Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koniec Windowsa XP...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#31

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To co masz Ty to, było nie było, dość budżetowy procek,

Prosiłem o procesor "rozwojowy", spełniający moje oczekiwania, które starałem się w miarę jasno przedstawić ale również taki, który nie zrujnowałby mojego portfela jakoś dramatycznie (chociaż nie wyznaczałem jakiejś granicy cenowej)

Taki mi zaproponowano.

Cóż - człowiek uczy się na błędach. Najwyżej przerzucę go do komputera w pracowni, a do domowego kupię nowy.

Cały problem polega na tym, że jak się człowiek nie zna, to nawet nie bardzo wie o co poprosić i jak to zweryfikować - a niedostatki zakupu wychodzą dopiero w naturze.





#32

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

XP to był naprawdę dobry system ale teraz używam 7 i jakoś nie narzekam wiem, że nigdy bym nie polecił Ci ani 8 ani żadnej Visty i podobnych badziewi. Win 7 ma swoje wady(stare programy nie zawsze działają) ale ma też wiele zalet dlatego najlepiej zaopatrzyć się w siódemkę. ;)

Ja nie mam problemów z uruchamianiem na Win7 programów które były dedykowane na XP lub Vistę, bo siódemka ma wbudowany fajny mechanizm, który reinstaluje programy mające problem z wersją windowsa. Musiał być naprawdę stary ten program Sventer, skoro na Win7 nie działał jak należy.

 

Ja za to mam mnóstwo problemów....

 

Akurat C&C pamięta Win95, to jedna z najstarszych gier. Ale przecież są wersje przeglądarkowe:  http://www.commandandconquer.com/en/

 Ja nawet zgodności z XP nie muszę ustawiać, a programy i gry które chodziły na XP działają mi na Win7 bez problemu. Może dlatego, że mam wersję 64bit, ale to raczej powodowało problemy z programami 32bit ( jeden tylko taki mam, co mi świruje ). Nie wiem naprawdę jakiego rodzaju problem występuje u Ciebie.





#33

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

to najlepszą opcją jest kupno i5 , i3 jest słabiutki a i7 rozwojowy a najlepiej taki kupić z odblokowanym mnożnikiem . Nie wiem czemu robisz tajemnice z programu .

Nie chcesz powiedzieć co robisz trudno mi w takim przypadku pomóc .

 

jesli chcesz kompa pod rendering 3d , after efects , video , bla bla bla .. to niestety 64 wersje i min 8 gb ramu dla aftera 8 to jest bardzo mało, XP home obsługuje tylko 1 GB ramu wiec kupno większej ilości nie ma sensu. W7 lub 8 64bit i problem z ilościa pamięci jest rozwiązany, nie wiem czy wersje home ultimate różnią się obsługiwana ilością ramu ( sory nie pracuje na windzie )

Procek . Jesli chcesz komputer na kilka lat to nie kupuj syfu jakim jest i3, lepiej i w miare tanio to kupno  i5 - 4 corowy to minimum - albo jakiś i7 K . procesor zawsze można wymienić na szybszy, ale trzeba się liczyć z tym ze 2 lub 3 lata kupno szybszego procka do twojej płyty może okazać się trudne i znów trzeba kupić płytę. Dla tego warto pomyśleć o i7 i mieć z bani na parę lat .

Dodatkowo obecne programy pomagają sobie w obliczeniach poprzez wykorzystanie mocy kart graficznych - duża ilość programów już jest przystosowana do kart zielonych NV - nie wiem co tam rzeźbisz ale premiere, after, davinci reslove, vegas, avid? wykorzystują GPU i wtedy nie trzeba już tak mocnego proca bo grafika przejmuje obliczenia, to samo tyczy się edycji, cuda przyspiesza działanie programu i całkiem fajnie można działać na skompresowanych plikach avchd lub innych. Jak nie masz siana to poszukaj używanych GTX 470 - 480  lub 570 - 580 , z nowszych kart GTX 660 Ti albo te powyżej 1k zeta gtx 760 780 ..albo QUADRO :D. AMD jakoś nie szczególnie jest obsługiwane, tam gdzie standardem jest openGL , openCL takie karty będą hulać aż miło ale wg mnie puki co lepiej zakupić NV .

i żeby nie było że to wszystko - zapisz i odczyt plików, jeśli masz stare dyski od razu mówie : w " kubeł " ;) wolne transfery i takiego starego hdd nie dawał bym jako startowy dysk - może jako kopia zapasowa lub archiwum. Najlepiej do zestawu dokupić SSD 250 GB i np dwa talerzowe 2x500gb ( baracudy 7200obrotow )  do Raida- zakładając ze masz sata3 to będzie wszystko chodzi hiper szybko. NIe kupuj czasami dysków GREEN lub BLUE, bo one się nie nadają do pracy gdzie liczy się szybki zapis i odczyt.

 

AAA - do starych gierek jest coś takiego jak DOS BOX który emuluje środowisko dosowe i stare klasyki w tym chodzą.


Użytkownik hubiii p edytował ten post 15.03.2014 - 10:15


#34

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem czemu robisz tajemnice z programu .

Nie chcesz powiedzieć co robisz trudno mi w takim przypadku pomóc .

 

Nie zamierzałem robić tajemnicy. Po prostu nie sądziłem  żeby ktoś tu wiedział, że taki program wogóle istnieje (więc podanie jego nazwy niczego nie zmieniało) - nawet ludzie z branży często go nie kojarzą :szczerb:

Nie chciałem też tak zupełnie odbiegać od tematu tego wątku żeby nie robić OT.

Ale OK - skoro już zaczęliśmy i jesteś chętny do pomocy, to może Robakatorianin wybaczy mi rozwalanie mu tematu :omg:

Program nazywa się Arcon i służy do projektowania wnętrz, Generalnie ma bardzo nieduże wymagania sprzętowe (jednej z pierwszych wersji z powodzeniem używałem na komputerze o konfiguracji słabszej od mojego dzisiejszego smartfona) ale problem zaczyna się w momencie renderów - szczególnie kiedy chciałoby się włączyć wszystkie opcje na full (miękkie cienie, oversampling i takie tam), Potrafi on wtedy tak zmulić komputer, że nie da się nawet przejść do innego folderu, czy otworzyć przeglądarki. (dlatego też min pytałem tu kiedyś o rozwiązanie problemu z koligacją) Te rendery to też nie jest jakaś tam pierwsza liga typu Artlantis, 3ds Max, V-Ray czy podobne i nie robię ich w dużej rozdzielczości - ale za to robię je w dość sporych ilościach (średnio 20 - 30 na jeden projekt), a wcześniej muszę poświęcić dość dużo czasu na prawidłowe ustawienia światła w każdej scenie, co też wymaga przynajmniej kilku prób dla każdego renderu (czyli takich "renderów wstępnych" do poziomu 30% końcowego zapisu). Dlatego zależy mi na maksymalnym skróceniu czasu poświęconego na takie zabawy - i w tym tkwi właśnie sedno problemu.





#35

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No dobra stary, chcesz zadziwić siebie i świat?

Masz, poszalej:

 

Procesor:
Core i7 4930K
Miał wyjść we wrześniu i myślałem czy by już nie kupić takiego
Cena orientacyjna: 2 286,00 zł

Płyta główna:
MSI Big Bang-XPowerII
Cena: 1 218,80 zł

Pamięć (32GB):
Kingston DDR3 4x8GB 1866MHz CL10 HyperX Beast
Cena: 1 225,00 zł

Grafika:
Gigabyte GeForce GTX 760 OC 2GB DDR5
Zależy mi na CUDA. Jednak niektóre aplikacje wykorzystują to i usprawnia to proces tworzenia grafiki. Osobiście szaleję teraz na dwóch kartach GTX 560 połączonych w SLI i chciałem dołożyć trzecią, bo płyta główna mi na to pozwala, ale chyba poczekam do zmiany płyty i procka.
Cena: 1 009,00 zł

Zasilacz:
Corsair CMPSU-1000HXEU - 1000W
Mam korsarza w obecnym kompie - 750W. Nie narzekam. Nie jestem pewien czy taka moc jest odpowiednia (nie za duża, nie za mała). Biorę pod uwagę rozbudowę sprzętu.
Cena orientacyjna: 789,00 zł

Dysk twardy SSD:
Samsung 830 series 128GB lub co tam chcesz. Porównaj tylko czas dostępu i przesyłu danych.

Ceny nie podaję, bo nie wiadomo co byś wybrał.

 

System:

Windows 7, jakaś wesja 64bit. Odradzam kupowanie systemu z wodotryskami, których nie będziesz potrzebował. Myślę, że Win7 Home Premium 64bit załatwi sprawę.

Cena: nie znam.

 

Ogólnie, bez obudowy i wypasionego chłodzenia to jakieś 6 - 7 000 zeta. Dużo, ale poszalejesz kilka lat i żaden program Ci nie podskoczy.





#36

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, proszę Cię... Ja mam rodzinę na utrzymaniu :facepalm:

A na serio, to dzięki za to zestawienie.

Byłbym jednak bardziej wdzięczny, gdyby podobne można było zrobić w wersji nieco bardziej... ekonomicznej 8)

Zakładam, że można znaleźć jakiś rozsądny kompromis pomiędzy ceną i jakością?

No, chyba, że jestem w głębokim błędzie - wtedy... będę musiał z tym żyć. :szczerb:





#37

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na pewno jest możliwość złożenia kompa za połowę tej kwoty, ale osiągi mogą być słabsze. Zaczynając od procka, możesz znaleźć je w dużo niższej cenie, ale są to modele słabiej taktowane, bądź z zamkniętym mnożnikiem.

Tutaj masz ranking procków, tylko nie wiem jak stary, ale są ceny itd. : http://www.chip.pl/r...ly-pc/procesory

Tutaj ranking płyt głównych: http://mobo.pl/2013/...ziernik-2013-2/

To są podstawy, cała reszta do znalezienia w necie, ale nie licz na niskie ceny, bo grafika i Ram muszą kosztować, albo są słabe.





#38

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki raz jeszcze :beer2:

Idę poszukać starych rajtuz żony - osiedlowy oddział banku jest dość słabo chroniony, więc jest szansa, że będę mógł pozwolić sobie na tą wersję wypasioną :szczerb:





#39

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czasem bywa tak, że ludki wsadzają procka z górnej półki do tragicznej płyty głównej i dziwią się, że benchmarki są tragiczne. Kompromis jest możliwy, ale w granicach zdrowego rozsądku. Płyty główne Asusa i Gigabajta uchodzą za dobre i szybkie ( sam się bawię na Asusie ), chipset Intela się sprawdza póki co, bo dobrze obsługuje peryferia. Na pewno wykorzystasz jakieś części ze starego kompa, chyba, że masz tak jak ja dość stary wiekowo zestaw ( mój ma pięć lat ) na DDR2 i procku z serii E (8400). Tylko, że mój jeszcze polata trochę i zanim zacznie się dławić na dobre, wyjdą pewnie procesory i9 z zegarem 6G... ale kasiorkę na następcę odkładam.





#40

NexaT.
  • Postów: 116
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W sumie to nie wiem jak mam zareagować na tę wiadomość. Windowsa XP używam odkąd pamiętam i nigdy nie miałem z nim większych problemów.

Nie pamiętam także, żebym musiał przeinstalowywać Windowsa, bądź formatować coś ze względu na wirusy.

 

Jeszcze tak z ciekawości - jak wygląda instalowanie aktualizacji do Windowsa? Bo tego też szczerze mówiąc nie pamiętam. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek instalował jakąś aktualizacje do mojego systemu. Hmm... nie wiem, być może robiłem to nieświadomie.

Da się jakoś sprawdzić swoją wersje Windowsa, jeśli takie coś w ogóle istnieje?



#41

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aktualizacje są zwykle ustawione na tryb automatyczny, więc mogłeś nie zauważyć, że się ładują, chociaż to dziwne, bo często lubią się ładować przy zamykaniu systemu (pojawia się wtedy informacja żeby nie zamykać komputera - wyłączy się on sam po załadowaniu się aktualizacji) - być może masz je wyłączone wogóle (możesz to sprawdzić w Panelu sterowania, w folderze Akutalizacje automatyczne.

Co do wersji systemu to można ją sprawdzić w Panelu sterowania, w folderze System - to tak najprościej.





#42

NexaT.
  • Postów: 116
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No to jednak miałem aktualizacje systemu - i to niejednokrotnie. :)

 

Mam nadzieje, że nie będę miał dużych problemów korzystając z XP'ka po tym jak Windows przestanie go wspierać. Brak nowego oprogramowania i słaby sprzęt nie wróżą dobrze.



#43

Easy_Rider.
  • Postów: 333
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W sytuacji, gdy wśród użytkowników systemów Windows 30% używa XP - zaprzestanie wsparcia dla tego systemu, to po prostu ordynarne posunięcie ze strony Microsoftu, motywowane chęcią zysku. Ale zaprzestanie wsparcia, to nie wszystko - prawdopodobnie już wcześniej zaczęto podstępnie podkładać kłody pod nogi użytkownikom tego systemu, blokując uruchamianie niektórych aplikacji. Ja mogę podać 2 takie przykłady: ActiveX do synchronizacji z systemami Windows dla urządzeń mobilnych oraz Skype, który od kilku miesięcy po prostu jest zamykany tuż po uruchomieniu, gdyż "wystąpił problem z aplikacją". Nie można wykluczyć, że tego rodzaju perfidne działania będą miały miejsce do końca, pod postacią różnych "zabezpieczeń systemu", których lepiej nie instalować, bo mogą być z tym problemy.

Ja od dawna nie instaluję prawie żadnej z nowych aktualizacji XP, bo po co mi np. zabezpieczenie IE8, skoro w ogóle go nie używam, podobnie jak Office 2007, bo dla celów domowych wystarczy mi Office 2000, a zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem - to jakieś nieporozumienie, gdyż system operacyjny nie może być jednocześnie programem antywirusowym. Trzeba mieć osobne, profesjonalne i płatne oprogramowanie antywirusowe, z dodatkowymi funkcjami, codziennie aktualizowane.

Straszenie użytkowników skutkami zaprzestania wsparcia w postaci braku zabezpieczenia - to wersja dla naiwnych, natomiast bardziej należałoby się obawiać zaprzestania wsparcia dla XP przez producentów popularnego oprogramowania. Oczywiście, kiedyś trzeba będzie zmienić ten system (lub stosować go alternatywnie z innym), bo mogą wystąpić coraz większe trudności z oglądaniem internetu czy uruchamianiem popularnych aplikacji, ale nie wiem, czy koniecznie tym innym będzie system własności Microsoftu.



#44

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aż włączyłem Skype'a (nie używałem go od listopada) - i działa. ;)  więc to raczej chyba nie jest problem przez ciebie opisany.

Co do reszty - w dużej części zgoda (pisałem o tym wcześniej) - również, co do polityki Microsoft. Ale już w przypadku antywirusów się nie zgodzę, bo chyba nigdy nie miałem wersji płatnej - i żyję :szczerb:

Pretensje do Microsoftu są po części uzasadnione ale z drugiej strony - nikt przecież nie zmusza żeby z ich oprogramowania korzystać (są alternatywy). Inna rzecz, że wszyscy coraz bardziej wygodni jesteśmy - i roszczeniowi przy okazji, więc trudno nam się na nie przerzucić.





#45

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Co do konfigu powiem tak , jeśli na tym zarabiasz to kup sprzęt który na siebie szybko zarobi i nie oszczędzaj . Mój komp za 20 tysi szybko się zwrócił, tez mam rodzine, dziecko a drugie juz niebwem sie wykluje :D

 

 

OK 3d.

Podstawa przy takim configu to wiadomo GPU i CPU . Jesli program robi render poprzez grafikę  to dobrze jest mieć kartę która jest zoptymalizowana pod cad, czyli karty serii QUADRO - tutaj możesz zaszaleć lub kupić używkę, lub coś do gier GTX z dużą ilością ramu - 3GB. Quadro czasami starsze będą sobie lepiej radzić z płynnym wyświetlaniem niż nowe giercowe GTxy, ale jeśli jesteś ograniczony budżetem to niestety na GTX lub starsze quadro bedziesz skazany . Szybkość rendera - jesli program korzysta z akceleracji gpu to niestety wygrywa szybka karta graficzna, wiec nie ma co się oszukiwać im szybszy konfig tym czas renderu sie skraca - wiadomo. Pisałeś o tym ze komp zamula, wiec prawdopodobnie do renderingu wykorzystywany jest tylko procesor i render korzysta z wszystkich rdzeni nie zostawiając nawet poł na system, tutaj z pomocą przyszedł by procesor z 8 - 12 rdzeniami, lub nawet dwa procesory - wtedy miałbyś moc ok 16 rdzeni a to juz naprawdę sporo. Sam ram ma troche do gadania ale już nie tak jak w przypadku procka i karty ale te minimale 8 gb trzeba miec ( 1 gb na 1 rdzen ) .

 

wiem ze to na papierze wygląda strasznie, ale jak zarabiasz to trzeba inwestować, moja rada taka, albo kupujesz nowego klocka albo robisz update grafiki ramu i systemu na początek, chodz nie jestem pewny czy to nie wina słabego procesora przyczynia się do tak długich renderów - to musisz sprawdzić . Jeśli ten program działa na zasadzie: w programie do oświetlenia open gl i grafika, do renderingu procesor... to sprawa bedzie jasna :D


Użytkownik hubiii p edytował ten post 17.03.2014 - 14:52



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych