Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skała znikąd na Marsie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

x22k8w.jpg

 

 

 

 

Marsjański łazik Opportunity, podobnie jak jego starszy brat Curiosity, który od dokładnie dziesięciu lat znajduje się na powierzchni Marsa, regularnie dostarcza kolejne niezwykłe zdjęcia. Niektóre z materiałów zebranych przez te mobilne laboratoria potrafią mocno zaskoczyć. Nie inaczej jest tym razem. Na jednej z niedawno wykonanych przez pojazd Opportunity fotografii widać charakterystyczny skrawek Czerwonej Planety. Poza typowym dla marsjańskiego gruntem nic nie widać. Ale kolejne zdjęcie zrobione niedługo potem wygląda już nieco inaczej. Na zdjęciu pojawia się nagle coś dziwnego. 

 

 

Wokół dwóch zdjęć pokazujących ten sam niewielki wycinek Marsa wybuchło w ostatnich dniach spore zamieszanie. I trudno się dziwić. Pomiędzy zdjęciami, które zostały wykonane w dokładnie tym samym miejscu na Marsie, widać istotną różnicę. Na jednym z nich nie ma nic, na drugim pojawiła się skała. Jak to możliwe? Skąd nagle wziął się w tym miejscu kamienny odłamek? 

 

Jak wyjaśnili naukowcy, pierwsze zdjęcie zostało wykonane na początku stycznia. Druga fotografia została zrobiona krótko potem. Badacze przyznali, że nowa, marsjańska zagadka zaskoczyła nie tylko internautów, ale również ich. Pierwszą reakcją, jaka pojawiła się w ich szeregach, była panika i zaniepokojenie. 

"To była całkowita niespodzianka. To było coś w rodzaju: "Zaczekaj chwilę. Tego nie było tam wcześniej. Coś tu musi być nie tak. O mój Boże, tego tam wcześniej nie było" - powiedział Steve Squyres, który stoi na czele badań. "Byliśmy całkowicie zaskoczeni". 

 

 

2mzxu68.jpg

 

 

Czy mamy zatem do czynienia z jakimś fenomenem, którego istnienie potwierdzają naukowcy? Na razie eksperci nie mają pewności co do okoliczności pojawienia się skały, która - jak to określili internauci - pojawiła się "znikąd". Jedyne racjonalne wytłumaczenie całej zagadki, w kierunku którego zresztą skłaniają się obecnie naukowcy, zakłada, że skała przemieściła się w wyniku ingerencji samego łazika - została w jakiś sposób przez niego przeniesiona. 

 

 

2ljglkp.jpg

 

 

W sprawie jest jednak jeszcze jeden interesujący wątek. Wykonane już za pomocą aparatury pomiarowej badania wykazały, że pod względem składu przeanalizowany obiekt różni się od innych skał, które odnaleźć można na Marsie - poinformował "The Huffington Post". Zdaniem ekspertów, analiza tajemniczej skały wskazuje na to, że nie pochodzi ona z Marsa. Może stanowić np. fragment meteorytu, który uderzył w powierzchnię sąsiadującej z nami planety w tym samym rejonie, w którym odnaleziono właśnie kamień. 

 

________________________________

 

Źródło główne 

Źródła dodatkowe: I (eng), II (eng)


  • 6



#2

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem co tutaj jest niezwykłego, przecież ta skała nie zmaterializowała się z nicości.  Tak jak już jest wytłumaczone w artykule - coś uderzyło w powierzchnię Marsa i to jest tego odłamek. Ale żeby robić z tego sensację i artykuł to chyba lekka przesada ;)


  • 0



#3 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

A ja uważam, że temat ciekawy, bo jeśli prawdą jest że podekscytował samych badaczy to dlaczego mamy tutaj grać role malkontentów których takie błahostki nie ruszają.

Czym jesteśmy od nich lepsi, że jesteśmy ponad to?


  • 1

#4

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A skąd wiesz, że podekscytował badaczy? Bo w internecie pisze? Poza tym o czym Ty piszesz? :D jakich malkontentów, jacy lepsi???

Sprawa jest prosta i jasna, a poziom mediów jest żenujący nie tylko u nas. Z każdej pierdoły rozdmuchują wielkie artykuły. 


  • 0



#5

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skała-jeżeli uderzyła z poza Marsa powinna wytworzyć w tym miejscu lub opodal krater. Jeżeli coś ją przesunęło to powinny pozostać ślady tego przesuwania-a ich brakuje. 

Wytłumaczeniem może być ta kwestia:

...zakłada, że skała przemieściła się w wyniku ingerencji samego łazika - została w jakiś sposób przez niego przeniesiona. 

 

Uwzględniając powyższe należy zmienić tytułowe rozważanie ze skały na kamień lub kamyk który mógł nawet wiatr przesunąć. Ślady mogły zostać zatarte-a sama masa obiektu nie wpływała na trwałe wskazanie trasy przesunięcia. 

 

Może skale/rozmiary by podali-wiele by to wyjaśniło.

P.S.

Mi ta "skała" wygląda na aluminiowy fragment jakiegoś wyposażenia-sugerując się małymi rozmiarami obiektu.


  • 2

#6 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

A skąd wiesz, że podekscytował badaczy? Bo w internecie pisze?

 

 

Napisałem że "jeśli to prawda" to primo a jeżeli przyjmiemy, że wszystkie informacje zamieszczane gdziekolwiek są niewiarygodne w każdym aspekcie to po co w ogóle omawiać cokolwiek, ponieważ można w ten sposób wszystko kwestionować, to secundo.

Zresztą w ogóle dziwi Twój wpis w tym temacie skoro Ciebie to nie interesuje na zasadzie "Łee, ale kicha"

Rzeczywiście, bardzo wartościowy wpis wnoszący wiele do tematu.


  • 3

#7

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja uważam, że temat ciekawy, bo jeśli prawdą jest że podekscytował samych badaczy to dlaczego mamy tutaj grać role malkontentów których takie błahostki nie ruszają.

Czym jesteśmy od nich lepsi, że jesteśmy ponad to?

 

Rozumiem, że ten wpis jest pełen faktów i wyjaśnionych zagadek? Proponuję zacząć od własnego podwórka :)

Na szczęście nasza inteligencja pozwala nam odcedzać wyimaginowane sensacje od faktycznie wartościowych tekstów. I nikt się tutaj nie wywyższa bo nie ma takiej potrzeby ani chęci. 

Ja tu nadal nie widzę nic sensacyjnego, gdyby od tej skały odchodziły ślady stóp w którymś kierunku, to już prędzej było by o czym pisać ;) a tak to moim zdaniem wszystko zostało w temacie już powiedziane/napisane.

 

I tu kończymy offa, następne posty niech już będą na temat.


  • 0



#8

Simson.
  • Postów: 172
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla mnie to wygląda jak folia aluminiowa,która spadła z łazika (czy jego ramienia) Folią ta jest oklejony ze wszystkich stron


  • 3

#9

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Może skale/rozmiary by podali-wiele by to wyjaśniło.

P.S.

Mi ta "skała" wygląda na aluminiowy fragment jakiegoś wyposażenia-sugerując się małymi rozmiarami obiektu.

 

"Skała" jest wielkości pięści lub... pączka (takiego jadalnego). Tak przynajmniej wynika z tego artykułu. Bardziej więc precyzyjnie byłoby nazywać ją kamieniem, a nie skałą.

Póki co, rozważano dwie teorie jej pojawienia się:

- uderzenie meteorytu

- odrzut spod kół łazika, który manewrował kilka metrów od tego miejsca i miał jakąś awarię, która mogła spowodować, że jedno z kół "boksowało" na skalnym podłożu.


  • 0



#10

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wy tu gadu-gadu, a w USA przechodzą do czynów! Pewien amerykański 'naukowiec' (neurobiolog pasjonujący się teoriami spiskowymi WTC i UFO) złożył w kontekście tej skały pozew przeciw NASA, w którym oskarża tę instytucję o ukrywanie życia na Marsie :D

 

Twierdzi on, że skała to tak naprawdę organizm biologiczny, który wykiełkował z 'zarodników' widzianych (wg niego) już na wcześniejszych zdjęciach. Swoją tezę opiera na stwierdzeniu przez NASA, iż 'kamień' ma odmienny skład chemiczny od marsjańskich skał oraz zarzuca badaczom - jak zwykle w tych wypadkach - niedostateczną analizę obiektu i ukrywanie zdjęć w wyższych rozdzielczościach.

 

Źródło(eng)

 

_____________________________________

 

 

Z drugiej strony - nie rozumiem zarzutów i obiekcji użytkowników takich jak Kronikarz Przedwiecznych, którzy potępiają wklejenie przeze mnie artykułu o tej skale. Mamy na forum specjalny dział: "Tajemnice Kosmosu", a w nim subforum: "Mars i jego Tajemnice" - czy moja wklejka nie mieści się w strefie objętej tematyką podforum? Co jest takiego gorszącego w tym artykule? 

 

Sprawa tych zdjęć osiągnęła dość duży rozgłos w internetach, przede wszystkim dzięki słowom samych badaczy (nie wiedzą skąd skała się wzięła). Nikt przecież nie mówi, że jest to Bóg wie jaka Tajemnica i mało kto zgodzi się chyba z przytoczoną wyżej opinią obywatela amerykańskiego...  Ale mimo wszystko panuje powszechna opinia, iż 'martwe' planety czy satelity w naszym Układzie Słonecznym są bardzo statyczne i nieruchome, a do tej pory zdjęcia marsjańskich łazików to potwierdzały - taka nagła zmiana w bardzo statycznym dotąd krajobrazie słusznie cieszy się zainteresowaniem.

 

Nie bierzcie wszystkiego, aż tak poważnie - "robić z tego sensację i artykuł to chyba lekka przesada ".  Nie przesada tylko zwykła ciekawostka. Pewnie z czasem rzeczywiście okaże się, że to skała odrzucona przez łazik, mająca jakiś unikalny skład mieneralno-chemiczny.  


  • 2



#11

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A może to żart pracowników NASA.

 

Łaziki mają ramiona do podnoszenia i opuszczania różnych przedmiotów więc istnieje możliwość:

 

  • podrzucenia przed zdjęciem fragmentu skały, kamienia przez operatorów łazika (wersja do której najbardziej się skłaniam)
  • kamień został przesunięty podczas wiatru lub burzy
  • podrzucili go lokalni mieszkańcy ( wersja b. mało prawdopodobna ale musi być brana pod uwagę)
  • kamień wystrzelił spod koła łazikam,(przypadek możliwy do zaistnienia)
  • jest to fragment łazika jego izolacji ect.
  • kamień jest fragmentem meteorytu opadającego na Marsa.

To kilka z możliwych rozwiązań, pewnie takich i innych przykładów można by było przytoczyć o wiele więcej.

 

Dlaczego skłaniam się do wersji z podrzuceniem, misja na Marsie przycichła, oprócz jałowych krajobrazów nic tam więcej nie ma i nic na jej powierzchni sie nie dzieje. Więc czas przypomnieć społeczeństwu... halo! łazik łazi po Marsie odwiedza różne miejsca czasem 2 razy i widzimy tego efekty.

 

Wynik nagłe zainteresowanie skalną planetą o której już wszyscy zapomnieli, i gdyby nie fakt że można czasami dać ludziom pożywkę aby program eksploracji Marsa był śledzony i zaistniała dookoła niego ponownie aura zachwycenia i zainteresowania pewnie za kilka dni łazik i planeta odejdzie w zapomnienie.

 

W końcu wydane miliardy dolarów na sam projekt jak i koszty jego obsługi powinny się zwracać w postaci odkryć czegokolwiek, a tu poza panoramą Marsa i kłótni jaki jest kolor nieba na Marsie, nie ma nic co by posunęło w rozwoju naszą cywilizację.
 

 

(neurobiolog pasjonujący się teoriami spiskowymi WTC i UFO)

 

Jestem ciekawy, na ile jest to prowokacja by po prostu ośmieszyć zwolenników innych rozwiązań, odmiennych od medialnego nurtu.


  • 1

#12

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Jestem ciekawy, na ile jest to prowokacja by po prostu ośmieszyć zwolenników innych rozwiązań, odmiennych od medialnego nurtu.

 

Gdybyś był serio ciekawy to byś to łatwo sprawdził. Podałem źródło? Ten zwolennik to Rhawn Joseph, na Amazonie możesz sprawdzić jakie książki wydał, m.in. 'Biological UFOs', "America Attacked: Terrorist Declare War on America" (w komentarzach uznawana przez czytelników za baardzo niekompetentną). Wskaż więc prowokację.


  • 1



#13

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gdybyś był serio ciekawy to byś to łatwo sprawdził. Podałem źródło? Ten zwolennik to Rhawn Joseph, na Amazonie możesz sprawdzić jakie książki wydał, m.in. 'Biological UFOs', "America Attacked: Terrorist Declare War on America" (w komentarzach uznawana przez czytelników za baardzo niekompetentną). Wskaż więc prowokację.

Szkoda że odniosłeś się tylko do tej części wypowiedzi, ale w sumie co więcej ciekawego w tym wątku może się zdarzyć?

 

Obecnie opinia innych osób mnie nie interesuje,jak przeczytam jego książkę to się o nim wypowiem, wtedy mogę stwierdzić czy opinie są słuszne czy nie.

 

Z drugiej strony - nie rozumiem zarzutów i obiekcji użytkowników takich jak Kronikarz Przedwiecznych, którzy potępiają wklejenie przeze mnie artykułu o tej skale.

Ja rozumiem ... w końcu co można powiedzieć o kawałku skały. Kronikarz nie potępia po prostu mówi by nie wklejać skalnych pierdół.


  • 0

#14

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


NASA rozwiązała zagadkę skały znalezionej na Marsie
"NASA poinformowała, że sprawcą całego zamieszania jest... łazik Opportunity. Tak, jak przewidywali niektórzy naukowcy, pojazd uderzył w większy głaz i ukruszył jego kawałek".

  • 0



#15

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

łazik pędził 1.5km/h "rozbijając" skałę ? Komedia.


  • 5


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych