Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to może być?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Witam, zarejestrowałem się aby podzielić się z wami zdjęciem niezwykłego zjawiska, które przypadkowo zarejestrowałem podczas sesji fotograficznej.
Obiekt(?) odkryłem wczoraj podczas wywoływania pliku RAW.

data / czas - 06/08/13 @ 20:10 GMT
miejsce - środkowa Anglia
parametry ekspozycji - f8, 1/40s, iso100, statyw

cała klatka
Dołączona grafika

crop 1:1
Dołączona grafika

chętnie odpowiem na wszelkie pytania, tak samo jak chętnie dowiem się co to może być - spotkaliście się z czymś takim?
  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jaskółka jub jerzyk rozmyta podczas lotu.
http://fotoo.pl//out...97117_ptake.jpg
Nawiasem mówiąc znam to miejsce.

Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 25.08.2013 - 13:40

  • 0



#3

woofer.
  • Postów: 16
  • Tematów: 2
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dostrzegłem to na pierwszy rzut oka.
Zgadza się, mógłbyć to ptak który leciał bardzo szybko, mam pytanie czym robiłeś te fotkie i czy przesuwałeś jakoś aparat, dlatego może być to tak rozmazane.
  • 0

#4

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Przyznam, że przelatujący ptak to było pierwsze co przyszło mi na myśl ale pewne fakty zdają się temu przeczyć dlatego postanowiłem zapytać was o opinię.

Po pierwsze, w swojej ponad 20 letniej praktyce fotografa nie jednokrotnie miałem w kadrze ptaki przy podobnym czasie ekspozycji.
Żaden nie wyglądał nawet podobnie.
1/40s to dość krótki czas i aby uzyskać taki stopień rozmycia, ptak musiałby lecieć szybko, baardzo szybko albo bardzo blisko obiektywu.

Po drugie, zakładam że obiekt musi znajdować się w głębi ostrości.
Więc jeśli to ptak to zarejestrowałby się jakikolwiek detal świadczący o tym.
Przyjmując, że ostrość ustawiałem na wiatrak oddalony ode mnie o około 20 metrów (a ostrzyłem bliżej na tak zwaną hiperfokalną)
Moja głębia ostrości przy ogniskowej 18mm i f8 wynosi od 1.84 m do nieskończoności.
Tutaj zainteresowani mogą sobie wyliczyć:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Czyli jedynie obiekty bliższe niż 1.84 metra byłyby nie ostre w stopniu uniemożliwiającym ich identyfikację.
Na kożyść tej teorii przemawia fakt, że obiekt przelatujący tak blisko obiektywu, pokonałby większy dystans w kadrze przy tym samym czasie niż obiekt bardzo odległy co tłumaczyłoby rozmycie.
Ale klnę się na wszystko, że zauważyłbym ptaka przelatującego nawet niech będzie te 2m ode mnie ;)

Po trzecie, perspektywa wskazuje, że obiekt znajduje się za wiatrakiem,
więc jest dużo za duży i zdecydowanie zbyt szybki jak na ptaka.

Takie moje wątpliwości, które spowodowały, że w ogóle zdecydowałem spytać was o zdanie.

Pozdrawiam
  • 0

#5

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A mi to trochę przypomina zjawisko zwane Rods, ale mogę się mylić, nie za bardzo znam się fotografii.

Użytkownik Mr. Saturday edytował ten post 25.08.2013 - 16:40

  • 0

#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nurkujący ptak leci dosyć szybko - jerzyk ok. 120 km/h a jaskółka dymówka 90 km/h. W ciągu 1/40 s daje to 80-60 cm.

Wiatrak stoi w Chesterton (niedawno o nim czytałem), ma 11 metrów wysokości, jedno skrzydło ma 9 metrów. Na długość jednego ramienia przypada ok. 18 kratek skrzydła, do dawałoby pół metra na kratkę. Długość krechy jest nieco mniejsza niż dwie kraty. Gdyby jerzyk szybował nad dachem wieży to w trakcie czasu naświelania przesunąłby się właśnie o tyle. I jest on w głębi ostrości - smuga zaczyna się dwoma łukami skrzydeł o dość ostrych konturach. Jeśli wytniemy początek smugi i dosuniemy go do samego końca, to otrzymamy kształt bardzo podobny do ptaka:
http://fotoo.pl/show...ptakem.jpg.html
(nie wiem czemu tag img nie działa)

Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 25.08.2013 - 17:25

  • 3



#7

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dzięki za tak wyczerpującą i merytoryczną wypowiedź.
Na pewno masz rację, a ja nie miałem po prostu świadomości, że ptaki mogą tak szybko latać!
Cytat z Wikipedii (Jerzyk Zwyczajny):
"Jest jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h"
Robi wrażenie :)

Przy okazji, bezbłędnie rozpoznałeś miejsce. Mieszkasz w okolicy, czy po prostu interesujesz się wiatrakami? ;)
  • 0

#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przeglądałem artykuły na temat najstarszych budynków w Ameryce. Był tam opis starej wieży w Newport, będącej zapewne kamiennym młynem. Niektórzy sugerując się łukami i materiałem sugerowali jednak, że wieża pochodzi ze starożytności i zbudowali ją Fenicjanie w czasach pekolumbijskich. Jednak w dokumentach wieża zawsze była opisywana jako stary wiatrak. Historycy powołują się na przykład z Chesterton, bo oba budynki mają taką samą budowę, więc pewnie i funkcję. Dlatego zapamiętałem. Zresztą to ładny budynek.
  • 0



#9

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nawet bardzo ładny przez co jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektow w okolicy ;)
Gratuluje zainteresowań i rozległej wiedzy!

Pozdrawiam
  • 1

#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jerzyk odpada bo ma ciemny brzuszek a obiekt na fotce ma jasny środek.


Dołączona grafika

Obstawiam jaskółkę oknówkę.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0



#11

Elvis.
  • Postów: 59
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem to kosmici albo duchy
  • -1

#12

woofer.
  • Postów: 16
  • Tematów: 2
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Elvis, kosmici? chyba sobie jaja robisz? duch 9 metrów nad ziemią nie wydaje mi się.
Chyba sprawa już jest rozwiązana.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych