Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnice Syberyjskiej księżniczki.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W 1993 roku Natalia Polosmak podczas archeologicznej wyprawy, w tak zwanym paśmie kurhanów w regionie przygranicznym Rosji, Mongolii i Chin, w trudno dostępnym paśmie górskim w Ałtaju, na wysokości 2600 metrów nad poziomem morza na płaskowyżu Ukok w jednym z kurhanów, odkryła mumię. Była to kobieta z przed 2500 tysiąca lat zwana „Księżniczką Ukok”.

 

2u6nxib.jpg

Płaskowyż Ukok

 

xlfs60.jpg

Syberia,Ukok

 

28je4ud.jpg

Kurhany z VI-IV w p.n.e. w uroczysku Pazyryk

 

 

Badania.

 

Badacze aby dostać się do środka komory grobowej musieli stopić starożytny lód pokrywający komorę grobową. W środku komora była obłożona modrzewiowymi palami, które podpierały jej ściany i strop. Mumia spoczywała w drewnianej trumnie z brązowymi gwoździami. Lód podziałał jak kapsuła czasu i dzięki niemu zachowało się nie tylko ciało ale i ubranie, oraz niezwykłe tatuaże. Po jej wydobyciu przewieziono ją helikopterem do Moskwy, gdzie podobnie jak założyciel ZSRR Władimir Lenin została zabalsamowana.

 

30wpks4.jpg

Ułożenie ciała w trumnie i naukowcy wydobywający Ukok.

 

bed0xw.jpg

Lód topnieje. Teraz widoczna cała mumia w trumnie.

 

35d4xvk.jpg

Widoczne tatuaże na nadgarstku i palcach przykuwają wzrok naukowców.

 

s1ulcl.jpg

Po 19 latach od odkrycia, teraz ujawnia swoje tajemnice.

 

2hzs5qg.jpg

Księżniczka/fot.domena publiczna

 

Kobieta należała do społeczności koczowniczej tak zwanych Pazyryków, opisywanej przez starożytnego greckiego pisarza – Herodota w 5 wieku naszej ery. W chwili śmierci miało około 25 – 28 lat.

Wraz z nią pochowano sześć koni z pełnym wyposażeniem jeździeckim i dwóch mężczyzn – wojowników, którzy mieli jej służyć, strzec jej, i być towarzyszami po śmierci. Siodła końskie były z drewna i obite kolorowym filcem. Na jednym z siodeł był obraz skrzydlatego lwa gotowego do skoku. Niektóre drewniane uprzęże miały też zachowane dekoracje.

Jeden z koni był zabity a pozostałe nie. Ponadto w grobie był jej posiłek na drogę w zaświaty, w postaci mięsa owiec i koni. Oraz ozdoby wykonane z filcu, drewna, brązu i złota.

Przy lewym biodrze miała konopną torebkę na kosmetyki, w której była płyta kamienna, na płycie były spalone nasiona kolendry. Oraz szczotka z końskiego włosia, ołówek, żelazny pierścień i barwniki; między innymi proszek z fosforanu wapnia dający zielony kolor. Tym proszkiem zmieszanym z tłuszczem zwierzęcym malowano twarze, podobnie jak dzisiaj robimy to kremem aby zabezpieczyć się przed mrozem.

Kobieta nosiła perukę z końskiego włosia. Była ubrana w: czapkę, długą koszulę z chińskiego jedwabiu z długimi rękawami, płaszcz, spódnicę i walonki.

 

b5ocvk.jpg

Rekonstrukcja ubrania młodej kobiety, wraz z rzeczami i butami znalezionymi przy niej.

 

Na szczycie peruki było pióro. Pióro to miało około 68,65cm długości. W środku pióra był kij owinięty czarną tkaniną, który pozwalał mu stać prosto. Było zdobione piętnastoma małymi ptakami pokrytymi złotą folią, które spinały całość. Ptaki te były ułożone od najmniejszego przy podstawie ozdoby, do największego na górze. Miały skórzane skrzydła i długie szyje. Szyje takie mogą wskazywać na to, że były to łabędzie. U podstawy, w miejscu styku z peruką była doczepiona niczym kokarda drewniana rzeźba koziorożca, nad nią zaś był jeleń z porożem.

Pióro to można interpretować jako drzewo życia, symbol bardzo stary i powszechny wśród różnych ludów na całym świecie ( min. u Sumerów ).

 

zooeq.jpg

Schemat nakrycia jej głowy.

 

2mqlw7t.jpg

Nakrycie głowy.

 

1zx4gf8.jpg

Kolczyki.

 

Na wierzchu nosiła eleganckie i stylowe futro, coś w stylu lekkiego kaftana lub płaszcza. Tak jak w przypadku męskiej odzieży z tego okresu, kaftan ten miał długie, wąskie rękawy, krótsze z przodu i przyczepiony ogon z tyłu – prawdopodobnie pierwszy na świecie frak. Został on ozdobiony skórzanymi wzorami, z sobolego futra, źrebięcia i czarnych włosów. Miał czerwone kolorowe pędzelki wykonane z końskiego włosia. Płaszcz ten miał pleciony wełniany pas, którym można było zmieniać jego długość, trzymając go albo w pasie, lub wyżej, na piersi, był zdobiony kolorowymi wzorami, które określały jej przynależność plemienną i miały ją chronić i dawać magiczną moc.

 

osc3kj.jpg

Kaftan.

 

Spódnica miała trzy warstwy dekorowane pasami. W górnej cęści miała 144 cm. długości, 90 cm. szerokości i rozszerzała się ku dołowi, gdzie miała 112,5 cm. Tkaniny były bardzo pięknie dekorowane. Górny pas był szkarłatny, środkowy różowo – żółty a trzeci w kolorze Bordeaux. Wszystkie pasy były ręcznie barwione.

Archeolodzy ustalili pochodzenie barwnika zastosowanego do barwienia sukni okazało się, że pochodzi on ze Wschodniej części Morza Śródziemnego lub Iranu – prawie 3 218,688 kilometrów od Ałtaju.

Jedwabna koszula miała chiński krój, jednak sam materiał pochodził z Assamu w Indiach lub południowo-wschodniej Azji. Jedwab był używany w tej społeczności tylko przez królów i był droższy od złota.

Powyżej kolan miała białe walonki, mające ją chronić przed 35 stopniowym mrozem.

Spodnie były szyte z wełny. Nogawki zwężały się w kierunku kolan.

 

14wc2et.jpg

Spodnie. I rysunek ptaka na nich pod spodem.

29qbdqd.jpg

 

Na nogach miała białe filcowe buty z miękką podeszwą sięgające kolan. w które wchodziły spodnie.

 

Ozdoby ciała.

 

Na obu rękach, od ramion do nadgarstków miała tatuaże. Najlepiej zachowany tatuaż z lewego ramienia przedstawia hybrydę jelenia z gryfim dziobem i rogatego koziorożca. Poniżej jest przedstawiona owca z lampartem śnieżnym. Rogi owcy są zdobione głowami gryfów. A na grzbiecie lamparta jest pokazana taka sama głowa gryfa jak powyżej. Na nadgarstku miała wytatuowanego jelenia, podobnie jak i na kciuku lewej ręki.

Eksperci twierdzą, że tatuaże zostały wykonane farbą z mieszaniny częściowo spalonych roślin, sadzy i popiołu. Rysunki były wykonywane poprzez nakłucia igłą i następnie rozcierane mieszaniną sadzy i tłuszczu.

Mówi się, że raz wykonany tatuaż pozostaje do końca życia, jednak w tym wypadku pozostał znacznie dłużej.

 

25akndv.jpg

Tatuaż i rysunek tatuażu z ramienia księżniczki z Ukok.

 

Na ciele jednego z mężczyzn wraz z nią pochowanego także znaleziono tatuaż. Też na prawym ramieniu przedstawiający fantastycznego stwora. Wzór obejmował całą stronę jego ciała ponad jego prawym ramieniem od piersi do jego pleców.

 

2n8zhpd.jpg

2nvrs74.jpg

Mumia wojownika z tatuażem na barku.

 

11t514z.jpg

Rysunek tatuażu wojownika.

 

Dla niektórych, zdarzenia przedstawione na tatuażach między innymi sępy i zwierzęta kopytne odpowiadają konfliktowi pomiędzy dwoma światami: drapieżników zamieszkujących dolną częśc świata, wobec zwierząt roślinożernych, które symbolizują środkowy świat. Te tatuaże dla Pazyryków były wyznacznikiem pozycji społecznej – im ktoś bogatszy to miał więcej piękniejszych tatuaży.

Tatuaże te są zaskakujące również dlatego, że są bardzo podobne do współczesnych. Chociaż prehistoryczny tatuaż znaleziono też u Otziego ale miał on tylko linie i nie był tak wspaniały jak te u Pazyryków.

 

 

Datowanie i interpretacja pochówku.

 

Ten pochówek jest o pięć wieków starszy od Chrystusa i kilkaset lat starszy od czasów Aleksandra Wielkiego.

Przyczyna jej śmierci nie jest znana, ponieważ nie ma narządów wewnętrznych. W środku ciała były zioła i trawa. Na kościach czaszki nie ma również żadnych śladów przemocy, jednak jak twierdzą eksperci, nie może to świadczyć o jej naturalnym zgonie. Miała podkurczone nogi, co nie umożliwia określenie jej dokładnego wzrostu. Niektórzy antropolodzy szacują jej wysokość na 1,62 metra, inni mówią, że mogła mieć 1,68 m. Nie udało się także ustalić w jakim wieku wykonano jej tatuaże. Ale wiadomo, że w chwili śmierci miała około 25 lat. Pobrane do analizy jej DNA wykazało, że nie jest powiązana z żadną z Azjatyckich ras zamieszkujących obecnie te tereny, tylko z Samojedami

Irańsko – Kaukaskimi. Więc nie należała do społeczności Scytyjskiej, jak się przyjęło i naukowcy usiłują z marnym skutkiem obalić to przekonanie.

Niezwykłe jest to, że w grobie była pochowana jedna kobieta. Zazwyczaj bowiem w kulturze Pazaryk chowano mężczyzn z kilkoma kobietami. Może to oznaczać, że ta kobieta miała szczególny statut i była szamanką. Brak broni w grobie oznacza, że nie była jedną ze szlachetnych Pazyryk – kobiet-wojowników. Na to, że była uzdrowicielką lub szamanką i strażniczką ludowej wiedzy wskazują jej tatuaże.

Ciekawe jest to, że we wszystkich pochówkach tego ludu, jakie do tej pory odkryto tatuaże są na lewym ramieniu. Dzisiaj jest to także często spotykane. I jest związane z tym, że najlepiej to miejsce widać. Co świadczy o tym, że ludzie od tysięcy lat starali się upiększać swoje ciała, wyróżniać się i pokazać.

Również odzież tej dziewczyny nie była zbyt praktyczna, ponieważ była wykonana z lekkiej tkaniny, nie najlepiej przystosowanej do niskich temperatur, w których żyła. Świadczy to, że wygląd bardziej się liczył w tej społeczności, niż ciepło jakie miało dać odzienie.

Ponadto importowany, drogi materiał świadczy o dalekich kontaktach handlowych Pazyryków i o ich bogactwie. Również barwniki użyte do barwienia tkanin wykazały bardzo dalekie kontakty. Badacze określili bowiem, że owad dający charakterystyczny kolor żyje w Armenii a roślina dająca purpurowy kolor to marzanna z Euroazji, jednak jej pewien gatunek występuje także w Chinach i Indiach. Barwnik użyty do barwienia ubrania księżniczki pochodzi z gatunku rosnącego we wschodniej części Morza Śródziemnego a nie z Azji.

Tatuaże mówią nam trochę o ich religii, że mieli swoich szamanów – uzdrowicieli.

 

2mrtrau.jpg

Rekonstrukcja wyglądu.

 

Kłopoty.

 

Wielu mieszkańców Ałtaju, gdzie władza szamanów jest nadal silna, jest oburzonych faktem zabrania mumii z jej ojczyzny. I chcą powrotu mumii do domu. Według ich tradycji są miejsca, gdzie nie można chodzić nawet ich szamanom bo siła i energia złych duchów są tam bardzo niebezpieczne i silne jak stwierdził jeden z lokalnych szamanów. Również pewnym świętokradztwem jest dla nich wlać gorącą wodę i chemikalia na ich przodka, który nadal żyje. A jego dusza jest zamknięta w ciele. Ponadto uważają, że mumia się mści.

Klątwa mumii miała spowodować katastrofę śmigłowca przewożącego znalezisko do muzeum w Nowosybirsku. Również miała spowodować wzrost samobójstw, trzęsień ziemi, choroby i pożary lasów.

Jednak naukowcy są nieugięci i nie zwrócą mumii mieszkańcom Ałtaju. Ponieważ jest bardzo cenna z naukowego punktu widzenia. W zamian dyrektor muzeum zaproponował, że wystawi ciało księżniczki w szklanej trumnie, w muzeum aby każdy mógł oddać jaj cześć.

Jednak Ałtajczycy byli nadal niezadowoleni. Dodatkowo rozzłościł ich fakt, że ciało księżniczki było na wycieczce po Korei i Japonii.

Ostatecznie jednak doszło do porozumienia i księżniczka pozostała w muzeum w klimatyzowanym sarkofagu. Ustalono także zakaz wykopalisk na tym terenie.

Jednak globalne ocieplenie klimatu stanowi problem, ponieważ lód pokrywający ciała w pozostałych kurhanach zaczyna się roztapiać. Co spowoduje, że ciała zaczną gnić. A cenne informacje o ludzie Azaryków przepadną dla przyszłych pokoleń na zawsze.

 

Autor: Leszek Lis

 

Źródło: Archeologia Pradziejowa o8i3bo.jpg

link: http://knpradziejowe...ej-ksiezniczki/

Wszystkie zdjęcia serwis knpradziejowe.wordpress.com


Użytkownik Staniq edytował ten post 04.04.2014 - 19:46




#2

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jako ciekawostkę dodam, że tatuaż z lewego ramienia księżniczki pojawił się na otwarciu niedawnych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi:

 

2l8ks9t.jpg

 

 

 

Z kolei gdyby zacząć zastanawiać się nad młodym wiekiem kobiety kiedy zmarła - nie można wykluczyć, że była to rytualna ofiara. Kształt peruki wyraźnie sugeruje powiązania z Axis Mundi - osią świata, Drzewem Kosmicznym. Jeśli tak (i jeśli fryzura ta zarezerwowana była rzeczywiście dla nielicznych, bo nie znam dostatecznie tamtej kultury) to nosząc takie nakrycie głowy symbolizujące oś, środek świata, można przypuszczać iż sama kobieta była tej osi przedłużeniem (albo na odwrót - peruka była przedłużeniem osi jaką reprezentowała kobieta). W takim wypadku kobieta musiała być w pewnym stopniu święta, żyjąca poza zwykłą społecznością, lecz umożliwiająca ludowi kontakt z duchami przeszłości i przyszłości, ze światem niebiańskim i podziemnym - prawdopodobnie była więc szamanką, albo nawet czymś więcej niż szamanką. Wziąłbym pod uwagę możliwość rytualnego samobójstwa (albo dobrowolnej ofiary), gdzie dopiero po śmierci mogła w pełni 'służyć' społeczności. A może jej śmierć była wypadkiem przy pracy i zgon nastąpił w trakcie szamańskiego transu?

To tylko moje osobiste przypuszczenia, bo historia ciekawa i tajemnicza. 


  • 2



#3

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tatuaz z ramienia sprzed 2500 lat na otwarciu igrzysk..?? to bardzo intrygujace! czy wiadomo jak tlumaczyli ten symbol i dlaczego pojawil sie on na otwarcie?


Rysunek na ciele wojownika, to nie zaden fantastyczny stwor, tylko ten sam symbol co na ramieniu "ksiezniczki"!! (wystarczylo go obrocic) widocznie tym bardziej wazny..

 

94434290352931827625.jpg


Użytkownik manitoris edytował ten post 07.04.2014 - 13:43

  • 1

#4

trixypixx.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też zainteresowałam się faktem pokazania wzoru z tatuażu na ceremonii otwarcia Soczi 2014, przytoczę coś co przeczytałam na Wiki

"Ceremonię otwarcia igrzysk rozpoczęło widowisko artystyczne zatytułowane „Sny o Rosji”, przygotowane pod kierownictwem głównego producenta Konstantina Ernsta. Jego część artystyczna była złożona z 18 odsłon, które w telegraficznym skrócie pokazywały historię Rosji od średniowiecza, poprzez okres caratu i rewolucję październikową 1917 roku po czasy współczesne(...)" 

 

 

Doszukałam się także czegoś tutaj http://illuminatiwat...ening-ceremony/ , jednak nie jestem pewna czy to dobre źródło informacji, ktoś nazwał wzór "Stag God" .

 

Obejrzałam otwarcie myśląc ,że padnie coś od komentatorów jednak nic nie wskazywało dlaczego ten symbol został pokazany.


Użytkownik trixypixx edytował ten post 08.04.2014 - 23:06

  • 1

#5

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No ta strona 100% wiarygodna byc nie moze, bo jej tworca ma wyraznego bzika na punkcie znakow illuminati i widzi je tam gdzie nawet ja ich nie widze :szczerb:

 

Nazwal ten symbol "Stag god" i podciagnal pod "Horned god" czyli ogolnie rogatego boga, istniejacego w roznych kulturach, jednak na jego przytoczeniu widac ze rozne kultury roznie przedstawialy rogatego boga i zaden z tych symboli nie byl wystarczajaco podobny do tego, malo tego ja uwazam ze zupelnie nie trafny, bo tutaj jest kilka cech charakterystaycznych, tam na zadnym nie wystepujacych i wyraznie bardzo waznych skoro u obu osob byl identycznie przedstawiony ten symbol - jelenia, ale:

 

- z dziobem (gryfim, orlim..)

 

- rogi sa dziwnie zakonczone a widac lepiej na szkicu tatuaza "wojownika" ze to jakby glowy ptakow, tak samo przy srodku tulowia jedna taka glowa wystaje zza jelonka..

 

- no i najdziwniejsze, to wykrecenie tulowia jelenia, tak ze jego tylne odnoza skierowane sa do gory.. najpierw myslalem ze chodzilo o nadanie dynamiki jemu ze jakby tak zawijal w pedzie te nogi za soba, ale one sa wykrecone, jakby kto go zlamal w pol i ukrecil w biodrze jak srube.. bardzo to dzwine dla mnie.. sprawia to wrazenie jakby ten jelen byl ofiara! przod jeszcze walczy jednak z tylu juz ma zadana rane smiertelna - cios gruchocacy jego kregoslup.. wizerunek jak z polowania lwa na antylope ktora ten wlasnie obezwladnil i zaraz zadusi..


Użytkownik manitoris edytował ten post 10.04.2014 - 12:43

  • 0

#6

trixypixx.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może za bardzo poniosło mnie z szukaniem i wylądowałam na tej stronie ;p tak czy inaczej nie korzystajmy z niej :)

 

Moim zdaniem zakończenie dziobu oraz różne wykręcenia i kształt rogów to tylko artystyczne interpretowanie postaci jelenia, artystę może trochę poniosło i nie warto grzebać w takich detalach bo mogą się okazać jedynie kreatywnością i wyobraźnią artysty robiącego tatuaż. 

 

Myślę także, że tatuaż wojownika to kopia tatuażu księżniczki zrobiona w późniejszym czasie i możliwe, że przez innego artystę który chciał zachować kształt ale też dodał coś od siebie. Fakt, intrygujący może być tylko jeden element, mianowicie wykręcenie tylnej części zwierzęcia w obu wersjach.


  • 0

#7

Aloszka.

    ...Pamiętaj o zachowaniu równowagi...

  • Postów: 124
  • Tematów: 15
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Świetny artykuł 

 

Uwielbiam czytać, odkrywać historię 

 

Zwłaszcza taką o której nie mówi się na lekcjach historii w szkołach ;)


  • 0



#8

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Być może nogi tego jelenia są tak zakręcone, żeby cały rysunek dało się wpisać w okrąg, przynajmniej takie wrażenie odnoszę patrząc na tatuaż z ciała kobiety, ten wojownika nie jest wystarczająco zrekonstruowany żeby coś więcej o nim powiedzieć.


  • 0



#9

Mastiff.
  • Postów: 274
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

AŁTAJSKA KSIĘŻNICZKA BYŁA CHORA NA RAKA.

 

NpY7OKE.jpg

fot. kaliningrad.kp.ru

 

Do takich sensacyjnych wniosków doszli naukowcy z "СО РАН" i "СО РАМН".

 

Dosłownie kilka dni temu sybirscy naukowcy Andrei Letagin i Andrei Savelov opublikowali artykuł, w którym przytaczają unikalne wyniki badania tomograficznego mumii Ałtajskiej Księżniczki Kadyn. 

 

- Rezultaty badania dowodzą o obecności ciężkiej patologii u pochowanej kobiety, która mogła być przyczyną zgonu. Ponadto stwierdzono poważną kontuzję podczas życia kobiety, która jednak nie mogła być bezpośrednią przyczyną śmierci. - relacjonują w "CO PAH" (Sybirski Oddział Rosyjskiej Akademii Nauk).

 

Według naukowców, w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania Księżniczka Kadyn przeszła chorobę szpiku. A kiedy miała niewiele ponad dwadzieścia lat, zachorowała na kolejną poważną chorobę - raka piersi, boleśnie niszcząc jej organizm w ciągu ostatnich pięciu do siedmiu lat.

 

- Na czas ostatniej zimy na Ukok, w październiku dotarła już bardzo chora: w nowoczesnej terminologii, zdiagnozowano by u niej 4, ostatni, etap raka piersi. Etap ten charakteryzuje się silnym bólem i ciężkim zatruciem organizmu, które powodują utratę siły fizycznej - mówią naukowcy. - Na 3-5 miesięcy przed jej śmiercią prawdopodobnie spadła z konia i została poważnie ranna. Upadła na prawą stronę: raniąc się w prawą skroń, prawe ramię i prawe biodro. Podczas spadku jej prawa ręka nie ucierpiała, gdyż była dociśnięta do 2ciała. Najprawdopodobniej w tym czasie ręka była już bezwładna, o czym świadczą zmiany w tkance, co w rzeczywistości świadczy o postępowaniu procesu rozpadu tkanki. Jednakże, nie zmarła od uszkodzenia mózgu czy czaszki, żyła jeszcze kilka miesięcy. I przez cały czas była przykuta do łóżka. Ogólny stan zdrowia przed śmiercią, bez wątpienia był bardzo ciężki

 

Archeolog Natalia Polosmak stwierdza:

 

- O starożytne mumie powinniśmy dbać. Muszą czekać na swój czas, ponieważ nawet po dziesięcioleciach możliwe są ewentualne nowe odkrycia ... tak jak w przypadku z mumią młodej kobiety z płaskowyżu Ukok, przyczyny śmierci i szczegóły z życia, poznaliśmy dopiero teraz, kilkadziesiąt lat po jej odkryciu. I jestem pewna, że to nie jest koniec tej historii.

 

Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku, Rada Starszych Republiki Ałtaju, składająca się z głów wszystkich rodów Ałtaju, mądrców, starca i obywateli najbardziej szanowanych głosowali i niemal jednogłośnie postanowili zwrócić mumię do rodzinnego Ałtaju - a mianowicie płaskowyż Ukok. Miejscowi mocno wierzą, że wszystkie nieszczęścia, które ich spotkało w ostatnich latach - silne trzęsienie ziemi, susza, powódź, niszcząc grad - to wszystko zemsta złego ducha Księżniczli Ałtaju. I dlatego należy zwrócić jej spokój...


Użytkownik Mastiff edytował ten post 09.10.2014 - 18:17

  • 3

#10

jkjzpz.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gwiazdozbiory starożytnej Mezopotamii

 

Część nieba poświęcona Andromedzie przedstawiała według Babilończyków Jelenia (LU.LIM / lulimu), jednak najjaśniejsza gwiazda (alfa And), dziś zaliczana do tej konstelacji, uzupełniała figurę wielkiego kwadratu, którego pozostałe kąty wyznaczały gwiazdy obecnego Pegaza.

 

wpisz rysunek w okrag reszte polecam odczytac w ksiedze enki. 


  • 0

#11

lizzak228.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gwiazdozbiory starożytnej Mezopotamii

 

Część nieba poświęcona Andromedzie przedstawiała według Babilończyków Jelenia (LU.LIM / lulimu), jednak najjaśniejsza gwiazda (alfa And), dziś zaliczana do tej konstelacji, uzupełniała figurę wielkiego kwadratu, którego pozostałe kąty wyznaczały gwiazdy obecnego Pegaza.

 

wpisz rysunek w okrag reszte polecam odczytac w ksiedze enki. 

Bardzo interesujące zjawisko, godne głębszych poszukiwań.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych