Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kryształowa Dziewica

Majowie ofiara

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Szkielet 18-letniej dziewczyny leży z rozrzuconymi nogami na klepisku jaskini, ze złamanymi dwoma kręgami szyjnymi. Znana jest jako Kryształowa Dziewica, którą świat odkrył po tysiącu latach jej spoczynku.

1z3rxoy.jpg

Odkryta w 1989 roku, skryta w dżungli Rezerwatu Przyrody Tapir Mountain, jaskinia znajduje się około godziny jazdy z San Ignacio w Belize, a potem godziny przedzierania się przez płytkie rzeki i gąszcz. Po dotarciu na miejsce staje się u wylotu jaskini Actun Tunichil Muknal (w skrócie ATM) – lecz aby znaleźć się w środku trzeba jeszcze przepłynąć około kilometr w górę podziemnej rzeki.

Po wyjściu z rzeki trzeba przejść kolejne 1,5 kilometra w ciemnościach jaskini, pośród ogromnych głazów i przepastnych grot (jedna nazywana jest „Katedrą”). Na samym końcu systemu jaskiń znajdują się szczątki ofiar rytualnych złożonych bogom przez Majów, ponad tysiąc lat temu.


2ik5uv7.jpg


2n6hxcn.jpg


Wiek ofiar, których szkielety leżą w jaskini, waha się między 1 rokiem a późną dorosłością. Czworo z poświęconych to niemowlęta w wieku od 1 do 3 lat – niektóre z nich wepchnięte w szczeliny i sąsiadujące małe pieczary. Znajdują się tu szczątki siedmiorga dzieci (jedno z nich 15-letni nastolatek, zdaje się że związany przed zabiciem) oraz 20-latka – pozostali to dorośli w wieku 30-45 lat. Sporo młodszych szkieletów wykazuje deformacje czaszek, nadające głowom wydłużony i obcy wygląd.

Niemal wszyscy zginęli od uderzenia tępym narzędziem w głowę – niektórzy mieli zmiażdżone całe czaszki. Jako że datowanie szkieletów jest utrudnione (za sprawą procesu zwapnienia, który scementował kości do ziemi), badacze sugerują się znalezioną wokół ceramiką i ustalają całość krwawego przedsięwzięcia na lata 700 – 900 n.e.



Jeszcze dalej w głąb jaskiń znajdują się szczątki bodaj najbardziej znanej z tych majańskich ofiar. Szkielet 18-latki, znanej jako Kryształowa Dziewica.


2eoejd2.jpg


352nim8.jpg


Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje położenie, ale też fakt, że dwa z jej kręgów szyjnych były zmiażdżone. Na tej podstawie badacze wnioskują, iż zginęła w sposób wyjątkowo brutalny. Potem została wrzucona na dno jaskini, gdzie spędziła ostatnie 1100 lat. Szkielet przeleżał tam tak długo, że został całkowicie zwapniony i pokryty krystalicznym pyłem, co nadaje kościom wyjątkowego połysku i nieco gąbczastego wyglądu.


24b9mop.jpg



Niewiadomym jest jakie były okoliczności składania ofiar, choć niektórzy twierdzą, że miały przebłagać boga deszczu Chac’a lub któreś z podziemnych bóstw. Inna teoria głosi, że ofiary były ‘wiedźmami’ (prawdopodobnie osobami cierpiącymi na jakieś psychiczne lub fizyczne zaburzenia), a pozostawienie ich ciał niepogrzebanych w jaskini miało zapewnić wieczne więzienie ich duszom.


Znalezione w jaskiniach przedmioty i ceramika są kluczowe, bowiem oznaczone są „dziurkami śmierci” – znakiem używanym przez Majów wobec przedmiotów ceremonialnego użytku. Znaczna ich część została całkowicie zwapniona i ‘przycementowana’ do ziemi. Z tego powodu większość przedmiotów leży nietknięta, od czasów ich porzucenia (niewiele z nich zginęło; prawdopodobnie jakaś część została ukradziona na wczesnym etapie, długo przed odkryciem jaskini). Jeden z artefaktów – tzw. „Małpi Kocioł” (na zdjęciu poniżej) jest jednym z zaledwie czterech znalezionych w Ameryce Środkowej. Majowie przekształcili niektóre formacje skalne w jaskini – część z nich pełniły rolę ołtarzy ofiarnych, część miała przypominać sylwetki i twarze zwierzęce, a niektóre tworzyć na ścianach obrazy rzucane przez ich cienie. Jaskinia jest domem dla nietoperzy i drapieżnych pająków.


14jrakp.jpg


Nazwa Actun Tunichil Muknal tłumaczona jest jako „Jaskinia Kryształowego Grobu”, a tubylcy znają ją jako „Xibalba” – wejście do piekielnych zaświatów z mitologii Majów, głębokiej szczeliny w Ziemi, wypełnionej rzekami krwi i skorpionów. Było to miejsce znajdujące się pod mocą majańskich bogów śmierci – podziemny dwór „Panów Xibalby”. Często traktowane jako demony te dwanaście bóstw nosiło takie imiona jak „Sprawca Cierpienia”/”Ten Który Tworzy Ropień” czy „Pałka z Czaszką”. Zsyłali oni cierpienia i choroby na ludzi, w tym szaleństwo, ból i strach.


k1tlvp.png


_______________________________________

Tłumaczenie na podstawie: Źródło I Źródło II
  • 10






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Majowie, ofiara

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych