodów wskazuje na to, że sieć ta odgrywa ogromną rolę jeśli chodzi o ludzką świadomość.

 

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego niektórzy pacjenci byli w stanie utrzymać przytomność mimo urazów, podczas gdy inni wpadali w śpiączkę, naukowcy zbadali 36 pacjentów z uszkodzeniami pnia mózgu. Dwunastu pacjentów było w śpiączce, a dwudziestu czterech zostało sklasyfikowanych jako osoby świadome.

 

Odkryto, że dziesięć z dwunastu nieprzytomnych osób miało uszkodzenie czołowej grzbietowo-bocznej nakrywki mostu (rostral dorsolateral pontine tegmentum), niewielkiego obszaru pnia mózgu. Jedynie jeden z 24 świadomych pacjentów miał uszkodzenia tego samego obszaru. Najwyraźniej ta niewielka część pnia mózgu jest odpowiedzialna za utrzymanie świadomości.

 

Naukowcy zbadali mapę zdrowego mózgu, gdzie mogli wskazać dwa obszary, które były związane z czołową grzbietowo-boczną nakrywką mostu. Ustalili oni, że nakrywka mostu była ściśle połączona z lewą stroną brzuszno-przedniej części wyspy i przednią częścią zakrętu obręczy. Stwierdzono więc, że powiązania między tymi obszarami prawdopodobnie odgrywają rolę w regulacji świadomości.

 

Jeśli naukowcy mają rację i poprawnie zidentyfikowali obszary mózgu odpowiedzialne za ludzką świadomość, wiedza ta okaże się bezcenna dla pacjentów w śpiączkach oraz stanach wegetatywnych, ponieważ mogłoby to prowadzić do odkrycia nowych sposobów leczenia. To kolejny przykład, jak technologia pozwala nam dowiedzieć się więcej na temat biologii.

źródło: http://innemedium.pl...y-za-swiadomosc


  • 0



#10

Morpheus®.

    What is "real"? How do you define "real"?

  • Postów: 47
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W pewien sposób przypomina mi to temat mitu śmierci klinicznej. Ileż ludzi przez to "zabili"... Bo skoro śnili, to może byli szczęśliwi w "swoim świecie". Sam w młodości miałem epilepsje dość w lekkiej formie, od daaawna wyleczoną, chociaż fale mózgu dalej mam inne od większości. Dobrze ze na mnie nikt takiego eksperymentu nie robił.  :szczerb: 

Spoiler

 

Jest w tym sens, aczkolwiek nie zgadzam się co do OOBE, kiedy mnie wyrzuciło z ciała podczas długiego pół snu, widziałem świat w szarych kolorach, bez dźwięku, a właściwie tylko mój pokój i mnie śpiącego pode mną? plecami do tv, widziałem co idzie w tv z "lotu ptaka", to był 1 raz kiedy wpadłem w takie "coś", oczywiście z przerażenia szarpnąłem fizycznym ciałem i wróciłem, trwało to może 2 min(w sumie nie wiem) a zerwałem się z łóżka zmęczony jakbym pół dnia biegał, a co najlepsze w tv leciało dokładnie to samo co widziałem "z góry". Czy to było OOBE? nie wiem, ale na pewno coś dziwnego.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych