Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kobieta Accabadora


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Simba.

  Simbarosa

 • Postów: 431
 • Tematów: 290
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Femmina accabadora (inne określenie tego zjawiska to sacerdotessa della morte – dosł. „służebnica śmierci”) – sardyńskim terminem femmina accabadora, czy też femmina agabbadòra (s'accabadóra, dosł. „ta, która doprowadza do końca”, prawdopodobnie od hiszpańskiego czasownika acabar, „kończyć”) zwykło się określać kobiety, które przeprowadzały (nie ma zgodności co do tego, czy ten proceder jest dalej uprawiany) eutanazję na osobach w terminalnym stadium choroby, na ich prośbę, lub na prośbę i za zgodą rodziny umierającego.
 


23sd5lc.jpg

 

W dokumentach historycznych nie ma wzmianek o istnieniu accabadoras, wielu antropologów otwarcie neguje możliwość istnienia takiego procederu. Są jednak dowody na to, że służebnice śmierci praktykowały jeszcze kilka dziesięcioleci temu, mówi się o dwóch accabadoras działających na terenie Luras i Oristano w latach 20. XX wieku. Przyjmuje się też, że działalność służebnic śmierci ograniczała się wyłącznie do niektórych subregionów Sardynii (na przykład Marghine, Planargia i Gallura), nie rozprzestrzeniając się na teren całej wyspy.
 


x4hg29.jpg

 

Charakterystyka działalności
 
Rolę służebnic śmierci miały pełnić biedne wdowy, które utrzymywały się dzięki jałmużnie, często w postaci świeżo upieczonego chleba (płacenie na „usługi” accabadoras w inny sposób było zakazane ze względu na kontrowersyjny charakter tej działalności i brak akceptacji ze strony Kościoła Katolickiego). Accabadoras, zawsze ubrane na czarno i z zasłoniętą twarzą, stosowały różne techniki uśmiercania chorych. Naoczni świadkowie mówią o duszeniu poduszką, uderzaniu w czoło lub w kark kijem z drzewa oliwnego (su mazzolu), a także o skręcaniu karku. Używano również narzędzia z drewna w kształcie młotka (jualeddu), jednak nie do końca wiadomo, jakie było jego zastosowanie.
Jednym z rytuałów towarzyszących temu rodzajowi eutanazji było zabranie z pokoju umierającego wszystkich obrazów przedstawiających świętych katolickich, a także przedmiotów dla niego ważnych. Miało to na celu uczynienie oderwania duszy od ciała łatwiejszym i mniej bolesnym.
 
 

4sxo4z.jpg  28khtp3.jpg

 

 
Motywy kierujące służebnicami śmierci
 
Jedna z teorii mająca na celu usprawiedliwienie tego procederu mówi o trudnościach z przemieszczaniem się na terenie Sardynii, a także o problemach finansowych, które uniemożliwiały korzystanie z pomocy medycznej w szpitalach. Poza tym rodziny osób starszych i chorych stawały przed koniecznością opieki nad nimi, co powodowało wiele problemów, szczególnie w okresie prac rolnych, które były niegdyś jedynym źródłem utrzymania.
 


2zgbvwg.jpg

 

Accabadoras versus  Kościół Katolicki
 
Włoski pisarz i dziennikarz Francesco Alziator, poruszający w swoich tekstach problematykę służebnic śmierci, zwraca uwagę na zmowę milczenia ze strony Kościoła Katolickiego. Alziator twierdzi, że to niemal niemożliwe, żeby księża nie wiedzieli o accabadoras, tym bardziej, że hierarchowie kościelni byli świadomi istnienia innych rytuałów związanych ze śmiercią, mniej brutalnych i niebezpiecznych, wyrażając otwarty sprzeciw wobec ich praktykowania.
 


6rsqjc.jpg

 

Folklor  a  eutanazja
 
Doniesienia o accabadoras nie są jedynymi śladami wskazującymi na istnienie alternatywnych form eutanazji na Sardynii. W dziełach klasyków łacińskich można trafić na wzmianki, jakoby mieszkańców Sardynii, którzy osiągnęli wiek 75 lat, zabierano na najbliższy klif i zrzucano z niego do morza. Sacerdotesse della morte nie były postrzegane przez lokalną społeczność jako morderczynie, ich działalność uważano za akt litości i miłosierdzia, pomagały wypełnić się przeznaczeniu , przerwać pasmo cierpienia , zawsze życzliwe “ostatnie matki”.
 


 

 
Film o prywatnym muzeum ,  w którym znajduje się młotek : 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
Opracowanie własne na podstawie źródeł : 
 
http://pl.wikipedia....mina_accabadora
http://poloniasardyn...m-Galluras.html
zdjęcia : internet
 
 
 
 

 

 

 
 
 


 • 11#2

MAHARET.
 • Postów: 152
 • Tematów: 23
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Interesujace...Nigdy o czyms takim nie slyszalam chociaz mieszkam na stale we Wloszech i intresuje sie tutejszym folklorem...Troche to przerazajace....Mam nadzieje ze juz tego nie praktykuja.Ciekawy artykul,gratuluje!Wreszcie cos co mnie naprawde zaskoczylo i wstrzasnelo.... :silver:


 • 1

#3

Wojti.
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo interesujące. Najbardziej mnie ciekawi, jak to tak jest, żyć z czyimś życiem na sumieniu ? ;>


 • 0

#4

lukigl.
 • Postów: 73
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na kiedy datuję się pierwsze wzmianki o tym zjawisku? I czy nie jest to idealny pretekst dla włoskiej lewicy, na zasadzie "eutanazja była u nas od zawsze"? 


 • 0

#5

Simba.

  Simbarosa

 • Postów: 431
 • Tematów: 290
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Brak jest dokumentów dokładnie opisujących te kobiety i ich praktyki. Accabadora działały  nielegalnie i były bezkarne , dobrze chronione  i szanowane przez mieszkańców wiosek  . Wszyscy wiedzieli, że istniały takie kobiety, ale głośno nikt o nich nie mówił .  Prawdopodobnie pierwszym, który je opisał był William Henry Smith w 1828 r. w  książce  „ Raport z wyspy Sardynii”, w której jest fragment: 

„ Nella Barbagia vi l`era usanza singolare do strangolare i moribondi nei casi senza speranza . Quest`intervento era eseguito da una donna pagata appositamente chiamata accabadora , cioe` „terminatrice” ; ma questa abitudine fu abolita 60 0 70 anni fa dal Padre Vassallo , che visito` queste zone come missionario…”
„ W Barbagia osobliwym zwyczajem było duszenie umierających , beznadziejnych przypadków.  Tym zadaniem zajmowały się kobiety nazywane accabadora czyli „kończąca” ; ale te praktyki zostały zniesione 60 -70 lat temu przez Ojca Vassallo, który odwiedził te tereny …” str 97

 

http://www.sardegnac...60403172841.pdf
 

Oczywiście to nie do końca było prawdą, bo ostatni przypadek prawdopodobnie miał miejsce w 1952 r.
 

Znalazłam filmik , w którym kobieta opowiada, że pamięta taki przypadek z 1938 r . Wszyscy wiedzieli co się stało, ale nikt nie chciał o tym mówić . Jest pewna, że do dziś istnieją takie kobiety.


 • 0#6

Cait Sith.
 • Postów: 685
 • Tematów: 159
 • Płeć:Nieokreślona
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odośnie eutanazji gdzieś ostatnio czytałam, że w Holandii chcą wprowadzić eutanazję ludzi po 75 roku życia. Czy to prawda, nie wiem. Odnośnie tego i tych pań powyżej nie mieści mi się to w głowie. Takie okrucieństwo. Gorsze jest chyba jednak to, że one niejako były do tego zmuszane.


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u