Skocz do zawartości
Zdjęcie

Średniowieczne bestie


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Blitz Wölf.
 • Postów: 495
 • Tematów: 7
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Średniowieczne bestie

Wstęp
W ''wiekach ciemnych'' niemalże za każdym krzakiem czyhał krwiożerczy smok lub inne licho... przynajmniej według autorów bestiariuszy. Lud wierzył w mrożące krew w żyłach opowieści o potworach, a z czasem wynajdywał różne środki mające na celu odstraszenie ich. Śmiałkowie próbowali przezwyciężyć lęki i stawiali czoła nieznanym istotom. Stąd prosty wniosek - w średniowieczu najczęściej uprawianym sportem ekstremalnym było ''przeżyj i nie daj się pożreć''. A przynajmniej byłyby tak, gdyby ktokolwiek te monstra spotkał w rzeczywistości, bo -nie ukrywajmy- relacje świadków to nie dowód.
Średniowieczni mieli tę właściwość, iż za gada uznawali nie tylko węża i jaszczurkę, ale również żabę. Smok mógł być uskrzydlony, beznogi, dwunożny, czworonożny, jakkolwiek. Niekiedy nawet zwykły, poczciwy wąż był uznawany za smoka.
Na pierwszy ogień pójdą potwory ''łuskate'', czyli gady (w tym różnorakie smoki) i rybopodobne monstra, niedługo potem dodam post o ptakach, a następnie o ssakach i pół-(ćwierć-)ludziach. :) Nie mam zamiaru tworzyć encyklopedii, lecz zbiór ciekawostek. Zachowuję oryginalne nazewnictwo łacińskie.

Część pierwsza: gady, smoki i ryby

 

 

Amphisbaena (amphivena)
k3n0.jpg
0k2j.jpg

 

Wąż (lub - według innych wersji- smok), który oprócz głowy znajdującej się standardowo na karku, ma drugą na końcu ogona. Amfisbena dobrze znosi zimno, a jej oczy niesamowicie świecą.

 

~oOo~

 

Aspis
ijc4.jpg
80jg.jpg
gvil.jpg

Nie da się zaczarować tego gada muzyką: jeśli zaistnieje takie zagrożenie, przykłada jedno ucho do ziemi, a drugie zatyka ogonem. Żyje w norach.

 

~oOo~

 

Basiliscus
e24n.jpg
p647.jpg

 

Bazyliszek jest królem węży, smokiem z kogucią głową, łabędzimi skrzydłami i ptasimi nogami. Zabija oddechem i spojrzeniem. Jedyne stworzenie, jakie jest w stanie zrobić mu krzywdę to łasica.

 

~oOo~

 

Boa
yx8a.jpg

 

Gad żyjący we Włoszech. Karmi się krowim mlekiem.

 

~oOo~

 

Cetus (aspidochelone, balena)
vo5e.jpg
2al8.jpg

 

Żeglarze często mylą go z wyspą z uwagi na piaskową barwę. Wieloryb zjada ryby i -okazjonalnie- ludzi. Jest uzbrojony w olbrzymie kły. Wydziela dość miły zapach, którym wabi ryby.

 

~oOo~

 

Cocodrillus
q0kb.jpg
nh1p.jpg

 

Ta ogromna jaszczurka spędza noce w wodzie, a dni na lądzie. Krokodylica zakopuje złożone jaja w piasku. Posiada niesamowicie ostre zęby.

 

~oOo~

 

Draco major
hjuo.jpg
klnz.jpg

 

Największe ze wszystkich żywych stworzeń. Dusi swoje ofiary ogonem.

 

~oOo~

 

Hydrus (hydra)
0t0r.jpg

 

Największym wrogiem hydry jest krokodyl. Hydra jest w stanie wejść do wnętrza krokodyla przez paszczę, rozszarpać jego jelita i wyjść ''drugą stroną''.

 

~oOo~

 

Hypnalis
fz27.jpg

 

Osoba ukąszona przez tego potwora zasypia, a następnie umiera.

 

~oOo~

 

Jaculus
i04o.jpg

3szb.jpg

 

Wąż mający dość nietypowy sposób polowania: czai się on na drzewie, a gdy potencjalna ofiara znajdzie się pod nim - skacze na nią. Niejadowity.

 

~oOo~

 

Porci marini
6ahd.jpg

 

Morskie świnie mają w zwyczaju kopanie w ziemi pod wodą.

 

~oOo~

 

Salamandra
9ygg.jpg
w9tm.jpg

 

Tajemnicza salamandra, która nie jest w stanie się spalić, jest najbardziej jadowitą ze wszystkich bestii. Jest w stanie zanieczyszczać wodę i rośliny, nawet drzewa.

 

~oOo~

 

Saura
a7ao.jpg

 

Kiedy słoneczna jaszczurka dorasta, wspina się na ogrodzenie i -patrząc na wschodzące słońce- odzyskuje wzrok.

 

~oOo~

 

Scitalis
s8i6.jpg
tfia.jpg

 

Jego ciało jest gorące na tyle, aby stopić śnieg. Nigdy nie goni swojej ofiary: czeka, aż sama przyjdzie, oczarowana pięknem tego rogatego smoka.

 

~oOo~

 

Seps et dipsa
omhp.jpg
7mbu.jpg

 

Podobnie jak w przypadku Sirena serpens, jad błyskawicznie wnika w kości.

 

~oOo~

 

Serra
o9q7.jpg

 

Latająca ryba, która fruwa rozprostowując swe ogromne płetwy jak skrzydła. Szybko się męczy, toteż nie jest w stanie latać zbyt długo.

 

~oOo~

 

Sirena serpens
t58s.jpg

 

Smokopodobna bestia poruszająca się szybciej niż najszybszy koń. Jad wężowej syreny jest tak silny, że ukąszony człowiek umiera, zanim w ogóle poczuje ból.

 

~oOo~

 

Stellio

Skóra tej jaszczurki pokryta jest plamami w kształcie gwiazd. Skorpionie mięso jest antidotum na truciznę stellio.

 

~oOo~

 

Viper-echidna
idt7.jpg
6vkj.jpg
9huq.jpg

 

Życie żmiji naznaczone jest plugawymi zbrodniami. Z uwagi na brak macicy u samic tego gatunku, młode rodzą się rozszarpując brzuch swojej matki (jednocześnie zabijając ją przy tym). Samica w osobliwy sposób zachodzi w ciążę: samiec wkłada głowę do pyska swojej wybranki, a ona odgryza ją i połyka. Jest bardzo jadowita: w wyniku ukąszenia człowiek zaczyna pocić się krwią i umiera.

~oOo~

 

Źródło

Szeroko rozumiany internet.

 

Informacja odautorska

Najśmieszniejsze jest to, że najpierw napisałam tekst i dodałam grafiki, a dopiero na końcu zorientowałam się, że wypadałoby te wszystkie bestie poukładać w porządku alfabetycznym. :D


Użytkownik dr Lepusistlich edytował ten post 06.02.2014 - 21:08

 • 10#2

Blitz Wölf.
 • Postów: 495
 • Tematów: 7
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Oto przed Państwem:

 

Część druga: ptaki

 

Accipiter

2u7ual4.jpg

Sokół jest niezwykle odważnym ptakiem, bardzo surowym dla swojego potomstwa.

 

~oOo~

Aquila

npflus.jpg

21m7mmp.jpg

Orzeł to król wszystkich ptaków. Ma doskonały wzrok - jest w stanie dostrzec małe rybki w morzu nawet wtedy, gdy leci wysoko nad wodą.

 

~oOo~

Caladrius

2eezkhj.jpg

27wy9fk.jpg

Ten tajemniczy ptak odwiedza chorych. Jeśli stoi na wprost pacjenta - chory przeżyje, a jeśli odwraca się plecami - jego choroba jest śmiertelna. Jest całkowicie biały.

 

~oOo~

Ciconia

1z15unk.jpg

15web2x.jpg

Bocian jest wrogiem węży i zwiastunem wiosny. Żywi się głównie gadami. Młodsze bociany opiekują się starszymi.

 

~oOo~

Columbus

24zhded.jpg

Ptaki jadalne uchodzące za kulinarny przysmak. Gołębie pocztowe sprowadzane były z Bagdadu przez marynarzy.

 

~oOo~

Comix

16gwwnl.jpg

Wrona posiada moc przepowiadania: ujawnia zdrady, przeczuwa nadejście złej pogody i widzi przyszłość. Karmią swe młode w taki sposób, by każde pisklę dostało tyle samo pożywienia.

 

~oOo~

Corvus (corax)

oaq1if.jpg

Kruk nie chce karmić swoich młodych, dopóki nie wyrosną im pióra - po czarnym upierzeniu poznaje, że to jego dzieci. Ma dość wredny zwyczaj dziobania oczu trupów. Ptaki te odznaczają się rechoczącym głosem.

 

~oOo~

Coturnix

1sh2xk.jpg

qxpbmx.jpg

Przepiórki to jedyne ptaki, które omdlewają tak jak ludzie. Żyją w stadach, strzegą swego przywódcę przed sokołami.

 

~oOo~

Gallus

vj34k.jpg

xe3cbl.jpg

Kogut jest bardzo czujnym ptakiem. Jego pianie budzi śpiących, ostrzega spokojnych i pociesza podróżnych.  

 

~oOo~

Grus

2me1f1y.jpg

2e1hq9z.jpg

Żurawie to ptaki stadne. W nocy zawsze jeden członek stada pilnuje śpiących towarzyszy. Wartownik ten stoi na jednej nodze, a w drugiej trzyma kamień. Kiedy zaśnie mimowolnie wypuści kamień, który z głośnym pluskiem spadnie do wody i w ten sposób na powrót go obudzi.

 

~oOo~

Gryphus

28kpzdw.jpg

2ecp7vt.jpg

Gryfy to stworzenia okrutne i zachłanne, ale także wytrwałe i odważne. Przedstawia się je jako pół orły - pół lwy z oślimi uszami. Żywią się dużymi ssakami, takimi jak konie czy bydło. Można je oswoić jedynie w chwilę po wykluciu, inaczej na zawsze pozostają dzikie. Łączą się w pary na całe życie - nie szukają nowego partnera nawet po śmierci poprzedniego. Zamieszkują jaskinie, tam też się rozmnażają.

 

~oOo~

Hirundo

208ctp2.jpg

Jaskółki trzymają pożywienie na skrzydłach podczas lotu. Opuszcza gniazdo gdy tylko poczuje, że zaraz się ono zawali. Zimę spędza w ciepłych krajach. Zna lekarstwo na ślepotę.

 

~oOo~

Ibis

2l8hrtj.jpg

Ibisy spędzają dnie i noce na brzegu rzeki szukając martwych ryb, ale boją się wejść na pełną wodę, ponieważ nie potrafią pływać. Żywią się zdechłymi wężami.

 

~oOo~

Luscinia (lucinia, lucina)

mbstph.jpg

Słowik ma wspaniały głos. Kiedy wysiaduje jaja podczas bezsennych nocy, pociesza swoje potomstwo słodkim śpiewem zapowiadając świt. Przyrównywany jest do ubogiej, jednak uczciwej kobiety, która śpiewem sprawia, że jej życie jest choć trochę lżejsze.

 

~oOo~

Noctua (nycticorax)

111ttso.jpg

35kl5yd.jpg

kbrmoo.jpg

Puchacz to ptak kochający noc bardziej niż dzień. Odrzuca on próżność - woli zgłębiać tajemną wiedzę.

 

~oOo~

Olon

ksq2w.jpg

4gku9y.jpg

6huxyf.jpg

Łabędź posiada całkowicie białe upierzenie. Śpiewa jedynie przed śmiercią.

 

~oOo~

Pavo

312vlmf.jpg

1zvucdy.jpg

 

Paw ma głos diabła i wężową głowę, a ponadto chodzi jak złodziej. Posiada wspaniały ogon z setką oczu i -niestety- okropnie brzydkie nogi.

 

~oOo~

Pelicanus (onocrotalus)

zsp8yf.jpg

xgftom.jpg

Kiedy młode pelikany stają się dorosłe, biją swoich rodzicieli skrzydłami po głowach. W końcu rodzice zabijają swoje dzieci, a po trzech dniach matka przebija swoją pierś i ożywia krwią trupy.

 

~oOo~

Phoenix (fenix)

r1a79c.jpg

50fps.jpg

5w9tvn.jpg

Historie o feniksie mają swoje źródło w starożytności. Według jednej z wersji ptak ten mieszka w Indiach. Co 500 lat przylatuje do ogrodów Lebannonu, gdzie wypełniał swoje skrzydła słodkim zapachem. Potem kierował się do Egiptu, gdzie płonął na ołtarzu i odradzał się z ognia.
 

~oOo~

Psittacus (psitacus)

5pmoex.jpg

Papuga jest zielonym ptakiem mieszkającym w Indiach. Potrafi naśladować ludzką mowę. Wraz z wiekiem staje się coraz bardziej roztargniona i niepojętna.

 

~oOo~

Struthio (assida, struthiocamelon)

155q8fc.jpg

245zekl.jpg

Struś ma wielbłądzie nogi i nie lata, chociaż ma skrzydła. Składa jaja po czym zapomina o nich.

 

~oOo~

Vultur

2hp0qrq.jpg

301hwma.jpg

Sęp posiada dobry wzrok (tak jak orzeł), znany jest ze swojej drapieżności. Patrząc z góry na armię jest w stanie przewidzieć, ile osób polegnie w walce.


 • 5

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u