Skocz do zawartości
Zdjęcie

Wykopaliska Morgantina.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 431
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kilka kilometrów od Piazza Armerina, w dzielnicy Serra Orlando, centrum Sycylii, chronionym przez strome zbocza , w pobliżu rzeki Gornalunga, dawniej zwanej Albos, znajdują się ruiny miasta Morgantina.

 

uy6v6.jpg

 

Na ślad starożytnego miasta natrafiono w latach pięćdziesiątych ubiegłego  wieku. Wykopaliska  prowadziło dwóch amerykanów:  Eryk Sjoqvist i Richard Stillwell. Ruiny starożytnego miasta Morgantina pochodzą z epoki  hellenistycznej. Było to bogate, rzymskie miasto,  którego pozostałości  do dzisiaj zapierają dech w piersiach. Krajobraz jak z magicznej atmosfery, można podziwiać dobrze zachowane ruiny Morgantina .

 

2ez7o90.jpg

 

Pierwsze konstrukcje sięgają  epoki brązu,zbudowali je emigranci z południowych Włoch , którzy osiedlili się na najwyższym wzniesieniu w okolicy , która nazywa się "Cytadela" Znajdziemy tu szczątki chaty, teatr, budynki użyteczności publicznej i  monumentalną fontannę. Później na wschodzie i zachodzie wzgórza wybudowano wiele prywatnych domów.

 

sovojk.jpg   29optzd.jpg   6jn4w2.jpg

                                                                                                      Domy                                          Piec                                            Teatr

 

 

Około V wieku p.n.e. Cytadela zostaje  opuszczona i ludność przenosi  się do pobliskiego Serra Orlando  zakładając miasto Orlando Morgantina, zbudowane  prostopadle do opuszczonego. Nowe miasto osiągnęło  swój rozkwit  w trzecim wieku p.n.e.

 

 

10zwy13.jpg   sgu13a.jpg   muzgxs.jpg

                                                                                               Spichlerz                                         Dom                                      Rurociąg wodny

 

W 211 p.n.e. Morgantina drogo zapłaciła za bunt przeciwko Rzymowi, który doprowadził do kryzysu i opuszczenia miasta.

 

Idąc w kierunku Cytadeli, najstarszej części osady znajdziemy Agorę, zbudowaną na dwóch poziomach połączonych ze sobą, w górnym poziomie znajduje się buleuterion , siedziba senatu, sala gimnastyczna  z czasów rzymskich i kryty rynek.

 

 

2qcf7fs.jpg

 

Agora, pozostałość teatru jest dobrze zachowana, obecnie odbywają się tam  spektakle i przedstawienia w okresie letnim.  W niewielkiej odległości jest  pozostałość po sanktuarium poświęcone kultowi bogów. Następny wąski i długi budynek datowany na III wiek p.n.e. używany był prawdopodobnie  jako publiczny spichlerz. Są też  pozostałości dwóch pieców , które udowadniają  istnienie fabryk do wazonów ceramicznych, sklepy i młyn.

 

W prywatnej części miasta są ruiny  luksusowych  domów z epoki hellenistycznej, a między nimi  dom Ganimedesa , nazwany tak ze względu na bogatą mozaikę.

 

W starożytnym mieście znaleziono cenne monety, rzeźby, srebrne naczynia  i fragmenty architektoniczne o dużej wartości.

 

2ew395y.jpg

 

34sjoy0.jpg

Demeter i Kora

 

Część cennych wykopanych przedmiotów została  skradziona przez nielegalnych „kopaczy”. Na szczęście po sporze włosko amerykańskich archeologów, bezcenne skarby wróciły do Włoch. Teraz znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Aidone. Odzyskano między innymi : posąg bogini miasta, Demeter i Kory, liczne srebrne naczynia i posąg Wenus.

 

fn5lrn.jpg

Afrodyta

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

źródła : http://www.siciliain.../morgantina.htm

 

            http://www.guidasici...sp?IDNews=51543

 

 

    


  • 4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u