Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kim jest FD?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

no_user.
  • Postów: 78
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z http://archiwum.wiz....96/96041600.asp (pod tym adresem: artykuł, z którego wycięte są poniższe fragmenty)
"Kiedy FD przyszedł na świat nic, poza nieznaczną asymetrią buzi, nie zapowiadało, jak bardzo niezwykłym jest chłopcem. W miarę, jak rósł i rozwijał się, uwidaczniały się pewne inne, pozornie nieistotne cechy - leworęczność, nieco większa agresywność i nieznacznie spowolniony rozwój psychiczny. Każda z nich oddzielnie nie jest niczym niezwykłym, jednak pojawienie się ich łącznie zasugerowało lekarzom możliwość zaburzeń chromosomowych w organizmie dziecka. Zlecone badania kariotypu ujawniły, że FD jest kobietą, uwięzioną w męskim ciele - pobrane do analiz limfocyty zamiast spodziewanej pary chromosomów XY, wyznaczających płeć męską, zawierały dwa żeńskie X. Takie przypadki zdarzają się czasem jako wynik nieprawidłowej gry hormonów w okresie kształtowania się płodu lub przeniesienia kluczowego dla formowania płci męskiej chromosomu Y na inny składnik kariotypu (na przykład na chromosom X). Sensacja wybuchła dopiero, gdy oznaczono ponownie kariotyp chłopca, tym razem pobierając do badań komórki skóry - te wyposażone były w męskie chromosomy Y. Kim więc jest FD?

Dokładniejsze badania cytogenetyczne i molekularne ujawniły, że ciało chłopca stanowi dość skomplikowaną genetyczną mozaikę komórek o męskim lub żeńskim kariotypie. Najciekawsze jednak jest to, że białe krwinki FD zawierały wyłącznie matczyny DNA, podczas gdy komórki skóry wyposażone były w materiał genetyczny obojga rodziców. Wszystko wskazuje więc na to,że część tkanek chłopca rozwinęła się dzieworodnie, czyli bez udziału zapłodnienia, pozostałe zaś wywodzą się z komórek zapłodnionych."

"Jak więc wytłumaczyć pojawienie się na świecie małego FD? Uczeni sądzą, że komórka jajowa, z której wywodzi się chłopiec, rozpoczęła samodzielny rozwój jeszcze przed zapłodnieniem; podzielila się na dwie komórki potomne (blastomery) i w tym momencie nastąpiło zapłodnienie jednego z blastomerów przez "spóźniony" plemnik, zawierający męski chromosom płci Y. Jakby tego było mało, druga, nie zapłodniona plemnikiem komórka podwoiła liczbę swoich chromosomów, co spowodowało, że zarodek w tym stadium składał sięz dwóch różnych, diploidalnych (a więc z pełnym kompletem 46 chromosomów) komórek: jednej żeńskiej, zawierającej wyłącznie matczyne chromosomy (44 + XX) i drugiej, której połowa chromosomów pochodziła od matki, połowa zaś od ojca. Ponieważ plemnik biorący udział w tym niezwykłym zdarzeniu zawierał (obok 22 autosomów) chromosom Y, druga komórka była komórką męską (44 + XY).

Powstanie takiego zarodka można by wytłumaczyć prościej, zakładając zapłodnienie każdego z blastomerów przez odrębny plemnik; jeden niosący chromosom X (22 + X) i drugi z chromosomem Y (22 + Y). Badania molekularne wykluczyły jednak taką możliwość. Komórki żeńskie FD (o kariotypie 44 + XX) nie mają bowiem śladów DNA ojca i składają się z dwóch identycznych kompletów chromosomów, zawierających materiał genetyczny pochodzący wyłącznie od matki."
  • 0

#2

Kasalagupagu.
  • Postów: 163
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

acha czyli ta babka rozmnaża sie bezpłciowo? :wow:
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych