Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia europejskich piramid


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

31 października 2005 r. różne agencje prasowe, włączając Associated Press, opublikowały doniesienie pt. „Bośniacki odkrywca znajduje pierwsze europejskie piramidy”. To, występujące w wielu nagłówkach prasowych, stwierdzenie, jest błędne. Istnieje bowiem wiele niewielkich piramid w całej Europie, od Francji po Grecję. Mała piramida z Falicon znajduje się w głębi bogatego regionu Nicei i jest bardziej znana z tego, że przykrywa podziemna komnatę, do której wielu schodzi, ale niewielu wychodzi bez pomocy lokalnego oddziału straży pożarnej. W Grecji natomiast jest obecnie 16 skatalogowanych piramid. Mimo, że niektóre z nich mogą mieć naturalne pochodzenie, inne – jak piramida Hellenikon usytuowana niedaleko wsi Argolis – są z całą pewnością obiektami zbudowanymi przez człowieka.

 

otomzt.jpg

fot/npn

 

Intrygujące jest to, że przeprowadzane tam przez Akademię Ateńską datowanie termoluminescencyjne wykazało, że struktura tej piramidy pochodzi z ok. 2720 r. p.n.e., czyli jej wiek jest zbliżony do wieku piramid egipskich. Mimo podobnego kształtu europejskie piramidy nie oczarowują tak, jak te z Egiptu, przy których te pierwsze wyglądają niczym karły. 500 lat temu, wraz z odkryciem Nowego Świata, piramidy zostały znalezione w Meksyku. W 2001 r. ogłoszono odkrycie kompleksu piramid w Caral, Peru. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że i te piramidy były współczesne budowlom z Egiptu. W 1994 r. niemiecki przewodnik wycieczek Hartwig Hausdorf odwiedził Chiny, po powrocie poinformował o istnieniu piramidy również w tym kraju. Odkrycie to zostało później potwierdzone. Chińskie piramidy stały się nawet turystyczną atrakcją. Zdawałoby się, że Europa została pominięta, ale nie na długo. Zmieniły to dwa następujące po sobie odkrycia – we Włoszech w 2003 r. i w Bośni w 2005 r.

 

Piramidy Montevecchia

 

Na początku 2003 r., zaledwie 30 mil od włoskiego miasta Milan, przy pomocy zdjęć satelitarnych i lotniczych, odkryto kompleks piramid Montevecchia (po polsku „Stara Góra”). Piramidy te są kompletnie pokryte ziemia i roślinnością, dzięki czemu wyglądają jak naturalne wzgórza, jednak przypuszczenie, że może być to coś więcej wystarczyła czeskiemu magazynowi WM i jego redaktorowi naczelnemu, Georg Wojnar, do odwiedzenia tego terenu w celu zlokalizowania i zbadania obiektów. Ekipa dotarła na miejsce 8 maja 2003 r. Dokładne zlokalizowanie piramid okazało się trudniejsze, niż sobie wyobrażano, trzeba też było wykazać się doskonałymi zdolnościami w prowadzeniu samochodu, by dostać się na szczyty.

 

4iopdf.jpg

fot/npn

 

Piramidy odnaleziono po dwóch dniach i wtedy też zaczęto wstępne badania. Konkluzje badaczy ukazały się w czerwcowym wydaniu WM z 2003 r. Bok pierwszej piramidy oszacowano na 100 m długości, a jej wysokość na 50 m. Łącznie zbadano 3 piramidy. Jedna z nich na swej powierzchni wyraźnie ukazywała ślady kamieni wprowadzanych do jej struktury w sposób mechaniczny. Odkryto tam także podłużną nadbudowę o rozmiarze 18 X 9 m. Wszystkie 3 struktury pochylone są pod kątem 42-43 stopni. Boki piramid są wyrównane i odchylone o ok. 7-9 stopni na południowy zachód. Ekipa zastanawiała się, czy był to błąd w projekcie, czy też znak czegoś bardziej intrygującego. Na podstawie wstępnych badań lotniczych zaczęto spekulować, że rozmieszczenie włoskich piramid jest porównywalne do tych z Gizy, w ten sposób dopasowując się do wzoru konstelacji Oriona zgodnie z teorią zaproponowana przez architekta Roberta Duval. Czeska grupa twierdziła, że prowadzona przez nią badania wskazują, iż piramidy Montevecchia układają się zgodnie z przechodzeniem Oriona na niebie o wschodzie Słońca w czas letniego przesilenia. Włoski archeolog prof. Gregoria poproszony o dostarczenie danych dotyczących kwestii wieku piramid wstępnie datował je na ok. 3000 r. p.n.e., a więc czasy współczesne powstaniu kompleksów w Egipcie. W okolicy nie znaleziono jednak żadnych pozostałości mogących rzucić lepsze światło na historię włoskich piramid, nie jest też znana cywilizacja, która mogła zasiedlać te tereny w czasie ich powstania, a która jednocześnie zbudowała podobne obiekty. Pomimo pozytywnych odkryć czeskich badaczy niektórzy krytycy argumentowali, że struktury Montevecchia mogą być tylko tarasowatymi wzgórzami wspartymi na kamieniach. Mimo to Czesi sugerowali, że miejsce to powinno zostać okrzyknięte „włoską Gizą”. Nie udało się wzbudzić włoskim odkryciem szerszego zainteresowania mediów, ponieważ nie przeprowadzono tam żadnych badań archeologicznych. Europa mogła mieć piramidy… Nikt jednak nie był w stanie jednoznacznie potwierdzić tej informacji.

 

Piramida z Bośni

 

Późnym październikiem 2005 r. bośniacki odkrywca na emigracji Semir „Sam” Osmanagic ogłosił odkrycie pierwszej, autentycznej starożytnej, dużej piramidy w Europie. Historia ukazała się w wiodącym Bośniackim dzienniku Dnevi Avaz, w artykule czytamy:

 

„45-latek jest tak pewien istnienia dwóch piramid ukrytych w dolinie Visoko, że wydał 16 000 euro na badanie terenu, znajdującego się po obu stronach rzeki około 30 km od stolicy. Mieszkańcy pobliskiego miasta Visoko od dawna wiedzieli o obecności dwóch struktur, o których zawsze wspominali, jako o „piramidach”, jednak nikt nigdy nie był na tyle zaciekawiony, by przeprowadzić szersze badania.”

 

Osmaganic mieszka w Houston, USA. Z powodu swej fascynacji antycznymi kulturami odwiedził wiele starożytnych budowli Nowego Świata i napisał kilka książek. W kwietniu 2005 r. promował w Sarajewie swoją nową książkę, kiedy zdecydował się odwiedzić Visoko. O wzgórzach poinformował go Senad Hodovich, dyrektor Muzeum Dziedzictwa Historycznego w Visoko. Muzeum posiada w swoich zbiorach liczne artefakty z epoki brązu zebrane na całym terenie doliny Visoko. Uważa się, że na samym wzniesieniu znajdowała się średniowieczna wioska. To, że miejscowi odnoszą się do wzgórza jako do „piramidy” oznacza, że każdy zauważył jego piramidalny kształt. Czy jednak jest to piramida?”

 

2v10qaw.jpg

fot/npn

 

Szybko stało się jasne, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Osmaganic faktycznie odkrył prawdziwą piramidę.

„Kiedy byłem na szczycie wzgórza Visocica, zauważyłem, że jego kształt ma symetryczną geometryczną formę z bokami ustawionymi według stron świata i z płaskim wierzchołkiem” – napisał autor w e-mailowym wywiadzie. „W dolinie jest jeszcze inne wzgórze z oczywistymi trójkątnymi zboczami, zwane Pljesevica. Mimo, że stoki pokryte są lasem, od razu rozpoznałem w nim piramidę.” – dodał.

W Ameryce południowej Osmaganic widział podobne pary piramid, które razem tworzyły rodzaj bramy do doliny.

 

Wykopaliska dla potwierdzenia

 

Wstępne badania pokazały, że struktura wzgórza Visocica mierzy ok. 70 m wysokości i ma kwadratową podstawę o rozmiarze 220 X 220 m. Potwierdzono, że boki są ustawione precyzyjnie do kierunków świata wyznaczanych przez kompas, podobnie rzecz ma się z drugą piramidą w pobliżu. Widokówka z 1954 r., przedstawiająca zdjęcie lotnicze doliny Visoko, pokazuje oczywisty piramidalny kształt wzgórza, które wygląda jakby nie było utworzone naturalnie. Osmaganic nie chciał jednak tego w ten sposób zostawić. Napisał: „3 miesiące po mojej pierwszej wizycie zebrałem wszystkie potrzebne zezwolenia i zacząłem od badań geologicznych dla potwierdzenia mojej hipotezy. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone przez geolog Nadję Nukich w sierpniu 2005 r. Testy gleby, penetrujące 17 m w głąb struktury, wykazały 15 anomalii sugerujących, że niektóre warstwy wzgórza są wykonane przez człowieka. Miałem solidny dowód na to, że wzgórze Visocica nie jest naturalna formacją.”

 

wcedtj.jpg

fot/npn

 

Nukich była pod największym wrażeniem trzech warstw polerowanego brązowego kamienia, które leżą pod ziemią w równych odległościach od siebie. Zdawało się, że wzgórze zostało pokryte rodzajem „betonu”, złożonego z niezwykłej mieszanki żwiru użytego do uformowania bloków pokrywających wzgórze. Wówczas Osmanagic postanowił zainwestować w następne badania. W październiku 2005 r. powrócił, by kontynuować dalsze geologiczne i archeologiczne badania, by następnie osiągnąć fascynujące wyniki. Boki piramidy okazały się być utworzone z bloków wykonanych z brekcji. Kiedy zostały oczyszczone, ekipa dostrzegła, że są one ułożone jak cegły w ścianie; każdy wyższy blok położony jest w kierunku do wewnątrz w stosunku do niższego. Niektóre kamienie zostały wyjęte i okazało się, że mają płaską, gładką powierzchnię.

Rezultaty badań wnętrza struktury wykazały, że jest to rzeczywiście kamienna piramida schodkowa. Płaski taras około 2,5 szerokości jest poprzedzony stromym 30 metrowym stokiem, dalej kolejny taras i kolejny stok o tym samym kącie nachylenia – wzór, który jest powtarzany do samego szczytu piramidy, na którym znajduje się płaski taras i być może szczątki jakiejś kamiennej struktury. Zespół odkrył również, że „droga do wejścia jest utwardzona ręcznie wykonanymi blokami piaskowca. Bloki te mają grubość 10 cm. Były ciosane ludzką ręką, polerowane i przytransportowane tu.” Zadziwiające jest to, że długość tej drogi wynosi aż 420 m i jest najprawdopodobniej najlepszym dowodem na to, ze mamy do czynienia z oryginalną, wykonaną przez człowieka piramidą.

Przeprowadzone na niewielką skalę badania odkrywkowe kontynuowane były do początku listopada, do czasu, kiedy przyszła zima. Wtedy prace skoncentrowano na tym, co mogło być wejściem do świątyni w kształcie piramidy na szczycie struktury. Znaleziono także podziemne tunele. Osmaganic zanotował:

 

„Jest tu wiele skrzyżowań. Większość z nich jest pokrytych brudem i skałami, ale wiosną 2006 r. zaczniemy je dalej czyścić.”

 

W ciągu 6 miesięcy bośniacki zespół wykonał mnóstwo wspaniałej pracy. Nawiązując do reportażu BBC z 26 października, geolog Nadia Nukich jednoznacznie oświadczyła:

 

„Dokonane odkrycia przeszły nasze oczekiwania, zakładamy jednak, że dalsze analizy pozwolą nam dowiedzieć się o wiele więcej.”

 

Na początku Osmaganic wierzył w istnienie wzgórza, które zostało przekształcone na kształt piramidy i następnie pokryte rodzajem prymitywnego betonu. W listopadzie 2005 r., kiedy odkryto większe połacie terenu, zespół doszedł do wniosku, że całe wzgórze jest strukturą wykonaną z kamienia. Wnioski te zostały potwierdzone przez obrazowanie satelitarne i termiczne.

 

Budowanie piramid

 

Gazety chcą wniosków, więc Osmaganic musiał dostarczyć interpretację tych struktur, mimo, że badania archeologiczne dopiero się rozpoczęły. Semir przypuszcza, że piramidy tworzą parę: jedna symbolizuje Słońce, a druga Księżyc. Wzgórze Visocica zostało nazwane „Bośniacką piramidą Słońca”. „Bośniacka piramida Księżyca” ma znajdować się w miejscu pobliskiego wzgórza Pljesevica. „Oprócz tych dwóch sztucznych struktur, w tej samej dolinie jest jeszcze kilka innych wzgórz, które wydają się mieć bardzo geometryczne (trójkątne) zbocza i gładkie, proste załamania. Dr Amer Smailbegovic (Reno, Nevada, USA) zastosował techniki teledetekcji, które wykazały, że Bośniackie piramidy Słońca i Księżyca ukazują płaskie, trójkątne boki i czyste geometryczne krawędzie pomiędzy płaskimi zboczami. Obserwowany fenomen nie powinien być mylony z trójkątnymi aspektami występującymi naturalnie w formacjach tektonicznych – wówczas trójkąty są pojedyncze i są nierówne w wyglądzie, podczas gdy obserwowane anomalie ukazują dwie lub więcej równych, trójkątnych ścian. Wyniki badań bezwładności cieplnej obiektów sugerują, że są one złożone z umocnionego materiału i wychładzają się szybciej niż otaczające je wzgórza (które są przypuszczalnie gęstsze). Odkrycie to przystaje do tego, czego spodziewać się można po sztucznym obiekcie – materiał o mniejszej gęstości, porowatość, wewnętrzne jamy; wszystko to sprzyja zwiększonej utracie ciepła.”

Wzgórza, którymi interesuje się Osmaganic, położone są w równej odległości od siebie nawzajem, a boki każdego z nich zwrócone są w 4 strony świata. Dwie piramidy i trzecia struktura, która może również być piramidą, mają podobną wysokość, różnią się jednak całościowym rozmiarem. Osmaganic wierzy, że dzięki temu możemy „spokojnie mówić o „Bośniackiej Dolinie Piramid”.

Kto więc zbudował te piramidy i kiedy? Osmaganic przypuszcza, że wzgórza zostały przekształcone przez Ilirów, którzy zamieszkiwali Bałkany na długo przed przybyciem na te ziemie Słowian ok. 600 r. n.e. Niewiele wiadomo o tym ludzie, Osmaganic twierdzi jednak, że był on bardziej zaawansowany, niż sugerują eksperci. Dowodem tego mogą być same piramidy. Niefortunnie Osmaganic został błędnie zacytowany na temat prawdopodobnego wieku piramid, jako 27 000-letnich struktur. Oto, co powiedział:

 

„Dobrze wiadomo, że między 14 a 14 w. n.e. na szczycie wzgórza istniała średniowieczna wioska. Artefakty pokazujące ślady rzymskiej i iliryjskiej obecności także zostały znalezione. Jest to klasyczny przykład sytuacji, w której późniejsza kultura buduje swoje osiedla w miejscu dawniejszych struktur (To samo zjawisko można zaobserwować w Cholula w Meksyku, gdzie Hernán Cortés wybudował duży kościół na szczycie wzniesienia. 300 lat później okazało się, że kościół ten został zbudowany na szczycie największej piramidy w Meksyku). Znaleziska te sugerują, że piramidy muszą być starsze niż 3 000 lat. Wiemy, że Bośnia była stale zaludniona przez 27 000 lat. Piramidy musiały więc zostać zbudowane pomiędzy tymi datami.”

 

20tmirs.jpg

fot/npn/Piramida Księżyca

 

Data może więc być w którymkolwiek punkcie pomiędzy 1 000 a 25 000 r. p.n.e., chociaż Osmaganic osobiście preferuje okres Iliryjski, podając w ten sposób o wiele bardziej konserwatywną datę niż ta, która pojawiła się w mediach. Po rozważeniu wagi odkrycia oryginalna ekipa badawcza założyła fundację nazwaną „Park Archeologiczny: Bośniacka Piramida Słońca”, która jest usankcjonowana prawnie, a w jej szeregach jest obecnie wielu bośniackich archeologów, geologów, geofizyków, historyków i innych specjalistów.

„Jesteśmy w trakcie formowania międzynarodowego forum doradczego, aplikujemy po granty i szukamy sponsorów. Bardzo interesujący jest fakt, że po raz pierwszy od bardzo długiego czas bośniaccy politycy wszystkich frakcji zjednoczyli się, by udzielić wsparcia temu projektowi” – powiedział Osmaganic.

 

 

Autor: Philip Coppens

Tłumaczenie i opracowanie: Serwis NPN (Agata)

Źródło: http://www.philipcop.../euro_pyrs.html

Ten artykuł ukazał się w magazynie „Nexus Times” nr 13.3 (kwiecień-maj 2006) i „Frontier” 12.2 (Kwiecień-maj 2006).

 

 

Od redakcji "Na Progu Nieznanego":

W 2007 r. „Park Archeologiczny: Bośniacka Piramida Słońca” przygotował interdyscyplinarny naukowy projekt badawczy Bośniackiej Piramidy Słońca i przedłożył swoje dokumenty dla Rządu by uzyskać pozwolenie na odkrywanie tego miejsca.

Mimo iż organizacja miała w przeszłości pozwolenie na odkrywanie dużego obszaru, zostało ono cofnięte, kiedy to Ministerstwo Kultury powiększyło chroniony obszar góry argumentujący, że starożytny fort i miasto na szczycie góry Visocica mogłoby ulec zniszczeniu przez prace Osmanagica.

W rzeczywistości Ministerstwo Planowania Przestrzennego było gotowe na wydanie licencji dla Fundacji na pozwolenie badania tego obszaru, lecz później, przy trzech różnych okazjach, aplikacje były odrzucane przez Ministerstwo Kultury i Sporu (podpisane przez Ministra Gavrilo Grahovac).

Twierdzono, że pozwolenie na projekt nie może być wydane, ponieważ przewidziane środki projektu zagrażają kulturowej własności, planowane środki nie mają stałego charakteru i nie powodują stałej ochrony miejsca archeologicznego, a przewidywana praca nie zapewniła by profesjonalnego podejścia do badań.

 

21myxhi.jpg

fot/npn

 

Jednakże, fundacja podkreśliła, że projekt spełnia wszystkie warunki by zabezpieczyć dobra kulturowe i wszystko jest zgodne z prawem ochrony dziedzictwa kulturowego. Fundacja zwróciła również uwagę na uczestników projektowania i badania, w skład, których wchodzi 47 wybitnych, międzynarodowych naukowców i ekspertów.

Fundacja domagała się pozwoleń na archeologiczne i wspomagające badania, argumentując, że zapewni konserwacje i ochronę miejsca historycznego „Starego Miasta Visoki”. Cztery lata później, 26 października 2011 r. sąd Koronny w Sarajewie wydał finałowy werdykt, podtrzymując skargę. W ten sposób, po czterech latach, projekt Piramid nareszcie dostał zielone światło – a postawa Służb Federalnych ds. Ochrony Zabytków do projektu została otwarta na pytania. Osmanagic był zadowolony z wyniku. „Sprawiedliwość jest powolna, ale osiągalna. Już czas by zacząć burzyć biurokratyczny świat negatywnego podejścia do projektu”.

Prace badawcze są w toku.

 

Po najnowsze informacje odsyłamy na oficjalny serwis Internetowy Fundacji „Park Archeologiczny: Bośniacka Piramida Słońca” - http://www.piramidasunca.ba/bs/

 

Źródło: NPN  34ex4y0.jpg

link: http://npn.org.pl/?p=7465

 

Ode mnie:

Wiem, że dj_cinex popełnił artykuł o bośniackiej piramidzie, ale powyższe traktuje o czymś jeszcze innym i dużo szerzej.


Użytkownik Staniq edytował ten post 04.07.2014 - 21:57




#2

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Na jakiej podstawie zostały one nazwane Piramidami Słońca i Księżyca? Wydaje mi się to naciągane.


Użytkownik Monolith edytował ten post 05.07.2014 - 18:47

  • 0

#3

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Na takiej, że piramidy Słońca i Księżyca występują w Mezoameryce- czyli odkrywcy tak się spodobało, mówiąc krótko.


  • 2

#4

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czyli żadna przesłanka. Dzięki za info.


  • 0

#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odkryli piramidy... po wyglądzie? Archeolog wydatował wzgórze po zdjęciach? Przecież to niepoważne.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych