Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potworne nowotwory

potworniaki guzy nowotwory

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

weirdo.
  • Postów: 59
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Potworniaki – najdziwniejsze z nowotworów

 

Potworniaki – budzą zdziwienie, strach, a nawet przerażenie. Ich nazwa bardzo trafnie oddaje charakter nowotworu. Paradoksalnie jednak potworniaki mogą być źródłem cennych informacji – dlatego interesują się nimi biolodzy molekularni i genetycy.

 

Nazwa potworniak (z łac. teratoma) wywodzi się od greckiego słowa teras, oznaczającego potwora, cudaka, dziwo. I coś w tym jest, ponieważ nowotwór ten powstaje z multipotencjalnych komórek zarodkowych, które we właściwie przebiegającym procesie rozwoju nowego organizmu dają początek trzem listkom zarodkowym: ektodermie, endodermie i mezodermie. Z listków tych tworzą się następnie poszczególne tkanki ustroju według określonego dla organizmu wzorca genetycznego. W prawidłowo rozwiniętym organizmie panuje porządek: każda komórka i tkanka mają ściśle określone miejsce; zawierają też prawidłowy zestaw chromosomów. Tkanki tworzące potworniaki również powstają z wymienionych wyżej trzech listków zarodkowych, ale próżno doszukiwać się w nich wspomnianego uporządkowania. Potworniaki zbudowane są z bezładnie przemieszanych tkanek, które na dodatek mogą gromadzić poważne mutacje chromosomowe.

 

1ba66659bec02.jpg

Niewielki, czterocentymetrowy guz wycięty z jajnika, zawierający włosy

 

Przypuszcza się, że potworniaki powstają z komórek zarodkowych zdolnych do samoodnawiania i różnicowania, które w procesie rozwoju „zbłądziły” i trafiły nie tam, gdzie powinny. Na dodatek doszło do mutacji podczas rozwoju komórek wchodzących w skład poszczególnych listków zarodkowych. W efekcie w ciele może rozrastać się dziwaczny twór: z włosami, skórą, gruczołami (łojowymi czy śliniankami), fragmentami tkanki chrzęstnej, mięśniowej, a nawet ze zdeformowanymi zębami. Zdarzało się również, że w potworniakach znajdowano bardziej złożone struktury, w tym oczy, dłonie, stopy i całe kończyny. W potworniaku znaleźć można również tkankę nerwową oraz glejową – odpowiedzialną za zapewnienie prawidłowego działania połączeń nerwowych. Niektóre z potworniaków mogą wydzielać hormony i w ten sposób znacząco wpływać na funkcjonowanie organizmu, w którym się rozwijają. Sporo zamieszania mogą wywołać potworniaki niedojrzałe. Komórki tych guzów mogą wydzielać w nadmiarze gonadotropinę kosmówkową – hormon wytwarzany w czasie ciąży. Na skutek aktywności potworniaka może dochodzić do wzrostu stężenia tego hormonu, co w efekcie daje fałszywie pozytywne wyniki testów ciążowych.

 

a5a0ec33fe521.jpg

Zdeformowane zęby

 

 

Potworniaki lokalizują się głównie w okolicach gonad (jajniki, jądra) lub kręgosłupa i linii wyznaczającej symetrię środkową ciała - można je znaleźć na przykład w klatce piersiowej. Najczęściej ich istnienie wykrywa się przypadkowo, np. podczas badania USG (szczególnie przy ultrasonografii pochwowej) lub w czasie badania tomografem komputerowym.

 

Strałem się wybrać zdjęcia najmniej mogące odrzucić wrażliwców. Niektóre fotografie z internetu są naprawdę niepokojace, niemniej wiele z nich to po dokładniejszym zbadaniu jedynie wytwory wyobraźni artystów, inspirowanych tematem potworniaków. Uważam, że to ciekawa w swej obrzydliwości przypadłość i ponieważ nie znalazłem po tagach nic na forum, postanowiłem sam założyć tu temat.

 

za http://www.medonet.p...orow,index.html


  • 1

#2

Churchille.

    Trochę sceptyk

  • Postów: 27
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niestety, ale obrazki mi nie działają.
  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych