Skocz do zawartości


Odzyskiwanie złota z elektroniki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Takowa myśl zaprzątnęła moją głowę kilka dni temu po rozmowie ze znajomym z pracy. Opowiedział mi o pozyskiwaniu złota z odpadów elektronicznych. Na dniach planuję zebrać chemię potrzebną do tego eksperymentu ( surowiec już mam ). Czy ktoś z was próbował swoich sił w tym temacie ?


  • 0

#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdzieś o tym czytałem, ale jak pamiętam wkład przewyższa zyski. Obyś dysponował lepszą technologią...





#3

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wypada zacząć od przeczytania tego co na elektrodzie napisali-o ile już wcześniej tego nie zrobiłeś. Z tego co pamiętam to śmieciarze łażący po wysypiskach potrafili zarabiać kilka tyś/msc. Trzeba wiedzieć gdzie czego szukać i jak najszybciej to coś wyjąć. 


  • 0

#4

Aequitas.
  • Postów: 466
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W pewnym sensie zgodzę się z przedmówcą, a dlatego w pewnym sensie, ponieważ różnie można rozumieć opłacalne. Ale odzysk z elektroniki w mniejszych ilościach to są niewielkie sumy, a zakłady zajmujące się tego typu przetwarzaniem robią to na setkach ton materiałów. Oczywiście nie odzyskują samego złota, ale też miedź, srebro czy platynę, nie wiem czy sposób odzysku różni się w przypadku innych surowców, ale to też ciekawe materiały elektroniki ;)


  • 0

#5 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Przeleciałem całą elektrodę i strzępki publikacji o ługowaniu złota i metali. Koszty są w zasadzie niewielkie. Koszt kwasów to ok 8 zł za litr. Średnio trzeba brać przelicznik złom/kwas 1/8. tak więc na kilogram złomu 8 litrów kwasów. Teraz w grę wchodzi jakość surowca. Ja do dyspozycji mam goldpiny oraz kilkanaście starych procesorów intela. Nawet 1g złota mi zrekompensuje koszta. Ponad to zdobędę doświadczenia + może coś zarobię biorąc pod uwagę,że w procesorach jest nawet 30 mg złota na sztukę ^_^.

 

Jedyne czego się obawiam to piorunianu złota, który jest bardzo wybuchowy i powstaje w reakcji złoto+kwas azotowy. Nie znalazłem na jego temat zbyt wielu info. Wybieram się do biblioteki PWr może coś znajdę w tym temacie i ogólnie o ługowaniu metali nieżelaznych.


Użytkownik convers edytował ten post 25.05.2014 - 22:23

  • 0

#6

Derteat.
  • Postów: 22
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę że to ci się opłaci biorąc pod uwagę że ceny złota wciąż rosną i w przyszłości nawet 1 g będzie dużo kosztował. Tylko będzie trzeba trochę poczekać aż większość złóż się skończy.


  • 0

#7

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Jedyne czego się obawiam to piorunianu złota, który jest bardzo wybuchowy i powstaje w reakcji złoto+kwas azotowy.

To coś podobnego do składnika spłonek?

Jeżeli tak to polecam starą zasadę-pracuj bez butów na nieizolowanej podłodze-abyś przypadkiem się nie naelektryzował i nie spowodował niechcianego iskrzenia a zarazem reakcji wybuchowej która może Ci paluchy pourywać. 


  • 0

#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba masz na myśli piorunian srebra? On wcale tak łatwo nie powstaje - tworzy się przy zmieszaniu soli srebra, kwasu azotowego i alkoholu. W tym przypadku stężony kwas azotowy nie rozpuści złota. Aby otrzymać "złoto piorunujące" miesza się hydroksy chlorek złota ze stężonym amoniakiem. A i tak oba związki wybuchają tylko gdy są suche.

 

Głównym problemem przy operowaniu kwasami są szkodliwe opary - miedź i cyna reagują z kwasem azotowym dając brązowy, silnie trujący tlenek azotu; można się nim udusić.Nie wiem też jaką właściwie chcesz to odzyskiwać metodą - czy najpierw rozpuścisz metale nieszlachetne a potem rozdzielisz złoto od srebra, czy może rozpuszczasz wszystko na raz a potem rozdzielasz chemicznie?


  • 0



#9

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Podejrzewam że kolega najpierw rozpuści a potem będzie elektrolizował? :)


  • 0

#10

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli dobrze dobierze napięcie i warunki (maskowanie) to elektroliza może być dobrym rozwiązaniem.


  • 0



#11 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Najpierw  roztworzę ołów i cynę kwasem solnym. Następnie resztę kwasem azotowym -> może uda wytrącić się srebro. Zostanie złoto oraz platynowce, które rozpuszczę w AR.


  • 0

#12

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

złoto jeśli chcesz je rozpuścić to w wodzie królewskiej, a i wtedy w roztworze nie powstanie Ci prosty jon Au tylko kwas tetrachlorozłotowy o ile mnie pamięć nie myli :) A tutaj to życzę Ci powodzenia z rozwalaniem tego kwasu :D Obawiam się że taki związek kompleksowy nie ulegnie prostej hydrolizie, a zamiast tego hydrolizowana będzie woda.

 

Popraw mnie jeśli gdzieś się mylę bo jestem serio ciekaw jak Ci to wyjdzie :)


  • 0

#13 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Aby strącić złoto z AR trzeba dodać podsiarczyn sodu. Łatwo dostępny do odkażania butelek i gąsiorków w winiarstwie :D


  • 0

#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Można też użyć opiłków metalu aktywnego jak cynk.

 

jeśli chodzi o trawienie kwasami - można część przeprowadzać na zimno, wtedy nie będzie tyle się wydzielało oparów, choć potrwa to dłużej.


  • 0



#15

dzastin.
  • Postów: 207
  • Tematów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kiedyś oglądałem program o wioskach w Chinach, które były swoistymi zagłębiem odzyskiwania złota i srebra z elektroniki. Ludzie tam długo nie żyli, a trzydziesto-paro latkowie wyglądali jak starcy. Siedzieli przed swoimi chatami w otoczeniu starych płyt głównych, procesorów i kadzi z chemią. To chyba najzdrowszy sposób na zarabianie to nie jest :)


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych