Skocz do zawartości


Zdjęcie

Teleportacja będzie możliwa!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy stwierdzili, że teleportowanie człowieka jest możliwe.

 

dreamstime_xs_22255461_3.jpg

Wszyscy chyba znają sceny teleportowania z popularnego serialu Star Trek. Mogłoby się wydawać, że taka technologia jest niemożliwa, ale rzeczywistość często jest dziwniejsza od fikcji. Holenderscy naukowcy twierdzą, że teleportowanie człowieka jest możliwe.

 

W opracowaniu, które zostało opublikowane w magazynie Science, fizycy z Kavli Intitute na Delft University of Technology dowodzą, że teleportacja jest wykonalna. Co więcej twierdzą oni, że zdołali przenieść pojedynczy atom o 3 metry.

 

Innymi słowy uczeni są coraz bliżej udowodnienia, że Einstein mylił się wątpiąc w to, że istnieje coś takiego jak splątanie kwantowe, które odpowiada podobno za upływ czasu, grawitację i zupełnie zdumiewające oddziaływanie cząstek jakby były ze sobą połączone, mimo, że fizycznie oddalone są o lata świetlne. To właśnie dzięki tej właściwości udało się dokonać tej teleportacji.

 

Takie przesyłanie informacji kwantowej na krótkich dystansach jest już wykonalne w ograniczonym zakresie. Teraz uczeni próbują dokonać tego samego na odległość większą niż kilometr. Jeśli uda im się tego dokonać będzie to ostateczny dowód, że splątanie działa również na takim dystansie.

 

Jeśli chodzi o prawa fizyki to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie dało się teleportować nawet dużych obiektów, włączając w to ludzi. Specjaliści z Holandii dowodzą, że jeśli wierzymy w to, że jesteśmy zbieraniną atomów połączonych w określony sposób, to z samej tej zasady wynika, że da się je teleportować dzięki splątaniu kwantowemu.

innemedium.pl

Nie wiedziałem za bardzo jaki dział wybrać, no ale skoro badali to FIZYCY i chodzi o prawa FIZYKI, to myślę, że będzie okej.


  • 4



#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Nie przenieśli całego atomu, tylko jego stan kwantowy. Czyli nic nowego.Innemedium to nie dobre źródło wiedzy.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 03.06.2014 - 06:26

  • 6



#3

Moony.
  • Postów: 33
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Poza tym nawet jakby udało im się przenieść cały atom,to przecież człowiek składa się z miliardów atomów.Według mnie im się nie uda.No chyba,że za jakieś kilkadziesiąt lat ;)


  • 0

#4

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Poza tym nawet jakby udało im się przenieść cały atom,to przecież człowiek składa się z miliardów atomów.Według mnie im się nie uda.No chyba,że za jakieś kilkadziesiąt lat ;)

Heh no tak, po co robić coś stopniowo, sprawdzając, czy na pewno działa i uważając na konsekwencje - od razu przenieść człowieka na księżyc lol taka nauka

 

więcej rozumu....


  • 0

#5

Blitz Wölf.
  • Postów: 495
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Moony:

Poza tym nawet jakby udało im się przenieść cały atom,to przecież człowiek składa się z miliardów atomów.

Nie od razu Rzym zbudowano. ;) Od czegoś trzeba zacząć. Tak jak napisał Monolith - na początku sprawdza się, czy jest to w ogóle wykonalne, wykonuje się całą masę obliczeń, notuje wyniki, zwraca się uwagę na ewentualnie niebezpieczeństwa (!) - jeśli wszystko będzie w porządku to można przejść do nieco bardziej skomplikowanego etapu. Z nauką nie ma żartów; nie wolno lekceważyć zagrożeń, bo można się na tym srogo przejechać.


  • 0



#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zadem atom nie został teleportowany, przeniesiono tylko stan kwantowy z jednego atomu na drugi, ale ten drugi trzeba było w tym drugim miejscu najpierw umieścić. Jeśli komuś się to myli a teleportacją materii, to widać nie rozumie splątania kwantowego.

W dużym uproszczeniu przypomina to sytuację, gdy mamy dwa kamertony umieszczone w dużej odległości i po uderzeniu w jeden, właściwy mu dźwięk pojawi się w drugim. Doszło do "teleportacji stanu oscylacyjnego" ale nie teleportowano całego kamertonu.


  • 0



#7

Damian83.
  • Postów: 95
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W skrócie o Splątaniu kwantowym:

 

Pomiędzy atomami naszych ciał a atomami odległymi o całe lata świetlne istnieje pewne kosmiczne "splątanie". ponieważ cała materia powstała w wyniku jednego wielkiego wybuchu,  w pewnym sensie atomy naszych ciał powiązane są w jakąś kosmiczną sieć kwantową z niektórymi atomami po drugiej stronie wszechświata.

Splątane cząstki są niczym bliźnięta powiązane pępowiną (ich funkcją falową), mogącą się rozciągać na całe lata świetlne. Cokolwiek się przydarzy jednej z nich, automatycznie wpływa na drugą i dlatego wiedza na temat jednej cząstki od razu oznacza, że wiemy coś również na temat jej partnera. Splątane pary zachowują się tak, jak gdyby były jednym obiektem, mimo że mogą je dzielić duże odległości. (Mówiąc dokładniej, ponieważ funkcje falowe cząstek w wielkim wybuchu były kiedyś ze sobą połączone i znajdowały się w stanie koherencji, miliardy lat po ty wydarzeniu ich funkcje falowe ciągle mogą być ze sobą powiązane, tak iż zakłócenia w jednej części funkcji falowej mogą wpływać na jej inną, odległą część).

 

Teleportacja kwantowa:

 

W 1993 roku uczeni zaproponowali wykorzystanie zjawiska splątania do stworzenia mechanizmu kwantowej teleportacji.

 

Eksperymenty z teleportacją kwantową wymagają 3 obiektów, powiedzmy A, B i C. Niech B i C będą splataną ze sobą parą. Choć B i C mogą dzielić duże odległości, cały czas są one ze sobą splątane. Niech teraz B skontaktuje się z A, obiektem który chcemy przesłać drogą teleportacji. B "skanuje" A , tak, że informacja zawarta w A zostaje przeniesiona do B. Informacja ta w sposób automatyczny zostaje następnie przekazana do bliźniaczego C. W ten sposób C staje się dokładną kopią A.

 

W 2003 roku uczonym z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii udało się przesłać w ten sposób foton za pomocą światłowodu na odległość 2km. Fotony światła (o długości fali 1,3mm) w jednym laboratorium pojawiły się jako fotony światła o innej długości (1,55mm) w drugim laboratorium, połączonym z pierwszym z pomocą długiego przewodu. Nicolas Gisin, fizyk uczestniczący w ty projekcie powiedział: "Być może za mojego życia uda się przeteleportować większe obiekty, na przykład cząsteczki, jednak żadna dająca się obecnie przewidzieć technika nie umożliwi nam przesyłania naprawdę dużych obiektów".

 

Kolejny istotny przełom dokonał się w 2004r, gdy uczonym z National Institute of Standards and Technology (NIST) udało się teleportować nie tylko kwant światła, ale cały atom. Zdołali oni splątać ze sobą 3 atomy berylu i przekazać cechy jednego z nich drugiemu - jest to duże osiągnięcie.

 

Praktyczne zastosowania kwantowej teleportacji są potencjalnie olbrzymie. Należy jednak pamiętać, że w procesie tym mamy do czynienia z kilkoma problemami praktycznymi.

Po pierwsze, w czasie teleportacji oryginalny obiekt ulega zniszczeniu, nie można więc sporządzić duplikatu przesyłanego obiektu. Może istnieć tylko jedna kopia.

Po drugie, nie można przesłać obiektu z prędkością większą od prędkości światła. Teoria względności w dalszym ciągu obowiązuje. (Aby obiekt A na drodze teleportacji przeszedł w obiekt C, w dalszym ciągu potrzebny jest łączący je, pośredniczący obiekt B, który porusza się wolniej od światła).

Po trzecie, najważniejszym chyba ograniczeniem kwantowej teleportacji jest ten sam problem, przed który stoją obliczenia kwantowe: rozpatrywane obiekty muszą być ze sobą koherentne. Najmniejsze zakłócenie ze strony środowiska zniszczy kwantową teleportację. Można jednak przyjąć, że jeszcze w XXI wieku dojdzie do pierwszej teleportacji wirusa.

 

Teleportacja ludzi może napotkać jeszcze mnóstwo innych problemów. Fizyk Samuel Braunstein zauważa: "W chwili obecnej kluczowym czynnikiem jest sama ilość przesyłanej informacji. Nawet gdyby wykorzystać najlepszy kanał komunikacyjny, jaki jesteśmy sobie w stanie obecnie wyobrazić, na przekazanie całej tej informacji potrzeba by czasu porównywalnego z wiekiem Wszechświata".

 

Źródło: Wybrane przeze mnie  fragmenty z książki autorstwa Michio Kaku " Wszechświaty równoległe. Powstanie wszechświata, wyższe wymiary i przyszłość kosmosu". Wydawca Prószyński Media. Warszawa 2010

 

 

 


  • 0

#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

aby przy pomocy kwantowej teleportacji przenieść stan kwantowy wszystkich atomów w człowieku gdzieś indziej, trzeba by najpierw w tym drugim miejscu zbudować dokładną kopię. Materia nie będzie teleportowana.


  • 0



#9

Damian83.
  • Postów: 95
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chyba chodzi Ci o to, że trzeba by znaleźć gdzieś w czasoprzestrzeni wszystkie splątane atomy danego człowieka. Następnie połączyć je w całość (czyli stworzyć kopię) i wtedy ewentualnie można kombinować z teleportacją informacji, lub jak wolisz stanów kwantowych. Dobrze Cię rozumiem?

Dużo czytam o takich rzeczach ale ciężko to wszystko zrozumieć nawet uczonym a co dopiero mojej skromnej osobie ;)


  • 0

#10

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Stan kwantowy można przenieść z atomu na atom, natomiast nie teleportuje się atomu z miejsca gdzie jest w miejsce gdzie nic nie ma.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 04.06.2014 - 10:02

  • 0



#11

Shooter.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba chodzi Ci o to, że trzeba by znaleźć gdzieś w czasoprzestrzeni wszystkie splątane atomy danego człowieka. Następnie połączyć je w całość (czyli stworzyć kopię) i wtedy ewentualnie można kombinować z teleportacją informacji, lub jak wolisz stanów kwantowych. Dobrze Cię rozumiem?

Dużo czytam o takich rzeczach ale ciężko to wszystko zrozumieć nawet uczonym a co dopiero mojej skromnej osobie ;)

 

Czytając Twój poprzedni post, zawierający cytaty z książki Michio Kaku wydaje mi się, że niepotrzebnym jest wyszukiwanie wszystkich splątanych atomów człowieka, bądź innego ciała. 

 

Aby trochę rozjaśnić moje przemyślenia wprowadzę dodatkowy opis do atomów A,B i C.

 

-Niech A będzie atomem z ciała, którego stan kwantowy chcemy przenieść do innego ciała.

-B oraz C są nowo tworzonymi atomami, które znajdują się w stanie splątanym.

-Atom B pobiera informację od atomu A i tym samym, na skutek splątania, przekazuję je atomowi C.

 

Tak więc do przekazania informacji nie potrzeba odnajdywać atomów splątanych z A, a jedynie przekazać ciału B stan ciała A. Jednak tak jak powiedział Zaciekawiony, nie da się "przenieść" atomu w pustkę (chyba, że wykorzystując tunele czasoprzestrzenne, ale to już inna bajka :))

 

Co jeszcze mnie ciekawi, lecz zakrawa to już bardziej o metafizykę, to sytuacja, w której faktycznie uda się przenieść człowieka wykorzystując splątanie. Skoro atomy A, czyli źródło, są niszczone, to czy człowiek pozostaje nadal tym samym człowiekiem, czy jest to już inna istota? Co z duszą ludzką? 


  • 0

#12

crazyyy91.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Chyba chodzi Ci o to, że trzeba by znaleźć gdzieś w czasoprzestrzeni wszystkie splątane atomy danego człowieka. Następnie połączyć je w całość (czyli stworzyć kopię) i wtedy ewentualnie można kombinować z teleportacją informacji, lub jak wolisz stanów kwantowych. Dobrze Cię rozumiem?

Dużo czytam o takich rzeczach ale ciężko to wszystko zrozumieć nawet uczonym a co dopiero mojej skromnej osobie ;)

 

Czytając Twój poprzedni post, zawierający cytaty z książki Michio Kaku wydaje mi się, że niepotrzebnym jest wyszukiwanie wszystkich splątanych atomów człowieka, bądź innego ciała. 

 

Aby trochę rozjaśnić moje przemyślenia wprowadzę dodatkowy opis do atomów A,B i C.

 

-Niech A będzie atomem z ciała, którego stan kwantowy chcemy przenieść do innego ciała.

-B oraz C są nowo tworzonymi atomami, które znajdują się w stanie splątanym.

-Atom B pobiera informację od atomu A i tym samym, na skutek splątania, przekazuję je atomowi C.

 

Tak więc do przekazania informacji nie potrzeba odnajdywać atomów splątanych z A, a jedynie przekazać ciału B stan ciała A. Jednak tak jak powiedział Zaciekawiony, nie da się "przenieść" atomu w pustkę (chyba, że wykorzystując tunele czasoprzestrzenne, ale to już inna bajka :))

 

Co jeszcze mnie ciekawi, lecz zakrawa to już bardziej o metafizykę, to sytuacja, w której faktycznie uda się przenieść człowieka wykorzystując splątanie. Skoro atomy A, czyli źródło, są niszczone, to czy człowiek pozostaje nadal tym samym człowiekiem, czy jest to już inna istota? Co z duszą ludzką? 

 

Witam,

na mój rozum jeżeli chodzi o samą istotę teleportacji, to chyba o to w tym chodzi, aby przenieść faktycznie atomy w inne miejsce, a nie żeby zrobić ich kopię gdzieś indziej. Odnośnie duszy, myślę, że powinna ona sama przenieść się razem z ciałem, ponieważ taka jest jej istota, aby przynależeć do człowieka. Natomiast ciekawym jest jak to może się wydarzyć - czy przeniesienie duszy nastąpi z pierwszym atomem człowieka czy z ostatnim.

 

Pozdrawiam :)


  • 0

#13 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Chodziło tylko o stan kwantowy. I miało to miejsce dosyć dawno temu więc starsznie nieświeży już jest ten temat w obliczu braku większych postępów (co jest niefortunne acz nie zaskakujące patrząc na to czego chcemy dokonać w tym temacie).

 

Może to tylko moje pesymistyczne przypuszczenie ale nie oczekiwałbym, że doczekamy się teleportacji za naszego życia..

 

 

PS. Duszą nazywacie to co jest wytworem mózgu. To kim jesteśmy nasza osobowość, charakter, odczuwanie emocji, za to wszystko odpowiada nasz mózg. Więc realnie nie istnieje coś takiego jak dusza. Wierzenia swoją drogą. 


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 23.07.2015 - 15:55

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych