Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odnaleziona Atlantyda...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Odnaleziona Atlantyda...

Dla mnie zbyt piękne żeby było prawdziwe, ale możliwe jeśli to nie była latająca wyspa. ;) Nie jest łatwą sprawą po prostu znaleźć coś co istniało wieki temu, (jakieś parę tysięcy lat p.n.e.) a po za tym i tu pytanie, kto by o tym nagłośnił? media? na miejscu odkrywcy nie podejmowałbym aż tak pochopnego kroku w kierunku telewizji, lidera sensacji, wymysłów i kłamstw, które trafiają do odbiorników w tv. Zaraz na wszystkich możliwych kanałach informacyjnych widniały by napisy i byłoby mówione coś w stylu:

To niewiarygodne! ale udało się znaleźć jedno z najbardziej poszukiwanych i rozpowszechnionych sekretów na ziemi: zaginione miasto! i (taka mała przerwa) Atlantydę! (bum!) znaleziono wczoraj ok. godziny... A za chwile taki mały, prywatny wtręt ze strony prowadzącego/prowadzącej. "Wtręcik. Wtręciczek. Wtręciczeczek. Wtręciczeczeczek..." A mianowicie: "krążą plotki, że naziści jako pierwsi znaleźli ląd, ale do tej pory nie ujawniono jakiegokolwiek dokumentu na ten temat" I kolejne kłamstewko (a czemu by nie?) mianowicie: Jednak z relacji pewnego byłego oficera wojsk rosyjskich potwierdzono, że dokument ten jest ściśle tajny i znajduje się w siedzibie (przerwka) NATO (BUM!). Im wyższe, światowej wagi jest wydarzenie tym większa ściema, ale to tylko moje zdanie.

Ok! Przejdźmy, w końcu do tematu, bo dużo tego nie ma. Minimalista rzekłby: "TYM LEPIEJ!" Ja powiedziałbym: "To zależy". :D


Oto niesamowite zdjęcia z podwodnej wyprawy do ruin starożytnego miasta u wybrzeży Egiptu, które całkowicie zniknęło pod wodą około 1200 lat temu. Nazywało się Heracleion i było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w rejonie Morza Śródziemnego w tym czasie.

Dołączona grafika

W ciągu 13 lat od odkrycia pierwszych artefaktów odzyskano 64 starożytne wraki i ponad 700 kotwic. Ponadto, wśród znalezisk były złote monety i ogromne płyty z napisami w języku starożytnej Grecji i Egiptu.

Miasto zostało zalane w skutek serii katastrof naturalnych około 700 roku naszej ery. Teraz naukowcy prowadzący prace archeologiczne odkrywają coraz to nowe bogactwa. Dyrektor Oxfordzkiego Centrum Archeologii Podwodnej Damien Robinson, który brał udział w wydobywaniu artefaktów twierdzi, że miasto było jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych morskich starożytności, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym.

Dołączona grafika

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego Heracleion zatonął, sugerują, że stopniowy wzrost poziomu morza w połączeniu z nagłym zapadnięciem się niestabilnego podłoża doprowadziły do tego, że miasto obniżyło się do głębokości około 3,6 metra. Z czasem zniknęło z pamięci, a jego istnienie było wspominane tylko poprzez kilka odniesień w starożytnych tekstach.

Dołączona grafika

Odnajdywane są kolejne religijne artefakty, w tym 5-metrowy kamienny posąg, który prawdopodobnie zdobił centralny kościół miasta i sarkofagi ze zmumifikowanymi szczątkami zwierząt.

Dołączona grafika

Po usunięciu warstwy piasku i błota płetwonurkowie znajdują dowody na niezwykłe bogactwo, ukazujące, jak wyglądało życie w Heracleion.

Dołączona grafika

Grupa archeologów odkryła również ruiny legendarnej świątyni Amona-Geréb, gdzie Kleopatra przejęła rządy nad Egiptem. Świątynia była centralnym punktem miasta.

Dołączona grafika


Tylko przez 15-20 dni w roku woda w miejscu lokalizacji miasta jest przejrzysta. W pozostałej części roku ze względu na wielką ilość poruszanych prądami morskimi osadów widoczność nie przekracza 20 centymetrów. Nurkowie pracują w ekstremalnych warunkach. Wyznaczają obszar około stu metrów, oczyszczają wodę za pomocą wyposażonych w filtry pomp ssących i tam przenoszą wszelkie nowe znaleziska. Jeśli nic nie znajdują, nurkowie wracają na powierzchnię.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
Na zdjęciu brązowa lampa naftowa (II w. p.n.e.), znaleziona w świątyni Amona.
Apropo tylko mi kojarzy się z czymś ten przedmiot? czy wam też? ;)

Dołączona grafika
Fragment głowy kolosalnego posągu z granitu czerwonego (5,4 m), symbolizującego boga Hapi - boga Nilu, a patrona żniw w mitologii egipskiej. Hapi reprezentował coroczne wylewy Nilu i według wierzeń tworzył wielkie, bogate w muł, zatem płodne połacie terenu, który pozwalał Egipcjanom zbierać żyzne plony zbóż na brzegach tej rzeki. Jego nazwa oznacza "prąd rzeki". Hapi był znany również jako "Pan ryb i ptaków brodzących" oraz "Władca roślin łożyska rzek."

Dołączona grafika
Moment wydobycia posągu boga Hapi.

Dołączona grafika

Archeolodzy łączą razem wydobyte kolosalne fragmenty świątynnych rzeźb. Są na nich faraon, królowa i bóg Hapi uwiecznieni w czerwonym granicie. Posągi złożono z 17 fragmentów, pochodzą z II wieku n.e.

Dołączona grafika

Ten złoty przedmiot o rozmiarach 11 x 5 cm znaleziono w trakcie wstępnego badania południowego sektora miasta. Na płytce z wygrawerowanym tekstem greckim oddany jest hołd władcy Ptolemeuszowi III (246-222 p.n.e.).

Dołączona grafika

Wykonany z brązu posąg Ozyrysa, boga-faraona, który został zabity, a następnie zmartwychwstał. Ma założoną koronę Atef symbolizującą wielką moc. Jego otwarte oczy wykonane są ze złota.

http://www.picshot.p...55426297415.jpg
Naukowcy wydobywają stelę (płytę nagrobną) Heracleona. Została zamówiona przez faraona Nektanebo I (378-362 p.n.e.) i jest praktycznie wierną kopią steli Naukratisa znajdującej się w Egipskim Muzeum Starożytności w Kairze.

Dołączona grafika

Złota czara znaleziona w sektorze Thonis-Heracleion. Czary takie są zasadniczo płytkimi naczyniami używanymi w całym świecie hellenistycznym do picia i przechowywania płynów.

Dołączona grafika

Ponownie posąg boga Hapi.

Dołączona grafika

Bóg Hapi. Kontrola zabezpieczeń posągu przed wydobyciem go na powierzchnię.

Dołączona grafika

Jedno z zaskakujących odkryć - dowód kreatywności ery grecko-egipskiego Ptolemeusza - posąg Królowej, wykonany z czarnego kamienia. Naukowcy uważają, że jest to jeden z władców dynastii Ptolemeuszy, być może przedstawiający Kleopatrę II i Kleopatrę III, ubrane w strój Izydy - bogini kobiecości i macierzyństwa.

Dołączona grafika

Zdjęcie ostatnie nie było opisane na stronie, z której korzystałem do napisania tego artykułu, na ten moment stwierdzam, że to głowa. Dziękuję za uwagę. ;D

Użytkownik Khan edytował ten post 30.11.2013 - 02:49

  • 20

#2

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe ale to niestety żadna atlantyda, a zabytki nie są aż tak bardzo wiekowe.
  • 3

#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czytałem o tym. Miasto leżało na zachodniej części delty Nilu, która wskutek ruchów tektonicznych powoli obniża się. Już w starożytności musiano zauważyć że morze wdziera się w ląd i prawdopodobnie otoczono miasto wałem. W VII wieku silny sztorm lub fala tsunami przerwały obwałowania i miasto zostało zalane i opuszczone. Potem dno zapadało się dalej aż miasto znalazło się 4 metry pod wodą.
  • 0



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Na zdjęciu brązowa lampa naftowa (II w. p.n.e.), znaleziona w świątyni Amona.

Mam tylko jedną uwagę: w owym czasie nie potrafiono destylować ropy naftowej do postaci nafty. Ta lampa, to lampa oliwna.
Pierwszą destylację ropy naftowej dokonał polski aptekarz w Krośnie , Ignacy Łukasiewicz, w roku 1852. Jego zasługą również jest wynalezienie lampy naftowej oraz zastosowanie nafty do celów oświetleniowych.

Użytkownik Staniq edytował ten post 30.11.2013 - 22:26




#5

Critias.
  • Postów: 127
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

(...) na stronie, z której korzystałem do napisania tego artykułu...

Czy mozesz podac link do tej strony? :)
  • 0

#6

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe ale to niestety żadna atlantyda, a zabytki nie są aż tak bardzo wiekowe.

Oto niesamowite zdjęcia z podwodnej wyprawy do ruin starożytnego miasta... Nazywało się Heracleion.

A skąd ten tytuł? tj. "Odnaleziona Atlantyda..." cóż... gdybym wpisał Heracleion albo np. odkryto podwodne miasto. Mało kto by wiedział o co chodzi dopóki by nie zajrzał, na pewno też nie każdy kojarzy od razu podwodne miasto z Atlantydą (wiemy, że jest bardzo stara), bo ktoś pomyśli "aha jakieś miasto, hm..." mało przekonujące. A to taka zachęta, ktoś wejdzie i zobaczy, że miasto ma ponad tysiąc lat. Czyż to nie bardziej intrygujące? :D Oczywiście mogłem wpisać w temacie: "Odkryto miasto, które zniknęło 1200 lat temu", ale pomyślałem; "jak dla mnie to trochę za długi temat" dlatego też: "Odnaleziona Atlantyda..." jest tytułem tego tematu. :>

Nie wiem, czy ktoś zauważył, ale nie bez przyczyny dałem też wielokropek na koniec zdania. Jeśli ktoś nie wie, co to oznacza polecam poszukać w internecie, na pewno wtedy domyśli się o co mi chodziło. ;)

Staniq - Nie znam się na lampach, ale to co pan napisał jest bardzo prawdopodobne.

Critias - Wysłałem panu jako pw.
  • 0

#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A to jest lampa oliwna z Naqlun:
Dołączona grafika
Około X wieku.
Podobna do tamtej?
To co tamten pan(?) napisał, jest mało prawdopodobne.
Poza tym temat poruszany na joemonster i sadistic, nawet tam naftę zhejtowano...



#8

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie ma nic tajemniczego w istnieniu takich miast, wybrzeża zwykle dynamicznie się zmieniają, do tego dochodzą miejsca z aktywną tektoniką. Za jakiś czas podobne nagłówki wiadomości będą opisywać np. Wenecję.
  • 0



#9

Ihiazel.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A skąd ten tytuł? tj. "Odnaleziona Atlantyda..." cóż... gdybym wpisał Heracleion albo np. odkryto podwodne miasto. Mało kto by wiedział o co chodzi dopóki by nie zajrzał, na pewno też nie każdy kojarzy od razu podwodne miasto z Atlantydą (wiemy, że jest bardzo stara), bo ktoś pomyśli "aha jakieś miasto, hm..." mało przekonujące. A to taka zachęta, ktoś wejdzie i zobaczy, że miasto ma ponad tysiąc lat. Czyż to nie bardziej intrygujące? :D Oczywiście mogłem wpisać w temacie: "Odkryto miasto, które zniknęło 1200 lat temu", ale pomyślałem; "jak dla mnie to trochę za długi temat" dlatego też: "Odnaleziona Atlantyda..." jest tytułem tego tematu.

Drogi Khanie pomimo ciekawego wpisu z jakimiś błędami "lampa naftowa niestety nieznane pojęcie w tamtych czasach - lampa oliwna"

Celowo i świadomie wprowadzasz w błąd czytelnika tylko i wyłącznie dla podniesienia ilości odwiedzin to jest nie do przyjęcia i w porządku wobec innych było by gdybyś zmienił tytuł.
  • 0

#10

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A skąd ten tytuł? tj. "Odnaleziona Atlantyda..." cóż... gdybym wpisał Heracleion albo np. odkryto podwodne miasto. Mało kto by wiedział o co chodzi dopóki by nie zajrzał, na pewno też nie każdy kojarzy od razu podwodne miasto z Atlantydą (wiemy, że jest bardzo stara), bo ktoś pomyśli "aha jakieś miasto, hm..." mało przekonujące. A to taka zachęta, ktoś wejdzie i zobaczy, że miasto ma ponad tysiąc lat. Czyż to nie bardziej intrygujące? :D Oczywiście mogłem wpisać w temacie: "Odkryto miasto, które zniknęło 1200 lat temu", ale pomyślałem; "jak dla mnie to trochę za długi temat" dlatego też: "Odnaleziona Atlantyda..." jest tytułem tego tematu.

Drogi Khanie pomimo ciekawego wpisu z jakimiś błędami "lampa naftowa niestety nieznane pojęcie w tamtych czasach - lampa oliwna"

Celowo i świadomie wprowadzasz w błąd czytelnika tylko i wyłącznie dla podniesienia ilości odwiedzin to jest nie do przyjęcia i w porządku wobec innych było by gdybyś zmienił tytuł.

To czekam... Jakieś propozycje?
PS. to nie było celowe, tylko wyciągnięte ze strony, z której korzystałem. A właściwie to raczej chciałem się podzielić tym artykułem z wami. Dodam źródło żeby już nie było wątpliwości: http://joemonster.or...iona_Atlantyde_

Użytkownik Khan edytował ten post 05.12.2013 - 19:01

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych