Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oblivion - film nasycony symbolami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Oblivion - film nasycony symbolami

Dołączona grafika

Kolega erebeuzet zainspirował mnie do napisania tego tematu. Pisał o przemyśle rozrywkowym kontrolowanym przez iluminatów w filmie Iluzja. Pójdę w troszkę podobnym kierunku i postaram się przedstawić bardzo ciekawe elementy filmu sci-fi Oblivion, który na mnie zrobił ogromne wrażenie pod każdym względem - fabuła, akcja, pomysł, dramaturgia, muzyka, niesamowite krajobrazy (nota bene dla mnie na równi z Avatarem) itd. Ale nie o tym będę pisał. Film nasycony jest ukrytymi naukami scjentologicznymi w tle i nie tylko. Pewnie to nie zdziwi, a nawet zaintryguje, ale odtwórcą głównej roli jest Tom Cruise, chyba najbardziej znana osoba, która przyznaje się do scjentologi. Jednak to co różni Oblivion od Iluzji i wielu innych hollywodzkich produkcji to to że jest anty-iluminati, a nie pro.

Dołączona grafika

Akcja filmu dzieje się w 2077 roku, kilkadziesiąt lat po ataku obcych zwanych Padlinożercami, którzy zniszczyli Księżyc i zostawili z Ziemi postapokaliptyczne pustkowie. Ludzkość, zmuszona do ucieczki z nie nadającej się do życia planety, przeniosła się na Tytana, księżyc Saturna, jednak za pośrednictwem olbrzymiej stacji kosmicznej o nazwie Tet pobiera ostatnie ziemskie surowce. Nad prawidłowym przebiegiem tego procesu czuwa dwójka ostatnich ludzi na Ziemi – technik Jack Harper i jego partnerka Victoria, oficer komunikacyjny. Zaledwie dwa tygodnie dzielą ich od zakończenia swojej misji i dołączenia do kolonii na Tytanie, gdy z orbity planety niespodziewanie spada statek z zamrożonymi w kriogenicznym śnie astronautami NASA. W momencie, w którym w jedynej ocalałej Jack rozpozna kobietę z dręczących go snów, zacznie zadawać sobie pytania, które podważą wszystko, w co do tej pory wierzył. I właśnie mówiąc o Tecie - stacji kosmicznej ze sztuczną inteligencją, która najechała Ziemię i zgładziła cywilizację, warto zwrócić uwagę na piramidalny kształt Teta oraz samego centrum owego Teta nawiązującego według mnie do piramidy masońskiej. Samo centrum Teta posiada poza tym oko, które symbolizować by mogło wszystkowidzące oko, oko Horusa umiejscowione na piramidzie. Piramida Tet'a jest jednak odwrócona co może symbolizować anty-illuminati, które zaserwowali nam autorzy filmu. Wisienką na torcie jest co co mówi w jednej ze scen Tet: "I AM YOUR GOD". Jack Harper i Veronica, którzy przebywają na jednej z Ziemskich stacji zajmują się ochroną i naprawą dronów. Są okłamywani na każdym kroku. Nie mają pojęcia, że są klonami, że walczą tak na prawdę z ludźmi ocalałymi po wojnie, nie wiedzą że Tet nie jest wytworem ludzkich rąk. Są okłamywani o promieniowaniu, o tym że na Tytanie mieszkają ludzie i wiele wiele innych. Jack jest ciekawy świata, w podświadomości tęskni za dawnym światem, jest sentymentalny ale wykonuje zadania powierzone przez Teta ślepo wierząc w ich prawidłowość. Kiedy rozbija się statek NASA z ludźmi na pokładzie, a drony po kolei zabijają pasażerów, Jack zaczyna się wyłamywać. Szuka odpowiedzi na to co tak na prawdę się stało i co się dzieje tu i teraz. Staje się wrogiem publicznym numer 1 dla Tet'a. Ten, który poprzez kontrolę i kłamstwa był nic nieświadomą marionetką z czasem otwiera swój umysł i odkrywa prawdę, oczywiście z pomocą innych ludzi.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Dołączona grafika

Ciekawe jest również czy bez znaczenia pozostają liczby przedstawione w filmie. Otóż główny technik Jack Harper ma numer 49, a jeden z Dronów 166. Po zsumowaniu obu tych liczby otrzymujemy 13 czyli świętą liczbę Iluminatów. Dlaczego liczba 13 jest tak ważna dla okultystów?
1. Biblia wyróżnia liczbe 13 jako oznaczającą rebelię przeciwko ustanowionym porządkom, rebelię Szatana.
2. W okultyzmie 6 jest cyfrą oznaczającą człowieka, 7 zaś jest cyfrą boskiej perfekcji. Tak więc osoba która w celu osiągnięcia perfekcji(boskości, illuminacji) zaczyna wspinać się po “Drabinie Jakuba”, ma do przebycia 13 stopni (6+7=13).
Z tego powodu kalendarz “świąt” Illuminati podzielony jest na 4 okresy trwające po 13 tygodni każdy.

http://www.youtube.com/watch?v=XmIIgE7eSak

"I AM YOUR GOD"

http://www.youtube.com/watch?v=ZQ-mycygmN4

A teraz nawiązania scjentologiczne. Scjentologia mówi że:
1. Każda osoba jest nieśmiertelną istotą duchową (określaną jako thetan - nazwa stacji kosmicznej TET przedstawiona w filmie), która posiada ciało i umysł. W filmie jest nieskończenie wiele kopii głównego bohatera (klony).
2. Każdy thetan przeżył już wiele żyć i żyć będzie ponownie po śmierci ciała.
Bohater filmu żył w przeszłości, żyje teraz i będzie żył wiecznie co pokazane jest na końcu filmu.
3. Każda osoba jest z natury dobra, ale zostaje "skażona" przez chwile cierpienia w swoim życiu. Tutaj analogia do stworzeń, które główny bohater ściga, a które potem okazują się być ludźmi walczącymi o swoje prawa
4. Prawdziwe jest to, co jest prawdziwe dla ciebie; żadne wierzenia nie są na nikim wymuszane jako "prawdziwe". Analogia do miejsca pełnego natury, w którym lubi przebywać oraz do żony, która jest w jego wspomnieniach przez cały okres filmu.
5. Scjentologia może pomóc światu na wielką skalę z problemami takimi jak narkotyki, przestępczość, analfabetyzm, prawa człowieka itp. Bohater pomaga ludziom w odzyskaniu "praw człowieka "wysadzając centrum dowodzenia".

Oprócz tego ewidentne nawiązania do Audytorium, które w scjentologii oznacza:
"Centralną praktyką w scjentologii jest "audytowanie" (ang. auditing z łac. audire' "słuchać"), polegający na sesjach terapeutycznych sam na sam z tzw. "audytorem" lub "doradcą". Audytor wykonuje dokładnie sekwencję instrukcji określoną przez Hubbarda, aby "oczyścić" umysł reaktywny z aberracji (engramów). Do audytowania wykorzystuje się urządzenie zwane w scjentologii jako E-metr (ang. E-meter, urządzenie mierzące reakcję skórno-galwaniczną), które pozwala obserwować stan emocjonalny osoby audytowanej i określić, czy właśnie omawiane zdarzenie z przeszłości powoduje reakcję emocjonalną osoby audytowanej i czy jest istotne w procesie audytowania." Tutaj analogia do sesji z partnerką rygorystycznie przestrzegającą reguł oraz z głównodowodzącą z głównej bazy.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Myślę, że nie bez znaczenia zostały również przytaczane w filmie słowa Horacego, mianowicie: "Jaka śmierć jest lepsza niż ta w obliczu strachu, za prochy ojców i świątynie bogów?" Ale nie wiem z czym to można powiązać. Może ktoś z was znajdzie do tego klucz?

Dołączona grafika


  • 2



#2

Pelbel.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Otóż główny technik Jack Harper ma numer 49, a jeden z Dronów 166. Po zsumowaniu obu tych liczby otrzymujemy 13 czyli świętą liczbę Iluminatów. Dlaczego liczba 13 jest tak ważna dla okultystów?


49+166=13 ??

Tak wiem, chodziło o zsumowanie cyfr obu tych liczb :) Jednak jak już coś wklejasz to choć przeczytaj czy to ma sens.

Ale jest jeszcze gorzej 4*9=36 3*6=18
36 jest podzielne przez 18 36/2=18 Poza tym 36-18=18 Przypadek??

1*6*6=36 czyli dokładnie tyle samo co wcześniej. Zastanawiające.

Jedziemy dalej 4*9=36 3-6=-3 Pomijając - mamy 3. Trójca Święta. Czyżby Kościół był producentem??

1+6-6=1 Jeden Bóg. Znowu aluzja do religii monoteistycznych i jednego Boga.

Hit to 49+166=215 Wystarczy dodać 0 po 2 i mamy 2015. Data końca świata, jaki znany jest z filmu?? W takim razie ten kosmiczny pojazd powinien już gdzieś być widoczny w okolicach Plutona.
  • 1

#3

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jack Harper 49. 4+9 = 13
Dron 166. 1+6+6 = 13

Proste?

A takie "wyliczenia" jakie podajesz ty, to można dopasowac do wszystkie o ile tylko się chce. Wstawić jakąkolwiek liczbę gdzie się chce weług ciebie i wszystko gra...
  • 2



#4

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Nie wiedzę nic zlego w naukach scnejtologi. Ich sposob wyludzania kasy jest zly, ale nauki szlachetne. Trzeba odróżnić ludzi od ideii.
  • 0

#5

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wszystko co napisałeś zgadza się, ale pozostaje kwestia, czy to zamierzony zabieg, czy zbieg okoliczności.

Podobnie pod walkę scjentologów z iluminatami można by podciągnąć Assassin's Creed.

Tam wróg jest jasno określony - templariusze, czyli w zasadzie iluminaci. Sprawa przedstawiona jest jasno więc nie trzeba udowadniać, że przeciwnicy z Asasyna symbolizują Iluminatów.

A teraz co łączy scjentologów z Asasynami:
1. Każda osoba jest nieśmiertelną istotą duchową (określaną jako thetan), która posiada ciało i umysł. W filmie jest nieskończenie wiele kopii głównego bohatera (klony).
2. Każdy thetan przeżył już wiele żyć i żyć będzie ponownie po śmierci ciała.

Z tymi punktami można porównać Animusa - maszynę pozwalającą przeżywać wspomnienia przodków. Jest więc jakby tak, że ciało umiera, ale wspomnienia żyją nadal. W grze znany jest również przypadek Obiektu 16 (Clay Kaczmarek), który połączył się z Animusem w takim stopniu, że kiedy umarł, jego "esencja" nadal żyła w tej maszynie, dzięki czemu nadal mógł rozmawiać z ludźmi korzystającymi z Animusa.

3. Każda osoba jest z natury dobra, ale zostaje "skażona" przez chwile cierpienia w swoim życiu.

Główni bohaterowie ścigają templariuszy. Szczególnie w pierwszej części gry pokazane jest, że intencje ludzi nie są czarno-białe. Altair (główny bohater AC1), przekonany o nadrzędności i słuszności swojej misji, tropi kolejnych templarów. Dziwi go jednak, że kolejni okazują coraz większą skruchę. Przypominają raczej zagubionych, niż złych. Z czasem okazuje się, że to mistrz asasynów okazuje się tym, który knuł przeciwko ludzkości, manipulując wszystkimi wkoło.

4. Prawdziwe jest to, co jest prawdziwe dla ciebie; żadne wierzenia nie są na nikim wymuszane jako "prawdziwe".

Motto asasynów - "nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone". Można je tłumaczyć jako "nic co mówią ci, że jest prawdziwe, takie nie jest, rób wszystko co konieczne". Z pomocą Animusa współcześnie żyjący asasyn odkrywa wspomnienia swoich przodków, które ukazują znane z historii wydarzenia na zupełnie nowy sposób. Tak więc dla niego prawdziwe jest to, co sam zobaczył oczami przodków a nie to, co wmawia mu historia.

5. Scjentologia może pomóc światu na wielką skalę z problemami takimi jak narkotyki, przestępczość, analfabetyzm, prawa człowieka itp.

Jeśli asasyni byli scjentologami, to wszystko się zgadza. To oni od lat utrzymują względny ład świata, to oni chronią go przed bezwzględnymi rządami templariuszy. To oni walczą o wolność i równość wszystkich.

Ciekawa jest także kwestia audytorium. Bohaterem AC2 jest niejaki Ezio Auditore. To w zasadzie dzięki jego wspomnieniom odkrywamy największe sekrety historii. To on oczyszcza zatem nasz umysł z "aberracji". Hmm, pasuje do jego nazwiska.

Co jeszcze przychodzi mi do głowy? Wg mnie najwięksi z asasynów osiągnęli szczyt ludzkiej drabiny rozwoju (poziom szósty, ostatni przez boskimi). Otóż poza pięcioma podstawowymi zmysłami, najzdolniejsi nauczyli się posługiwać szóstym zmysłem, tzw. "orlim zmysłem", dzięki któego odróżniają przyjaciół od wrogów czy znajdują ukryte informacje i artefakty.

Skoro mamy ludzkie 6, to i 13 się znajdzie. Templariusze wg gry zaplanowali przejęcie władzy nad światem na 21.12.2012 r. Słynny koniec kalendarza Majów. W systemie Majów datę tę zapisuję się w ten oto sposób: 13.0.0.0.0. Może zatem data ta nie oznacza końca świata, a jest symbolem iluminatów?
  • 1

#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To mi przypomina odszyfrowywanie proroctw biblijnych - zawsze znajdzie się coś co można dopasować.
  • 1



#7

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mischakel-Zevuv wydaje mi się w takich przypadkach takie zabiegi są raczej zamierzone. Co do Templariuszy i Assasynów ostatnio troszkę o nich czytałem i faktycznie są to bardzo interesujące kwestie. I to też by się zgadzało z tym co piszesz, Templariusze czerpali bardzo wiele od Assasynów. Powołani przez Kościół zostali później przez niego zgładzeni, ale czy można ich nazywać lub chociaż porównywać z Iluminatami? Raczej nie skłaniałym się ku temu bo pomimo tego jak ówczesny Kościół na czele z papiestwem ich potraktował to nadal byli praktykujący i wierzący choć próbowano im przypiąć łatkę heretyków i nawet ten zabieg był skuteczny. Aczkolwiek z biegiem lat Templariusze przemieszali z różnymi nacjami itp. np. część z nich dołączyła wojsk walczących o niepodległość dla Szkocji na przełomie XIII i XIV wieku pod wodzą Roberta I Bruca, ot taka ciekawostka. Ale nie o tym mowa bo robi się off-top ;)
  • 0



#8

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja skupiłem się na templariuszach takich, jak ukazało ich Assassin's Creed. W grze ich "zakon" powstał na długo przed Kościołem. Ot, po prostu potem przez pewien okres wg gry działali jawnie jako zakon rycerski.
  • 0

#9

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Słyszałem już dawno o tej grze ale nigdy nie grałem i chyba bedę musiał bo takie klimaty w grach są ciekawe i wciągające, a nie jakieś fajerwerki z niewiadomo jakimi potworami, gdzie ledwo widać tak na prawdę co się dzieje na ekranie, którymi jarają się dzisiaj gimbusy, typu MU, Metiny i cholera wiec co jeszcze ;/ To jest pewnie coś na wzór Twierdzy tak? Twierdza miała swój niesamowity urok i klimat.
  • 0



#10

piotr81w.
  • Postów: 65
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Te 13stki, podobne nazwy itd to nie zbiegi okoliczności lecz celowe marketingowe działanie mające na celu wzbudzenie właśnie takich dyskusji, co samo w sobie doskonale napędza sprzedaż. Tak na serio to jaki inny byłby cel robienia czegoś takiego w dużych produkcjach? Po co rozmieszczać ukryte symbole w taki sposób, aby były dość łatwe do znalezienia, lecz nie oczywiste - jak np to działanie 4+9, albo 1+6+6, lepiej to wygląda niż walnąć po prostu dwoma 13 (co gorsza 1+3 już nie wygląda jakoś super), przypomina mi to tzw "lokowanie produktu". Innego sensu to raczej nie ma.
  • 1

#11

Sbayo.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Niestety fani teorii spiskowych to w większości paranoicy.


  • -3





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych