Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tajemnicze syberyjskie mumie


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Simba

  Simbarosa

 • Postów: 431
 • Tematów: 290
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W odległym miejscu , w pobliżu koła podbiegunowego , rosyjscy archeolodzy wznowili  wykopaliska próbując zrozumieć niezwykłe odkrycie średniowiecznych mumii z miedzianymi maskami .

 

2qn5aig.jpg

 

Prawdopodobnie mają ok 1000 lat, , mumie znaleziono podczas wykopalisk  zapoczątkowanych  w 1997 roku w nekropolii ,  w pobliżu syberyjskiej miejscowości Zeleniy Yar , u podstawy półwyspu. Miejscowi   nazywają  go "końcem  świata ".

 

m7vvgz.jpg

 

Archeolodzy znaleźli 34 grobowce zakopane płytko  w ziemii , w środku było siedmiu dorosłych mężczyzn, trzech chłopców i dziewczyna. Pochowano ich z licznymi artefaktami . Większość ciał miała połamane lub brakujące kości czaszki i pogniecione szkielety.

 

2hmga2v.jpg

 

Pięć mumii okryto folią miedzianą , futrami renifera , bobra , niedźwiedzia i rosomaka.

Trzy mumie dzieci z miedzianymi maskami były jeszcze owinięte w cztery miedziane pierścienie szerokie na 2 cm.

 

es7mmg.jpg

 

Najlepiej zachowała się mumia rudego mężczyzny, który pochowany był w drewnianym  sarkofagu. Przykryty folią miedzianą od klatki piersiowej do stóp , przy nim znaleziono żelazny topór , futro, klamrę z brązu przedstawiającą niedźwiedzia.

 

k04uhi.jpg

 

“ Nigdzie na świecie nie ma tak wielu zmumifikowanych szczątków oprócz wiecznych zmarźlin i bagien” powiedziała Natalia Fyodorova z Rosyjskiej Akademii Nauk.

 

Gleba jest piaszczysta i nie zawsze zamrożona. Naukowcy doszli do wniosku , że tajemnicze osoby zostały zmumifikowane przez przypadek , przez spadek temperatury w XIV wieku.

 

211a3y0.jpg     fm6ioo.jpg

 

Co ciekawe, nogi zmarłych skierowane były  w stronę pobliskiej rzeki Górny Poluy. Zdaniem Fedorovej pozycja ta może mieć znaczenie religijne.  Archeolodzy stwierdzili , że w tych grobach znaleziono rodzaj obrzędu, którego wcześniej nie widzieli.

 

Wykopaliska przerwano w 2002 roku, ponieważ miejscowi twierdzili  , że niepokoją dusze  ich zmarłych przodków. Teraz prace wznowiono.

 

2ldn2e.jpg   2yx2o7c.jpg

 

 

Wsród artefaktów znalezionych przy mumiach z miedzianymi maskami były : żelazny sztylet, bransoletki , srebrne medaliki i statuetki z brązu. Odkryto również miski wykonane w Persji , czyli 6000 km od grobowców, datowane na X, XI wiek.

 

28oxll.jpg  148gdpj.jpg

 

Znalezisko może wskazywać , że w tamtym czasie Syberia mogła być bardziej przyjazna i mógł przechodzić przez nią szlak handlowy.

 

Następnymi badaniami tego tajemniczego ludu mają być testy genetyczne.

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

źródło : http://ilfattostoric...schere-di-rame/

 

 

 

 

 

 

 

 


 • 10#2

Patek
 • Postów: 6
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Syberia to bardzo zadziwiające miejsce. Nie dość, że pełna w różnorakie surowce naturalne to również w niespotykane kultury.


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u