Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najstarsze, najwyższe, najszersze i największe drzewa na świecie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mr. Mime.
  • Postów: 54
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Najstarsze, najwyższe, najszersze i największe drzewa na świecie


Umówmy się: drzewa są powodem, dla którego ty i ja jesteśmy wciąż żywi. To jedyny powód, dla którego ludzkość jest w punkcie, w którym jest teraz.

Ten artykuł składa hołd kilku drzewom, którym udało się przetrwać i prosperować przez tysiące lat.


Stary Tjikko – Najstarsze klonalne drzewo świata (9,550 lat)



Za najstarsze na świecie drzewo uważa się 9,550 letni (datowany węglem)! świerk pospolity. Znajduje się na górze Fulufjället w prowincji Dalarna (Szwecja) i zostało odkryte przez profesora Geografii, Leifa Kullmana. Drzewo nazwano "Stary Tjikko" po jego psie.

Dołączona grafika


Na pierwszy rzut oka, to 5 metrowe drzewo może nie wydawać Ci się najstarszym na świecie organizmem, ale nie daj się zwieść jego wielkości! Przez tysiące lat to drzewo z powodzeniem adaptowało się do każdej zmiany klimatu, która nastąpiła na terenie, na którym ono występuje.

Uważa się, że powód, dla którego to drzewo przetrwało tak długo, wynika z dwóch procesów: wegetatywnego klonowania i warstw. Podczas wegetatywnego klonowania, pień drzewa może umrzeć co kilkaset lat (około 600 w tym przypadku), ale system korzeniowy może żyć przez tysiące lat. Nakładanie warstw występuje wtedy, gdy jedna z gałęzi dotyka ziemi i w końcu "staje się główną".

Naukowcy również znaleźli kilka innych drzew w okolicy, wszystkie datowane na ponad 8000 lat - naprawdę oszałamiające!


Methuselah – najstarsze nieklonalne drzewo świata (4,845 lat)



Methuselah (pol. Matuzalem) jest rodzajem sosny rosnącej wysoko w Górach Białych we wschodniej Kalifornii. Drzewo zawdzięcza swoją nazwę po jednym z najdłużej żyjących bohaterów Biblii, który dożył prawie 1000 lat.

Dołączona grafika


W przeciwieństwie do Tjikko który przetrwał przez "klonowanie", Matuzalem jest uważany za najstarsze żyjące niesklonowane drzewo/organizm. Został przetestowany dendrochronologicznie (licząc pierścienie drzew), licząc od 2012 drzewo ma 4845 lat!


Hyperion – najwyższe drzewo świata (115.6 m)



Hyperion został odkryty 25 sierpnia 2006 r. przez przyrodników Chrisa Atkinsa i Michaela Taylora w bardzo odległym regionie parku narodowego Redwood (California, USA) i ma około 700-800 lat. Odkrywcy twierdzą, że drzewo mogło być prawdopodobnie wyższe niż 115m, ale z powodu uszkodzenia przez dzięcioła na czubku ma obecnie 115.6m.

Dołączona grafika


Chociaż odnotowano kilka innych drzew, wyższych od tego giganta, większość z nich zostało zniszczonych na początku lat 60-tych podczas wylesiania regionu Redwood. W rzeczywistości ponad 90% dawnych lasów państwowych zostało ścięte. Trwało to aż do 1978 roku, kiedy teren został zakupiony i przyłączony do Parku Narodowego. Ludzie spekulują, że tysiące drzew - niekiedy nawet większych i wyższych niż Hyperion - zostały wycięte w czasie całodobowej wycinki drzew w latach 60-tych i 70-tych.

Dołączona grafika


Tak jak w przypadku wszystkich tych rzadkich drzew, dokładna lokalizacja jest utrzymywana w tajemnicy i tylko 3 grupy ludzi były kiedykolwiek w stanie go znaleźć i udokumentować.


Generał Sherman - Największe drzewo świata



Mimo, że istnieje wiele innych drzew, które są wyższe i szersze u podstawy, nie pasują do niesławnego drzewa Generała Shermana. To drzewo przewyższa wszystko żyjące na tej planecie przez samą swoją wielkość (bez gałęzi) i jest uważany za największy żywy organizm na tej planecie.

Dołączona grafika


Szacowany wiek tego drzewa to około 2,300-2,700 lat. Przetrwał wiele pożarów, zmian klimatycznych i - na szczęście - współczesnego człowieka. Przybliżona masa to około 1385 ton, 83,8 m wysokości i 11,1 m średnicy (u podstawy), jest to najszybciej rozwijające się, żyjące stworzenie na tej planecie!

Dołączona grafika


W 1879 drzewo to zostało nazwane po wojnie secesyjnej generał William Tecumseh Sherman, przez przyrodnika Jamesa Wolvertona, który służył jako porucznik w 9 pułku kawalerii pod dowództwem gen. Shermana.


Drzewo z Tule - Najszerszy pień na świecie



Drzewo z Tule (hiszp.: Árbol del Tule) to Cyprys położony w centrum miasta Santa Maria del Tule w meksykańskim stanie Oaxaca. Miasto zostało nazwane po drzewie!

Dołączona grafika


To około 1400 letnie (niektóre źródła podają, ponad 2000) drzewo uważa się za drzewo, które ma największy pień. Jego średnica to 11,62 m. Spekulowano czy pień nie składał się z kilku drzew, ale po dokładnym zbadaniu DNA stwierdzono, że jest to w istocie jedno drzewo.

Dołączona grafika


Niestety na początku lat 90-tych stwierdzono, że drzewo powoli umiera z powodu silnego zanieczyszczenia (ponad 8000 samochodów przejeżdża na pobliskiej autostradzie) i niedoboru wody. Może to drzewo da się uratować? Biorąc pod uwagę to, że udało mu się zostać przy życiu przez około 1400 lat, odpowiedź brzmi tak. Czy przetrwa? Tą odpowiedź pozostawię dla Ciebie.

Dąb Bartek - jeden z najstarszych w Polsce dębów



W okresie międzywojennym wiek tego dębu oceniano nawet na 1200 lat. Cezary Pacyniak w publikacji z 1992 "Najstarsze drzewa w Polsce" podał wyniki swoich badań, wg których wiek Bartka ocenił natenczas na 654 lata.

Dołączona grafika


Według pomiarów z 2013 roku drzewo ma 28,5 metra wysokości. Wcześniejsze źródła podawały 30 metrów. Według danych z Nadleśnictwa Zagnańsk obwód pnia wynosi na wysokości 1,30 m – 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m, rozpiętość korony 20 m x 40 m, okap korony 720 m³, pierśnica 3,14 m. Miąższość całego drzewa wynosi ok. 72 m³, miąższość grubizny całego drzewa ok. 65 m³, w tym pień główny – ok. 46 m³.


Bądźmy bardziej świadomi tych darów!


Do tego dnia, drzewo jest jednym z najbardziej niedocenianych żywych organizmów na naszej planecie. W oku niewykształconego i nieświatłego człowieka, drzewo to tylko rolka papieru toaletowego - przedmiot codziennego użytku - a nie luksus, który może być odebrany w dowolnym momencie. Ludzie, którzy chronią i dbają o nie są ironicznie nazywani "tulącymi drzewa" i są stale poniżani przez masy. Te wspaniałe żywe organizmy są niszczone na co dzień. W rzeczywistości jest to dość smutne i niepokojące. Razem możemy to zmienić.

Zródła: Źródło 1 Źródło 2
Tłumaczenie własne


Użytkownik monstercat edytował ten post 01.09.2013 - 15:45

  • 19

#2 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

hmm nie ma co się dziwić przyrodzie, skoro były wielkie dinozaury musiały być i wielkie drzewa,
ciekawe czemu w Polsce nie ma takich, przecież mamy sprzyjające warunki ?
  • 2

#3

Mr. Mime.
  • Postów: 54
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Może przez karczowanie lasów? U nas chyba nie ma zbytnio takich niezbadanych obszarów, do których nikt się nie zapuszcza.
  • 1

#4 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

w sumie to masz rację hhmm, boo jedynie w tajdze syberyjskiej można podziwiać podobne okazy, może nie takie wielkie
  • 0

#5

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z jednym się nie zgodzę - Old Tjikko nie jest wcale najstarszym drzewem na ziemi i nie jest to świerk norweski, a pospolity.
Na świecie jest masa organizmów roślinnych, które żyją od wielu tysięcy lat, a niektóre są w stanie nawet stworzyć las, tak jak północnoamerykańska Topola osikowa, której największe osobniki (genety) mogą osiągać masę nawet 6,5tys. ton, czyli kilkukrotnie więcej niż mamutowce jak sherman, rosną na powierzchni 17 hektarów (jeden osobnik!), a ich wiek może sięgać nawet miliona lat! Trzeba przyznać, że dokonanie tego świerczka całkowicie blednie przy tym przykładzie.

Na zdjęciu dobrze widać genet topoli osikowej - kępa jescze zielonych drzew pośród tych już przebarwionych jest prawdopodobnie w całości jednym organizmem:
Dołączona grafika

mroova, w polsce niestety nie ma warunków dla rozwoju wysokich drzew. Nasze największe krajowe gatunki dorastają do ok 50-60 metrów, dzieję się to jednak bardzo rzadko i tylko w lasach, które sprzyjają intensywnemu wzrostowi wzwyż. Poza lasami rosną przeważnie solitery, które rozrastają się na boki i osiągają wysokość do ok. 30m (oczywiście w zależności od gatunku).

Ale nawet te olbrzymie północnoamerykańskie drzewa jak daglezje, mamutowce, sekwoje, różne gatunki sosen, jodeł i świerków, które w swojej ojczyźnie dorastają do 70-100m, a nawet wyżej (jak sekwoja hyperion) w Polsce rosną zdecydowanie mniejsze, rzadko przekraczająć 30-40m.

Użytkownik skittles edytował ten post 31.08.2013 - 21:07

  • 2



#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie "klonowane" lecz "klonalne" - tak określa się osobniki wyrastające z tego samego systemu korzeniowego. Old Tjukko jest najstarszym pojedynczym osobnikiem, choć akurat widoczny pień ma tylko ok. 100 lat.
Dąb Bartek jest tylko najbardziej znanym drzewem, nie jest ani najstarszy, ani największy. Najstarszym polskim drzewem jest cis w Henrykowie, ma ok. 1300 lat, ale wygląda niepozornie z powodu złamania głównego pnia. Dołączona grafika
  • 4



#7

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niepozornie jak niepozornie - każdy kto widział w życiu więcej niż kilka cisów wie, że są to w znakomitej większości krzewy lub małe, poskręcane drzewka, więc osobnika o takim pniu jak ten z Henrykowa można śmiało obrazowo porównać do krzewu róży o łodydze grubej jak uliczna latarnia ;)
  • 3



#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niepozornie jak niepozornie - każdy kto widział w życiu więcej niż kilka cisów wie, że są to w znakomitej większości krzewy lub małe, poskręcane drzewka, więc osobnika o takim pniu jak ten z Henrykowa można śmiało obrazowo porównać do krzewu róży o łodydze grubej jak uliczna latarnia ;)

Trochę ot : W ogrodzie rośnie mi cis który wg zaprzyjaźnionej dendrolozki ma 350-750 lat.Dokładniejsze okreslenie wieku wymagało by pobrania sondą wycinka pnia az do rdzenia drzewa.Albo ściecia i policzenia słoi :) .Dla porównania moje zdjecie z pniem (ja mam 185 wzrostu i prawie 95kg masy)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na tym zdjeciu to małe "krzaczątko" po środku trawnika to tez cis tylko, że mniej wiecej 8-9 letni.

Ten stary cis wyglada prawie rachitycznie w staciu z moimi 100 letnimi jesionami, 80 letnim klonem czy kikusetletnią lipą w moim ogrodzie. Ktoś kto sie nie zna nie zauwazy go nawet na tle wiekszych ale zdecydowanie młodszych drzew.
  • 3



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to kawał historii masz w ogródku. Jakie to miasto?
  • 0



#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to kawał historii masz w ogródku. Jakie to miasto?

Wioska pod Strzelinem. Mam duzo wiecej historii ...Mieszkam w małym parku .Mam kilka cisów , jesiony , daglezje (młode), starą potęzną tsugę(choine ameykańską) , najwiekszy świerk srebrny jaki w zyciu widziałem, bardzo stara lipę itp.Kilkanaście sztuk drobnicy sam dosadziłem.W samej wiosce rosnie minnymi olbrzymi Ginco Biloba(tej wielkości jest tylko kilka w Polsce), kilka naprawdę potęznych dębów.Ciekawostka: wg kronik w pobliskiej wiosce jeszcze pod koniec XIX w stał pień debu do którego zmurszałego wnętrza mogło wejść jednoczesnie 10 dzieci.
  • 0



#11

Mika’el.
  • Postów: 810
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano


No to kawał historii masz w ogródku. Jakie to miasto?

Wioska pod Strzelinem. Mam duzo wiecej historii ...Mieszkam w małym parku .Mam kilka cisów , jesiony , daglezje (młode), starą potęzną tsugę(choine ameykańską) , najwiekszy świerk srebrny jaki w zyciu widziałem, bardzo stara lipę itp.Kilkanaście sztuk drobnicy sam dosadziłem.W samej wiosce rosnie minnymi olbrzymi Ginco Biloba(tej wielkości jest tylko kilka w Polsce), kilka naprawdę potęznych dębów.Ciekawostka: wg kronik w pobliskiej wiosce jeszcze pod koniec XIX w stał pień debu do którego zmurszałego wnętrza mogło wejść jednoczesnie 10 dzieci.


Mnie sie wydaje, że Zaciekawiony miał na myśli to co pod drzewami leży, ale oczywiście nie muszę mieć racji, tak z logiki ten wniosek. Porównując ten park do dzisiejszych nasadzeń przygrobnych, to może byś kolego wytyczyć zdołał dawne ganki, o ile oczywiście się nie lękasz prawdy poznać, a jak pamięć mnie nie myli, to chwalił się kolo dziwnie niską niską ceną nabycia za ów grunt.

he he.
  • 0

#12

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Miałem na myśli raczej to, że tak stary cis to kawał historii sam w sobie. Sądząc po reszcie okazów, to resztki ogrodu po jakimś dworku albo przykościelne; sadzenie cisów na cmentarzach jest raczej współczesnym zwyczajem, więc nie myślmy, że jak stary cis to pewnie i stary cmentarz jak to chyba sugeruje Rew.

Ciekawym cisem jest okaz z Fortingall w Szkocji, którego pień miał 16 metrów obwodu; niestety większa część spróchniała i trudno dziś zbadać jego wiek, szacuje się go na 2-3 tysiące lat, równie stary, może do 4 tysięcy lat jest cis w Llangernyw, o pniu częściowo płożącym się po ziemi. Rośnie na cmentarzu a podczas konserwacji wydobyto w jego dziupli kamień nagrobny z VI wieku n.e.
  • 0



#13

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Noo noxili, zazdroszczę cisa, coś wspaniałego!
A miłorząb pan czy pani? Bo kobity tego gatunku, szczególnie te okazałe, to prawdziwe utrapienie ;)

Zaciekawiony, warto dodać, że wymienione przez ciebie cisy to najstarsze drzewa w Europie (oczywiście nie biorąc pod uwagę organizmów klonalnych).
  • 0



#14

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

50 m od drzeewa jest późnośredniowieczny kościół.W odrodzie znajdowałem takie artefakciki :
Dołączona grafika
Najstarszy jest datowany na 1606 rok.

W sumie z tym drzewem a ogólnie z moim ogrodem jest zwiazanych kilka wielowarstwowych tajemnic.Kiedyś napisze o tym jakis artykuł . W kazdym razie nigdy jeszcze o takim czymś nie słyszałem.Pod całym ogrodem jest powierzchnia brukowana .Bruk utworzono z duzych łomów granitu które zostały mocno wygładzone(nogami przechodzacych ludzi?).Potem ktos nawiózł ok 30- 50cm metra ziemi . Co więcej w tej warstwie zdołała wyrosnąć lipa o obwodzie ok 2m. Gdy wywaliła sie w czasie burzy 10 lat temu wyrwała korzeniami liczne kamienie bruku. Lipa rosła więc w tym "maskowaniu" od 100 - 150 lat. Połozona nieco ponizej na zboczu studnia była dość starannie ucharakteryzowana na XX-wieczną- po usunieciu betonowej płyty ukazała sie konstrukcja raczej kilkusetletnia. Po zapuszczeniu do wylotu studni aparatu ukazało sie ze studnia nie przypomina zadnych znanych mi studni. Prostokatny w przekroju szyb wymurowany kamiennymi łomami zawiera zamurowane 2 łuki takie jakby portale /bramy . Gdy woda opadła jeszcze niżej ukazał sie jakis ok 70 x70 cm boczny otwór.

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Krótki "resercz" wykazał że w okolicy tak nie wykańczno otworów przynajmnije od 300 lat. Np tak wyglad wykończenie zejścia do lochów w zamku w mojej wiosce :
Dołączona grafika
Co wiecej po powstaniu w okolicy dobrej cegielni (w 1811) roku nikt nie wymurowywał kamieniami niczego nowego tylko urzywał dobrze wypalonej cegły.Tak wymurowywano gnojowniki czy szamba.


W bruku istnieja staranniej ułozone ścieżki prowadzące od studni do ...nikąd. na ściezkach były doś równomiernie rozmieszczone kawałki potrzaskanego szklanego pręta o średnicy 7-8mm.

Dołączona grafika

Noo noxili, zazdroszczę cisa, coś wspaniałego!
A miłorząb pan czy pani? Bo kobity tego gatunku, szczególnie te okazałe, to prawdziwe utrapienie ;)


Wstyd sie przyznac ale niewiem jak odrózniać miłorzeby . Wiem tylko
ze mój cis to pani bo ma owoce.
  • 4



#15

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ah, mieć taki ogród!

Ogólnie chodzi o to, że żeńskie miłorzęby wytwarzają spore nasiona w osnówkach, które to śmierdzą zjełczałym masłem, więc gdy drzewo duże - nasion wiele i smród okrutny, gdy te opadną na ziemie ;)
A poza tym różnią się pokrojem - męskie rosną pionowo w górę, żeńskie tworzą szeroką kopułę.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych