Skocz do zawartości


Trzeci Stan Swiadomosci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Pomiedzy Jawa A Snem.




Wszyscy dobrze znamy te dwa, odrebne i przeciwstawne sobie, stany swiadomosci.
Ale okazuje sie, ze jest pomiedzy nimi jescze cos... Trzeci stan, ktory dostaje nowa nazwe, tym razem medyczna-
'Dysanaesthesia'.

Prawidlowo podane srodki znieczulajace do zabiegow chirurgicznych, nie pozwalaja na wczesniejsze wybudzenie sie pacjenta w trakcie zabiegu operacyjnego.
Jednak nowe odkrycia wskazują na możliwość takiego stanu umysłu , w którym pacjent nie jest ani w pełni świadomy, ani nieświadomy , mówią eksperci.
To możliwe, Ze istnieje trzeci stan świadomości , stan w którym pacjenci mogą reagować na polecenia , ale nie sa w stanie odczuwac bolu, według dr Jaideep Pandit , anestezjologa St John College w Anglii , który przedstawil to zagadnienie ( 19 wrzesień 2013) na dorocznym kongresie Stowarzyszenia Anestezjologów Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Pandit nazwał ten stan dysanaesthesia i przedstawil dowody na to, w postaci ostatnich badań 34 przypadkow pacjentow uspionych do zabiegow chirurgicznych.



Znieczuleniu/sparalizowaniu poddano całe ciało pacjentow, wyjątkiem ich przedramienia , co pozwalalo im poruszać palcami jako reakcjia na polecenia lub w celu okreslenia , czy są datecznie uśpieni lub cz odczuwaja ból podczas zabiegu .
Według badań prowadzonych przez dr Ian F. Russell, z Hull Royal Infirmary w Anglii i opublikowany 12 września w czasopiśmie Anestezjologii.
Jedna trzecia pacjentów w badaniu podnosila palec gdy zadawano im pytania, chociaż byli oni w ramach tego, co wydawało się być calkowitym znieczuleniem.
Normalnie, podczas gdy pacjenci są w znieczuleniu , lekarze stale monitoruja podawanie leków znieczulających, celem jest, aby upewnić się, że pacjent pozostaje głęboko nieprzytomny podczas zabiegu.
Wielu z lekarzy anestezjologow, uwaza, ze obecny sposob monitorowania nie jest 100% wiarygodny co do pewnosci, czy pacjent odczuwa bol, czy nie.


"Idea trzeciego stanu świadomości może wyjaśnić wiele rozbieżności," powiedział Pandit. Poprzednie badania wykazały, że gdy pacjenci są pytani, czy sa przytomni/swiadomi podczas operacji , około 1 na 500 powiedzialo , że tak. W przeciwieństwie do ostatnich krajowych badań w Wielkiej Brytanii , w których pacjenci nie byli bezpośrednio pytani o świadomośc podczas zabiegu , u 1 na 15000 pacjentów spontanicznie zgłaszalo pelna świadomosc podczas zabiegu. Tylko 1 na 45000 zgłaszalo odczuwanie bólu i cierpienia w trakcie zabiegu.
Razem, te statystyki wskazują, że jest to stan , w którym pacjenci są świadomi , ale nie zawiadamiają o tym , być może dlatego, że jest to stan ,ktory akceptuja z powodu neutralnych doświadczen dla nich. Pandit powiedział rowniez, ze pacjenci mogą mieć świadomość otoczenia do pewnego stopnia , lecz nie jest to pelna swiadomosc poniewaz i nie ma pelnej wiedzy na temat tego, czy odczuwaja bol.
Hipoteza Pandit może służyć jako podstawa do opracowania monitorów znieczulenia w przyszłości. Chociaż stan dysasthesia wydaje sie byc nieszkodliwy, to może być wstępem do nieprzyjemnych przezyc w czasie operacji , ktorych lekarze i pacjenci , chcą uniknąć .
"To hipoteza pod przyszłe badania, ale jest to coś, co możemy badać dalej i aby zobaczyć , czy rzeczywiście istnieje "

Trzeci stan swiadomosci jest w Zen znany od dawna i nosi nazwe "MAJA", okresla bycie pomiedzy rzeczywistoscia a iluzja, pomiedzy zyciem i smiercia.

Tlumaczenie i opracowanie:
Mag 21
  • 0

#2

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Był ktoś z was, pod wpływem narkozy? Ja miałem 3 zabiegi w życiu z użyciem narkozy. Zasypia się w mgnieniu oka (ostatnio lekarz kazał mi liczyć wstecz od 10 do 1, doliczyłem do 8 ) a budzi... No właśnie coś jakby odmienny stan świadomości. Przywożą cię z powrotem na salę, każą ci wstać, przejść na swoje łóżko. Ledwo to pamiętam. Wykonujesz polecenia jak automat. Tylko jedno w głowie - dajcie mi święty spokój, czego ode mnie chcecie, ja muszę spać. Sen...

Użytkownik daxx edytował ten post 28.09.2013 - 22:58

  • 2



#3 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Dwa razy sie wybudzilam. W obu przypadkach stwierdzili pelna swiadomosc, a zabieg nie zostal zakonczony, podano mi dodatkowa porcje narkozy. Ale wiem jedno, ja nie czulam bolu tak normalnie, to bylo inaczej, jak...jakby mnie ten bol wcale nie obchodzil. Nie wiem jak to opisac bo czujesz i nie czujesz., jakby pomiedzy czescia fizyczna a psychiczna byla przerwa.
  • 0

#4

Manajuma.
  • Postów: 192
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@daxx mówisz chyba o głupim Jasiu. :)
Dwa razy miałem Jaśka. Jest po nim świetna faza, specjaliści by chyba powiedzieli Good Trip czy jakoś tak.


Byłem kilka razy w szpitalu i pamiętam, że zawsze cała sala miała ubaw z tego, kto akurat dostał Jasia.

Jednak kiedy w zeszłym roku byłem pod narkozą bez Jasia, a za to ze znieczuleniem z czymś maski tlenowej obudziłem się dwie godziny po operacji. Świeżo szyta ręka ostro dała się tamtej nocy we znaki. :/
  • -1

#5

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja byłem pod pełną narkozą tylko raz, przy usuwaniu woreczka żółciowego. Przed zabiegiem musiałem dostać "dokładkę" narkozy bo pierwsza dawka (którą dostałem już leżąc na stole) niezbyt zadziałała i lekarz się lekko zdziwił, gdy na pytanie "chce się spać?" odpowiedziałem "nie bardzo". -_- Najprawdopodobniej źle ocenił moją wagę i po prostu podał za mało.

Obudziłem się zaś po jakichś 4 godzinach, gdy jakieś urządzenie (afair do mierzenia ciśnienia) cisnęło mnie w ramię i niewygodnie mi było spać. Pielęgniarki mi je zdjęła i spokojnie wróciłem do spania.

Najlepsze jest jednak to, że po samej operacji (trwającej 2-3 godziny) gdy przyjechałem do sali pooperacyjnej, sam "przeskoczyłem" na łóżko, chwilę pogadałem z lekarzem i zasnąłem - i nic z tego nie pamiętam. Totalna pustka, jakbym w ogóle nie był świadomy - a jednak działałem samoczynnie. Ja, a jednak nie ja. -_-
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych