Skocz do zawartości


Zdjęcie

E-Sport


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1

Tenhan.
  • Postów: 758
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na pewno każdy z Was o tym słyszał i jak się na to zapatrujecie i jaką wróżycie temu przyszłość? Jak myślicie czy e-sport kiedyś i w Polsce dorówna popularnością wielu innym realnym dyscyplinom sportowym albo czy osiągnie taki status że np. mistrzostwa świata w Fifę czy PESa będą niemal tak wyczekiwane jak prawdziwy mundial?

 

Moim zdaniem za jeszcze jedno pokolenie a już na 100% za dwa jest to możliwe. Już teraz w Polsce wypełnił się stadion podczas zawodów. Ja sam mam tylko kilka ulubionych gier i mało co gram ale nie mam takiej tendencji jak większość osób że bagatelizuję taką rozrywkę bo wirtualne, że niby same nerdy grają itd. Jak najbardziej doceniam ludzi którzy prezentują w tym wysoki poziom tym bardziej jeżeli potrafią na tym zarabiać i ja to traktuje jako pasję jak każdą inną i trochę śmieszy mnie jak ktoś obraża graczy, programistów itp. że nie mają życia bo siedzą dużo przy kompie a sam głównie przesiaduje na ławce przed blokiem. Nie czepiam się też nazwy że to nazywa się sportem bo w końcu przedrostek e powinien wszystko wyjaśniać (i to tak jak robić awanturę o nazwę email że bo to przecież nie poczta). Szczególnie jeżeli sportem nazywa się szachy, snooker czy darts to dlaczego naciskanie klawiszy miałoby nie być nazywane sportem? Wiadomo że graczy już są miliony jak nie miliardy a wiadomo że jak jest popyt to i będzie w to pompowana duża kasa i z czasem gwiazdy e-sportu mogą być rozpoznawalne i to bardziej niż sportowcy takich dyscyplin że żeby o nich usłyszeć muszą wygrać medal na olimpiadzie. Tak sobie wyobrażam że byłby genialny mundial w Fifę lub PES gdzie mecze odbywałyby się normalnie na stadionach piłkarskich i oczywiście gracze normalnie by sobie grali przed monitorami ale ludzie na trybunach widzieliby wyświetlony na murawie trójwymiarowy obraz w rozmiarach rzeczywistych. Chyba lepiej by to było pooglądać niż naszych prawdziwych kopaczy :D



#2

Smok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Za czasów gdy jeszcze pykałem w CS'a oglądałem sporo meczy. To było za czasów naszej złotej piątki która w sumie wciąż odnosi sporadycznie sukcesy.

Esport jest mocno rozwinięty w Azji i USA, Koreańczycy nie tylko z czołówki utrzymują się na dobrym poziomie z samej gry. Wielkie domy dla całych drużyn gdzie mogą wspólnie trenować, wysokie pensje, służba w domu. Tak było kilka lat temu gdy się tym interesowałem. 

Esportowe mecze na wschodzie są puszczane w normalnej telewizji, tak jak meczyki piłki nożnej.

W Polsce też prężnie się rozwija, myślę że właśnie drużyna counter strikea ogromnie się do tego przyczyniła. Nie umniejszając oczywiście zasługom graczy Fify itp.

 

Z reszta, wystarczy obejrzeć kilka filmików z ostatnich mistrzost które odbyły się w.... Polsce!

 

http://polygamia.pl/...lobal.html?bo=1

 

Pula nagród przeraża. Pamiętam gdy kilka lat temu oglądałem rano mistrzostwa świata (wtedy "nasi" wygrali) i nagroda za 1 miejsce to było kilkanaście tys. dolarów. A teraz :)





#3

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U nas będzie tak samo jak w USA:

 

Dla profesjonalnych sportowców na całym świecie ich hobby jest także pracą i sposobem na życie. Dzięki ostatniej decyzji rządu Stanów Zjednoczonych w taki sam sposób będą mogli funkcjonować nie tylko “zwykli" sportowcy, ale też gracze komputerowi - a przynajmniej osoby pasjonujące się internetową grą z gatunku MOBO: League of Legends.

Lubimy papugować po nich różne głupie pomysły więc to kwestia czasu...


Użytkownik Robakatorianin edytował ten post 03.04.2014 - 23:15


#4

Smok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czemu głupie? Ludzie żyją ze snookera gdzie trzeba dobrze uderzyć kijkiem i dostają za to grubą kase, nie rozumiem czemu nie mieliby utrzymywać się z bardziej wymagającego zajęcia którym jest "granie w gry". 





#5

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy ktokolwiek interesuje się StarCraftem (z racji, że gram oglądam mecze). Tak więc w SC wygrana zależy od szybkości reakcji i tak zwanych APM'ów (ilość wydanych komend na minutę). W czołówce światowej są gracze z Korei, którzy grają tak:
APMy w granicach 500-600, moje wynoszą maksymalnie 150



Koreańscy gracze posiadają również trenerów oraz psychologów sportowych. Podobna sytuacja ma miejsce w krajach skandynawskich.
W tym roku na IEM nasi wygrali w CS, 150 tys dolarów do podziału na pięciu. W StarCraftcie jest bodajże 100tys a w LoLu 150





#6

Lukc.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja interesuję się sceną League of Legends...w zasadzie można powiedzieć, że po Counter Strike'u i Starcrafcie to właśnie teraz LOL wprowadza nową erę w tzw. esporcie.
Gaming House'y, gdzie żyje 5 ludzi z zespołu + trenerzy to już normalna sprawa. Zawodnicy podpisują normalne kontrakty reklamowe i zarabiają zarówno na turniejach jak i streamując swoje gry. Wbrew pozorom są to bardzo wysokie kwoty. Osobiście uważam, że to tylko kwestia czasu, kiedy esport zacznie być traktowany poważnie przez większość społeczeństw (ma to juz miejsce np: w Korei czy nawet Chinach). U nas w kraju raczej dalej pokutuje stereotyp, że granie to tylko i wyłącznie marnowanie czasu. Granie w dzisiejszych czasach może być już sposobem na życie, biznesem.

Wracając jeszcze do League of Legends...gra wg mnie świetna. Jedyny mankament to paradoksalnie ludzie, którzy często psują atmosferę gry. Wiadomo przecież, że najwięksi "kozacy" to właśnie Ci przez kabel internetowy. Niektórzy bardziej się przy tej grze stresują niż bawią ale to już indywidualne podejście. Ja wychodzę z założenia, że to przede wszystkim zabawa (nigdy profesjonalistą nie będę, mam inne plany życiowe  :szczerb: )



#7

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up 
Czekam na HoSa, którego wypuści Blizzard na lato. Wydaję mi się, że całkowicie zdominuje rynek gier (dużo mądrzejsza polityka niż w LoLu, trzeba naprawdę się nakombinować by zabić, akcja jest od początku a nie od 6 lv, nie ma golda tylko drzewka rozwoju rozbudowane jak w WoWie :D fragi idą na drużynę nie jednego steal-fragera. Istnieją np. postaci które mogą w ogóle nie wychodzić z bazy i albo ulepszają inne postaci, albo trapują mapę :D )

Cóż jeżeli chodzi o świat gier, to pomimo wielkiej popularności LoLa (chyba głównie przez tych najmłodszych graczy, lol ma taką oglądalność. Oglądałem finał IEMa - raz, że na tym poziomie to już jest nudne - 6:1 w 40 minut? To polscy komentatorzy lola są masakryczni). Chyba lepiej plasuje się starcraft, który jest na rynku e-sportowym już 15 lat, w grze wszystko zależy od umiejętności jednego gracza (który w ciągu minuty robi więcej niż 10 w lolu razem, serio.... :) ), cały czas rozwija się akcja, nowe buildy, timingi, manewry w micro i w macro. Miło się ogląda. No i jeżeli chodzi o polskich komentatorów, to przecież Zedd :D Na scenie streamowej jest trochę gorzej, jest przecież Emil-Powiadamiacz, który więcej podczas streamu gada o dotacjach i jakichś badziewiach, które oferuje i jest niezabiegający o sławę król internetu Maciej Makuła, człowiek który gra 10 lat i lami jakby grał miesiąc, ale ogląda się go dla samego komentarza. Poza tym polscy gracze ostatnio (odkąd pojawił się dodatek Hots, który trochę zrewolucjonizował grę) pokazują pazur - Mana, Tefel, Nerchio są w czołówkach europejskich. Nerchio gra dla Acera, zaś Mana chyba od miesiąc siedzi w TeamLiquid (tegoroczni zwycięzcy). Więc naprawdę istnieje w tym polu potencjał.





#8

Tenhan.
  • Postów: 758
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czemu głupie? Ludzie żyją ze snookera gdzie trzeba dobrze uderzyć kijkiem i dostają za to grubą kase, nie rozumiem czemu nie mieliby utrzymywać się z bardziej wymagającego zajęcia którym jest "granie w gry". 

 

Bo tu właśnie widać to uprzedzenie do komputera jak napisał Lukc że wielu ludzi traktuje to jako głupoty nie zwracając uwagi że może to być bardziej wymagające niż niejedna z prawdziwych dyscyplin nazywana sportem.



#9

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj (jako, że już po północy) rozpoczął się Wargaming.net League Grand Finals (World of Tanks) w Warszawie. Jedyna polska drużyna (Lemming Train) wygrała swoją grupę i awansowała do następnego etapu, który rozpocznie się już dzisiaj. :)

Prawdą jest, że e-sport staje się coraz bardziej poważany i poważny zarazem. Nie interesuję się tym zbytnio (czasem popatrzę na streamy z turniejów, coby zobaczyć jak w WoT radzą sobie profesjonaliści), ale swego czasu na stronie worldoftanks.eu widziałem newsy o tym, jak kolejne drużyny podpisują kontrakty ze sponsorami i przyjmują ich barwy. Na dzisiejszym streamie z WGL można było popatrzeć jak chłopacy z S.I.M.P. biegają w koszulkach Razera. Cóż, na razie takie teamy to głównie dobra reklama dla producentów sprzętu i innych firm działających głównie online, ale pewnie niedługo znajdą się i inni chętni do sponsorowania. :P





#10

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

to co się działo w spodku w tym roku to po prostu brakło mi słów, szkoda tylko, że w LoLa nie grał nasz polski teamu Roccat, to już w ogóle byłby szał. Ludzi full każdego dnia, co do starcrafta nie ogarniałem w ogóle, jeden robak coś tam idzie sobie i nagle koniec gry xD
 


Użytkownik dżek edytował ten post 07.04.2014 - 12:51




#11

Cmb.
  • Postów: 332
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Cóż, e-sport jest obecnie coraz popularniejszy ale nie powiem żebym był szczególnie zachwycony tym faktem... Już teraz dzieciaki wolą siedzieć w domu i grać w LoL'a (niezapomniane komentarze pod blokiem jak 10-latki *** pod blokiem bo ktoś im "nafeedował" w grze, sic) niż wyjść na dwór popykać w piłkę albo zająć się czymś innym. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć do czego to prowadzi - człowiek nie jest stworzony do siedzenia w miejscu i niesie to za sobą mnóstwo chorób. Człowiek potrzebuje ruchu, a nie grania 8h dziennie na kompie. Sam komputer dostałem bardzo późno, bo dopiero na koniec podstawówki, w 6 klasie (rocznik 91) i też szybko się uzależniłem, bo dla mnie to było coś nowego. Koledzy siedzieli już często od zerówki w kompach, ale wtedy nie były one jeszcze tak wypasione jak teraz i przede wszystkim Internet był rzadkością - wciąż lepiej było iść na dwór, pograć sobie, poszwendać się gdzieś w grupce, rowery i takie tam niż siedzieć. Obecnie przy tym czym młodych ludzi mami Internet praktycznie rezygnują oni z aktywności fizycznej na rzecz gier... To jest straszne. Wiem, że nie ma co uogólniać, bo większość dzieciaków mimo wszystko zażywa aktywności fizycznej i place nie świecą aż takimi pustkami - ale problem jest z roku na rok coraz większy. A to co się mówi o zarobkach profesjonalnych graczy tylko zaognia problem - jak wiadomo w grach jak i sporcie, nie każdy ma predyspozycje do zostania dobrym graczem, mimo wszystko coraz więcej próbuje, wpada w nałogi i później zostanie na lodzie, możliwe że z jakimiś schorzeniami od zbyt długich posiedzeń. 

 

Podsumowując, całą ideę e-sportu odbieram neutralnie - wiadomo, gry są popularne i to dobrze że ludzie spędzający przy tym dużo czasu i traktujący jako pasję mogą zarobić. Jednak niesie to za sobą mnóstwo problemów, przede wszystkim w psychice młodych ludzi.

 

7.4 Zabronione jest stosowanie wulgarnego języka.

wulgaryzmy2.gif

 

Blitz Wolf



#12

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wiadomo, gry są popularne i to dobrze że ludzie spędzający przy tym dużo czasu i traktujący jako pasję mogą zarobić. Jednak niesie to za sobą mnóstwo problemów, przede wszystkim w psychice młodych ludzi.


To tylko uprzedzenia. Czym realnie różni się e-sport od wielu dyscyplin wymagających niewiele ruchu? Bilarda, szachów, brydża, pokera itp? E-sportowcy też muszą dbać o kondycje, wielogodzinne turnieje są bardzo wymagające. Jeśli dzieciak jest ambitny to będzie godzinami się uczył (siedząc), ćwiczył grę na instrumencie (siedząc lub stojąc). To nie wyklucza ćwiczeń fizycznych. Codzienne ciężkie treningi esportu czy innej dyscypliny tak samo działają na psychikę ludzką.

Czasem lubię oglądnąć sobie turnieje starcrafta, albo LoLa.



#13

Ultraadelia2375.
  • Postów: 0
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

To tylko uprzedzenia. Czym realnie różni się e-sport od wielu dyscyplin wymagających niewiele ruchu? Bilarda, szachów, brydża, pokera itp? E-sportowcy też muszą dbać o kondycje, wielogodzinne turnieje są bardzo wymagające. Jeśli dzieciak jest ambitny to będzie godzinami się uczył (siedząc), ćwiczył grę na instrumencie (siedząc lub stojąc). To nie wyklucza ćwiczeń fizycznych. Codzienne ciężkie treningi esportu czy innej dyscypliny tak samo działają na psychikę ludzką.

Czasem lubię oglądnąć sobie turnieje starcrafta, albo LoLa.


 

 

Zgodzę się z tobą do wszystkiego trzeba mieć kondycje to nie jest takie proste wysiedzieć tyle godzin przed komputerem. Bardzo lubię oglądać e-sport a szczególnie lol, CS, czy też starcrafta w lolu miałem ulubiony zespół, lecz teraz ten zespól za bardzo się nie pokazuje to był fnatic.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych