Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stephen Hawking


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sir Stephen William Hawking urodził się 8 stycznia 1942r. w Oxfordzie.
Dołączona grafika
W 1962r. przeniósł się do Cambridge na studia doktorskie, gdzie profesorem astronomii był Fred Hoyle. Wówczas okazało się, że cierpi na ALC (stwardnienie zanikowe boczne). ALC jest jedną z najbardziej dramatycznie przebiegających chorób układu nerwowego. Skutkiem degeneracji, wywołanej schorzeniem, jest zanik w obwodowym układzie nerwowym (zanik nerwów w mięśniach, prowadzący do zaniku mięśni). Choroba nie powoduje zmian w istocie szarej mózgu, więc pacjent zachowuje jasność umysłu. Skutkiem przebiegu choroby jest początkowo zanik mięśni nóg i rąk, następnie mięśni oddechowych i przełyku. Hawkinga spotkały wszystkie te stadia choroby, żyje i jest aktywny, bowiem od kilku lat oddech jego jest wspomagany respiratorem, a komunikuje się z otoczeniem komputerowym syntezatorem mowy. Od lat porusza się na wózku elektrycznym. Bardzo wcześnie musiał on oswoić się z gorzką prawdą, że stopniowo będzie tracił kontrolę nad własnym ciałem. Uświadomił sobie, że odtąd będzie mógł jedynie stawiać czoło wyzwaniom umysłowym, a nie fizycznym. Większość ludzi zna niezwykłą historię zmagań Stephena ze straszliwą chorobą, która skazała go na wózek inwalidzki do końca życia; na dodatek po tracheotomii stracił głos. Dzięki czułej na dotyk płytce może nieznacznymi ruchami kciuka poruszać kursorem po ekranie komputera aby wybierać najczęściej używane słowa, lub nawet całe zdania, ze specjalnie utworzonej dla niego bazy danych, w razie potrzeby może przeliterować potrzebne słowo. W ten sposób tworzy każdy tekst. A kiedy chce coś powiedzieć, może uruchomić syntezator mowy, który odczytuje to, co napisał. W 1965r. uzyskał stopień doktora. Jego badania wykazały, że zgodnie z ogólną teorią względności ewolucja Wszechświata musiała rozpocząć się od osobliwości. Jest twórcą kwantowej teorii grawitacji, metodą całek po trajektoriach. W 1974r. odkrył proces kwantowego promieniowania czarnych dziur. Przewidział, że powierzchnia czarnych dziur nigdy nie powinna się zmniejszyć . W tym samym roku został członkiem Towarzystwa Królewskiego. W 1980r. został profesorem matematyki na uniwersytecie w Cambridge. Wspólnie z J.Hartlem ogłosił teorię, według której czas i przestrzeń, choć skończone, nie mają brzegów ani granic (odrzucenie tezy o istnieniu osobliwości początkowej). Ma żonę o imieniu Jane oraz dzieci: Roberta, Lucy i Tima. Do dzisiaj pracuje na uniwersytecie w Cambridge.

Niektóre prace naukowe:

˝ The Large Scale Structure of Spacetime ˝ wyd. 1973r. wraz z G.Ellisem

˝ Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur ˝ wyd. 1988r.

˝ Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce ˝ wyd.1993r.

Cykl publicznych wykładów prowadzonych z R.Penrose`em: ˝ Natura czasu i przestrzeni ˝ wyd.1994r.

Credo Hawkinga:˝ Trzeba być na tyle dorosłym aby zrozumieć, że życie nie jest sprawiedliwe. W każdej jednak sytuacji powinniśmy postępować najlepiej jak potrafimy "
  • 0



#2

Piterinho.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

szkoda goscia no ale coz...zycie
  • 0

#3

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Straszne. Ale najważniejsze jest to że facet się nie załamał a nawet zdobył doktorat!!! Brawo!!!! :smile:
  • 0

#4

uN1v3rS3.
  • Postów: 20
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

szacunek dla pana Hawkinga :) ja bym sie załamał ,a on ... nie mam słów ;d
  • 0

#5

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jako ciekawostkę dodam, że zagrał on siebie samego (a właściwie swój holograficzny obraz) w jednym odcinku Star Trek TNG. Grał w pokera razem z Datą, Einsteinem i ... nie pamiętak kim był jeszcze jeden wielki uczony.
  • 0

#6

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

szacunek dla pana Hawkinga :) ja bym sie załamał ,a on ... nie mam słów ;d



Szacunek i to wielki dla Sir Hawkinga :jump: :jump: :jump:
  • 0

#7

no_user.
  • Postów: 78
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z mojej strony również wielki podziw dla wielkiego człowieka, jego osiągnięć i siły woli. Istnieje taka teoria, wg której pozytywna dezintegracja jest krokiem do osiągnięcia doskonałości - per aspera ad astra, przez trudności do gwiazd (tu dosłownie i w przenośni). Człowiek, którego osobowość została rozbita przez ciężkie życiowe doświadczenia, ma możliwość jej odbudowania na nowym, wyższym poziomie.
Z reguły nie kupuję książek (bo na razie nie mam z czego), ale "Krótką historię czasu." mam na półce na honorowym miejscu.
  • 0

#8

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dla mnie ten czlowiek jest drugim Einsteinem, jego ksiazki wymiataja.
  • 0

#9

jogger.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Geniusz :D szkoda, ze to go spotkalo. Przynajmniej jest wielki umyslem :P

Edit Tiamat: na bardziej tresciwy komentarz Cie nie stac ? :| slowne ostrzezenie
  • 0

#10

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Masakra to co On rozumie jest nawet po czesci nie zrozumiane dla wiekszosci osob ... "skonczone choc bez granic" zakrecone :) inteligentny facet tacy ludzi to najwieksza wartość

Kordula- jest zakaz reklamowania stron www w zakresie Sygnaturki :P
  • 0

#11

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

"skonczone choc bez granic"


To proste, wystarczy tylko odrobina wyobrazni, nie trzeba byc do tego ponadprzecietnie inteligentnym :) Wg. tej teorii wszechswiat jest nieograniczony w swej skonczonej objetosci :) Mozna to porownac do powierzchni ziemi, jej powierzchnia jest skonczona, ale nie posiada ona zadnej granicy i mozemy sobie chodzic w kolko we wszystkie strony i nie znajdziemy konca. Tak samo wszechswiat, przez zagiecie czasoprzestrzeni powoduje ze lecac w jednym kierunku mozemy sobie latac w nieskonczonosc i do zadnej granicy nie dotrzemy. Tak mniej wiecej glosi ta teoria.
  • 0

#12

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

+Tiamat ziemia nie posiada granicy ? a to co sie od niej oderwie znajduje sie po za nia czyli poza granica :)
  • 0

#13

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale ja mowie o granicy na ziemi, jak wylecisz w kosmos to nie docierasz do granicy ziemi, tylko opuszczasz ziemie. Ja mowilem o powierzchni ziemi. Rownie dobrze mozna mowic o opuszczeniu wszechswiata jakims cudem, ale takie mysli to juz moga doprowadzic do szalenstwa :P bo to juz nasze pojecie przechodzi. Ale zwyklym stateczkiem kosmicznym bysmy sobie latali w nieskonczonosc. tak samo jak czlowiek na piechote bedzie sobie chodzli dookola ziemi.
  • 0

#14

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no w sumie racja ale to i tak jest cholernie zakręcone .. nawet jak sie zaczymna myslec ... to wraca sie dop poczatku zagadnienia :D ale kosmos jak narazie pozostanie nieodkryty dłuuuuuuuuuugi czas , parzynajmniej sie nie zapowiada by ktos udowodnił jak to w rzeczywistosci jest :P narazie to tylko teorie :) być moze po części trafne
  • 0

#15

Jequon.
  • Postów: 116
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tiamat trafne porównanie nieskończoności wszechświata do nieskończoności powierzchni ziemi. Ziemia jest kulą (oczywiście w przybliżeniu) powierzchnia kuli jest płaszczyzną dwuwymiarową, w swoim dwuwymiarowym świecie jest nieskończona. Można ją opuścić jedynie korzystając właśnie z tego trzeciego wymiaru i wtedy można ocenić jej granice. Jeżeli chodzi o wszechświat to on jest tak samo nieskończony jak nasza dwuwymiarowa powierzchnia ziemi, tylko że wszechświat jest trójwymiarowy, czyli jedyną logiczną możliwością opuszczenia go i 'zmierzenia' była by ucieczka w kolejny wymiar, a to już przerasta moją wiedzę.

Wracając do tematu S.Hawking'a nie chodzi o to aby mu współczuć, on sam na pewno by sobie tego nie życzył, trzeba podziwiać człowieka jako wybitną postać, postać która nie boi się pytać, nie boi się stawiać hipotez, nawet jeśli okażą się błędne, tego właśnie powinniśmy się od niego nauczyć.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych