Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odkryto nowy minerał w Australii "Putnisite" ("Putnizyt")

Geologia Minerały Australia Punizyt Fiolet

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Delta Δ.
  • Postów: 11
  • Tematów: 2
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Link do angielskiej wersji artykulu: http://www.huffingto..._n_5227826.html

Link do polskiej wersji artykulu: http://nauka.newswee...y,284657,1.html

Streszczenie artykułów:

Nowy minerał został odnaleziony na zachodzie Australii w okolicach jeziora Cowan. Swoją nazwę "Putnizyt" (ang. "Putnisite") wziął od imion i nazwisk geologów, którzy go odkryli: Andrew i Christine Putnis. Minerał ten różni się budową od innych nam znanych. Nie wiadomo jeszcze, czy nowo odkryty materiał znajdzie zastosowanie w przemyśle.

Użytkownik Delta Δ edytował ten post 06.05.2014 - 13:58

  • 2

#2

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Yhh, sam chciałem o tym napisać ale widzę, że byłeś pierwszy. Nie wiem czy sam minerał znajdzie zastosowanie ponieważ jest bardzo kruchy. Może biżuteria?


  • 0



#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Yhh, sam chciałem o tym napisać ale widzę, że byłeś pierwszy. Nie wiem czy sam minerał znajdzie zastosowanie ponieważ jest bardzo kruchy. Może biżuteria?

Jest też bardzo miekki - jak gips(2 ws kali Mosha). Rysyje się od kontaktu z dowolnym metalem , paznokaciami , meblami itp.Na biżuterię się nie nadaje.


  • 0



#4

KubinToJa.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę że ludzie nie wytrzymają jeśli nie wykorzystają punizytu do czegoś. Nie nadaje się na narzędzia, na biżuterię również, więc obstawiam ozdobne, ale nie nadające się do użytku przedmioty.


  • 0

#5

Człowiek S.

    J.zie.cep.

  • Postów: 37
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No i co z tego, że jest miękki i kruchy? Nie znamy reszty jego właściwości. Może ma sporą konduktancje i nadaję się jako izolator, może też mieć słabe przewodnictwo cieple i nada się do izolacji termicznej.


  • 0

#6

Blitz Wölf.
  • Postów: 495
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jest też bardzo miekki - jak gips(2 ws kali Mosha).

Może nadawałby się na materiał rzeźbiarski?


  • 0



#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skład to: SrCa4Cr3+8(CO3)8SO4(OH)16·23H2O, jest to zatem związek mieszany wodorotlenek-węglan-siarczan strontu, wapnia i chromu. Raczej nie sądzę aby się do czegoś szczególnego przydał, zwłaszcza że występuje w formie mocno rozproszonych kryształków.

http://www.mindat.org/min-42732.html

 

Sądząc z proponowanej struktury, jest podobny do zeolitu:

N5Y9AtX.png

Zawiera wnęki tworzące kanały w których osadzają się cząsteczki wody. Być może nadałby się na sito molekularne ewentualnie katalizator.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 07.05.2014 - 12:10

  • 2



#8

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co z tego, że jest kruchy. To od razu znaczy, że nie nadają się z góry na biżuterie? Pewnie wymyślą dla niego coś żeby go utwardzić, przy jednoczesnym zachowaniu barwy i będzie się nadawał. Wiele jest kamieni szlachetnych, które z góry od razu nie nadają się na klejnot a trzeba odpowiednio "dopicowywać" by się nadawały.


Użytkownik mpiwowski edytował ten post 08.05.2014 - 03:17

  • 0




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Geologia, Minerały, Australia, Punizyt, Fiolet

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych