Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pieprzyki i brodawki - POMOC


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Słuchajcie mam do Was kilka pytań.

1.Czytałem wczoraj, że ogólnie brodawki są nie groźne i wbrew temu co ciągle się słyszy - ich zadrapanie nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji. Wyczytałem nawet, że niektórzy ludzie je zdrapują czy nawet obcinają. No, ale zdarzyło się tak, że wyskoczyła mi malutka brodawka na szyi, nie wiedziałem o tym i musiałem ją przez przypadek zadrapać. W konsekwencji tego, cała brodawka zaszła krwią i jest czerwona/bordowa. Pytanie brzmi: powinienem to zostawić, zdrapać czy udać się do lekarza? Pytam dokładnie o ten przypadek, bo na necie nie znalazłem nic o brodawce, która zrobiła się czerwona.

2.Drugie pytanie dotyczy pojawiania się pieprzyków. Otóż od pewnego czasu, powiedzmy w miejscu intymnym(okolice pachwin dokładnie) pojawia mi się sporo pieprzyków(tak mi się wydaję przynajmniej), niektóre są tak jasne, że ciężko je odróżnić od koloru skóry(wyglądają jak zwykłe zabarwienia), ale niektóre są bardzo ciemne. Nie są większe niż kilka mm, nie są wypukłe, mają raczej regularne kształty(bardzo przypominają piegi). W internecie wyczytałem tylko, że pojawianie się pieprzyków nie musi być groźne i że wiążę się z promieniami słonecznymi, a wiadomo, że w takie miejsce jak pachwiny, promienie słoneczne raczej nie docierają. Dlatego pytanie brzmi: Czy to może być objaw czegoś poważnego?* Czy udać się z tym do dermatologa?

Właściwie na tych dwóch pytaniach bardzo mi zależy i proszę o poważne odpowiedzi. Tak z mniej ważnych to chciałbym jeszcze spytać:

3.Czy zdrapanie/zadrapanie pieprzyka może prowadzić do czegoś poważnego? Powinno iść się z tym do lekarza?
4.Które pieprzyki są naprawdę niebezpieczne?

*Czytałem, że ciągłe pojawianie się pieprzyków może być spowodowane chorą wątrobą? Pisali to zwykli ludzie(nie lekarze), więc czy ktoś z Was ma odpowiednią wiedzę i może to potwierdzić?

Z góry dziękuję za pomoc. :)


Użytkownik Daniel. edytował ten post 13.05.2014 - 16:09




#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1. - brodawka sama w sobie nie jest groźna, jest natomiast dobrze wrośnięta w skórę i jej przecięcie daje taki efekt jak zacięcie przy goleniu.

2. - pieprzyk w miejscu intymnym to nic nadzwyczajnego

3.  - na prawdę niebezpieczne są nie tyle pieprzyki co znamiona, mające postać nie tak równych plamek, ze skłonnością do zmiany barwy i wielkości - mogą być one, choć nie muszą, łagodnym nowotworem skóry. Natomiast co do zadrapania - w zasadzie nie powinno zachodzić zagrożenie, chyba ze jest to znamiono nowotworowe w fazie uzłośliwiania a zranienie wprowadzi część komórek głębiej w ciało, to wtedy powierzchniowy i łatwy do usunięcia guz może dać przerzut.

 

A z chorą wątrobą pojawiają się plamy wątrobowe, to całkiem inna sprawa.





#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1. Sama mam jeden pieprzyk który często rozdrapuję (jest w miejscu które drapie ramiączko biustonosza). Powinnam ten pieprzyk dawno usunąć  ale boję się lekarzy i nie mam cierpliwości do polskiej słóżby zdrowia. Zdrapywana wielokrotnie część pieprzyka stała się po którymś zagojeniu biała (wygląda to jak zwykła blizna) ale nie zmienia się ani nie boli od tego czasu (już prawie rok) więc chyba nic złego się nie dzieje. Co więcej, w końcu zdrapałam pieprzyk do tego stopnia, że ramiączko już go nie haczy bo nie jest już taki wypukły.

 

Jako dziecko często zdrapywałam inny pieprzyk/brodawkę - na czole. Stał się tylko o wiele jaśniejszy (ma teraz tylko malutką kropkę na czubku a reszta jest koloru skóry) i od wielu lat pozostaje taki sam.

 

2. Chodzi o okolicę gdzie rosną włosy łonowe? Depilujesz je może albo w jakiś sposób je podcinasz? Takie brązowe ślady mogą powstać na skutek wrastających włosków i zapaleń mieszków włosowych co jest częstym powikłaniem po depilacji ale może być również skutkiem braku depilacji przy nieodpowiedniej bieliźnie (przylagające zbyt mocno brzegi bielizny zahaczają o włoski i naruszają mieszki).

 

3. Zdrapanie pieprzyka w większości przypadków niczym nie grozi ale zawsze istnieje możliwość, że zmiana się zezłośliwi więc lepiej tego nie robić i dla świętego spokoju pokazać lekarzowi jeżeli tak się stanie. Ja bym na twoim miejscu nie ruszała i obserwowała przez tydzień lub dwa. Powinno się w tym czasie zagoić.

 

4. Te pojawiające się nagle, o nieregularnym kształcie, zmieniające się z czasem, bolesne, znajdujące się w miejscu podatnym na zadrapania.





#4

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaciekawiony

2.Tak, to wiem, ale ja ich tam nigdy nie miałem. Ostatnio(z 2-3 miesiące temu) zauważyłem, że pojawiło się kilka, może z 4-5, wczoraj przy kąpieli naliczyłem prawie piętnaście i powiem, że zaniepokoiło mnie to. Same w sobie nie wyglądają groźnie, nie są wypukłe, są jednego koloru i są raczej niewielkie. Jedyne co mnie bardzo niepokoi to taki ich "przyrost" w tak krótkim czasie. Niektóre z nich wyglądają jak zwykłe plamki(myślałem nawet, że może czymś się ubrudziłem na początku)

Ana Mert

2.To na pewno nie od depilacji, wiem o czym mówisz. Te, które mi się pojawiły wyglądają jak pieprzyki/piegi - właściwie ciężko niektóre z nich odróżnić, zwykłe brązowe plamki różniące się odcieniem brązu(od jasnych do bardzo ciemnych).

Dodam, że ogólnie pieprzyków nie mam dużo - raptem kilka na całym ciele(wyłączając okolice pachwin o których piszemy). Na dwóch z nich rosną włosy - słyszałem, że to oznaka, że skóra jest zdrowa i że taki pieprzyk jest "bezpieczny". Mam też jeden wypukły(właściwie to wygląda jak taka kuleczka) bez włosów, przy samym nosie -tu natomiast spotkałem się z opinią, że powinienem na niego uważać. Zadrapałem go jak miałem może z 10 lat, do tej pory nic mi nie jest.

Jeszcze może, żeby tak uzmysłowić bardziej(no bo przecież nie będę cykał sobie zdjęć pachwin :D) to te pieprzyki, które ostatnio tak intensywnie mi się pojawiają bardzo przypominają takie niewielkie pieprzyki, które często mamy na rękach, malutkie pojawiające się zwykle w odległości kilku cm od siebie.

Może to z powodu otarć? Skóra w takim miejscu cały czas podlega różnym nieprzyjemnym sytuacją..





#5

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na Twoim miejscu ja bym te pieprzyki poobserwował. Jeśli rosną to idź do lekarza, jeśli nie, to zostaw w spokoju ;)



#6

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No tak też zrobię. Jeszcze tak myślałem - czy pojawiania się pieprzyków w ogóle może być objawem nowotworu? Chyba nie, dopiero jak są ich zmiany? Czy się mylę?

No bo sobie tak myślałem, że gdyby samo w sobie pojawianie się pieprzyków miało by być objawem, to pojawiałyby mi się na całym ciele, w różnych miejscach, a nie tylko w jednym? Dobrze myślę?





#7

Domcia.
  • Postów: 83
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mam w cholerę pieprzyków na ciele i nie uważam, żeby to był problem. Drapię się to tu, to tam i nie powoduje to żadnych zmian. Mam też pieprzyk odstający w okolicy paska od spodni, często podrażniany w skutek ubierania się i rozbierania, również nic się mu z tego powodu nie dzieje (ani mi). Lampkę alarmową powinny załączać te pieprzyki, wokół których tworzy się czerwona obwódka. Wycinany miałam tylko jeden, z pośladka. :) Powodem było właśnie zaczerwienienie z którym sie zgłosiłam do dermatologa, gdzie skierowano mnie na zabieg usunięcia. Po oddaniu próbki do badań wyszło, że faktycznie tam coś złośliwego było, ale na szczęście żadnych konsekwencji poza blizną nie ma.





#8

Oomek.
  • Postów: 138
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Idzeisz do lekarza i prosisz o usunięcie. Mi wypalili prądem przy znieczuleniu miejscowym wystający pieprzyk wielkości paznokcia. Po pół roku nie ma śladu.



#9

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może być tak, że jeden pieprzyk to nowotwór, nie koniecznie musi być wysyp na całym ciele (jakbyś miał wysyp takich nowotworów na całym ciele to by dopiero było :D ) I wydaje mi się że barwą się bardzo też różnić nie muszą. Tyle że charakterystyczne dla nowotworów jest to że rosną, natomiast raki dodatkowo naciekają okolice więc możesz zobaczyć że nie jest dobrze odgraniczony :) Jak jeszcze chcesz różnicować to raki rosną szybciej niż nowotwory. Ale ja bym się tym na Twoim miejscu póki co nie przejmował. Zostaw i obserwuj. Jak będzie rosnąć, to do lekarza. Jeśli nie to niech zostanie. Chyba że Ci przeszkadza, to tak jak Oomek napisał; lekarz najprawdopodobniej Ci go usunie :)



#10

Indifference.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja jeszcze bym dodała, że niebezpieczne mogą być te takie bardzo ciemne, wręcz czarne. A poza tym to jak już było wspominane-z czerwoną obwódką i o nieregularnym kształcie.



#11

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie no, nie przeszkadza, bo jak już wspominałem to po pierwsze są to okolice pachwin, po drugie ani jeden nie jest odstający, niektóre wyglądają dosłownie jak piegi. Nic się z nimi nie dzieje na razie, prócz tego, że wychodzą jak grzyby po deszczu :P Z tego co mi się udało naliczyć to na całym ciele mam mniej pieprzyków niż na samych pachwinach i to mnie zaniepokoiło, bo jeszcze powiedzmy pół roku temu ich tam nie było, albo było ich maksymalnie 3-4.





#12

Panthera.
  • Postów: 24
  • Tematów: 7
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Danielu, nie piszesz o pieprzyku a prawdopodobnie o włókniaku, który nie jest niebezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia lub życia. Włókniaki są odstające, miękkie, czasem tworzą strukturę morwy/maliny. Zdrowy rozsądek jednak podpowiada, aby udać się z takimi rzeczami do dermatologa, który może bez problemu to usunąć w znieczuleniu miejscowym poprzez elektrokoagulację. koszt około 150 zł.

 

niebezpieczne są znamiona, nieregularne pieprzyki, itd. należy je kontrolować, a najlepiej ocenić u dermatologa, czym dokładnie jest badana zmiana.

 

co do nagłego pojawienia się czegoś w okolicy pachwin. Nagłe wyskoczenie pieprzyków w bardzo dużej ilości nie jest raczej możliwe. Dlatego obstawiam, że jest to raczej inny problem. Jeśli się depilujesz to wiadomo. do tego mogą być to drobne naczyniaki, częśto się pojawiają gdy się spocimy i bielizna obciera delikatną skórę lub gdy nadmiernie się drapiemy/uszkadzamy naskórek. wyglądają wtedy właśnie jak pieprzyki.



#13

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Okej, może zróbmy tak - jako, że nie wypada wrzucać tu zdjęcia pachwiny to poszukałem na necie podobnych pieprzyków do tych moich.

Wyglądają one mniej więcej tak:
http://www.tatuaze.o...rtykuly/176.jpg
Są też podobnej wielkości, największe jakie zmierzyłem to odpowiednio: 3mm i 4mm.

Natomiast ich ilość i odległość od siebie MNIEJ WIĘCEJ przedstawia to zdjęcie:
http://www.feelbeaut...barwnikowe1.jpg

To zdjęcie wyżej ma pokazać TYLKO ilość i odległość, bo rodzaj pieprzyków jest taki jak na pierwszej fotografii, z tym że moje są i jasno brązowe i brązowe i ciemno brązowe.

Panthera nie wyskoczyły nagle tak dosłownie, ale w przeciągu powiedzmy dwóch miesięcy z kilku, zrobiło się kilkadziesiąt.


Użytkownik Daniel. edytował ten post 14.05.2014 - 23:17




#14

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Idż w miarę szybko do dobrego dermatologa.
Jeżeli masz wysyp brodawek w okolicach intymnych to być może załapałeś brodawczaka zakażnego.
Co do narośli rosnących i zmieniających kolor to nie zgodzę się z zaciekawionym że tak objawiają się łagodne zmiany nowotworowe-wręcz przeciwnie-tak objawia się najgrożniejszy z nowotworów skóry-czerniak-i wbrew nazwie znamiona nim zaatakowane nie muszą być czarne.
W Twoim przypadku to na pewno nic grożnego ale pokaż się fachowcowi.
Edit:brodawczak daje wystające brodawki-czasami wyglądające jak dzikie mięso.
Co do słońca-to fakt ono w miejsca intymne nie dociera ale czy nie chodziłeś na solarium?

Użytkownik Magda72 edytował ten post 15.05.2014 - 00:07




#15

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeszcze bardziej chłopaka postraszmy -.-

 

Z wiki, bo nie chce mi się teraz w książkach szukać:
 

Wykrywanie:

Należy udać się do dermatologa lub onkologa lub patomorfologa zawsze, jeśli zauważy się znamię z co najmniej jedną z poniższych cech:

    zmieniające kształt
    zmieniające kolor
    krwawiące
    swędzące
    zaczerwienie wokół znamienia
    znamię czarne lub bardzo ciemne
    znamię asymetryczne
    brzegi nierówne, postrzępione
    różne kolory na jednym znamieniu
    wielkość powyżej 6 mm

Czerniak może (choć rzadziej) też powstać ze znamienia, które nie zmieniało się wiele lat.

 

Czyli obserwuj czy nie rośnie, bo to najważniejsze i czy nie "rozprzestrzenia się" po okolicy (naciekanie - może wyglądać jak zaczerwienienie dookoła, wspomniana wyżej zmiana kształtu). Ja mam na udzie zmianę około 1 cm od kiedy pamiętam i nic się z tym póki co nie dzieje. Jeśli chcesz to dla pewności idź do rodzinnego. Będzie szybciej i będziesz miał poradę od prawdziwego lekarza, który zobaczy to na własne oczy :)




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych