Skocz do zawartości


Zagadki fizyki


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#16

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W filmikach, ktore zalaczylam Michio Kaku (mam nadzieje, ze wiesz kto to) powiada, ze niestety wzor Einsteina w tej kwestii prowadzi do nikad,
Czy zadales sobie troche trudu, zeby obejrzec "kto sie boi czarnej dziury?"


Owszem, zadałem. Natomiast nie wiem jak to jest z Tobą, bo w filmiku wyraźnie jest powiedziane, że fakt istnienia czarnych dziur wprost wynika z Ogólnej Teorii Względności Einsteina - jedynie Albert nie chciał uwierzyć w istnienie takich obiektów.

http://pl.wikipedia....is_matematyczny

A Michio Kaku znam jeszcze zanim zaczął występować w TV, zwyczajnie czytałem jedną z jego książek jeszcze w zeszłym stuleciu.
  • 0

#17 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

pdjakow
No dobrze kolego, jestem gotowa przyznac sie do bledu i otwarta na wszelkie informacje.
Tylko wytlumacz mi prosze, jak mozna cos przewidywac i jednoczesnie w to nie wierzyc? No to z calym jego slawnym wzorem moze tak byc, ze napisal go, wypracowal, ale wcale nie wierzy, ze to prawda. Czy rzeczywiscie prawda? A moze czarne dziury to zludzenie optyczne, iluzja spowodowana nalozeniem sie na siebie wielu zjawisk fizycznych jednoczesnie, tworzac "osobliwosc"? W takim wypadku popieram stanowisko Einsteina.
Co TY o tym myslisz?
  • 0

#18

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

pdjakow
No dobrze kolego, jestem gotowa przyznac sie do bledu i otwarta na wszelkie informacje.
Tylko wytlumacz mi prosze, jak mozna cos przewidywac i jednoczesnie w to nie wierzyc?


Ależ to proste. Fakt, że teoria coś dopuszcza, nie oznacza że to coś istnieje, a jedynie że może istnieć. Bez dowodu w postaci obserwacji nie mamy fizycznego potwierdzenia istnienia takich a nie innych ciał. Einstein uważał czarne dziury za twór jedynie matematyczny. Zresztą w poprzednim komentarzu się zapędziłem - może nie wynika to wprost z OTW (w sensie że nie jest w samej teorii wskazane), za to OTW dopuszcza istnienie takich ciał. Stąd to nie Einstein wpadł na pomysł istnienia takiego ciała, a kto inny:
http://pl.wikipedia....dziura#Historia

Zwróć uwagę, że sam termin "czarna dziura" powstał długo po śmierci Einsteina.

Jeszcze ważny fragment z wiki:

"Istnienie obiektów o polu grawitacyjnym niepozwalającym na ucieczkę światła jako pierwsi rozważali w XVIII wieku John Michell i Pierre Simon de Laplace. Pierwsze rozwiązanie równania Einsteina ogólnej teorii względności opisujące czarną dziurę znalazł w 1916 Karl Schwarzschild, jednak długo uważane było ono za matematyczną ciekawostkę, a jego interpretacja jako regionu czasoprzestrzeni, którego nic nie może opuścić, nie zyskała pełnego uznania przez kolejne cztery dekady."

Użytkownik pdjakow edytował ten post 18.08.2013 - 08:56

  • 0

#19 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Na temat czarnej dziury, ktora jezeli istnieje w sensie fizycznym, jako "cos" to nadal nie wiele wiemy, a slawa "wiem, ze nic nie wiem,sa jak najbardziej adekwatne do tresci. I tak mowi sie, ze widzimy tylko jej jedna strone, jak monete ,albo orzel albo reszka. Jak plaski twor, jako ze zadnych obrotow sie nie obserwuje,a moze miec jak to Michio Kaku sugeruje, swoja druga strone medalu. A propo,s nieruchomosci, jej obroty moga byc tak szybkie, ze przez nas kompletnie nie zauwazalne i sprawiaja wrazenie stania w miejscu, a przy kolosalnie wysokich poprostu przestanie byc dla nas widoczna. Przeciez zjawisko "wyparowania" czarnej dziury, ktora obserwowano juz mialo miejsce. Wiec moze nie "wyparowala" tylko przyspieszyla.
  • 0

#20

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Michio Kaku jak najbardziej twierdzi, że czarne dziury są dopuszczalne w OTW. To co jest istotne to fakt, że opis fizyczny osobliwości byłby możliwy (być może) w czymś co byłoby połączeniem OTW i fizyki kwantowej. A póki co nikt takiej teorii jeszcze nie sformułował.
  • 0

#21 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Zgadzam sie z Toba.
Poniewaz Michio Kaku nalezy do moich ulubiencow zycze mu , zeby on to zrobil. Choc mam wrazenie, ze jedna osoba tego nie dokona i tylko wspolnymi silami przy zaangazowaniu wielu naukowcow jest to mozliwe.
  • 0

#22

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgadzam sie z Toba.
Poniewaz Michio Kaku nalezy do moich ulubiencow zycze mu , zeby on to zrobil. Choc mam wrazenie, ze jedna osoba tego nie dokona i tylko wspolnymi silami przy zaangazowaniu wielu naukowcow jest to mozliwe.


On o ile pamiętam zajmował się teorią strun i był ich entuzjastą. Niestety ostatnie wyniki badań raczej nie były przychylne tej teorii, a szkoda.
  • 0

#23 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Wiesz, po teorii strun, ktorej byl zapamietalym badaczem, jest jeszcze jego teoria super strun a takze powstala M-teoria. Jeszcze dlugo bedziemy obserwowac i wzloty i upadki, nie tylko teorii strun, ale i OTW. Choc dalej uwazam ze w szczegolnych przypadkach, to OTW jest ok., ale uogolnianie jej bylo grubo przesadzone.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych