Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kłamstwa, którymi jesteśmy karmieni.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
199 odpowiedzi w tym temacie

#61

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, uważam, że dużej części zostały wymyślone przez redaktorów St. Test. Na pewno część z nich opisuje grabieżczą część życia Hebrajczyków, nim ci się osiedlili w ziemi Kaanan, ale liczby pobitych wrogów zostały w znacznym stopniu przejaskrawione.

W Nowym Testamencie jako ojciec Jezusa występuje po prostu Bóg-Ojciec. Reszta jest tylko domysłami.

Użytkownik kpiarz edytował ten post 12.12.2013 - 10:48

  • 0



#62

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ojjj, nie. Jezus wielokrotnie mówi: by wypełniły się Pisma. Więc nie odrzuca religii hebrajskiej.
Większość informacji z NT to dialogi. Jak ma występować słowo Jahwe, jeśli nie można było go używać?

Poza tym, pamiętasz pewnie przemienienie na G. Tabor. Obok Chrystusa pojawiają się Mojżesz i Eliasz, a z nieba rozchodzi się głos „to jest mój syn umiłowany, jego słuchajcie”. Obok Chrystusa Eliasz i Mojżesz...

Poza tym, Jezus przychodzi w IMIĘ PAŃSKIE. Czyli w Imię Boga,czyli Jahwe...

Dalej Jezus mówi: „słuchajcie ich, ale nie czyńcie jak oni”. O kim? O arcykapłanach Jahwe...

O jeszcze jedna przypowieść, kiedy Jezus mówi o celniku i faryzeuszu w świątyni. Ten pobożny celnik zostanie nagrodzony za swoją modlitwę, a w świątyni był czyj kult? Ano Jahwe...
  • 0

#63

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy mozesz powiedzieć w której części ewangelii i jakiego autora jest jasno powiedziane, że Ojcem Jezusa jest Jahwe ? Jezeli nie ma, tzn., że wszystkie dywagacje na ten temat nie mają sensu.
Redaktorami Ewangelii byli również Żydzi wychowani na tradycji starożydowskiej. Jeżeli oni wybierali ze St. Testamentu tylko to co było według nich dobre znaczy, że wyparłi się częściowo swojej religii.
Pamiętajmy jedno, że ówczesnych mieszkańców cywilizowanego świata nie interesowały historie jakiś małych, plemiennych bóstw. Septuaginta była znana tylko w kręgu Żydów nie władających już językiem aramajskim i hebrajskim.
  • 0



#64 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Dla mnie Biblia jest zbiorem mitów, opowiadań i historii narodu żydowskiego. Na pewno nie jest kroniką historyczną, na której można polegać.

To na czym mamy się opierać?
Są jakieś wiarygodne źródła historyczne z tamtego okresu?
  • 0

#65

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

podałem Ci cztery miejsca oraz tłumaczenie dlaczego nie ma imienia Boga. Moim zdaniem to wystarczy, ale jesli Twoim nie- to to obal i zażądaj następnych.

No przed chwilą pisałaś ze przeciętny żyd nie znał ST...
  • 0

#66

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lechisto, przesadziłeś. Nigdzie nie napisałam , ze przeciętny Żyd nie znał swojej religii. Znał i to dobrze. Napisałam ,że Zydzi którzy mieszkali poza Judeą nie znali jęz. aramejskiego ,który był w powszechnym użyciu w Palestynie /jęz. hebr. był już wtedy jęz. tylko świątynnym i znali go przeważnie kapłani/. Żydzi, mieszkający poza Judeą porozumiewali się po grecku i posługiwali się greckim przekładem St. Testamentu - Septuagintą.

Osiris. Są spisane kroniki babilońskie, egipskie asryryjskie. I to przeważnie na nich,, oraz na wykopaliskach archeologicznych opierają się historycy.
Historia Żydów jest zbieżna z danymi innych starożytnych cywilizacji dopiero od końca X wieku p.n.e. i to nie zawsze.
  • 1



#67

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

eee? Pierwsi chrześcijanie byli właśnie przeciętnymi żydami,więc na poprzedniej stronie napisałaś że praktycznie nie znali ST.

To jak z tym Bogiem- ojcem? Bo mi się przypomniało, co oznacza słowo alleluja. Pochodzi z hebrajskiego i oznacza CHWALCIE JAHWE- hallelujah.
  • 0

#68

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pierwszymi chrześcijanami byli Żydzi, którzy uwierzyli w Chrystusa.Jednocześnie wraz z nową wiarą odrzucili część wierzeń judaistycznych. Wiary hebrajskiej nie znali tylko chrześcijanie, którzy nie byli Żydami. Chrześcijaństwo jako sekta tylko żydowska była do czasów św. Pawła. To jego zasługa, że wiarę poznali poganie.
  • 1



#69

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

więc dochodzimy do momentu, w którym przyznajesz że pierwsi chrześcijanie bardzo dobrze znali ST, a ich Bogiem był Jahwe?

Już wcześniej do Chrystusa przyłączali się poganie, np. Samarytanie, czego masz dowód w ewangelii bodajże Łukasza. Ale na większą skalę to masz rację- to sprawka Pawła.
  • 0

#70

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

prawo to wszystkie przykazania, które znajdują się w Pismach. Jest tego od cholery. Akurat dekalog pozostał niezmieniony w chrześcijanstwie, poza jednym usuniętym przykazaniem :P

to jak: odrażają Cię morderstwa (mordy by dziwnie brzmiało :D) Jahwe czy uważasz je za wymysł redaktorów?

EDIT: gdzie napisałem, że się odciął? Właśnie to jest hmmm, przewrót, ale dalej w religii Jahwe. I podaj mi imię innego ojca.


Dekalog jest zapożyczeniem cytatów z Egipskich tekstów takich jak „Teksty Piramid” czy „Egipska Księga Umarłych” gdzie ktoś, aby uda się so „Niebiańskiej Sfery” zarządzanej przez boginie Nut (Bogini Nieba) wypisywał czyny, jakimi sobie na to zasłużył żydzi zastąpili po prostu te osobowe poczynania zmarłego Egipcjanina z np.: „Nie Kradłem” Nie Zabijałem na Nie Będziesz Kradł – Nie kradnij – Nie zabijaj itd.

ojjj, nie. Jezus wielokrotnie mówi: by wypełniły się Pisma. Więc nie odrzuca religii hebrajskiej.
Większość informacji z NT to dialogi. Jak ma występować słowo Jahwe, jeśli nie można było go używać?

Poza tym, pamiętasz pewnie przemienienie na G. Tabor. Obok Chrystusa pojawiają się Mojżesz i Eliasz, a z nieba rozchodzi się głos „to jest mój syn umiłowany, jego słuchajcie”. Obok Chrystusa Eliasz i Mojżesz...

Poza tym, Jezus przychodzi w IMIĘ PAŃSKIE. Czyli w Imię Boga,czyli Jahwe...

Dalej Jezus mówi: „słuchajcie ich, ale nie czyńcie jak oni”. O kim? O arcykapłanach Jahwe...

O jeszcze jedna przypowieść, kiedy Jezus mówi o celniku i faryzeuszu w świątyni. Ten pobożny celnik zostanie nagrodzony za swoją modlitwę, a w świątyni był czyj kult? Ano Jahwe...

Tak tylko zrelacjonowali to zaspani apostołowie, którym notabene Jezus zabronił przekazywania tych bzdur, ale po jego śmierci jednak wyjawili to co im się uroiło !

Czy mozesz powiedzieć w której części ewangelii i jakiego autora jest jasno powiedziane, że Ojcem Jezusa jest Jahwe ? Jezeli nie ma, tzn., że wszystkie dywagacje na ten temat nie mają sensu.
Redaktorami Ewangelii byli również Żydzi wychowani na tradycji starożydowskiej. Jeżeli oni wybierali ze St. Testamentu tylko to co było według nich dobre znaczy, że wyparłi się częściowo swojej religii.
Pamiętajmy jedno, że ówczesnych mieszkańców cywilizowanego świata nie interesowały historie jakiś małych, plemiennych bóstw. Septuaginta była znana tylko w kręgu Żydów nie władających już językiem aramajskim i hebrajskim.

Tradycja żydowska jest pomieszaniem mitów, "bogów" i kultów wielu innych większych i ważniejszych wierzeń w tym Sumeryjskich i Egipskich, żydzi wszystko od zarania swego istnienia sobie k pożyczali, dlatego jedynie poważnie można traktować obecny Izrael gdzie pożyczono sobie również od Innych broń atomową i tak bardzo chcą, aby ziściły się ich proroctwa, że na pewno powtórzą swą wojnę 6 dniową - ale tym razem będzie ona dłuższa lub drastyczniejsza.
  • 1



#71

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

kolego, skąd wzięłeś, że Jezus im tego zabronił? Ja wiem raczej oposłaniu do narodów, ale ok.

Czyli rozumim, że to co pasuje do Twojej kłamliwej teorii jest ok, a reszta zmyślona-urojona-zabroniona?

To żydzi sobie wszystko zmyślali i zapożyczali czy ich Bóg był bóstwem ogólnoświatowym?
  • 0

#72

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

kolego, skąd wzięłeś, że Jezus im tego zabronił? Ja wiem raczej oposłaniu do narodów, ale ok.

Czyli rozumim, że to co pasuje do Twojej kłamliwej teorii jest ok, a reszta zmyślona-urojona-zabroniona?

To żydzi sobie wszystko zmyślali i zapożyczali czy ich Bóg był bóstwem ogólnoświatowym?


Dziecko nie staraj się mnie obrażać, a jedynie się nieco wyedukuj.
W twoim „Nowym Testamencie” to jest napisane i wstyd, ze ja, jako deista i heretyk w tym kościele to wiem a ty, jako fanatyk tego kultu tego nie wiesz?

17 9 A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie»*. 10 Wtedy zapytali Go uczniowie: «Czemu więc uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz?» 11 On odparł: «Eliasz istotnie przyjdzie i naprawi wszystko. 12 Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli. Tak i Syn Człowieczy będzie od nich cierpiał». 13 Wtedy uczniowie zrozumieli, że mówił im o Janie Chrzcicielu

Użytkownik Erik edytował ten post 12.12.2013 - 18:42

  • 0



#73

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

«Nie opowiadajcie nikomu o tym
widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie



znam ten fragment i co? zdaje się, że Syn Człowieczy zmartwychwastał, wg Biblii, ok 2000 lat temu, więc ten zakaz minął... Więc oszczędź sobie obrazy od dzieci.

Czyli wg Ciebie trzeba być fanatykiem? Żeby zauważyć że kłamiesz?
  • 0

#74

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

«Nie opowiadajcie nikomu o tym
widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie



znam ten fragment i co? zdaje się, że Syn Człowieczy zmartwychwastał, wg Biblii, ok 2000 lat temu, więc ten zakaz minął... Więc oszczędź sobie obrazy od dzieci.

Czyli wg Ciebie trzeba być fanatykiem? Żeby zauważyć że kłamiesz?

Tak gdyż kłamie jedynie twa religia a że on zmartwychwstał i apostołowie mogli niby już o tym mówic co widzieli to mieli na to duuużo czasu
Gdyż biorąc pod uwagę za prawdopodobne lub prawdziwe przynajmniej cześć „Biblijnych Opowieści” to mieli na to dość dużo czasu gdyż uznając wiek Jezusa, jako 33 lata i to, iż musiał on wraz z rodziną uciekać przeciwko represją Heroda Wielkiego (Ojca) to Jezus rodził się ok. 6 roku p. n.e. czyli np. do spisania Ewangelii wg. Mateusza było by to całe 43lata gdyż zazwyczaj jest ona datowana po roku 70 tym n.e..
  • 1



#75

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

z tego co wiem to na lata 60.
Najbardziej prawdopodobna data śmierci Chrystusa to 33 r.n.e
daje to 27-37 lat. Dużo. Ale nie wiem, czy aż tak dużo, biorąc pod uwagę, że nie jest to data powstania ewangelii, ale jej spisania. Na przykład, coś na 100% istniało w latach 54-68, bo jest to data panowania Nerona. Więc ewangelia nie mogła powstać poźniej. A należy pamiętać, że w tych latach kult był już obecny w Rzymie- a ile wcześniej apostołowie głosili w Palestynie?

Każda religia kłamie, mniej lub więcej.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych