Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pieprzyki i brodawki - POMOC


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#16

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Magda72 co to brodawczak to wiem, mi nie wyskakują brodawki, tylko pieprzyki, przecież dałem nawet zdjęcia :P

ptaq właściwie to nie mam żadnego z tych objawów, które wymieniłeś. Największy z tych "nowych" pieprzyków ma 4mm i to jeszcze tak naciągnięte. Reszta to ledwo do 1mm dochodzi. Są ciemno brązowe to fakt, ale to chyba jeszcze nie powód, żeby iść do lekarza(?), przecież kolory pieprzyków są naprawdę różne.

Tak jak powtarzam - jedyne co mnie zaniepokoiło to ich wysyp, pojawiło się ich bardzo dużo w stosunkowo krótkim czasie. Ale nie są ani odstające, ani asymetryczne, ani nie bolą(zresztą, czy pieprzyk tak mały, nie odstający może w ogóle boleć?), ani zaczerwienione. Wyglądają jak małe plamki na skórze w różnych odcieniach brązu.

Rozumiem doskonale, że najlepszym rozwiązaniem jest pójście do lekarza, ale chyba każdy z Was wie jak to wygląda w Naszej służbie zdrowia i przez jakie męczarnie trzeba przechodzić, dlatego też najpierw wolę spytać Was(ludzie tu mają naprawdę ogromną wiedze w różnych dziedzinach), a do lekarza udać się w ostateczności.

Może spytam tak całkiem wprost: Czy samo pojawianie się pieprzyków(TYLKO pojawianie, zapomnijmy o asymetrii, zaczerwienieniu, wypukłości, itp) może być objawem czegoś poważnego?





#17

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może być objawem nowotworu. Ale jest to na tyle nieswoiste że na takim etapie ciężko powiedzieć. Właśnie dobrze że to szybkie pojawienie się wzbudziło Twój niepokój, bo tak też może być z nowotworami. Posłużę się tu zdjęciem z wiki (bardzo fajnie pokazane właśnie o czerniaku)

 

NodularMelanomaEvolution.jpg

 

Widzisz sam że na początku ciężko jest ocenić czy jest to zmiana potencjalnie nowotworowa czy nie.

 

EDYTA: Do lekarza rodzinnego nie ma kolejek (no chyba że takie do 1h), a warto żeby on to zobaczył najpierw :)


Użytkownik ptaq edytował ten post 15.05.2014 - 01:36


#18

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Powyższe zdjęcie jest niejako dowodem, że czerniak może wyewoluować z pieprzyka zupełnie niegroźnego na pierwszy rzut oka. Bo przecież ten ze zdjęcia po lewej jest i symetryczny i nie ma zmian, nie jest zaczerwieniony, wypukły i raczej jest też niewielkiej wielkości.

W takim razie poczekam jeszcze kilka dni i w przyszłym tygodniu udam się do lekarza. Potem zdam relacje ;) Dzięki za pomoc. :)





#19

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie ma problemu :) Daj znać potem co lekarz powiedział :D



#20

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odświeżę trochę temat. Cóż, jak widać na razie jeszcze żyję :D obserwowałem opisane przeze mnie tutaj pieprzyki dość długi okres czasu i żadnych nowych i niepokojących zmian nie zauważyłem, także z wizytą u lekarza się wstrzymałem.

Co prawda i tak chyba w najbliższym czasie wybiorę się do lekarza, żeby obejrzał inne moje znamiona, bo już sobie ubzdurałem różne głupoty i niedługo wpadnę w paranoje typu "dotknąłem pieprzyka, obym nie dostał raka". Taka wizyta profilaktyczna na uspokojenie.

Oczywiście jak to bywa w takich sytuacjach, człowiek od razu przeszukuje cały internet, no i znalazłem taki ciekawy artykuł, w którym jest napisane:

Dlaczego włosy nie powinny być wyrywane jeśli wyrastają z pieprzyków czy zmian pigmentowych?

 

"Prawdę powiedziawszy, zgodnie z opinią doktora Bernarda Cohena, który jest ordynatorem wydziału dermatologii szpitala Johns-Hopkins School of Medicine, można zrobić niemal wszystko co się chce z włoskami wyrastającymi z pieprzyków – można je wyrwać pęsetą, zastosować wosk czy elektrolizę. {Informację tę znalazłem w artykule :odpowiedzi na pytanie dotyczące zdrowia” w “Boston Globe” z dnia 17 kwietnia 2006.}"

W dalszej części artykułu można doczytać, że jedynym(a może największym) zagrożeniem związanym z wyrywaniem/goleniem włosów na pieprzykach jest podrażnienie skóry, które może doprowadzić do infekcji.

Artykuł jest z 2006r, więc ma swoje lata. Może ktoś jest w stanie na podstawie swojej wiedzy potwierdzić lub zaprzeczyć? Powiem szczerze, że słyszałem iż można golić włosy na pieprzyku, delikatnie(ja mam pieprzyka na twarzy tam gdzie zarost i jak się gole to samo wygolenie pieprzyka zajmuje mi więcej czasu niż wygolenie reszty twarzy, co strasznie irytuje. Ale pieprzyka golę tak, że nigdy maszynką przez niego nie przejeżdżam, tylko delikatnie obok/dookoła), żeby go nie zaciąć, ale żeby wyrywać normalnie tak o włosy na pieprzykach? Powiem szczerze, zdziwiłem się. Chociaż jest tam dalej podane, że w salonach fryzjerskich czy tam jakichś depilacyjnych włosy ze skóry usuwa się normalnie tak samo ze "zdrowej" skóry jak i ze znamion.

 






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych