Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niedokończony obelisk w Asuanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Niedokończony obelisk w Asuanie - dowód na zastosowanie technologii maszynowej

 

Artykuł jest  bogato ilustrowany zdjęciami

 

W Asuanie znajduje się tzw. "niedokończony obelisk", gdzie znajdują się według wielu niezależnych badaczy historii Egiptu, jedne z najsilniejszych dowodów na zastosowanie technologi maszynowej. Mało kto wie, że niektóre miejsca tego obelisku były zakazane dla zwiedzających (oficjalna wersja użycia tłuków kamiennych i dłut miedzianych by się nie utrzymała)...,  możemy tu zobaczyć niezwykłe ślady po użyciu także niezwykłych urządzeń ! Urządzeń, które miały niesamowite możliwości szlifiersko-zdzierające w połączeniu z usuwaniem urobku.

Tu kolejne zdjęcie z tego obelisku wskazujące na ślady maszyny zdzierającej skałę w sposób który dziś wprawia w zakłopotanie inżynierów !
...ślady tego samego urządzenia, które usunęło skałę spod obeliska w sposób nie pozostawiający żadnych złudzeń co do zastosowanej technologii.
 
Snap_2013.04.23+13.29.34_016.jpg

Snap_2013.04.23+13.30.10_017.jpg

can-stock-photo_csp10657979.jpg
1575238873_c1901d468f_z.jpg
 
481736_269756526479675_394575756_n.jpg

155418_269756543146340_193592626_n.jpg
 
 
000077777.jpg
 
 
Snap_2013.04.23+16.25.14_005.jpg
 ...dziwne lecz nie pozostawiające złudzeń ślady zostawione po użyciu maszyny !
 
EGY__Unfinished_Obelisk_052EA_xlarge.jpg
Obel4.jpg
 
0000000000007777.jpg
0000007777.jpg
 
559932_269756536479674_1701806095_n.jpg
 
 
Zdjęcie przedstawia miejsce po usniętym obelisku, miejsce to samo czyli Asuan 
 
559941_269756579813003_1090038063_n.jpg
 
 
Poniżej bardzo interesujące zdjęcie z miejsca tzw. niedokończonego obelisku w miejscowości Asuan
 
000-aswan-obelisk.jpg


Czerwone strzałki z lewej strony wskazują na linię gdzie maszyna obrobiła skałę w sposób, który nie pozostawia żadnych wątpliwości dla ludzi obeznanych z przemysłową obróbką skał !
Zielone strzałki wskazują na ciekawe zaokrąglone ślady maszynowego obrabiania skał ! Strzałka niebieska wskazuje obelisk. Intrygującą cechą są wgłębienia koło czerwonych strzałek w górnej części "szlifu"..., mogą to być wgłębienia pozostawione przez "uchwyty" maszyny, wgłębienia pozwalające się "zaprzeć-oprzeć" by przeciwdziałać siłą występującym podczas obrabiania skał, gdy maszyna "nacierała" na zadaną powierzchnię.
Wielkość tego żłobienia pomiędzy czerwonymi strzałkami jest ogromna. Wskazuje na oblbrzymi rozmiar maszyny. Szerokość tego sztucznie wykonanego prostokątnego skalnego żlebu-szlifu można oszacować na około 8 metrów. Jeżeli dodamy jeszcze jakieś metry do szerokości maszyny zdzierającej skałę to otrzymamy maszynerię wysokości co najmniej 4 pięter, jeśli nie więcej ! Pamiętajmy, że sama średnica tarczy miała mieć 13.5 metra...


0000-777777.jpg


 Tu pozostawiony ślad po urzyciu urządzenia wiercącego, specjaliści wskazują że urządzenie pozwalające na wykonanie takiego odwiertu, z taką dokładnością i z takim skokiem wiertła zostało skonstruowane dopiero w latach 80-tych.
Snap_2013.04.23+13.04.27_009.jpg


W tym miejscu poniżej widzimy ślady olbrzymich "wierceń" połączonych ze "szlifowaniem" skały pozostałej po cięciu !, ślady te powodują dziwną ciszę pośród specjalistów od maszyn i ich zastosowania w kamieniarstwie przemysłowym. Dokładność kąta (zaokrąglenia) jest tak wielka, że nie pozostawia złudzeń co do użycia "maszyn" ! Po co starożytni miali by wykańczać skałę pozostałą po wydobyciu właściwego bloku skalnego ?!  Widocze ślady użycia "maszyn". Są to wielkie zaokrąglenia po cięciu, pozostawione w sąsiedztwie niedokończonego obelisku w miejscowości Aswan.
Snap_2013.04.23+13.32.03_019.jpg
 Tu "Często" spotykany egipski rodzaj odwiertu, znajdowany na płaskowyżu Giza. (zapalniczka wskazująca na rozmiar dzieła kamieniarskiego)

Snap_2013.04.23+13.03.43_007.jpg
 Poniżej jedno z kilkudziesięciu niezwykłych cięć gdzie możemy stwierdzić jak zaawansowaną technologią posługiwali się budowniczowie piramid i innych budowli starożytnego Egiptu !
Jest to ślad po cięciu w kształcie litery "V", zmierzona odległość początku zagłębienia-posuwu "tarczy" to 3-4 milimetry szerokości, a końcowa szerokość zagłębienia-posuwu wynosi mniej niż milimetr !!! Jeżeli budowniczowie posługiwali się czymś co było rodzajem "tarczy" to była to "tarcza" cienka jak papier !  Siły występujące podczas cięcia takim materiałem są olbrzymie, dlatego możemy z całą pewnością stwierdzić, iż technika materiałowa elementów urządzeń tnących użyta do budowy piramid była techniką nie z tego świata lub cywilizacji wyprzedzającej naszą o wiele dziesięcioleci jeżeli nie setek lat !

Snap_2013.04.23+12.59.42_002.jpg


Poniżej kolejny ślad na bloku skalnym, gdzie z prawej  strony mamy powierzchnię obrobioną ręcznie przez przybyłych na te tereny starożytnych egipcjan, oraz z lewej strony ślady po olbrzymiej prędkości jakiegoś rodzaju materiału tnącego, którego prędkość była tak duża, że pozostawiała gładką ścianę wraz z miłą w dotyku powierzchnią koloru ciemnej szarości.

Snap_2013.04.23+13.42.45_028.jpg

Snap_2013.04.23+13.42.14_027.jpg

 
 
Snap_2013.04.23+13.41.09_026.jpg



 Tu ślad po zagłębieniu się "tarczy tnącej" w bloku granitu wystawionym w muzeum, wykonawca tego cięcia, cofnął "maszynę"-"tarczę" wstecz odłupawszy kawał bloku skalnego...
Snap_2013.04.23+13.45.04_034.jpg


Granitowe dyski "CD",  ich grubość to około 2-3 milimetry ! Wykonanie i szlifowanie z taką dokładnością takich skalnych granitowych płyt jest zadaniem możliwym tylko dla "maszyn".  Nie proponuję wyjaśnienia zastosowania tych płyt, bo jest to niemożliwe na obecnym etapie badań..., kolejna tajemnica związana z samymi piramidami i ich tajemniczym zastosowaniem jako pewnego rodzaju "urządzenia" .
 

Snap_2013.04.23+13.01.03_003.jpg


tu kolejne ślady po cięciu czymś przypominającym tarczę tnącą oraz wiercenia...
 

JuddSawMarks.jpg


Abusir-basalt_hole_2_07.jpg

Figure-30.-tubedrl3.jpg

Snap_2013.04.23+12.57.40_001.jpg

Snap_2013.04.23+13.02.30_005.jpg

Snap_2013.04.23+13.01.45_004.jpg

Snap_2013.04.23+13.05.02_010.jpg

Snap_2013.04.23+13.43.43_031.jpg

Snap_2013.04.23+13.43.58_032.jpg

Snap_2013.04.23+13.43.30_030.jpg

Snap_2013.04.23+13.43.15_029.jpg

Snap_2013.04.23+13.44.31_033.jpg

Snap_2013.04.23+13.45.38_036.jpg

Snap_2013.04.23+13.46.21_037.jpg

Snap_2013.04.23+13.50.04_040.jpg

Snap_2013.04.23+13.49.40_039.jpg

Snap_2013.04.30+08.56.13_001.jpg

drill+bowl.jpg

gizasawmarks.jpg

gizasawmarks1.jpg

image007.jpg

image009.jpg

image011.jpg

image013.jpg

image015.jpg

image017.jpg

image019.jpg

image027.jpg

image023dhgdsg.jpg

image031.jpg

image046.jpg

img26.jpg

image047.jpg


saw+marks+basalt+pavement.jpg
 

 
Tu widzimy dokładność szlifowania powierzchni i przyrząd pomiarowy stosowany przy sprawdzaniu dokładności szlifu  po obróbce przemysłowej powierzchni skały. Dokładność i precyzja tego granitowego elementu znalezionego na płaskowyżu Giza jest wprost niezwykła ! Zmierzona dokładność powierzchni wynosi jedną dwudziestą grubości ludzkiego włosa !!!
 

img2Bdfgds.jpg
image027.jpg

 


Tutaj zdjęcie z wierconymi elementami, niezwykła precyzja zważywszy na materiał w którym wiercono !
 

unfinished+vase.jpg
 
 

Użytkownik kpiarz edytował ten post 11.02.2014 - 08:38

  • 14



#2

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zaraz i tak znajdzie sie tu jakis specjalista na forum po europeistyce i powie, ze wydłubali to drewnianym kołkiem.


  • 3

#3

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zaraz i tak znajdzie sie tu jakis specjalista na forum po europeistyce i powie, ze wydłubali to drewnianym kołkiem.

 

tudzież miedzianym dłutem :D


  • 2

#4

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

 

Tutaj zdjęcie z wierconymi elementami, niezwykła precyzja zważywszy na materiał w którym wiercono !

 

Tzn jaki materiał? Tak się składa, że jest to trawertyn, więc materiał na obróbkę bardzo podatny, składający się głównie z kalcytu i niewiele twardszego aragonitu, dla którego miedziane "wiertło" to aż nadto. Technika wiercenia była jednak inna, o czym więcej tutaj:

 

http://www.oocities....ase_making.html


Użytkownik skittles edytował ten post 11.02.2014 - 12:27

  • 5



#5

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 441
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Ślady zaawansowanej technologii w kompleksie Shravanabelagola w Indiach

s67710340.jpg

 

Historia Indii jest fascynująca i sięga czasów, o których nasze podręczniki nic nie wspominają. Na terenie tego kraju znajduje się wiele starożytnych świątyń, które posiadają tak niezwykłą architekturę, że nawet w czasach dzisiejszych wyglądają niesamowicie. Należy do niej niewątpliwie świątynia Akkana Basadi.

Według historyków kompleks z Shravanabelagola powstał w X wieku naszej ery, ale stopień skomplikowania tej budowli jest tak wielki, że można powiedzieć, ze wygląda jakby została stworzona za pomocą drukarki 3D.

 

s41630702.jpg

 

Gdy popatrzy się na kolumny jakie wykonano wewnątrz w konstrukcji można dojść do wniosku, że tego nie dało się po prostu zrobić za pomocą dłut. To po prostu wygląda jak coś stworzonego na tokarce. Dla wielu badaczy jest to dostateczny dowód na to, że datowanie tego kompleksu było błędne i jest to jakiś relikt epoki, o której nie mamy zbyt wielu informacji.

 

53722402.jpg

 

07419590.jpg

 

26527296.jpg

 

78576756.jpg

 

87639890.jpg

62220128.jpg

 

s67710340.jpg

 

http://innemedium.pl...agola-w-indiach

 

I tu kolejny artykuł : http://innemedium.pl...w-starozytnosci


Użytkownik Simbarosa edytował ten post 11.02.2014 - 12:58

  • 7



#6

hummin.
  • Postów: 220
  • Tematów: 11
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Simbarosa, co Ty myślisz, że te kolumny stworzył ktoś za pomocą zaawansowanej technologii? Nie widzisz, że Ci Pan inzynier Skittles wkleił jak się takie kolumny rzeźbi z łatwością specjalną, zaawansowaną techniką miedzianego dłuta! :D


  • -2

#7

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 441
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, tak, miedziane dłutko :D . Tak się składa,że rodzina mojego taty zajmowała się kamieniarstwem . Widziałam prace wykonane dłutem i maszynami. Pierwsza metoda: dłutem ( wycinanie liter) wymaga "wprawnej" ręki i lata praktyki. Druga: czasem ludzie zamawiają specyficzne kształty nagrobków i konieczna jest specjalna maszyna do wycięcia, oszlifowania i  wypolerowania kamienia. Takie maszyny posiadają hurtownie kamieni. Zwykłego kamieniarza nie stać na taki luksus.   


  • 0



#8

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Simbarosa, co Ty myślisz, że te kolumny stworzył ktoś za pomocą zaawansowanej technologii? Nie widzisz, że Ci Pan inzynier Skittles wkleił jak się takie kolumny rzeźbi z łatwością specjalną, zaawansowaną techniką miedzianego dłuta! :D

 

Hehe, a może by tak coś merytorycznego?

 

Simbarosa - może i rodzina twojego taty zajmowała się kamieniarstwem, ty jednak wyraźnie pokazujesz, że się na temacie nie znasz wklejając bezkrytycznie ten tekst o użyciu zaawansowanej technologii przy budowie świątyni Akkana Basadi.

 

Po pierwsze - jest to świątynia z XII wieku (a dokładniej z roku 1181. Dokładnie wiadomo kto i kiedy to wybudował, więc te pierdoły o niepoprawnym datowaniu to zwyczajne kłamstwo w poszukiwaniu sensacji), nie z X, ale to szczegół.

Po drugie - została ona w całości zrobiona ze steatytu - jest to skała metamorficzna składająca się w większości z talku. Jak wiemy talk jest praktycznie najmiększym minerałem, można go ciąć nawet paznokciem. Co prawda steatyt jest twardszy ze względu na zawartość innych minerałów, ale nadal jest to materiał bardzo łatwy w obróbce i z łatwością można w nim precyzyjnie rzeźbić nawet przy użyciu prymitywnych narzędzi. Jest to materiał tak miękki, że dawniej w Azji używano go jako rysików do pisania na papierze (tak jak my grafitu w olówku).

 

Ale pewnie, lepiej się pośmiać, że hehe miedziane dłuta i drewniane kije i że pan inzynier skittles głupoty gada. Więc czekam na merytoryczny komentarz do moich głupot.


Użytkownik skittles edytował ten post 12.02.2014 - 02:45

  • 12



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Steatyt był dawniej bardzo chętnie używany do obróbki, ma bowiem cenną właściwość - świeżo wydobyty jest miękki jak mydło i można kształtować go nożem, wystawiony na powietrze stopniowo twardnieje. Poza tym dobrze trzyma ciepło, w średniowiecznej Skandynawii robiono z niego garnki.


  • 1



#10

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niedowiarków może przekona angielska nazwa dla steatytu - soapstone; 'Kamień mydlany'.

W 10-stopniowej skali twardości Mohsa steatyt (w zależności od zanieczyszczenia talku) waha się między 1,5 - 5,5  - gdzie 1,5 to minerał dający się łatwo zarysować paznokciem, a 5,5 ostrzem noża. 

 

Na filmiku gość obrabia bryłkę steatytu zwykłymi, prostymi dłutkami i pilnikami, wycinając z niego jakieś zwierzątka:

 

 

 

Z resztą na zdjęciach od Simbarosy widać, że niektóre kolumny zostały zdewastowane i podpisana inicjałami:

 

87639890.jpg

 

Wątpliwe aby jakiś zwiedzający nosił ze sobą tokarkę czy jakie tam zaawansowane sprzęty sugerujecie... Te niby inicjały wydziargał w najlepszym wypadku scyzorykiem, kluczem lub jakimś kamieniem.


  • 4



#11

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

A co do obelisku, co powiesz na to zdjęcie kpiarz?

IMGP5555s.jpg

 

"Niepozostawiający złudzeń ślad po użyciu maszyny"? Bo jak dla mnie to niepozostawiający złudzeń ślad po mozolnej obróbce prostym narzędziem. Wyraźnie widać jak sjenitowy blok był małymi partiami zdzierany i powoli doprowadzany do ostatecznego kształtu.

 

Bo nie powiesz mi chyba, że maszyna tak zaawansowana technologicznie, że cięła sjenitowe bloki jak masło przy pomocy tarczy cieńszej niż milimetr i szerokiej na 14 metrów pozostawiała po sobie tak prymitywne ślady pracy, jakby tłukła w skałe jakimś bolcem na oślep.

 

Swoją drogą nie zastanawia cię to? Ludzie w egipskich hieroglifach znaleźli już wszystko, od tuneli czasoprzestrzennych bo pojazdy kosmitów, a nigdzie nie ma nawet wzmianki o maszynie tnącej jak z sc-fi wysokiej jak blok mieszkalny?


  • 5



#12

hummin.
  • Postów: 220
  • Tematów: 11
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zwracam honor Panie Skittles. Faktycznie nie znałem tematu jeśli chodzi o budowę tej świątyni. Natomiast jeśli chodzi o temat Kpiarza, to zabawa miedzianymi dłutami wydaje się śmieszna. Oczywiście jeśli w istocie tak było to po prostu przyznam, że jest to dla mnie bardziej nieprawdopodobne niż ingerencja obcego narzędzia. Po prostu nie widzę nic szczególnie niesamowitego w tym, że ktoś tu mógł być na ziemi prócz ludzi. Natomiast dostrzegam niesamowite wyczyny ludzi "prymitywnych"., które nie mieszczą się w głowie nawet dziś i stąd ta ironia bez merytorycznego podejścia do tematu. Chciałbym żeby mnie ktoś przekonał, że to stworzyli ludzie za pomocą prymitywno-nowoczesnych technik, ale póki co nie ma odpowiedzi na te pytania. Owszem znalazły się próby częściowego wyjaśnienia, pochodzenia większości tych niesmowitych budowli. Jednak te wyjaśnienia nie są kompletne. Bo to, że kropla w milion lat wyżłobi ścianę to wie nawet dziecko. Problem polega na tym, że trzeba by przeprowadzić dokładne eksperymenty, a nawet na to nie stać dziś czlowieka, co bardziej przekonuje mnie za tym, że przynajmniej część budowli nie była dziełem prymitywnej żmudnej techniki. Oglądałem film jak ludzie na pustyni próbowali stawiać obelisk za pomocą latawca i co krok musieli wporwadzać nowocześniejsze elementy, a i tak nie dali rady.


Użytkownik hummin edytował ten post 12.02.2014 - 17:42

  • 1

#13

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 441
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobrze, jeśli chodzi o przykład tej świątyni, to posypuję głowę popiołem . Podałam też drugi link ( na dole posta ) do którego nikt się nie odniósł, a szkoda. Tam są pokazane wiercone otwory w twardszych kamieniach . Czy może ktoś mi to wytłumaczyć? Jak bez użycia maszyn można w twardym kamieniu wywiercić takie otwory? Chodzi mi o wiercenia w granicie, marmurze np. Nie wyśmiewam nikogo, tylko mam nadzieję,że ktoś będzie w stanie jasno mi to przedstawić, bo w zwykłe dłuto jakoś trudno mi uwierzyć . Ciągle się uczę w tym temacie i dobrze by było dowiedzieć się czegoś więcej :) 

 

 Podaję kolejny link : http://technologiamaszynowa.blogspot.co.uk/2013/06/piramidy-z-giza-brama-do-innej.html 

 Jet tam wiele zdjęć i ciekawych  filmików. 

                                                                          Pozdrawiam . 


  • 1



#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ślady archeologiczne wskazują, że stosowano tam wiertła w kształcie pustej rury, wycinające otwór z kamiennym rdzeniem, potem wybijano rdzeń i wygładzano otwór. W taki sposób robiono kamienne wazoniki, znaleziono wiele niedokończonych wazoników, mających albo płytkie koliste nacięcie albo głęboki otwór z nie co końca usuniętym rdzeniem, albo głęboki otwór z zachowanym całym rdzeniem:

UC69832.jpg

 

cored_travertine_vase.jpg

 

UC44993.jpg

 

W niektórych takich nie wykończonych otworach znaleziono ślady metalu, konkretnie miedzi zanieczyszczonej węglem i brązu, a także piasek i pył kamienny. Stąd teoria że otwory wiercono wiertłami mającymi na końcu miedziane rury i podsypywanymi piaskiem lub pyłem granitowym.


  • 1



#15

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy może ktoś mi to wytłumaczyć? Jak bez użycia maszyn można w twardym kamieniu wywiercić takie otwory? Chodzi mi o wiercenia w granicie, marmurze np. Nie wyśmiewam nikogo, tylko mam nadzieję,że ktoś będzie w stanie jasno mi to przedstawić, bo w zwykłe dłuto jakoś trudno mi uwierzyć . Ciągle się uczę w tym temacie i dobrze by było dowiedzieć się czegoś więcej  :)

 

 

Świderłuk! :D

 

Serio, używali takiego narzędzia:

 

20959h3.jpg

 

t8wa43.jpg

 

 

 

Przy skałach bardziej miękkich i podatnych na obrabianie wystarczył tylko drewniany wałek, Przy bardziej wymagających materiałach nakładali odpowiednią 'końcówkę' tworząc wiertło (czasem w formie pustej rury jak kolega wyżej pokazał, ale nie zawsze) z jakichś dostępnych metali typu miedź, mosiądz lub twardych minerałów:

 

2zjatqw.jpg

 

 

 

 

Tak to wyglądało w praktyce:

 

VIDEO


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych