Skocz do zawartości


Zdjęcie

Debaty: Zgłoszenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1101 odpowiedzi w tym temacie

#1051

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zaczynamy w niedzielę 26 lipca o 20:00, kończymy w niedzielę 2 sierpnia o godz. 20:00

 

 

Godzina początkowa ok, ale 2 sierpnia muszę zakończyć do godziny 16. Tak tylko informuję, chociaż akurat godzina zakończenia ma chyba mniejszą wartość niż godzina rozpoczęcia. Ta jest jak najbardziej w porządku.

 

W tym czasie mam zmianę dzienną w poniedziałek, co oznacza, że będę w domu po 21. Wtorek będę mógł pisać, potem środę mnie nie będzie, ale za to mam cały czwartek, piątek i sobotę, a w niedzielę-jak wyżej- muszę zakończyć około godziny 16, najpóźniej 17.

 

Myślę, że pierwsza opcja jest sensowniejsza. Kilka krótkich przecież wpisów, skoro ma to być turbodebata, to trochę mało jak na tak obszerny temat. Chyba lepiej po prostu skupić się na pytaniach i odpowiedziach, ile ich będzie, tyle damy odpowiedzi. Może uda się wyczerpać temat i poruszyć wszystkie aspekty.

 

lub 24 godziny po przeciwniku (wtorek 17:00 -> środa 16:59). W ten sposób debata może potrwać nieco dłużej niż tydzień, ale wciąż będzie na tyle krótka, żeby zasłużyć na przedrostek "turbo" :)

 

 

To wygląda całkiem sensownie, jednak po tym tygodniu chyba będę miał trochę zapierdziel, a niestety kroję głównie nocki, co może mi sprawiać problem z odpisaniem do 23:59... Ale sam pomysł chyba warty rozpatrzenia w innej debacie.

 

Nie wiem co do końca masz na myśli pisząc o "startowaniu z wysokiego pułapu" - po prostu nie jestem zwolennikiem ewolucjonizmu kulturowego. Tego szalonego, o odwróconym biegu tym bardziej. Po prostu - parafrazując Chwistka - regularnie doświadczamy (jako ludzkość) momentów, "w których kultury nie ma".

 

 

To, że są takie momenty, to oczywista sprawa. Pytanie, czy od głębokiej starożytności, czy wręcz prahistorii jesteśmy w permanentnym kryzysie kulturowym, a skok cywilizqacyjny dokonał się dopiero w XVIII/XIX wieku?

 

(Jeśli podejmiesz się debaty to mam nadzieję, że pominiemy rozważania nad odległą Starożytnością z całą menażerią "egipskich żarówek", bloków skalnych, pomiędzy które nie da się wcisnąć szwajcara i innych przedmiotów archeologicznych spekulacji.)

 

 

Tego nie da się uniknąć. Skoro uważamy, że 12-6000 lat temu istniały supercywilizacje i odwiedzało nas ufo, które przekazywało supertechnologie, kulturę itp to wątek ten musi zostać pociągnięty.


  • 0

#1052

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To wygląda całkiem sensownie, jednak po tym tygodniu chyba będę miał trochę zapierdziel, a niestety kroję głównie nocki, co może mi sprawiać problem z odpisaniem do 23:59... Ale sam pomysł chyba warty rozpatrzenia w innej debacie.


Jeśli moje propozycje Ci nie do końca pasują, podaj swoje -- znajdziemy jakiś kompromis :)
  • 0



#1053

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To jest moja propozycja:

 

Godzina początkowa ok, ale 2 sierpnia muszę zakończyć do godziny 16. Tak tylko informuję, chociaż akurat godzina zakończenia ma chyba mniejszą wartość niż godzina rozpoczęcia. Ta jest jak najbardziej w porządku.

W tym czasie mam zmianę dzienną w poniedziałek, co oznacza, że będę w domu po 21. Wtorek będę mógł pisać, potem środę mnie nie będzie, ale za to mam cały czwartek, piątek i sobotę, a w niedzielę-jak wyżej- muszę zakończyć około godziny 16, najpóźniej 17.

 

Tak więc pasują mi do pisania wszystkie dni, poza środą, chociaż może i wtedy uda mi się coś naskrobać. Jak dla mnie pisanie wieczorami (powiedzmy 20-24, mam teraz nawet trochę czasu) między niedzielą i sobotą byłoby najkorzystniejszą opcją.


  • 0

#1054

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest moja propozycja:
 
Godzina początkowa ok, ale 2 sierpnia muszę zakończyć do godziny 16. Tak tylko informuję, chociaż akurat godzina zakończenia ma chyba mniejszą wartość niż godzina rozpoczęcia. Ta jest jak najbardziej w porządku.

W tym czasie mam zmianę dzienną w poniedziałek, co oznacza, że będę w domu po 21. Wtorek będę mógł pisać, potem środę mnie nie będzie, ale za to mam cały czwartek, piątek i sobotę, a w niedzielę-jak wyżej- muszę zakończyć około godziny 16, najpóźniej 17.

 
Tak więc pasują mi do pisania wszystkie dni, poza środą, chociaż może i wtedy uda mi się coś naskrobać. Jak dla mnie pisanie wieczorami (powiedzmy 20-24, mam teraz nawet trochę czasu) między niedzielą i sobotą byłoby najkorzystniejszą opcją.

 
Czyli co, może w takim razie wersja pierwsza, najbardziej elastyczna z nieco przesuniętym terminem zakończenia będzie optymalna?
 

Zaczynamy w niedzielę 26 lipca o 20:00, kończymy w niedzielę 2 sierpnia o godz. 16:00 -- po tej godzinie debatę zamykamy i kolejnych wpisów już nie będzie. W tej wersji nie będzie ograniczenia co do liczby wpisów, ani czasu na kolejny wpis.


Brak wymogów co do terminów kolejnych wpisów, brak liczby wpisów itp. Czyli forma debaty swobodnej?
  • 0



#1055

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czyli co, może w takim razie wersja pierwsza, najbardziej elastyczna z nieco przesuniętym terminem zakończenia będzie optymalna?

 

 

Tak, dokładnie

 

Brak wymogów co do terminów kolejnych wpisów, brak liczby wpisów itp. Czyli forma debaty swobodnej?

 

 

Również. Czekam z niecierpliwością :)


  • 0

#1056

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Również. Czekam z niecierpliwością :)

Super -- w takim razie do niedzieli :)
  • 0



#1057

tcktck.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To, że są takie momenty, to oczywista sprawa. Pytanie, czy od głębokiej starożytności, czy wręcz prahistorii jesteśmy w permanentnym kryzysie kulturowym, a skok cywilizqacyjny dokonał się dopiero w XVIII/XIX wieku?

Nie, nie wiązałbym w żadnym stopniu przyśpieszonego rozwoju technologicznego z przezwyciężeniem kryzysu kulturowego. Nie lasery i tablety świadczą o poziomie literatury.


 

Tego nie da się uniknąć. Skoro uważamy, że 12-6000 lat temu istniały supercywilizacje i odwiedzało nas ufo, które przekazywało supertechnologie, kulturę itp to wątek ten musi zostać pociągnięty.

Okaże się, że nie jestem ufo-ortodoksem i tyle będzie z naszej debaty. Nawet jeśli chciałbym myśleć o supercywilizacjach sprzed dziesięciu tysięcy lat - nie mamy dowodów materialnych, które udowadniałyby tezę ani o pełnym rozkwicie kultury, ani tym bardziej o posiadaniu supertechnologii od obcych. Dlatego wolałbym, żeby debata dotyczyła stricte historii - a nie życzeniowego myślenia o tym, jakiej jakości mieli kablówkę na Altantydzie.


  • 0

#1058

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ok, czyli jak rozumiem- starożytność była epoką z najwyższym dorobkiem umysłowo-kulturowo-duchowym, a postęp technologiczny niewiele Cię obchodzi. Zgadza się?


  • 0

#1059

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zajrzałem sobie jeszcze raz w tematy debat i co prawda do niektórych mógłbym stawać, ale nie za bardzo wiem co konkretnie miały znaczyć niektóre tematy. Być może uściślenie i skonkretyzowanie tematów zwiększy zainteresowanie debatami.

 

1. Hipnoza: fakt czy mit?
Tu stoję na stanowisku, że hipnoza istnieje i jest specyficznym stanem psychicznym. Nie wiem natomiast o jakie jeszcze mity może chodzić - regresing? doniesienia o nadzwyczajnych skutkach sugestii? Doniesienia o leczeniu hipnozą? Kwestia jej przydatności w odtwarzaniu wspomnień? Tu już zależnie od tego co kto miałby na myśli, mógłby stawać w debacie po stronie za lub przeciw.

 

2. Czy nasza dotychczasowa wiedza o paradoksie jakim są czarne dziury, umożliwia nam stwierdzić jak one działają?
   Temat jest kłopotliwy, bo czarne dziury to raczej zespół paradoksów i problemów do rozwiązania. Zasadniczo teoria względności mówi nam jak czarne dziury oddziałują na materię i czasoprzestrzeń, a więc także jak "działają". Problemem jest natomiast opis tego jaka jest ich wewnętrzna natura i z czego się składają. Nie bardzo widzę możliwości debaty w takim ogólnym temacie. Prędzej byłaby to debata na temat tego, czy czarne dziury istnieją, a jest przecież wielu, którzy wątpią w istnienie obiektów o aż tak paradoksalnych właściwościach, sądząc raczej że to coś w rodzaju czarnej gwiazdy o skończonej średnicy. Tu już byłoby o czym dyskutować.

 

3. Czy nauka jest w stanie wyjaśnić wszystkie tajemnice naszego świata?
    I znów, temat jest obszerny i trudno znaleźć na tyle wyraźny konflikt poglądów aby określić zakres debaty. Zasadniczo z poglądów jestem agnostykiem, czyli dopuszczam za możliwe, że jednak nie wszystko uda się poznać, zarazem jednak uważając Naukę za właściwą drogę wyjaśniania tajemnic świata (które pozostają tajemnicami tylko tak długo, aż nie znajdzie się dla nich wyjaśnienie). Wątek nieprzystawalności nauki do badania pewnych nadnaturalnych zjawisk już się prę razy w tematach pojawiał, zatem widziałbym możliwą debatę między zwolennikami poglądu, że w poznaniu powinno się kierować naukową, logiczną i naturalistyczną drogą a zwolennikami poglądu że pewne rzeczy należy brać na intuicję lub na wiarę. I oczywiście należałbym do tej pierwszej grupy.

 

4. Brutalne gry komputerowe powodują wzrost przemocy i zachowań agresywnych wśród młodzieży?
   Tutaj stoję na stanowisku, że o ile same w sobie gry nie wywołują pojawienia się u ludzi skłonności do agresji, to jednak u tych którzy te skłonności już mają mogą je wzmocnić i ukierunkować. Nie jest to zatem żadne skraje stanowisko i w zasadzie mógłbym debatować równie dobrze ze zwolennikami dwóch stanowisk przeciwstawnych (lub że wywołują lub że nie mają wpływu na agresję). Nie wiem tylko czy umiałbym dobrze to umotywować.

 

5. Budowle megalityczne - dzieła wysoko rozwiniętej technologicznie cywilizacji?
    W zasadzie takie debaty już istniały i całkiem sporo dyskutowano o tym w odpowiednich tematach. Wypadałoby uściślić, czy chodzi tu o paleoastronautykę, o przekonanie że starożytne cywilizacje były bardziej rozwinięte od naszej czy że znały jakieś sprytne sposoby wykonywania różnych prac, czy też może chodzi o pewne alternatywne teorie na temat stawiania megalitów (lewitacja dźwiękowa, użycie sił paranormalnych, płyny zmiękczające kamień, starożytny beton itd.)

 

6. Debata związana z mitologią słowiańską poruszająca wątek wyższości/niższości względem innych mitologii i wierzeń. Dokładny temat do ustalenia.
    No, tu już rzeczywiście wypadałoby coś uściślić. Czy faktycznie chodzi o "wyższość lub niższość" czy może o odrębność czy może o jakie próby uzasadniania, że słowiańskie neopogaństwo jest nam wskazane bardziej niż chrześcijaństwo.

 

7. Debata związana ze starożytnym Egiptem. Temat do ustalenia.
    No to tutaj tematów jest multum. Może to być na przykład kwestia rasy starożytnych Egipcjan (istnieje żywy spór w sprawie tego, czy Egipcjanie a zwłaszcza starożytni władcy byli bardziej zbliżeni do rasy białej, czy może raczej wywodzili się z czarnej ludności autochtonicznej). Może to być kwestia datowania budowli. Może to być kwestia chronologii. Może to być kwestia powiązań między cywilizacjami. Dobrze by było wybrać jakąś konkretną kwestię.

 

8. Natywizm czy empiryzm?
  To by mógł być ciekawy temat, jeśli chodziłoby o określenie co kształtuje charakter i zdolności człowieka Natywizm uważa pewne skłonności za wrodzone, stanowiska naturalistyczne zapewne uważają, że to raczej kwestia behawioru. Nie mam tu określonego stanowiska.

 

9. Dodatki do żywności - konieczność czy zło?
  Jak to już wspominałem, stoję tu na stanowisku że w wielu przypadkach dodatki są bądź konieczne, bądź przynajmniej nie niepożądane. Zarazem jednak sądzę, że wszystko z umiarem i z zachowaniem pewnej uczciwości wobec konsumenta. Jeśli ktoś ma pogląd przeciwny ale odnoszący się nie do jakiegoś pojedynczego dodatku tylko do samej idei dodawania czeghoś do jedzenia, to nadal zapraszam.

 

11. Czy Pismo Święte jest wiarygodnym źródłem historycznym?
    Ten temat można pojmować dwojako. Albo " czy Biblia może stanowić źródło historyczne" albo "Czy zdarzenia opisane w Biblii są zdarzeniami historycznymi czy legendarnymi". Zależnie od wersji mogą wyniknąć ciekawe debaty.

 

14. Obcy- czy nas odwiedzili w przeszłości?
    Tutaj temat jest już dość konkretny, bo chodzi o paleoastronautykę. I tutaj stałbym na stanowisku, że raczej nie i że nie ma dowodów na dawne wizyty.

 

16 Koincydencja- fałsz czy dowód na wspólne pochodzenie cywilizacji?
    Chodzi tu o podobieństwa kulturowe? Sformułowanie "wspólne pochodzenie cywilizacji" jest niezręczne, bo wszystkie cywilizacje są ze sobą historycznie połączone. Zapewne chodzi raczej o jakieś nie uznawane przez oficjalną naukę starożytne kontakty międzycywilizacyjne, ewentualnie o istnienie cywilizacji Atlantydy czy innej jakiejś zapomnianej..

 

17. Duchy- zjawisko prawdziwe czy fikcyjne?

Tu stoję na stanowisku, że duchy, jako dusze ludzi zmarłych błąkające się po świecie, nie istnieją.
   


  • 1



#1060

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeżeli Kazuhaki wciąż jest zainteresowany tematem o sześciolatkach, to od października z chęcią podejmę rękawicę. Jedynie zastrzegam sobie warunek 2 tygodni na wpis. 


  • 0



#1061

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeżeli Kazuhaki wciąż jest zainteresowany tematem o sześciolatkach, to od października z chęcią podejmę rękawicę. Jedynie zastrzegam sobie warunek 2 tygodni na wpis.

 

 

Jestem ciągle zainteresowany :) Tylko Turbodebata odpada.


  • 0



#1062

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czym jest turbodebata, bo trochę mnie nie było na forum?


  • 0



#1063

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czym jest turbodebata, bo trochę mnie nie było na forum?

 

 

Szybsza forma zwykłej debaty.


  • 0



#1064

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No ja wręcz przeciwnie, chciałem wydłużyć czas na wpis. Bo praca i studia jednak pozwalają mi zasiąść do debaty jedynie w weekendy, a z weekendami bywa różnie. Tak więc jeżeli ci pasuje to z chęcią bym wydłużył czas przeznaczony na wpis z tygodnia na dwa.


  • 0



#1065

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dwa tygodnie, mi pasuje :)


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych