Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wizerunek Jezusa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

Romek.
  • Postów: 23
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak wg Was wygląda/ł Jezus ?
Jeśli ufać objawieniom to wizerunek Jezusa wygląda tak:
Dołączona grafika
A tutaj mam rzekome wizerunki Jezusa odtworzone cyfrowo:


http://i.wp.pl/a/f/j...4/jesus425.jpeg

W Biblii nie ma podane jak wygląda Jezus...wizerunek przedstawiony na obrazach to może być tylko interpretacja autora/artysty.
Gdzieś czytałem, że przedstawienie Jezusa na obrazach zależne jest od kultury danego państwa...(np. broda)
  • 0

#2

GryziochPL.
  • Postów: 25
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

No coś w tym jest
  • -2

#3

Kubalo.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jezus regularnie objawiał się Świętej Faustynie, według jej wskazówek na polecenie księdza malarz namalował dany obraz.
Oryginał obrazu wyglądał tak: Dołączona grafika
Więc różne interpretacje obrazu mogły być przedstawiane przez innych malarzy,
według mnie Jezus naprawdę miał brodę, i to by świadczyło dlaczego Ma ją na każdym obrazie innych malarzy, a przecież wyglądu który widziało się na własne oczy raczej się nie zapomina tak jak cechy charakterystyczne.

Użytkownik Kubalo edytował ten post 13.08.2013 - 15:27

  • 1

#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak wg Was wygląda/ł Jezus ?
W Biblii nie ma podane jak wygląda Jezus...


Nikt z współczesnych ludzi nie wie, jak mógł wyglądać Jezus. Dla wierzących w niego i tak nie ma to zadnego znaczenia, bo liczy się już tylko Jezus zmartwychwstały.

Jest w Biblii szczególny opis Jezusa-Mesjasza, przedstawiony w księdze proroka Izajasza, lecz nie ma on nic wspólnego z idyllicznym wizerunkiem przystojnego mężczyzny z brodą.

Cytat z Izajasza, Rozdział 52. wersety 14-15 oraz rozdział 53, wersety 1-3;
"Jak wielu sie przeraziło na jego widok - tak zeszpecony, niepodobny do ludzkiego był jego wygląd a jego postać nie taka jak synów ludzkich. Tak wprawi w zdumienie liczne narody, królowie zamkną przed nim swoje usta, bo zobaczą to, czego im nie opowiadano i zrozumieją to, czego nie słyszeli.

Kto uwierzył wieści naszej a ramię Pana komu się objawiło? Wyrósł bowiem przed nim jako latorośl i jako korzeń z suchej ziemi. Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy i nie był to wygląd, który by nam mógł się podobać. Wzgardzony był i opuszczony przez ludzi, mąż boleści, doświadczony w cierpieniu jak ten, przed którym zakrywa sie twarz, wzgardzony tak, że nie zważalismy na niego."

  • 3



#5

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Według mnie Jezus wyglądał jak typowy mieszkaniec bliskiego wschodu, czyli ciemna karnacja, ciemne oczy, ciemne (czarne) kręcone włosy, szeroki długi nos.
Wygląd Chrystusa na obrazach, ikonach, witrażach, etc. jest moim zdaniem daleki od oryginału, jest tam ukazywany jako Europejczyk (poza kilkoma wyjątkami), a przecież był Semitą. Osobiście więc uważam, że wyglądał mniej więcej tak:

Dołączona grafika

P.S.
Jednak jako syn boga może ukazywać się w rozmaitych formach.
P.S. 2.
A w Etiopii Jezus jest czarny.

Dołączona grafika
  • 0

#6

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Za Ewangelią Św. Marka:

Pojmanie Jezusa12

43 I zaraz, gdy On jeszcze mówił, zjawił się Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim zgraja z mieczami i kijami wysłana przez arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych. 44 A zdrajca dał im taki znak: «Ten, którego pocałuję, to On; chwyćcie Go i prowadźcie ostrożnie!». 45 Skoro tylko przyszedł, przystąpił do Jezusa i rzekł: «Rabbi!», i pocałował Go. 46 Tamci zaś rzucili się na Niego, i pochwycili Go.


skoro Judasz musiał wskazywać "zgrai z mieczami i kijami", który ze zgromadzonych to Jezus, to można chyba wywnioskować, że specjalnie ani strojem, ani wyglądem spośród swoich uczniów się nie wyróżniał - gdyby było inaczej, to powiedziałby "to ten łysawy", albo "to ten najwyższy", "ten w białej szacie" etc.

Moim prywatnym zdaniem, po prostu w wyglądzie Chrystusa nie było nic, co mogłoby Go wyróżniać, zastanawiałem się kiedyś, czy nie był np. brzydki, albo jakoś inaczej ułomny, a późniejsi pisarze skrzętnie pominęli nieprzychylne wizerunkowo fragmenty, ale raczej historia z "pocałunkiem Judasza" wskazuje że zwyczajnie był z wyglądu pospolitym człowiekiem tamtych czasów, skromnie się ubierającym.

P.S.
Jeszcze kilka słów o różnicach w wizerunkach - to oczywiste, że dopasowuje je się do danych kultur - ludzie są tylko ludźmi, kanony piękna i stereotypy są różne tak jak różne są kultury, nie dziwmy się więc, że są "czarne Madonny", czy "murzyńscy Chrystusowie" - obraz ma być zachętą a nie odstraszać...

P.P.S.
Większość współczesnych, europejskich wizerunków Chrystusa wywodzi się od jednego - Christosa Pantokratora z Bizancjum. Żeby było ciekawiej, wizerunek ten stworzono bodajże dosyć późno - chyba w III lub IV wieku i to na podstawie klasycznych, a więc pogańskich wyobrażeń Apollina i Zeusa.
Wcześniej Chrześcijaństwo nie używało żadnych przedstawień ani wizerunków, jedynie symbole.

Użytkownik MEfi. edytował ten post 13.08.2013 - 23:53

  • 1



#7

shar0nie.
  • Postów: 384
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawa jest historia Akiany Kramarik, która od dziecka (6 letniego, czy coś, nie pamiętam dokładnie) widziała Jezusa i malowała to, co widziała. Matka była ateistką i nigdy jej o Nim nie mówiła. Akiana namalowała Jezusa całkiem podobnie, jak sugeruje Mr. Saturday.

Dołączona grafika

Użytkownik shar0nie edytował ten post 19.08.2013 - 17:56

  • 0

#8

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


"Jak wielu sie przeraziło na jego widok - tak zeszpecony, niepodobny do ludzkiego był jego wygląd a jego postać nie taka jak synów ludzkich. Tak wprawi w zdumienie liczne narody... (...)"


W tej sytuacji - wypisz, wymaluj Dołączona grafika
A tak na poważnie, to nie ma to żadnego znaczenia.
Szczególnie w kontekście braku "plików źródłowych".
Bo, podobnie jak z wiarą, rzecz polega na indywidualnym podejściu do tematu. I podobnie jak z nią właśnie, podejście to skażone jest najbardziej rozpropagowanymi - a przez to najbardziej "oklepanymi" schematami.
Dla przeważającej większości - wystarczy.
Dla pozostałej części - obojętne.
Dla garstki bardziej dociekliwych - bez znaczenia.
  • 3



#9

shar0nie.
  • Postów: 384
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ha, dobre. :)

studiując historię sztuki natknęłam się na tysiące przeróżnych przedstawień Chrystusa, począwszy od wczesnochrześcijańskich i głównie symbolicznych przedstawień (Pantokrator, Chrystus na Majestacie, różne Mandyliony) poprzez wszystkie nurty i mody. Tak samo jak Maryja, wizerunek Jezusa zmieniał się razem z modą, bo chciano przedstawić ich jako najpiękniejszych i najwspanialszych. Dla przykładu w średniowieczu uwielbiano u kobiet wysokie czoła, więc kobiety wyrywały sobie pęsetami pierwsze włosy przy czole. Maryja w tamtym okresie wyglądała jak one.

Jednym z najciekawszych przedstawień jest wg mnie ikona synajska z VIw. Chciano przedstawić w jednej ikonie zarówno człowieczą, jak i boską naturę Jezusa. Podzielono więc symetrycznie twarz. Prawa strona - boska, bardziej proporcjonalna, piękna, łagodniejsza. Lewa - człowiecza, brzydsza, krzywa. Ciekawe. Zwróćcie uwagę na palce dłoni - trzy razem i dwa razem. Trzy - symbolizujące Trójce Świętą i dwa - dwie natury Boga.
może i nie na temat, ale takie już i moje zboczenie :)
Dołączona grafika
  • 1

#10 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

na pewno wyglądał nieźle skoro mnóstwo babek na na niego poleciało :P
nie wydaję, mi się, żeby był to zwykły facet z przedmieścia, musiał przyciągać uwagę tym co mówił i tym jak wyglądał, skoro takie emocje wzbudzał.

Użytkownik mroova edytował ten post 12.09.2013 - 10:41

  • 0

#11

sigarr.
  • Postów: 57
  • Tematów: 5
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Prawda jest taka że nikt nie wie jak wyglądał Jezus i nawet współcześni mu, go nie malowali. Również religia zabrania.
Wszystkie obrazy to wyobrażenia artystów zgodne z ich epoką i kulturą regionu

[Kpł 26:1] "Nie czyńcie sobie bałwanów, ani obrazu rytego; ani słupów stawiajcie sobie, ani kamienia w obraz wyrytego stawiajcie w ziemi waszej, abyście mu się kłaniali; bom Ja Pan, Bóg wasz."

[Jr 51:17] "Tak zgłupiał każdy człowiek, że tego nie zna, że pohańbiony bywa złotnik od obrazu rytego; bo kłamstwem jest ulanie jego, a nie masz w nich ducha."

[Pwt 4:16] "Abyście się snać nie popsowali, i nie czynili sobie rytego bałwana, albo obrazu wszelkiego podobieństwa, kształtu mężczyzny albo niewiasty;"

No i drugie przykazanie
Mr. Saturday
Ten wizerunek jest z programu TV? kiedyś oglądałem próbę odtworzenia wyglądu Jezusa był podobny
  • 0

#12

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Całun Turyński i prawdopodobnie Jezus

Użytkownik Niestabilny edytował ten post 12.09.2013 - 11:52

  • 0



#13

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podobny ten Jezus do norweskiego Nie Jezusa:
Dołączona grafika
:mrgreen:
  • 0

#14

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Ja już zawsze będę tak "Go" widział...
  • 0

#15

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Całun Turyński i prawdopodobnie Jezus



Mniej więcej właśnie dlatego jestem pewien, że całun to bzdet.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych