Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prof. Hawking o życiu wiecznym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

Haures.
  • Postów: 75
  • Tematów: 6
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zawartość mózgu będzie można skopiować na dyski komputera. Będziemy żyć po śmierci w rzeczywistości wirtualnej - przewiduje brytyjski fizyk. Zdaniem prof. Hawkinga, mózg przypomina komputerowy program. - Teoretycznie jest zatem możliwe, by skopiować mózg do komputera. To może być pewna forma życia po śmierci - powiedział Hawking podczas festiwalu filmowego w Cambridge.

Jak podaje "Huffington Post", według prof. Hawkinga życie po śmierci w potocznym rozumieniu egzystencji duszy jest "bajką dla ludzi, którzy boją się ciemności". Prof. Hawking już wcześniej wielokrotnie krytykował wierzenia w życie po śmierci w niebie. - Nie istnieje niebo, ani życie po śmierci dla zepsutego komputera - mówił prof. Hawking.

Zdaniem brytyjskiego fizyka, skopiowanie zawartości naszego mózgu na dysk komputera znajduje się jeszcze poza zasięgiem naszej technologii. Prace nad wynalezieniem takiej metody finansuje już m.in. rosyjski multimiliarder Dmitrij Ickow. Badacze zaangażowani w jego projekt o nazwie 2045 Initiative opracowują technologię przeniesienia zawartości ludzkiego mózgu do programu sterującego przypominającego człowieka robota.

Na swój projekt Ickow wydał póki co ok. 3 milionów dolarów. Zamierza jednak dużo bardziej zwiększyć budżet projektu. - Pieniądze to podstawa. Ale od pieniędzy silniejsza jest idea. Taka idea może zjednoczyć najbogatszych ludzi świata - powiedział w wywiadzie dla "New York Times" rosyjski multimiliarder. - Mówi się, że tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Niedługo będą to tylko podatki - komentuje dla "Forbes" prace swojego zespołu szef 2045 Initiative Philippe van Nedervelde.

sjk, "Huffington Post", "New York Times", "Forbes"


Źródło



Jak sądzicie czy dane nam będzie życie wieczne w maszynie?


Ps. Nie wiedziałem czy to dobry dział, jak zły to prosił bym o przeniesienie.
  • 1

#2

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może moje pokolenie będzie już nieśmiertelne. :roll:
Ahh, piękność.
  • 0



#3

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jak sądzicie czy dane nam będzie życie wieczne w maszynie?


Nie sądzę, by było to mozliwe. Wieczność jest domeną Ducha, nie materii.
  • 6



#4

lukasz88.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jak sądzicie czy dane nam będzie życie wieczne w maszynie?



Nie żebym miał coś przeciwko takim pomysłom, ale jak się nad tym zastanowić, nie chciałbym po śmierci mojego ciała egzystować na jakimś twardym dysku jako dajmy, plik ISO : D Zwłaszcza, że pewnie kontrolowałby to jakiś admin...

Zresztą wyobraźmy sobie morderstwo w postaci przeniesienia do windowsowego Kosza.
  • 6

#5

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Człowiek boi się śmierci - zwłaszcza, kiedy może bardzo dużo stracić - stąd prawdopodobnie naturalna chęć do przedłużenia swojego życia, a nawet nieśmiertelności. Swoją drogą... jestem ciekawy jaki wpływ będzie miało zawirusowanie takiego dysku twardego na naszą "wirtualną świadomość" :hm:

Zwłaszcza, że pewnie kontrolowałby to jakiś admin...

http://www.youtube.com/watch?v=cYEcjGi_kv0

Użytkownik Yoh edytował ten post 25.09.2013 - 21:05

  • 0



#6

Manajuma.
  • Postów: 192
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pytanie brzmi.
Czym będzie kopia mojego mózgu przeniesiona na twardy dysk. Co ze świadomością? To już nie będę ja tylko kolejne stadium rozwoju, w tym wypadku cyfrowego.

Taki twór nie zapewni ludziom nieśmiertelności. Stworzą oni po prostu zaawansowaną sztuczną inteligencję (SAI) tylko bez potrzeby pisania kodu, po prostu digitalizując człowieka

Użytkownik Manajuma edytował ten post 25.09.2013 - 21:18

  • 1

#7

ryuk.
  • Postów: 33
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak naprawdę nie możemy mówić o nieśmiertelności, gdyż oryginał w dalszym ciągu umiera. Tak jak wspomniał kolega wyżej twożona jest po prostu nowa świadomość. Osobiście nigdy z czegoś takiego bym nie skorzystał.
  • 0

#8

rainman.
  • Postów: 483
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mówi się, że tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Niedługo będą to tylko podatki - komentuje dla "Forbes" prace swojego zespołu szef 2045 Initiative Philippe van Nedervelde.


Jak widać podatki są jednak zbyt dużym wyzwaniem, no ale od czegoś trzeba zacząć...
  • 3

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak naprawdę nie możemy mówić o nieśmiertelności, gdyż oryginał w dalszym ciągu umiera. Tak jak wspomniał kolega wyżej twożona jest po prostu nowa świadomość. Osobiście nigdy z czegoś takiego bym nie skorzystał.


Tutaj można się zastanawiać. Świadomość jest pochodną budowy mózgu i procesów w nim zawartych, czy przenosząc zgromadzoną "pamięć" na nowy nośnik nie da się przenieść również świadomości?
  • 1



#10

DM13.
  • Postów: 70
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tutaj można się zastanawiać. Świadomość jest pochodną budowy mózgu i procesów w nim zawartych, czy przenosząc zgromadzoną "pamięć" na nowy nośnik nie da się przenieść również świadomości?


Nie wiem. W sumie pracę naszego mózgu można sprowadzić do procesów elektrycznych i chemicznych, ale wydaje mi się że jest w tym jeszcze coś, przynajmniej na tą chwilę, nieuchwytnego. Każdy z nas przecież inaczej odczuwa dotyk, chłód, przyjemność czy chociażby smak. Natomiast po takiej "przeprowadzce" na dysk utracimy, chociażby takie proste odczucia, które bądź co bądź, stanowią składową naszego indywidualnego jestestwa. Osobiście wolę być zjedzony przez robaki, ale czerpać z życia w tradycyjny sposób, bo przecież czym jest życie bez tych małych i drobnych przyjemności.:)
  • 1

#11

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Życie duchowe, świadomość będące jedynie wyższą formą zorganizowania materii (człowiek to materia, która osiągnęła samoświadomość itp.) można znaleźć już u Marksa, co jest jednym z fundamentów dziesiątek ideologi; jego własnej i tych po nim.
Są przypadki oczywiście przeczące tej teorii, które nawet jednostkowo obalają twierdzenia o całkowitej zależności "emanacji tego co niektórzy nazywają życiem duchowym" od mózgu. Wielkość i nawet prawie nie-obecność tego organu najwidoczniej nie mają aż tak wielkiego wpływu nie tylko na zdolności czysto "fizycznego" zarządzania ruchami, ale także tego co nazwalibyśmy "inteligencją" (zdolnością rozumowania, "myślenia"), o samej warstwie życia duchowego człowieka nie wspominając. Są ludzie prawie "bez" mózgu, którzy wiodą normalne życie i są sklasyfikowani jako normalnie rozwijający się, są także ludzie w oczywisty sposób upośledzeni umysłowo, chociaż mają mózgi prawie niczym nieróżniące się od pożądanej normy.
http://www.newscient...ml#.UkPWXz-zYlI

Ludzkie poznanie jest zdecydowanie daleko od odkrycia (jeśli w ogóle) zagadki naszej świadomości, inteligencji i wreszcie ducha poprzez nauki przyrodnicze - one najprawdopodobniej leżą poza obszarem przedmiotu ich badania.
  • 0



#12

dzastin.
  • Postów: 207
  • Tematów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy człowiek może żyć wiecznie. Chodzi mi o psychikę. Podejrzewam, że czy to żyjąc w jakimś ciele, czy w pamięci komputera, dość szybko by się znudził i po prostu nacisnął przycisk EXIT.
  • 0

#13 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie da się zrobić KOPIUJ - WKLEJ. Skopiowanie umysłu oznacza, że powstanie nowy twór. My dalej będziemy sobą, a ten nowy twór nie będzie już nami .
  • 0

#14

bullik.
  • Postów: 377
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To bedzie tylko KOPIA! a wiec nie ze zamykasz oczy i budzisz sie w komputerze, tylko ty umierasz a twoja kopia ktora nawet i moze bedzie myslala ze jest orginalem, bedzie tam funkcjonowac.. jak dla mnie poroniony i bezsensowny pomysl!!
Natura juz dawno cos lepszego wymyslila.. POTOMSTWO! no ale dla znudzonego maniaka w labku to za malo >/

Użytkownik bullik edytował ten post 26.09.2013 - 13:21

  • 0

#15

Manajuma.
  • Postów: 192
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czy ja wiem czy taki bezsensowny?

To najbardziej prawdopodobny sposób na to by ludzkość opuściła układ słoneczny. Rozwiązuje wszystkie problemy związane z utrzymaniem przy życiu ciała ludzkiego, zapewnieniu mu pokarmu, powietrza. To jest dla nas wielka szansa.

Oczywiście różni obrońcy moralności zawsze będą mieli coś przeciwko, podobnie jak to jest w przypadku hodowania świńskich chimer dla uzyskania ludzkich narządów.

Nauka wymaga poświęceń i nie zasłaniania się etyką, co ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy protestacyjny nie mają innych logicznych argumentów.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych