Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przez fatamorganę myśleli, że samolot runął do morza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

 

2nb7k8h.jpgMedia obiegła dzisiaj informacja, że kolejny samolot runął do morza, tym razem u wybrzeży Wysp Kanaryjskich. Szybko jednak ją zdementowano, bo jak się okazało, pomylono samolot ze statkiem. Jak to możliwe?

Dzisiaj po południu światowe media zelektryzowała niepokojąca wiadomość z Wysp Kanaryjskich. "Samolot spadł do morza około 2 mil morskich od wybrzeży wyspy Gran Canaria. Nie ma informacji, do kogo należała maszyna i ile osób było na pokładzie".

29lciad.png

Zanim opinia publiczna zdążyła podnieść alarm, że to już druga w ostatnim czasie katastrofa lotnicza w morskich odmętach, hiszpańskie władze wstrząsającą wiadomość dementowały. Okazało się, że kamery przemysłowe, monitorujące wybrzeże, uwieczniły nie samolot pasażerski, lecz... statek.

e7b77o.png

Powyższe zdjęcie ukazuje istotę pomyłki. Statek do złudzenia przypomina samolot, miał charakterystyczny statecznik pionowy, można też było się doszukać bocznych skrzydeł.

Jednak to tylko złudzenie optyczne, będące efektem zjawiska nazywanego fatamorganą, a także kiepską jakością obrazu z kamery przemysłowej. Na zbliżeniu wyraźnie widoczny jest statek.

Dzieje się tak dlatego, gdyż na postrzegany przez nasze oko obraz. intensywnie wpływa rozgrzana na palącym słońcu powierzchnia morza. Padające promienie słoneczne ogrzewają powierzchnię morza, woda zaczyna intensywnie parować, co wchodzi w reakcję z chłodnym powietrzem na wybrzeżu Gran Canarii.

Powietrze ponad morzem staje się w wyniku tego cieplejsze, a więc rozszerza się, i jednocześnie zmniejsza się jego gęstość. Padające na wrzące powietrze promienie słoneczne załamują się i w wyniku tego obraz rozmazuje się, część statku zaczyna znikać niczym fatamorgana, a część przybierać kształt samolotu.

Podobne zjawisko możemy obserwować latem na rozgrzanej drodze, gdy wydaje się nam, że jest mokra, a w rzeczywistości to właśnie efekt wyżej opisanego zjawiska. W tym przypadku efekt "mokrej drogi" wywoływany jest nie przez wodę a właśnie przez rozgrzany asfalt.

10fvqc1.jpg
Fatamorgana na francuskim wybrzeżu.


Fatamorgana potrafi zmieniać odbierany przez nasze oczy obraz, nie tylko statków i latarni morskich, lecz również Słońca i Księżyca. Nieświadomi istnienia tego zjawiska, często swoimi zdjęciami poruszają internet.

Tymczasem wystarczy tylko, że promienie słoneczne będą się załamywać na warstwach powietrza o różnej temperaturze i gęstości, a już zachodzące Słońce zmienia swój kształt. Zdarzało się uwieczniać naszą dzienną gwiazdę wyglądającą jak naleśnik, grzyb atomowy, a nawet statek obcych.

10rmp2v.png
Fot. Daragh McDonough, Donegal w Irlandii.

Fatamorgana bywa czasem przyczyną naprawdę niezwykłych zdarzeń. W 2011 roku w miejscowości Ilulissat na zachodnim wybrzeżu Grenlandii pierwszy wschód Słońca po wielodniowej nocy polarnej nastąpił 2 dni wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Przerażające zjawisko miało według mieszkańców oznaczać rychły koniec świata, jednak tak się nie stało. Naukowcy wyjaśnili, że przy obecności znacznych ilości kryształków lodowych lub też mas powietrza o różnej gęstości, mogło dojść do załamania i zakrzywienia się promieni słonecznych, które ostatecznie dały obraz pozornego słońca powyżej tego prawdziwego, które jeszcze znajdowało się pod horyzontem.

2961wgo.png
Nietypowy wygląd Słońca w stanie Montana.

W dobie błyskawicznej informacji, gdy wpływ na to czym żyją miliony ludzi na całym świcie, mają zwykli przechodnie, takie błędy będą coraz to częstsze. To uświadamia nam, jak zaskakująca bywa przyroda i że nie zawsze możemy ufać własnym oczom. Źródło: [TwojaPogoda.pl]


  • 12



#2

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z podobnych zjawisk, najbardziej podoba mi się "Halo słoneczne".

 

bgw9c5.jpg


  • 4



#3

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja tez mam swoje ulubione zjawisko optyczne :

 

Widmo Brockenu

 

widmo_zps9691c622.jpg

 

widmo1_zpsd397b576.jpg


  • 2

#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

To może jeszcze słówko w tym temacie. Ostatnio badacze zajmujący się wyjaśnieniem tragedii Titanica, coraz częściej skłaniają się ku tezie, że jedną z możliwych przyczyn, tak późnego zauważenia góry lodowej przez obserwatorów na statku, był miraż spowodowany inwersją temperatury, potocznie nazywany mirażem błony lub zimnym mirażem.

Na skutek tego, obserwatorzy mogli zauważyć górę lodową dopiero tuż przed uderzeniem w nią statku.

titanic_afp_600.jpeg

Na Titanicu nie widzieli góry lodowej

 

W miarę jak zbliża się setna rocznica tragedii Titanica pojawia się coraz więcej teorii o możliwych przyczynach dramatu.
Jak twierdzą teraz brytyjscy naukowcy, katastrofę sto lat temu mogło sprawić zjawisko pogodowe określane jako fałszywy horyzont. Przez to góra lodowa, która znajdowała się na trasie statku, była niewidoczna dla członków załogi.

 

Do takich zaskakujących wniosków badacze doszli po dokładnym przeanalizowaniu zachowanych fotografii z tego dramatu oraz zeznań uratowanych pasażerów. To niecodzienne pogodowe zjawisko określa się jako fałszywy horyzont. Powstaje wówczas nierealny obraz na morzu, który w tym konkretnym wypadku ukrył górę lodową, a kiedy załoga ją odkryła, było już za późno na reakcję.

To zjawisko występuje na wielu morzach i oceanach, w tamtych czasach stanowiło ono zwykle wyrok śmierci dla danego statku, dziś urządzenia elektroniczne, nowoczesne radary są w stanie przed takim niebezpieczeństwem w porę ostrzec.

Ten fałszywy obraz powstaje, gdy zimne powietrze spotyka się z ciepłym. Wtedy pojawiają się na horyzoncie światła, które po jakimś czasie załamują się i tworzą nierealny obraz. Do takich wniosków doszli naukowcy badający nowoczesnymi technikami fotografie góry lodowej, na którą wpadł Titanic.

Jednostka została zbudowana w Belfaście 4 lutego 1912 roku i ruszyła do dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku 10 kwietnia. Pięć dni później doszło do tragedii, statek wpadł na górę lodową, ponad półtora tysiąca ludzi zatonęło.

Członkowie załogi, jak sugeruje brytyjski historyk Tim Maltin, nie widzieli góry na drodze statku, bo wytworzył się sztuczny horyzont przez załamanie się pogody.

Kazimierz Sikorski

 

źródło wp.png

 
  • 1



#5

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fatamorgany widziane w zimnych obszarach naszego globu to nic dziwnego.

 

Podam inne 2 przypadki mirażu w rejonach podbiegunowych :

 

Opisane niżej zdarzenie miało miejsce w okolicach bieguna płn.Dnia 24.06.1906 Robert Peary przez lornetkę przyglądał się arktycznemu horyzontowi. Nagle spostrzegł niewyraźne, białe szczyty dalekiego, nieznanego lądu. Odkrycie zapisał w dzienniku, dzieki któremu znamy szczegóły wyprawy. Cztery dni później Peary znalazł się naprzylądku Hubbarda i stamtąd ponownie dostrzegł tajemnicze góry. Odkryta wyspa otrzymała nazwę „Ziemia Crockera”, od nazwiska sponsora wyprawy Peary'eg trafiła nawet do amerykańskich map hydrograficznych, lecz nie na długo. W 1914 roku zorganizowano wyprawę celem zbadania nowego lądu, ale nie natrafiono
na żaden slad nieznanego terytorium.Było jasne,że „Ziemia Crockera” po prostu nie istnieje. Peary najwyraźniej padł ofiarą fatamorgany, gdyż nie ma powodów sądzić,aby podróżnik celowo chciał wprowadzić w błąd przyszłe wyprawy arktyczne.

Podobne zdarzenie miało miejsce po przeciwnej stronie globu. W styczniu 1915 Frank Worsley, który dowodził statkiem sir Ernesta Shackletona przepływał wzdłuż wybrzeża Antarktydy. W pewnym momencie zauważył na lądzie wspaniałe, bogate miasto, z licznymi katedrami,wieżami i mineratami. Worsley jednak zdawał sobie sprawę,że uległ złudzeniu i nie zorganizował wyprawy, aby zbadać „nową cywilizację polarną”.

 

Źródło : Tajemnice świata


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych