Skocz do zawartości


Zdjęcie

UE od września 2014 zakazuje wędzenia mięsa, ryb i serów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1

savio.
  • Postów: 40
  • Tematów: 6
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

O radości, iskro bogów
Kwiecie elizejskich pól…


Nowy Rok, to czas nowych zakazów i nakazów – wszyscy weszliśmy w nowe 365 dni, marząc o nowych podbojach, zaczęliśmy od postanowień, od planów podróży, wyrzeźbienia ciałka, czy ograniczenia alkoholu. Niestety producenci wędzonych wędlin weszli w ten rok z widmem rychłego załamania ich rynku, dlatego że Unia Europejska od września 2014 roku zakazuje wędzenia, z powodu ilości substancji smolistych w takich tworach – sprawa rozbija się oczywiście o nasze zdrowie.
Tak na marginesie, to nie jestem zwolennikiem hejtowania nikogo i niczego, ale zawsze i wszędzie będę za zdrowym rozsądkiem.

Jak bardzo restrykcyjne przepisy wejdą w życie? Do tej pory w wędzonych wędlinach mogło być do 5 mikrogramów substancji smolistych na kilogram, a od września będą to zaledwie 2 mikrogramy na kilogram. Co interesujące, w grę nie wchodzą tylko wędliny (czyli nasze ukochane mięso), ale również ryby, żywność na bazie zbóż oraz… ser. Nie muszę chyba wyjaśniać, w jaki sposób wyrabiany jest oscypek – bo jeśli przepisy wejdą rzeczywiście w życie, to z tym produktem regionalnym, znanym na całym świecie, również będziemy musieli się pożegnać.

Na stronie gospodarka.dziennik.pl można przeczytać, co na ten temat ma do powiedzenia Waldemar Kluska, dyrektor Taurusa – Pozostanie nam się przebranżowić lub w ogóle zamknąć zakład, a zatrudniamy 70 osób. Podobne rozwiązanie rozważa siedem innych zakładów z naszej miejscowości, które łącznie dają pracę 200 osobom.

Zastanawia mnie fakt, czy zakaz obejmie tylko produkcję wyrobów wędzonych, czy również ich sprzedaż, bo jak łatwo się domyślić, jeśli ta ustawa nie będzie obejmowała zakupów, to wschodnie rynki rozkwitną i zamiast cieszyć się wędzoną rybką z przedsiębiorstwa pana Zbysia, to kupimy sobie to samo, drożej i mniej pewnie z importu od pana Władimira.

Oczywiście wędzić będzie można tylko na własny użytek, oczywiście powstanie wędliniarski „czarny rynek”, gdzie kupimy i tak sobie wędlinki po znajomości, tylko masa ludzi po prostu straci pracę, w tym prawdopodobnie Arnold Boczek, z wykształcenia masarz-wędliniarz, którego całym światem była praca przy mięsie, a łącznie upadek będzie musiało ogłosić około 150 firm z całej Polski.

No, a gdzie tu zdrowy rozsądek? Wiadomo, że oficjalnie chodzi o zdrowie. Co za bullshit… Ja osobiście, na pewno dam radę obyć się bez wędzonej kiełbaski, ciekawe czy ludzie zatrudniani w przedsiębiorstwach tym się parających też dadzą radę. I jak dużo straci na tym wszystkim gospodarka eksportowa – poczekamy, zobaczymy.

Źródło: http://www.sawiusz.p...nie-powedzicie/

#2

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

O nieee... Unia kolejny raz przechodzi samą siebie. Na około. Dlaczego organizacja aspirująca do statusu (co najmniej lokalnego) mocarstwa, w czasie kryzysu ekonomicznego i demograficznego, kiedy część państw członkowskich upada, zajmuje się ilością wody w pisuarach i wędzoną kiełbasą!?

Kiedyś chciałem upadku UE. Teraz wiem, że bylibyśmy dużo silniejsi, gdyby UE po prostu funkcjonowała jak trzeba. Jeśli jednak nikt nie weźmie się za gruntowną reformę UE, to zasługuje ona na upadek.

A poza tym - uwielbiam wędzoną kiełbasę i ser. I pewien jestem, że produkty te wytwarzane lokalnie są dużo zdrowsze niż chemiczne kiełbasy i sery sprzedawane w marketach a pozbawione substancji smolistych.

UE z jednej strony wspiera niby lokalne produkty, jak choćby skarb gór i mojego żołądka - oscypek - a z drugiej strony wychodzi na to, że niedługo zakaże jego produkcji.

Europa nie może być silna bez oscypka i polskiej kiełbasy. Na kiełbasie zbudowano nasz naród. Uderzając w te produkty, UE uderza w nas. I mówię to całkiem poważnie.

#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podejrzewam że w przypadku potraw regionalnych jeśli uda się udowodnić że nie można zmienić techniki wędzenia bez zmiany "tradycyjnej formuły produktu" to przepis nie będzie obowiązywał. De facto nie jest to zakaz wędzenia tylko przepis mówiący o ilości substancji smolistych - jeśli uda się znaleźć sposób wędzenia nie smolisty, to wszystko będzie w porządku. Ponieważ nie jest to zakaz techniki a tylko poziom dopuszczenia, przepis obejmie też żywność do której dodawany jest "koncentrat dymu wędzalniczego" - czyli sadzowaty osad uzyskany ze spalenia drewna podlanego tłuszczem; widziałem że dodają go do chipsów o smaku boczku. Jest to dodatek kontrowersyjny bo zawiera rakotwórcze WWA.



#4

svistaq vel sztaficer.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po moim trupie.

Niedługo powstanie rozporządzenie wedle którego każdy ma wyglądać tak samo, ten sam turban, ta sama broda, w przypadku kobiet taka sama burka.

#5

Maciej33.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bez przesady... Jest tyle spraw którymi mogliby się zająć, a oni zakazują wędzonego jedzenia? Jakoś nigdy nie słyszałem, żeby ktoś na nie narzekał, że jest nie zdrowe. Papierosy też nie zdrowe, a nie zakażą. No i co to za logika?

#6

stupidkid.
  • Postów: 146
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O tak, wszystko z troski o nasze zdrowie. W świecie, w którym samochodów jest więcej niż ludzi, a powietrze zanieczyszczone bardziej, niż kiedykolwiek, najgorszy dla naszego zdrowia jest dym wędzarniczy. Jesteśmy Polakami, dlaczego nasze prawa i tradycje są miażdżone przez twór unijny? Jestem najpierw Polką, a dopiero potem Europejką. Wydaje mi się, że nie tak powinno to działać. Nie powinni nam narzucać pierdół, powinniśmy współpracować. Kopa w tyłek chętnie bym im zasadziła. Zakazy są potrzebne, owszem, bo nie wszyscy ludzie potrafią korzystać z wolności, a jak mają jej za dużo to się gubią, ale bez przesady, trochę rozsądku! Regulacje dotyczące wędzenia... Dlaczego nie regulacje dotyczące tłuszczy trans i chemikaliów w żywności, cukru w napojach i ilości gazu w gazie butelkowanym (na którym oszukują jak psy)? Co to ma być? Na bank jest w tym jakieś drugie dno, bo nie wierzę w to, że nagle zaczęło im zależeć na naszym zdrowiu. Nie śledzę ostatnio polityki, w ogóle, ale jestem pewna, że coś za tym stoi. Jak za tą bajką o globalnym ociepleniu.

#7

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Po raz enty śmieszna unia jeweuropejska bierze się za to za co nie trzeba... Idiotyzm biurokratów przechodzi ludzkie pojęcie... Niech jak najprędzej to wszystko upadnie...



#8

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

E tam. Wędzonego sera nie lubię, a mięsa prawdziwie wędzonego w sklepach chyba nawet nie ma. Szkoda tylko makreli.
Najważniejsze, że ostatecznie kiszona kapusta przeszła.

#9

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

E tam. Wędzonego sera nie lubię, a mięsa prawdziwie wędzonego w sklepach chyba nawet nie ma. Szkoda tylko makreli.
Najważniejsze, że ostatecznie kiszona kapusta przeszła.


Kapusty też się czepili? Wędzonki dobra rzecz.



#10

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Uwielbiam wędzoną szynkę, na każde większe święto kupujemy od znajomego który wędzi całe życie i wychodzi mu to po prostu przepysznie :) Dobrze, że na własny użytek można. Jeszcze brakuje tego, żeby wpisali na listę "substancji zakazanych" i ścigali jak za twarde narko.



#11

wolv52.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coś dla zwolenników UE:

http://www.ekonomiai...-na-zawsze.html

#12

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kocham te unijne absurdy!
Mamy jeść sztuczną chemię zamiast naturalnych produktów.
Wolność i równość...

Na bank jest w tym jakieś drugie dno, bo nie wierzę w to, że nagle zaczęło im zależeć na naszym zdrowiu. Nie śledzę ostatnio polityki, w ogóle, ale jestem pewna, że coś za tym stoi. Jak za tą bajką o globalnym ociepleniu.


Mym zdaniem to UE ma dość polskiej jakości wędlin i sławy jaką zdobyła na światowych stołach. Przyszedł jakiś producent z poza UE, zapłacił komu trzeba i tym sposobem będziemy musieli jeść jakąś inną kiełbaskę "tak dobra jak polska".
Ciekawi mnie kto ma monopol na koncentrat dymu wędzarniczego?

Trzeba będzie przyśpieszyć stawianie własnej wędzarni bo w najbliższej przyszłości w takich miejscach będę widział wędzonki:
http://www.youtube.com/watch?v=v5C2kh7SvNI

#13

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A gdzie ty widziałeś te "doskonałej jakości szynki"? Bo ja szukałem po sklepach i widziałem tylko jakąś czerwoną masę z której cieknie gdy poleży w lodówce.

Ciekawi mnie kto ma monopol na koncentrat dymu wędzarniczego?


Z krótkiego przeglądu wynika, że nikt - w Polsce znalazłem na pewno trzy różne firmy produkujące koncentrat, na przykład JustPol. Jest nawet specjalny preparat o nazwie BRWD czyli bieszczadzki rafinat dymu wędzalniczego

Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 02.01.2014 - 19:32




#14

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem gdzie kupujesz ale chyba nie o to chodzi. Jakim towarem eksportowy możemy się poszczycić poza wódką-oczywiście że wędlinami. Polskie sklepy na obczyźnie serwujące nasze wędliny-słynne i lubiane przez obcokrajowców. Słyszałeś o tym czy ja żyję w stereotypowym świecie?

#15

markus_111.
  • Postów: 68
  • Tematów: 0
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeśli UE tak bardzo zależy na naszym zdrowiu w związku z substancjami smolistymi to może zacząć od zakazu sprzedaży papierosów a potem łapać się za żarcie. Od wieków wędzimy mięso i jakoś żyliśmy stosunkowo zdrowo a teraz co chwilę chorujemy na cokolwiek. Jeszcze chwila a UE zakaże nam posiadania mózgu...


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych