Skocz do zawartości


Zdjęcie

Planowana aktualizacja forum


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich i od razu proszę o uważne przeczytanie niniejszego ogłoszenia -- jest ważne :)

W poniedziałek 13 stycznia o godzinie 8:00 planuję wyłączyć forum celem przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji. Przerwa potrwa kilka ładnych godzin, mam taką nadzieję, że zmieszczę się ze wszystkim w ciągu jednego dnia. Dodatkowo mam w planie przeprowadzenie niewielkiej reorganizacji działów. Proszę więc o zachowanie w tym dniu cierpliwości.

Zanim więc rozgrzebię VRP, chciałabym uprzednio poruszyć kilka najważniejszych spraw:

Po co w ogóle aktualizować forum?

Sprawa jest dosyć prosta -- ostatni raz jakiekolwiek poważniejsze modernizacje "silnika" forum Eury przeprowadzał o ile wiem w 2008 roku -- a to już ponad 5 lat temu. Przez ten czas wiele się zmieniło, głównie w kwestiach standardów oraz możliwości przeglądarek, nie ma więc co ukrywać, że bieżąca wersja delikatnie rzecz ujmując nie przystaje do współczesności. W nowej wersji powinny zniknąć różne uciążliwe błędy i niedoróbki, jak na przykład rozłażący się ShoutBox z archiwum, którego obsługa wymaga umiejętności manualnych, znajomości magii oraz umiejętności krasomówczych w postaci artykułowania wiązanek wyrafinowanych przekleństw, problematyczny edytor i wielu innych spraw.

Czemu tak długa przerwa?

Eury stworzył świetne forum również od strony technicznej i dopiero od środka widać, ile pracy włożył w stworzenie VRP w obecnej postaci. Oprócz standardowego silnika składa się ono także z niezliczonej liczby różnych mniejszych i większych modułów dodatkowych (lekko licząc będzie ich około setki). Każdy z nich należy ręcznie zainstalować w najnowszej wersji, skonfigurować, sprawdzić, czy działa prawidłowo itp. Praktycznie rzecz biorąc VRP w poniedziałek zostanie stworzone od podstaw. To coś jakby kupić wielkie pudło klocków Lego, wyrzucić instrukcję, wywalić zawartość na dywan i złożyć w obiekt widoczny na pudełku... Przygotowywałam całą operację ponad rok i przećwiczyłam ją na domowym komputerze wiele razy. Niestety, jest czasochłonna, tego się nie przeskoczy. Nie zamierzam się w ten dzień zajmować niczym innym, czas wykorzystam optymalnie. Mam cichą nadzieję, że jeszcze w ten sam dzień VRP ruszy.

Czy należy podjąć wcześniej jakieś środki zapobiegawcze?

Nie określiłabym tego jako "należy", ale jedną rzecz na wszelki wypadek warto zrobić przed poniedziałkiem. Otóż proszę sobie zapisać gdzieś na dysku swój awatar lub zdjęcie profilowe. Tak na wszelki wypadek, zauważyłam bowiem, że niektóre z nich mają tendencję do gubienia się -- dotyczy to zwłaszcza awatarów, do których odnośniki nie zawierają na końcu rozszerzenia identyfikującego format pliku graficznego (np. jpg, .png, .gif), ale kończą się ciągiem losowych znaków. Niektóre serwisy hostujące obrazki właśnie takich linków używają, dopiero na ich podstawie zwracają plik z awatarem. Nie jest to poważny problem, bo zgubione pliki to raptem kilkanaście sztuk na prawie 15 tysięcy, ale jeśli ktoś czuje się bardzo przywiązany do swojego awatara, to proponuję zawczasu sobie go zapisać i schować.

Czy będą jakieś istotne zmiany?

Tak, będą (bo inaczej po co wprowadzać jakieś zmiany? ;) ) Wyszczególnię tutaj kilka tych, które będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Jedna grafika dla użytkownika -- nie będzie już podziału na zdjęcie profilowe oraz awatar, od nowej wersji każdy użytkownik będzie korzystał z jednego obrazka. Docelowo przeniesione zostaną same awatary, zdjęcia profilowe znikną zupełnie. Jeśli ktoś ceni sobie swoją profilową fotkę, proszę sobie ją zapisać w trakcie weekendu, będzie można później ją wstawić zamiast skopiowanego awatara.

Nowy Shoutbox -- całkowicie nowy moduł Shoutboxa (zmodyfikowany jednak tak, żeby wyglądem i obsługą przypominał starego). Powinny skończyć się problemy z rozłażącym się oknem po wstawieniu linka do dużego obrazka/filmu, archiwum powinno zacząć działać tak, jak należałoby się spodziewać itp.

Nowy edytor -- zastąpi stary, choć wygląda podobnie. Powinien się znacznie lepiej sprawdzać podczas pisania postów. Nie gubi formatowania, nie dodaje niczego od siebie, ogólnie robi to, co się mu każe i nie buntuje się co jakiś czas ;)

Nowy wygląd -- proszę o uważne przeczytanie tego fragmentu. Forum będzie podobnie jak teraz miało dwie skórki do wyboru, jasną oraz ciemną. Obecnie domyślną skórką jest wersja ciemna, jasna jest opcjonalna. Minusem obecnego wyglądu jest kiepska elastyczność rozumiana jako np. dostosowywanie się do różnych rozdzielczości oraz rodzajów monitorów (4:3/panoramiczny itp.). Dodatkowo kod źródłowy jest fatalnie rozdęty, przeładowany nadmiarem niepotrzebnych skryptów, co powoduje niezbyt sprawne działanie na wolniejszych sprzętach. Nowa wersja forum także będzie miała dwie skórki do wyboru, jasną oraz ciemną, obie będą znacznie bardziej nowoczesne i elastyczniejsze w działaniu. Jasna jest dostarczana "fabrycznie", ciemna jest w trakcie przygotowywania. Będzie nieco uproszczona w stosunku do obecnej, tzn. ograniczy się nieco elementy graficzne oraz przede wszystkim odchudzi kod źródłowy. Mam nadzieję, że zdążę skończyć ją do poniedziałku, ale w sytuacji awaryjnej przez chwilę forum będzie działać domyślnie z białą skórką. Będzie ona wyglądała podobnie, jak obecna -- jeśli ktoś jest ciekaw, to może sobie ją sprawdzić klikając w lewym dolnym rogu w DarkPro BETA 3.1 i z listy wybrać IP.Board. Mam jednak nadzieję, że niepotrzebnie dmucham na zimne i nowa wersja forum ruszy od początku w ciemnej wersji.

Blogi -- tak jest proszę Państwa, blogi wrócą do łask. Poprzedni moduł blogów był wręcz dramatycznie beznadziejny i nadawał się do wszystkiego, tylko nie do użytku (absolutnie nie winię za to Eury'ego, żeby nie było nieporozumień -- to wyłączna wina autora modułu bloga), nowy na pierwszy, drugi oraz trzeci rzut oka wygląda całkiem przyzwoicie.

Inny panel użytkownika -- wygląda nieco inaczej, nieco inaczej się go obsługuje. Wydaje mi się, że jest znacznie bardziej przejrzysty od obecnego, więc powinien się wszystkim spodobać.

Czy będą jakieś błędy lub niedociągnięcia?

Nie mogę tego wykluczyć. Jak już kilka razy wspominałam, VRP to konkretny kawał forum i nie mogę zagwarantować, że niczego nie przeoczyłam. Nie przewiduję żadnych problemów z podstawową funkcjonalnością (typu wyświetlanie tematów, pisanie postów oraz PW, rozmowa na SB, dodawanie/odejmowanie reputacji, wyszukiwanie itp.), mogą jednak pojawić się drobne niedociągnięcia typu rozjechany szablon strony, jakiś komunikat błędu po kliknięciu jednej z opcji, i tak dalej. Przygotuję specjalny temat dotyczący błędów i będę Państwa prosiła o zgłaszanie tam zauważonych usterek. Mam nadzieję, że nie będzie w nim zbyt wielu postów...

A co jeśli wszystko pójdzie nie tak?

(Odpukać). Cóż, na taką opcję również jestem przygotowana. Po wyłączeniu forum w poniedziałek wykonam pełną kopię zapasową i jeśli okaże się, że nowa wersja staje okoniem i nie zamierza działać, to po prostu przywrócę starą wersję i wszystko zostanie tak, jak do tej pory. Proszę więc się nie obawiać :)

O co chodzi z reorganizacją działów?

Jakiś czas temu CacyWitkacy (znany wcześniej jako Makbet) wysunął propozycję dosyć gruntownej zmiany działów tematycznych na forum. O ile propozycja sama w sobie była godna zainteresowania i przemyślenia, o tyle po długich i momentami nawet burzliwych dyskusjach w gronie Zielonych doszłam do wniosku, że zbyt daleko posunięte zmiany to nie jest najlepszy pomysł. Wolę prowadzić ewolucję, niż rewolucję... Na początek więc pojawią się drobne przeszeregowania, powstanie kilka nowych działów (głównie związanych z dziedzinami nauki), jeśli pomysł się sprawdzi, to spróbujemy wykonać następny krok. Kręgosłup (czyli układ głównych działów) stanowiący niejako odcisk palca VRP pozostanie bez zmian, bo to właśnie on w głównej mierze kojarzy się z forum.



#2

Gmork.
  • Postów: 306
  • Tematów: 5
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Niecierpliwie czekam. A co z reputacją ? :roll:

Użytkownik Gmork edytował ten post 08.01.2014 - 21:40


#3

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Blogi -- tak jest proszę Państwa, blogi wrócą do łask. Poprzedni moduł blogów był wręcz dramatycznie beznadziejny i nadawał się do wszystkiego, tylko nie do użytku (absolutnie nie winię za to Eury'ego, żeby nie było nieporozumień -- to wyłączna wina autora modułu bloga), nowy na pierwszy, drugi oraz trzeci rzut oka wygląda całkiem przyzwoicie.

Yes, yes, yes! Czy aktualizacja niesie za sobą kasację dotychczasowych blogów i ich treści?



#4

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Yes, yes, yes! Czy aktualizacja niesie za sobą kasację dotychczasowych blogów i ich treści?

Celna uwaga -- chwilowo nie potrafię Ci odpowiedzieć na to pytanie, muszę się przyjrzeć blogom. Ale postaram się, żeby dotychczasowa treść została zachowana, jeśli nie bezpośrednio jako stare wpisy na blogu, to w postaci "offline", do skopiowania i wstawienia ponownie.



#5

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Miały być długie posty, wprowadzenie, tłumaczenie i opisywanie. Ale to już niepotrzebne. Zanim ustalono plan małych kroków i stopniowej ewolucji forum, propyzcji było wiele. Podczas ich omawiania niewiele brakowało, aby polała się czasami krew. Chciałem tylko stwierdzić, że będę robił wszystko co w mojej mocy( i mam nadzieję, że użytkownicy, którym pomysł się spodoba mi w tym pomogą), aby reorganizacja działów w swej ostatecznej formie skończyła się wprowadzeniem drugiego panelu dyskusyjnego, czyniąc forum symbiotycznym tworem łączym biały i czarny świat, gdzie biały odpowiada rzeczom normalnym i naukowym, zaś czarny pozostaje bez zmian. Swoje propozycje podpieram obserwacją, że forum bądź co bądź traci na poziomie merytorycznym, coraz więcej osób aktywnie się wypowiadajacych to po prostu dzieci, dla których najważniejszą kwestią jest reputacja albo temat o chip-chan. Przy pomocy wprowadzenia nowych działów, chciałbym zawyżyć trochę poziom, poszerzyć trochę horyzonty i przyciągnąć nowe osoby, takie jak chociażby Zaciekawiony! A także zainteresować już zarejestrowanych użytkowników nauką, która jest przecież piękna! Mam nadzieję, że to się uda i że znajdzie odpowiedni oddżwięk. Ze swojej strony mogę jedynie zagwarantować, że będę brał aktywny udział w tworzeniu tematów i dyskusji, a co czwartek zamieszczać będę nowy artykuł ( jeżeli się uda więcej, pod koniec stycznia i pierwsze dwa tygodnie lutego, moja aktywność może się chwilowo osłabić... ale chyba wszyscy zrozumieją, czym jest sesja :D )

Proszę tylko panią administrator o subdział "Psychologia", który byłby moim małym konikiem oprócz biologii i łaczył by w sobie sferę tematów psychologiczno-neurologicznych.



#6

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

D.K. szacunek za wykonaną przyszłą pracę :).

#7

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W końcu się udało, D.K. ;)

Gratuluję.



#8 Gość_wadm. Aton

Gość_wadm. Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Sceptycznie podchodzę do samych zmian jak i efektu końcowego ale nie wyprzedzając faktów poczekam cierpliwie.

#9

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy wiadomości z PW mogą wylecieć?

Edit:

Czy będzie możliwa nowa opcja w powiadomieniach? Wspomniane wcześniej-jedna wiadomość o nowej odpowiedzi do momentu wejścia w śledzony temat zamiast dziesiątków wiadomości o nowych odpowiedziach.

Użytkownik Robakatorianin edytował ten post 08.01.2014 - 23:17


#10 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Nareszcie :D Jedyne czego się obawiam to jasna skórka, obym NIGDY nie musiał jej widzieć ;)

#11

NexaT.
  • Postów: 116
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mam nadzieje, że ten nowy wygląd forum nie będzie zbytnio nowoczesny. Już ja widziałem takie "nowoczesne" skórki na innych forach.

#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6630
  • Tematów: 765
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Licznik odwiedzin na profilu będzie działał, czy leci do "wora"?



#13

Sventer.
  • Postów: 241
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czy wzięto pod uwagę pewien błąd, a mianowicie klikając zakładkę profil -> moje zasoby
Tak zwana zawartość wyświetla wszystkie tematy z odpowiedziami, i chodzi mi o te niebieski kwadraciki pokazujące czy ktoś dodał posta czy nie. Czy to zostanie jakoś naprawione/zmienione? Chodzi mi o to że przeczytane tematy po wylogowaniu lub po jakimś czasie nawet się nie wylogowując widnieją jako nieprzeczytane mimo, że je czytaliśmy a nikt posta nie dodał.



#14

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

no to czas na zmiany.. :)



#15

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wierzę, że D. K. potrafi lepiej zaktualizować forum niż np. Google zaktualizować YouTube :) Takie rewolucje jak tam się niedawno działy poprzez "bajerowanie" systemu komentarzy i inne bzdety mało komu się spodobały.

Ale przemyślana ewolucja powinna się forum tylko przysłużyć.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych