Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Żołnierze wyklęci - kim byli i czemu tak bała się ich PRL-owska Polska?

 

28me73r.jpg

 

Hieronim Dekutowski "Zapora" z oddziałem.

 

Walki zbrojne w Polsce nie ustały wraz z podpisaniem kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy. Wielu polskich żołnierzy zdawało sobie sprawę, że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróży nic dobrego. Postanowili zostać w lasach i kontynuować walkę, aż do ostatecznego zwycięstwa. Peerelowscy pseudohistorycy nazywali ten okres "epoką walki o utrwalenie władzy ludowej". Tak naprawdę - był to czas, kiedy komuniści pozbywali się ostatnich, prawdziwych obrońców niepodległej Polski. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, a innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach pokazowych, których wynik był z góry przesądzony- natychmiastowy wyrok śmierci.

 

2evgo4x.jpg

 

Witold Pilecki w trakcie procesu

 

Przez całe lata PRL-u, żołnierzy podziemia niepodległościowego nazywano "zaplutymi karłami reakcji", a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli, określano jako "faszystowskie bandy".

 

qmz4u8.jpg

 

Propagandowy plakat powojenny

 

W latach 1945-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, a 5 tys. skazano na karę śmierci. Dodatkowo, w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy "żołnierzy wyklętych". Tylko nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, mimo to władza ludowa nie dawała im spokoju. Jako "reakcyjni bandyci" stale znajdowali się pod baczną obserwacją zawsze czujnych służb bezpieczeństwa.

 

Dla instalującej się władzy ludowej partyzanci stanowili poważne zagrożenie. Żołnierzy podziemia niełatwo było wykryć, a ich działalność, skupiająca się na likwidacji Sowietów i kolaborujących z nimi polskich komunistów, była znakiem sprzeciwu wobec radzieckiej okupacji. Partyzanci podziemia wierzyli w rychły wybuch III wojny światowej, który mógłby Polsce przynieść niepodległość. Jednak sfałszowane wybory z 1947 roku i bierność Zachodu wobec tego faktu, zaczęły rodzić w "leśnych szeregach" pesymizm i przekonanie o bezsensowności dalszego oporu. Ujawnianiu się partyzantów sprzyjała też ustawa amnestyjna wprowadzona w marcu 1947 roku

 

Amnestie przedstawiono jako akt dobrej woli i łaską zwycięzców nad zwyciężonymi. Aby osiągnąć pożądany sukces, zaangażowano aparat propagandy. Faktycznym celem amnestii była likwidacja zorganizowanego oporu przeciwników władzy ludowej. Obietnic amnestyjnych nie dotrzymano. Zebrana w toku przesłuchań wiedza, posłużyła do późniejszych represji wobec ujawnionych i dotarcie do osób nadal prowadzących walkę. W czasie amnestii z podziemia wyszło 53 517 osób, swoją działalność ujawniło także 23 257 osób przebywających w więzieniach. Łącznie amnestia objęła 76 774 osoby.

 

Jednak nie wszyscy postanowili się ujawniać, choć działania propagandy sprawiły, że informacja o amnestii trafiła do większości partyzantów. Kiedy trafiła ona do majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, dowódcy partyzanckiego oddziału, miał on rzec do swoich żołnierzy: "Amnestia to jest dla złodziei, a my to jesteśmy wojsko polskie".

 

23tnotj.jpg

Zaledwie pół roku po tych słowach "Zapora" został złapany. Przez okres ponad roku był więziony i okrutnie maltretowany. Dla jeszcze większego upokorzenia - majora Dekutowskiego oraz jego podkomendnych, podczas procesu odbywającego się w listopadzie 1948 roku, ubrano w mundury Wermachtu. Na "Zaporę" i jego sześciu żołnierzy zasądzono wyrok śmierci, który niezwłocznie wykonano*. W chwili śmierci, pomimo tego, że miał tylko 30 lat, wyglądał jak starzec z siwymi włosami, wybitymi zębami, połamanymi rękami, nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!".

 

Major Dekutowski był jednym z wielu żołnierzy z podziemia niepodległościowego, których po okrutnym śledztwie, na podstawie "prawomocnego wyroku" sądu skazywano na śmierć. Do bardziej znanych "żołnierzy wyklętych" należą chociażby: Józef Kuraś ps."Ogień", Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc", Danuta Siedzikówna ps. "Inka" i wielu, wielu innych. Natomiast ostatnim oficerem polskiego podziemia był Stanisław Marchewka ps. "Ryba", który zginął z bronią w ręku w marcu 1957 roku. Dłużej od niego przetrwał tylko Józef Franczak ps. "Lalek", zabity przez SB na Lubelszczyźnie w marcu 1963 roku. Fizyczna eksterminacja żołnierzy antykomunistycznego podziemia nie wystarczyła komunistom. Dobrze wiedzieli, że z ofiary ich życia może w przyszłości powstać mit, z którego nowe pokolenia Polaków będą czerpały siłę do walki z komuną. Podlegli sowietom politycy w Polsce obawiali się , że miejsca złożenia ich ciał staną się miejscem patriotycznych manifestacji społeczeństwa. I właśnie dlatego, zabitych czy też zamęczonych partyzantów chowano potajemnie. Najczęściej nocą, w dołach kloacznych, na torfowiskach, wysypiskach śmieci, często posiłkując się wapnem rozkładającym zwłoki.

 

rsas76.jpg

 

Danuta Siedzikówna ps. "Inka"

 

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego i obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Właśnie tego dnia w 1951 w kazamatach mokotowskiego więzienia strzałem w tył głowy zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

 

2ntbi37.jpg

 

Żołnierze Niezłomni - Cześć i chwała Bohaterom!

 

a9s0pl.jpg

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* W procesach antykomunistycznej partyzantki sędziami byli m. in. Helena Wolińska-Brus ps. "Lena", (w rzeczywistości Fajga Mindla Danielak), polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, pochodzący z zamożnej, żydowskiej rodziny kupieckiej stalinowski sędzia Beniamin Wejsblech, a także Stefan Michnik, brat redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Adama Michnika.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tadek-Żołnierze Wyklęci

 

 

Najnowsza płyta Tadka (You Tube)

 

utwory:

 

1. Wolność i niezawiłość
2. Major Łupaszko cz.1
3. Moja mała dziewczynko z AK cz.1
4. Powstanie 1863
5. Sztafeta pokoleń
6. Bestie
7. Zbrodnie UPA
8. Jan Łożański "Orzeł" cz.1
9. Dziadunio
10. Moja mała dziewczynko z AK cz.2
DODATEK
11. Żołnierze wyklęci cz.1
12. Inka
13. Generał Nil
14. Rotmistrz Witold Pilecki
15. Żołnierze wyklęci cz.2

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca (przegląd wydarzeń).

 

źródło:

- niewiarygodne.pl

- niezalezna.pl

- zolnierzewykleci.pl

- wikipedia


Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 01.03.2014 - 11:44

  • 6



#2

Babydoll.

    Wiecznie Niezadowolona Królewna

  • Postów: 50
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wciąż powiela się tę niechęć do Żołnierzy Wyklętych. Spotkałam się z opinią, że hołd oddają im tylko nacjonaliści i skrajni prawicowcy. Nie wiem skąd w ludziach wciąż tyle jadu. Od siebie dorzucę jeszcze link z kompilacją tekstów z naszej "ukochanej" Gazety Wyborczej, jeśli ktoś jeszcze nie widział. Osobom, które święto obchodzą radzę podejść do tego ze sporą dozą dystansu, bo może zirytować. I to poważnie. http://www.zelaznalo...erzy-wykletych/


  • 1

#3

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cześć i chwała naszym bohaterom, chciano zabić ich podwójnie, wyeliminować fizycznie i zabić pamięć o ich niezłomności i bezkompromisowości.

Na szczęście pamięć o nich odżyła i ludzie poznali tych, którzy nie pochylili karku, cześć ich pamięci.


  • 1



#4

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dopóki w szkołach nie zaczną nauczać o Żołnierzach Wyklętych, dopóty ludzie pamiętający o nich dla mediów pozostaną garstką ekstremistów. Na szczęście temat jest coraz bardziej popularny i coraz więcej ludzi zna naszych bohaterów.


  • 1

#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z wizerunkiem tych żołnierzy jest ten problem, że dawniej propaganda przedstawiała ich tylko jako bandytów, a teraz przedstawia się ich jako tylko bohaterów. Tyle że w walce w istocie o swoje życie, bo komuny by nie zwalczyli, dokonywali niekiedy wyborów których nie da się jednoznacznie ocenić. Z dokumentów na ten temat utkwiła mi w pamięci sprawa pewnego oddziału z pod Białegostoku, który wykonywał wyroki na członkach UB i PZPR, ale przy okazji zabił muzykanta który grał na harmonijce na zabawie MO. Członkiem żadnej organizacji nie był, więc na postrach?


  • 1



#6

Rogowiak.
  • Postów: 39
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W szkołach dzieciaki nie dowiedzą się praktycznie nic na temat osób, które niegdyś walczyły za wolną i niepodległą Polskę. Wiadome powszechnie jest, iż jest to nadal temat drażliwy dla wielu osób i ciągle razi ich to po gałach gdy widzą zgromdzenia które mają na celu oddanie hołdu żołnierzom wyklętym. Powodem takiego stanu rzeczy jest, iż po obaleniu komuny w naszym kraju przy władzy nadal pozostały komunistyczne ścierwa i mają się dobrze do dziś. Widząc coraz to powiększające się grono osób upamiętniających i mówiących głośno o żołnierzach niezłomnych poprostu się boją bo zdają sobie z tego sprawę, że nie dadzą rady manipulować takimi ludźmi a w ostatecznym rozrachunku mogą nawety zostać rozliczeni w sposób mniej dyplomatyczny. Dlatego takie persony jak brzydki i zdeformowany Michnik pruje mózgi ludziom swoją gówno wyborczą iciągle utrzymując rodzinny biznes spod znaku sierpa i młota chce wmawiać wszystkim same negatywy o żołnierzach wojska Polskiego, którzy staneli w obronie ojczyzny nie dając się dymać sowietom w dupala za życie pod batem bez honoru i tożsamości narodowej. Bo komunistyczna Polska nie była Polską - tylko częscią krawej gierki porytego Stalina.

 

Teraz w Polakach coraz mocniej rodzi się poczucie patriotyzmu i coraz to nowe osoby same zaczynają drążyć tematy dawnych czasów i utwierdzać się w pozytywnym przekonaniu do żołnierzy wyklętych.

 

Sam wczorajszego pięknego wieczoru w mojej mieścinie uczestniczyłem w obchodach upamiętniajacych naszych narodowych bohaterów. O dziwo dla całej lewackiej masy i wszystkich innych czerwonych pedałów na tym zgromadzeniu nie było samych kiboli, mało tego nikt się nawet nie awanturował z POlicją. Widok ojców, matek z dzieciakami, które pomimo swojego młodego wieku jak np. 5-letni młody patriota o wielkim sercu, trzymający małą Polską flagę na kiju, śpiewajacy rotę czy też mazurka Dąbrowskiego z powagą na twarzy - coś pięknego. Ludzię chcą się uczyć o historii naszego kraju i uczestniczyć w umacnianiu naszego narodowego ducha, pomimo takiej nagonki ze strony mediów i niektórych czerwonoskórych polityków. To świadczy tylko tym, że Ci ludzie z lasów nie zgineli na darmo. Pokazali nam, że Polak potrafi i zasługuje na to, i może żyć jako wolny cżłowiek w swojej ukochanej ojczyźnie bez żadnego bata nad głową.

 

Coraz więcej dzieciaków wybiera sobie innego superbohatera. Batmany i supermeny odchodzą do lamusa. Prawdziwymi bohaterami młodych Polaków są teraz żołnierze wyklęci.

 

 


Użytkownik Rogowiak edytował ten post 02.03.2014 - 18:40

  • 1

#7

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 01.03.2015

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW W CAŁEJ POLSCE:

 

Spoiler

 

 

 

 

 

 


  • 2



#8

Mika’el.
  • Postów: 810
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM - Wiersz



  • 1

#9

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Warto wspomnieć o pokazowym tzw. procesie szesnastu, ładnie zebrane tutaj:

 

http://pl.wikipedia....roces_szesnastu


  • 0

#10

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bredzisław Kompromitowski chyba stwierdził, że dzień bez gafy dniem straconym. Teraz stwierdził, że należy oddać hołd.. ofiarom żołnierzy wyklętych


Użytkownik Vaqowsky edytował ten post 02.03.2015 - 03:42

  • 0

#11

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polska oddała hołd "Żołnierzom Wyklętym".

 

Przez lata zapomniani, wyklęci bohaterowie polskiej historii - dziś w końcu mają swoje wielkie święto. Walczyli z komunistycznym totalitaryzmem, poświęcając nie tylko swój czas, kariery i zdrowie, ale również płacąc cenę najwyższą: życie. W całym kraju Polacy oddali hołd Niezłomnym. Publikujemy zdjęcia z obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

 

2lvl5lj.jpg

 

Tysiące Warszawiaków przeszło Krakowskim Przedmieściem. Mieszkańcy stolicy w ten sposób oddali hołd bohaterom, którzy oddali życie w walce z komunistami.

 

nnlcw0.jpg

 

 

11aa44k.jpg

 

Bieg "Tropem Wilczym"

 

149wpa8.jpg

 

Rodziny pięciu osób – ofiar terroru komunistycznego odebrały1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, noty identyfikacyjne swoich ekshumowanych wcześniej krewnych. Zidentyfikowani to: Marian Kaczmarek, Józef Kozłowski, Stanisław Kutryb, Edward Pytko i Danuta Siedzikówna ps "INKA". Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

9qbdjs.jpg

 

Złożenie hołdu ofiarom terroru stalinowskiego Żołnierzom Wyklętym na Łączce na Powązkach.

 

1rxe28.jpg

 

Uroczystości pod Tablicą na Rakowieckiej, z udziałem Andrzeja Dudy.

 

2m3qqdw.jpg

 

308zcew.jpg

 

Przemarsz z portretami na groby Józefa Szaniawskiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i plk. Ryszarda Kuklińskiego.

 

121r3mb.jpg

 

do2p2d.jpg

 

21jrshy.jpg

 

...

 

Kolejny raz nie zawiedli Kibole.

 

"Żołnierze Niezłomni - Cracovia nie zapomni" - efektowną oprawę z takim hasłem zaprezentowali w czasie piątkowego meczu z Lechem Poznań kibice Pasów.

 

4in39g.jpg

 

Kibice Legii Warszawa podczas niedzielnego meczu z Jagiellonią Białystok zaprezentowali oprawę z hasłem przewodnim: "Wśród cieniów nocy, w mroku drzew, wezwani na ojczyzny zew".

 

fx6lwj.jpg

 

 

"Armio wyklęta, Białystok o Was pamięta" - tak z kolei podczas spotkania z Koroną Kielce skandowali kibice Jagiellonii Białystok.

 

2wfkc5k.jpg

 

 

"Nigdy przed mocą nie ugięli szyi" - przypomnieli z kolei podczas wyjazdowego meczu z PGE GKS Bełchatów kibice krakowskiej Wisły.

 

23ku141.jpg

 

Odpowiednie płótno zawisło też przed sektorem kibiców Górnika Zabrze podczas spotkania ze Śląskiem Wrocław.

 

2ro47sg.jpg

 

Prezentacja drużyn Chrobrego Głogów.

 

15ziefd.jpg

 

Leszek Ojrzyński w biało-czerwonej opasce. Brawo trenerze!

 

se4osg.jpg

 

 

...

 

 

 

 

 

 


  • 1



#12

Moltenlair.
  • Postów: 423
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Widzę, że nawet sprawnie unikając TV i okreslonych serwisów internetowych tutaj poległem podczas uciekania od pseudopatriotyzmu. No nic, w sumie przecież mogłem się spodziewać, od ponad dwóch lat strona ta stała się dość specyficzna.

 

Pozwolę sobie zacytować dobry komentarz (ocenzurowany), który dziś przeczytałem i trudno mi się z nim nie zgodzić.

 

"Gimbopatriotami jesteście, bo wycieracie sobie wyklętymi gębę i myślicie, że czyni to z  was lepszych. To ja jestem patriotą, bo zamiast świętować daremną śmierć garstki ludzi, zajmuję się handlem z wielką Brytanią, gdzie wysyłam towary polskich producentów i tym samym rozwijam nasz rodzimy eksport. Moi znajomi są patriotami, bo mają dwójkę dzieci i myślą nad trzecim. TO JEST PATRIOTYZM. A nie to, że raz do roku stajecie okrakiem nad grobami i piłujecie ryja jacy to byli z nich herosi. To co wy **** to populizm. Przestańcie się pastwić nad Wyklętymi tylko zróbcie coś, co przyniesie i wam i waszym rodakom jakiś pozytyw.

Patriotyzm to dawanie coś od siebie, a nie onanizacja na flagę Polski i wrzeszczenie *** hasełek pokroju "Ku chwale pamięci,Żołnierze Wyklęci!". **** warty jest ten wasz patriotyzm."


Użytkownik Crowstorm edytował ten post 02.03.2015 - 10:40

  • -1

#13

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dla mnie komentarz do "pamiętamy" tych gimbopatryjotów jest jeden - "guzik pamiętacie boście z '98" ;) A jak ja obchodziłem 1 marca? Za dwa tygodnie moja mama ma urodziny, więc myślę, co by tu pożytecznego zrobić ;) Rocznice to jeden z tych dni, kiedy nawet najsłabsi humanistycznie nagle o wszystkim pamiętają, no bo nie wypada nie pamiętać, nie?

 

A i jeszcze taki cytacik co sobie na vlepce można było kupić, "Nacjonalizm uczy bycia dumnym z rzeczy, których się nie dokonało i nienawiści do ludzi, których nigdy nie poznałeś". Wyklęci to minimum dwa pokolenia wstecz (dla mnie, 17 l), więc pamiętać to ja mogę co najwyżej wczorajszy obiad i kim chciałem zostać jak miałem 6 lat.


  • 0

#14

Moltenlair.
  • Postów: 423
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tak jak kiedyś palenie fajek czy picie "browarka" było dobrym sposobem na dołączenie do okreslonego stada tak patriotyzm to jeszcze łatwiejszy, szybszy i co najważniejsze (a może to tylko iluzja?) bezpieczny sposób by do jakiejś grupy dołączyć. W końcu tak naprawdę wystarczy wykuć kilka hasełek na pamięć, promować bądź nienawidzić określone ugrupowania polityczne bądź polityków i już jesteśmy najlepszymi kumplami ze wciąż rosnącą liczbą "patriotów". Pewnie większość z tego wyrośnie i pozostaje mieć nadzieje, że zostaną prawdziwymi patriotami, a nie tylko na pokaz kompromitując prawdziwych patriotów. Bo tak jak kiedyś mogłem głośno powiedzieć, że mam poglądy prawicowe tak teraz to mi troszke wstyd.


  • 2

#15

bilindab.
  • Postów: 53
  • Tematów: 11
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Wyluzujcie łydki panowie i panie. co w tym złego, że sobie pryszczate harcerzyki pokrzyczą o jakimś bogu, honorze i ojczyźnie. Nie robią (oprócz hałasu) w sumie nic złego. Miejmy nadzieję, że nie będą musieli stanąć twarzą w twarz z próbą swojego "patriotyzmu". Z drugiej zaś strony takie abnegacyjne "antynarodowe" postawy też nie wnoszą nic dobrego ani ciekawego do dyskusji. Martwić powinno powiązanie tematu polityki historycznej z ruchami tych troglodytów w kapturach i tandetnych szalikach na pozbawionych wyrazu mordach... Jeśli już tępy proletariacki margines się bierze za tematy patriotyczne to trochę straszno się robi.... Symbole narodowe przypięte do klatek stadionowych dla kibolskiego bydła to kwintesencja czegoś o czym żołnierze wyklęci (vel niezłomni) na pewno marzyli !


Użytkownik bilindab edytował ten post 02.03.2015 - 19:13

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych