Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy silna wola naprawdę istnieje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#16

Kupiec.
  • Postów: 63
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chodziło mi o to, że np. kobiety na diecie wydają się zupełnie nieświadome, ja tak je widzę, widzę jak się męczą i mimo że osiągają swój cel, to robią to na zasadzie kontrolowania a nie rozpuszczania myśli. Osoba świadoma nie musi wychodzić w wigilię z pokoju, jeśli jest na diecie, zaś osoba z silną wolą już niekoniecznie wytrzyma. Ma bajzel w głowie i nie rozumie mechanizmów obronnych ego, osoby ktore rzucają nałóg masturbacji blokują strony erotyczne w przeglądarce. Pytanie po co? Co im to da? Nawet nie zajrzeli w przyczynę.

Chciałem, żebyście porównali jedno z drugim. Przecież świadomość to obserwacja, osoba świadoma może wcale nie mieć silnej woli, bo jej nie potrzebuje, by osiągnąć co chce. Piszemy chyba o czym innym..
  • 0

#17 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Kupiec
Mylisz troche silna wole z glodem. Glodzenie sie jest glupie i nie na tym polega dieta.
Meczy sie ten co sie glodzi i tylko ten nie wytrzyma i wyjdzie z pokoju, gdzie inni jedza. Silna wola kaze Ci wybrac jedzenie odpowiednie do celu jaki sobie obrales, a nie katowanie sie i tu jest kwestia i silnej i wolnej woli, bo to nie jest to samo. Wybor i dzialanie zgodne z wyborem.
Tez bym wybrala ciasteczko, nie dlatego ze jest smaczne, tylko dla przyjemnosci. Taka odrobina slodyczy, ale nie obiad zlozony z ciasteczek.
  • 0

#18

Kupiec.
  • Postów: 63
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Winogrono też jest smaczne i można nim zastąpić cos co nie ma nic wspólnego z dietą, jakieś ciasteczka.. To o czym piszesz to właśnie silna wola bez świadomości, a ja piszę o nierównaniu jednego z drugim. Po co osobie świadomej siła woli, skoro nie wierzy swoim myślom, to chyba wystarczy? Jest obserwatorem, a widząc pierwszą lepszą osobę na diecie nie wmówicie mi, że obserwują swoje myśli. Dowodów nie ma na to, piszę na podstawie tego co da się zauważyć na forach, a takie posty wskazują tylko, że silna wola to katowanie się i robienie wszystko by np. nie myśleć o jedzeniu (tak jak pisalem unikanie cukierni, kontrola siebie).

Teraz postaw obok takiej osoby kogoś kto zaczął kwestionować swoje przekonania czy w jakiś inny sposób stale poszerza świadomość. Rozwija się. Kogoś takiego nie obchodzi co ego mówi i wie, ze jest sprytne, moze osiągnąć cele, ale w łagodny sposób a nie tak bezsensowny jak unikanie przejscia obok cukierni i pójście dłuższa drogą, a potem może szukanie jeszcze usrpawiedliwienia - to mi dobrze zrobi, na zdrowie itp. To nie jest testowanie siebie, bo to też nie ma sensu, tylko jak ktoś ma iść w dane miejsce to idzie, jak goście chcą zapalić przy nim, to jeśli wyjdzie, to nie dlatego, że mógłby się złamać, a z innego powodu.

Kazdy robi co chce, ja tam wolę dbać o świadomość, a tego drugiego nie chcę. Nie muszę, bo nie wierzę, że silna wola do rzucenia nałogów jest wymagana. Sprytny umysł w końcu tak namiesza i ta waszą siłę można bedzie wsadzić...w buty, znajdziemy szybko wymówke i sie uspokoimy. Bardziej świadomy jakoś by to zniósł i dlatego wybieram to. Koniec :D

Użytkownik Kupiec edytował ten post 05.09.2013 - 13:07

  • 0

#19

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Silna wola to warunek konieczny do wytrwania w postanowieniach. To czy postanowienie jest słuszne czy nie nie zależy już od silnej woli tylko od głupoty albo mądrości danej osoby (głupia osoba przejdzie na dietę "bo tak" i będzie stosować złe metody, mądra osoba dobrze zastanowi się nad dietą lub jej brakiem i wybierze właściwą metodę). Głupia osoba będzie co prawda potrzebowała większej siły woli by wytrwać w postanowieniu (bo tak naprawdę nie będzie przekonana, że tego chce albo będzie się katować bez potrzeby stosując złą metodę) ale mądra osoba wciąż będzie silnej woli potrzebować nawet jeżeli wybrała dobre metody i jest pewna swego - po prostu nikt z nas nie lubi rezygnować z przyjemności na rzecz przyszłych korzyści.

Tym właśnie jest silna wola - umiejętność odmówienia sobie tymczasowej przyjemności po to aby osiągnąć zaplanowany cel mający przynieść większe korzyści w przyszłości. Od tego jak mocno jesteśmy przekonani do tego co chcemy zrobić, jak dobry jest plan i jakie przeciwności musimy pokonać zależy ile siły woli będzie potrzebne do osiągnięcia celu (łatwiej będzie "codziennie chodzić spać o 22 po to by mieć zdrowe 8h snu" niż "rzucić palenie po codziennym wypalaniu paczki papierosów przez ostatnich 10 lat" - ale w obu przypadkach konieczna będzie silna wola). Zmiana zdania po dokonaniu jakiegoś postanowienia to oznaka braku silnej woli (stosowanie wymówek: "a nie chce mi się", "to jest za trudne", "jedno ciastko nie zrobi różnicy... dwa też... zjadłam już 2 to zjem i trzecie, co mi tam... huh? gdzie się podziało całe pudełko ciastek? Oops..." xD). Wyjątkiem są jednak sytuacje gdy zyskujemy nową wiedzę która wpływa na nasze postanowienie (np. "wygląda na to, że mam nietolerancję laktozy - codzienne picie niby zdrowego mleka przyprawia mnie o ból brzucha", "biegając codziennie rano tylko nabawiłam się kataru - to ma być zdrowe?", "po jedzeniu ostatniego posiłku 4h przed snem nie mogę później zasnąć z głodu") - wtedy silna wola nie jest już potrzebna i znika a jeżeli ktoś nadal trwa w postanowieniu miejsce silnej woli zastępuje ośli upór. Granica między wymówką a wiedzą polega na tym, że wymówka pozostawia w nas przeświadczenie "powinienem dalej trwać w postanowieniu i byłoby to dla mnie dobre ale ..." podczas gdy wiedza przekonuje nas, że "moje postanowienie było błędne".

Reasumując:
- Silna wola to umiejętność wytrwania w postanowieniu które uważamy, że jest dla nas dobre ale wiąże się w wyrzeczeniami.
- Porzucenie postanowienia które uważamy za dobre to brak wystarczająco silnej woli.
- Trwanie w postanowieniu którego korzyści naszym zdaniem nie są dla nas wystarczająco dobre w porównaniu z ponoszonymi wyrzeczeniami to ośli upór a nie silna wola.
- Dobry cel i dobre metody sprawiają, że mniejsza siła woli jest potrzebna do jego osiągnięcia.
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych