Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem Internetu dzisiejszych czasów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kocica.
  • Postów: 399
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Hej wszystkim.

Siedząc dzisiaj w pracy i próbując rozwiązać problem z jednym z programów, który na co dzień używam spostrzegłam pewien bardzo irytujący fakt.

Kiedy wpisuję w google frazy, które pomogłyby mi wyszukać tematy z for/blogów pokazujące jak rozwiązać dany problem. Wyskakuje na prawdę wiele relewantnych wyszukań. Do tego bardzo obiecujących.
Problem polega na tym, że przeglądając wyszukane odpowiedzi - pierwsze 2-3 strony, to głównie albo odniesienia do problemów, które nie są tymi, które chciałam wyszukać, albo też odsyłają do wątków w forach, gdzie odpowiedzi na dany problem to posty typu:

Wujek google nie gryzie

znaj dobre serce, łap link - i tutaj link do wyświetleń z google z dokładnie takimi samymi frazami, jakich użyłam przy wyszukiwaniu rozwiązania swojego problemu

było już kiedyś w innych postach

po czym próba przeszukania bigosu takowego forum porównywalna jest do próby odnalezienia 3 atomów uranu w stodole.

Jeszcze 5-6 lat temu problem ten był bardzo rzadki. Wyszukiwanie rozwiązania danego problemu było na prawdę proste i zazwyczaj zajmowało 1-2 minuty. Dzisiaj trzeba poświęcić o wiele więcej czasu - głównie ze względu na tego typu syfskie, spamerskie wątki, które nie rozwiązują rzeczywistego problemu, a mimo to są wysoko indeksowane w tej wyszukiwarce(pomimo tego, że nie powinny być).

I teraz pytanie do was, moi mili.
Czy uważacie, że jest to wynik coraz bardziej irytujących użytkowników Internetu, którzy przeszukują tego typu wątki tylko w celu upokorzenia takiej osoby, szukającej pomocy?
Że niestety coraz częściej profil psychologiczny internauty to sfrustrowany życiem troll, który nie posiada żadnej fachowej wiedzy, a pragnie atencji i poklasku - uzyskując go za pomocą wymądrzania się i gnojenia innych userów?

No bo sorry, jeszcze co, jak co, ale tego typu zagrywki rozumiem w przypadku for typu samosia, bravo gdzie laski pytają, czy zaszły w ciążę za pomocą ręcznika brata. Natomiast w przypadku błędów systemu operacyjnego, oprogramowania itp nie wierzę, że zajmują się nimi ludzie, którzy najpierw by nie przejrzeli wyników z google/innej przeglądarki a dopiero później nie szukaliby odpowiedzi na tematycznym forum.

Czy może powód jest taki, że takich trollowych odpowiedzi jest o wiele więcej, niż adekwatnych i rzeczowych odpowiedzi rozwiązujących temat i to jest powód tak wysokiego indeksowania tego typu odpowiedzi?

A może (co jest najbardziej fantastyczną teorią, którą rozwijaliśmy na fajce z kumplami z pracy) Google działa w sekretnym spisku z rządzącymi grupy bilderberg i specjalnie indeksuje takie byle jakie wyniki, aby przeciętnemu człowiekowi uniemożliwić lub znacząco utrudnić dotarcie do jakiejś sensownej informacji w internecie? Co skutkowałoby tym, że ludzie są coraz głupsi, a tego typu zachowania - jako w sumie "popularne" ludzie zaczęli uważać za naturalne i pożądane w społeczeństwie(a więc kłótliwość, brak chęci pomocy, nieuzasadniona agresja i cynizm) i aby coraz więcej ludzi zachowywało się w ten sposób? W końcu jasnym jest, że najłatwiejszym sposobem na sterowanie społeczeństwem, to skłócenie go z samym sobą.

Co o takim stanie rzeczy sądzicie? Nie jest to dla was chociaż trochę zagadkowe?

Wrzucam ten temat w inne, bo nie bardzo wiem, czy jest w tym temacie coś bardzo zagadkowego, zastanawiającego etc. Raczej takie dywagacje osoby po poniedziałku w robocie.

Jeśli któryś moderator orzekłby w swej ocenie, że jest inaczej, to proszę przenieść do innego działu.

//
Ortografia + literówki
Sc.


SCURVY - zwracaj uwagę ludziom, którzy rzeczywiście robią błędy. Chyba, że twoim zdaniem słowo "wszystkich" pisze się przez "rz". W inny sposób nie potrafię zrozumieć tego upomnienia.

Użytkownik Kocica edytował ten post 13.08.2013 - 16:35


#2

            .

    Equilibrium

  • Postów: 299
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak szukasz najlepiej wylogować się wtedy wyniki są bardziej skierowane pod dane frazy.



#3

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

bo internet jest coraz bardziej zasmiecony, szczegolnie jak szukasz odp w polskim necie. Przy problemach z softwarem najlepiej uderzac na fora tematyczne pclab, myapple ( jak masz maca ) albo szukac rozwiazan w jezyku angielskim, ewentulanie zapytac sie tu na tym forum.

Jedyne co w g. mnie wqrza to ta captcha wyskakująca podczas szukania... wpisywanie liter po kilka razy chodz dobrze przepisalem wygenerowany kod.

Nie wydaje mi sie ze ktos specjalnie utrudnia, bardziej przychodzi mi do glowy odpowiednie uzycie slow aby znalezc problem, moze zle formulowalas zapytanie?
z czym konkretnie mialas problem ?

#4

Kocica.
  • Postów: 399
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

hubiii p, a nie, już sobie z tym problemem poradziłam :)

Tak mnie naszło, bo po prostu spotykam się z takim problemem coraz częściej. Właście szczególnie polski net jest bardzo hejterski, ale jadu nie brakuje też na innych, światowych forach.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to pewnie nie jest nic paranormalnego, czy spiskowego.
Z drugiej strony chyba to gorzej, bo świadczy tylko o tym, że sami z siebie stajemy się gorszymi ludźmi :(

#5

NexaT.
  • Postów: 116
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zgadzam się z hubiii p. Kiedyś w internecie było łatwiej coś znaleźć, no i ogólnie wszystkie fora były jakieś bardziej pomocne. Tzn. teraz właśnie te samosie i inne duperele, na których ludzi trollują i myślą, że są fajni. Żadnych treściwych stron.

Mnie jeszcze irytuje, to, że gdy czasami wpisuje jakiś błąd lub po prostu czegoś szukam, to niby wyskakują odnośniki do rozwiązania problemu, ale jak tam przejde, to pokazuje się wyszukiwarka i wpisana moja fraza, a na dole "brak takiego tematu".

Użytkownik NexaT edytował ten post 12.08.2013 - 18:54


#6

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozwiązanie zagadki jest bardzo proste: SEO, a w zasadzie te mniej eleganckie praktyki.

A obejście również jest proste -- trzeba po prostu bardzo dokładnie określać frazę do wyszukania i w miarę możliwości unikać stosowania pełnych zdań oraz czystego języka polskiego. Krótkie dwu- lub trzywyrazowe równoważniki zdań bez odmiany słów. To działa.





#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Faktycznie, google z roku na rok staje się coraz mniej pomocne. Internet zaśmiecony został bezużytecznymi stronami a gdy człowiek szuka rozwiązania konkretnego problemu (nawet jeżeli owym problemem jest znalezienie jakiejś mniej znanej strony przez wpisanie w polu wyszukiwania jej dokładnego tytułu) nie ma co liczyć, że rozwiązanie znajdzie wśród kilku pierwszych wyników. Czasem trzeba popróbować kilku różnych fraz i przejrzeć setki stron żeby odnaleźć to o co nam chodziło.
Wszystko przez pozycjonowanie na podstawie popularności stron zamiast trafności słów kluczowych. Być może czas na stworzenie/znalezienie lepszej wyszukiwarki?



#8

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja już od ładnych paru lat rozwiązania problemów szukam w języku angielskim - bo na polski szkoda czasu i nerwów.



#9

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To my sami zaśmiecamy internet. Mój małoletni szwagier co pisownią i gramatyką jest na bakier, sprawdza wyrazy w google, ale jego zapytania są np. takiej treści "który czy ktury", oczywiście wywali mu strony, na których, ktoś napisze "ktury", "bendem", "a media milczo" itp. On to przyjmuje, że tak ma być, bo ktoś tak napisał. Nie pomaga mu tłumaczenie, że na stronie z jakimś słownikiem języka polskiego czy ortograficznym ma sprawdzić.

Druga kwestia to mało rozgarnięte wypowiedzi.
Np. moja branża (GSM)
pytanie - "nie działa lub źle działa dotyk w Samsungu Avila"
odpowiedzi:
- zrób kalibrację ekranu (zadziałało u jednego na 100 ale co tam napiszę "dobrą radę")
- zrób reset (po resecie robi się kalibracja ekranu...)
- zmień soft (zadziałało u 1 na 100...)
- pewnie po zalaniu, rozbierz i wyczyść (może u 3 na 100 pomogło)

A tak naprawdę - powinno być - zmień ekran dotykowy (95% przypadków), bo się rozwarstwił.

I to mamy na tematycznych polskich jak i zagranicznych forach.

Dużo osób też troluje - w niektórych przypadkach podawane były rozwiązania, które mogły uszkodzić telefon tak, że konieczna była wizyta w nieautoryzowanym lub autoryzowanym salonie.

Jak mawiał Stanisław Lem:

Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów.





#10

Kocica.
  • Postów: 399
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kurak - no właśnie przez Seo tego typu beznadziejne wątki plasują się na pierwszych wynikach wyszukiwania. Taki podopinane do takich wątków to czyste zło.
Poza tym, wpisując krótkie 2-3 wyrazowe frazy często nie idzie wyszukać rozwiązania swojego problemu.

ja na przykład dzisiaj miałam jakiś dziwny problem z Photoshopem - używam tego programu od wielu lat a nigdy się z tym nie spotkałam. Miałam dziwny problem z czcionką i przesuwaniem warstw za pomocą kursora V. Rozwiązanie problemu banalne - wystarczyło wywalić FontSettings z plików adobe. Jednak, żeby do tego rozwiązania się dokopać potrzebowałam chyba z 15 minut próbowania różnych fraz. Bo takie 3 słowowe wyszukiwało mi stronki z tutorialami, kolejne, ze spamerskimi wątkami.

Też irytuje mnie indeksowanie stron, które od dawna nie istnieją. To jest dopiero nużące.

No i prosta sprawa, kiedyś też było SEO. czym więc tłumaczyć tak inny obraz internetu te jeszcze 7 lat temu a teraz?

Stajemy się sfrustrowanymi chamami, czy to coś innego?

Btw. Wątek specjalnie wstawiłam w inne, aby nie można się było minusować i nie wiem, może pobawić sie w tworzenie teorii konspiracyjnych :D

EDIT:
do daxx-a
Oj w mojej branży to dopiero jest trolling! (grafika) coraz mniej jest for internetowych, które prezentują jakiś poziom, userzy są sobie pomocni i fora te spełniają funkcje internetowej społeczności osób, które łączy pasja, a stają się miejscami do wylewania pomyj na innych, przez sfrustrowane osoby z fobiami społecznymi.
Kiedyś nie było takiego szkodliwego trollingu aż tak wiele, teraz jest to bardzo częste niestety. Kiedyś, gdy miałam problem z telefonem, to mogłam poszperać na forach gsm, poszukać rozwiązania i samemu coś naprawić. to samo z mp3. Dzisiaj idę do serwisu, bo te pomocne posty najpewniej uszkodziłyby mi maszynkę i nie jestem ich pewna.
Za młodzieńczych lat byłam moderatorką na paru forach i serio. Chyba każda branża ma jakieś swoje 10 najczęstszych pytań i rodzajów postów, które powtarzaja się notorycznie. Ale wiesz. Kiedyś obsługę moderatorską obowiązywała o wiele bardziej niż innych netykieta i bardzo źle o forum świadczyło całkowite wysłanie usera w świat. Nawet najczęstsze pytania po prostu odsyłało się takie osoby (linkowało im) do tematu z już podobnym rozwiązaniem i zamykało wątek spamerom i tyle. Przynajmniej jakby google zindeksowało to innym by pomogło a nie takie teksty typu "szukaj w google". No można sobie podarować.

Dołączona grafika
/Connor

#11

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

photoshop i jego tajniki, przy pracy z fontami najlepiej uzywac zewnetrznego menagera czionek, ktory do projektu laduje nam potrzebne fonty i problem z zatykaniem sie ph nie istnieje. Od czasu, do czasu warto zrobic clean cache fontow, i wlaczyc raz na jakis czas opcje PURGE, i wywalic preferencje, wtedy fotoszopik smiga :D , uzywam photoshopa od wersji 4 :D i jedyne problemy jakie mialem byly spowodowane na widnows.
Co do pomocy, na forach, kiedys staralem sie pomagac min. przy photoshopie ale przestalem z prostej przyczyny, ludzie, przynajmniej czesc z tych co chciala pomocy mysli ze ja bede za nich odwalal cala prace, wskazowki to za malo, najlepiej wyslac komus projekt i popraw... sory, mowie wtedy roboczogodzina kosztuje tyle i tyle.. i temat zakacznam. Wiem ze liczy sie kasa i godzina robocza ale czasami bezczelonsc ludzi a szczegolnie pseudo znawcow wlasciwie odepchnela mnie od pomagania. Kolesie na forach myslą ze czyjas wiedza nie kosztuje, zobaczyli pare filmow na YT i strasznie maja sie za fachowców, sory ale ja zanim zaczalem na powaznie ogarniac PH czytalem tony ksiazek i tracilem w sumie na to czas, teraz nie mam zamiaru sprzedawac komus mojej wiedzy tajemnej ;) ok moze jestem ham i prostak, ale tak to wyglada.

Co do googli to wg mnie powinna byc poprawa w wyszukiwaniu fraz i danych tresci, google niedawno zmienilo algorytm i obecnie strony ktore maja wiecej tresci sa lepiej pokazywane niz smieciowe: polinkowane strony gdzie same reklamy. Nie wiem tez ile google nastawia sie na zysk z reklam i promocji bo to co sie dzieje teraz na roznych stronach to po poprostu jedna wielka masakra, polskie serwisy juz sa tak napompowane tymi reklamami ze czekam az pewnego dnia to pier.... i bedzie czysto i spokojnie .. WEB .3.0 NEW ERA, Np taki portal pudelkowy onet. nie wchodze tam, czasami i co widze reklama za reklamą, zeby ogladnac jakis material video trzeba przebrnac przez 10 min reklam jak na polsacie. sory ale ja odpuszczam, przestalem ogaldac tv 5 lat temu bo te namolne reklamy mnie irytują, odpoczynek od tego marketingowego syfu dobrze dziala na mozg heheh.

Użytkownik hubiii p edytował ten post 13.08.2013 - 14:12


#12

Kocica.
  • Postów: 399
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

hubiil pl.
No spoko, teraz to już wszystko wiem. Pisałam o tym, ale dzięki.

Co do zewnętrznego menagera fontów. Ja nie jestem projektantką i fontów w ps-ie używam sporadycznie więc mi to nie potrzebne i szef na pewno mi czegoś takiego nie kupi. Poza tym, gdy płaci się za soft 3k pln to oczekuje się od niego, że jednak będzie w stanie obsługiwać bez bugów takie podstawowe funkcje graficzne, jak edycja fontów. Wiadomo, wszystko czasem może się zaciąć.

Co do wiedzy. Widzisz ja np swoich tajników pracy nie zdradzam. mogę zrobić tutorial, jak mi ktoś zapłaci :)
Kiedyś było dużo darmowych tutoriali i teraz pamiętam, że jak robiliśmy w poprzedniej pracy rekrutację na nowego grafika, to na 150 przysłanych portfolii tak z 80 to były rzeczy z tutoriali zerżnięte.
Nikt nie czyta nic i oczekuje darmowej wiedzy i profitów za swoje czyny.

ja pracuję na grafice od photoshopa 7- bardzo dużo się zmieniło na plus, wiele opcji jest niepotrzebnych (np 3d, bo i tak wygodniej i ładniej wygląda render poprawiany już po spłaszczeniu) moim zdaniem a inne można by było dopracować i dodać (na przykład odzyskiwanie pliku po crashu systemu!). Kilka razy zdarzyły mi się problemy z tym softem, ale nie były jakie bardzo uciążliwe i proste do rozwiązania.
I tak nie jest on głównym softem na którym pracuję. Bo akurat w mojej profesji na łeb bije go Corel Painter ;)

#13

            .

    Equilibrium

  • Postów: 299
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

daxx- dzieki za rade :D kurde a ja swoje dwie avile wyrzuciłem :/



#14

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

kocica:
tak jak pracujesz jako ilustrator czy malarz :D to faktycznie painter jest duzo lepszy, ph ze swoimi "nowymi" pedzlami nawet na moim mocnym sprzecie laguje, nie wiem po co to w ogole wprowadzili jak srednio dziala ?, 3d sie przydaje szczegolnie jak potrzeba umiescic w przestrzeni np fragment infrastruktury ( lawki, latarnie ) w zdjecie gdzie perspektywa i wymiary sa dosc wazne. Wiadomo jak ktos ogarnia cineme albo maxa to sobie moze wygenerowac ale to wiecej roboty jest . Ogolnie rozwalilo mnie edytowanie video pod PH to juz w ogole masakra chodz bardzo ciekawie dziala, wole jednak aftera. Adobe juz wprowadzilo do aftera integracje z cinema i lepsze generowanie obiektow 3d, czekam az do PH dolaczą nowy silnik renderujacy 3d - pewnie to kwestia kolejnych 1 - 2 wersji PH CC

#15

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czy uważacie, że jest to wynik coraz bardziej irytujących użytkowników Internetu, którzy przeszukują tego typu wątki tylko w celu upokorzenia takiej osoby, szukającej pomocy?
Że niestety coraz częściej profil psychologiczny internauty to sfrustrowany życiem troll, który nie posiada żadnej fachowej wiedzy, a pragnie atencji i poklasku - uzyskując go za pomocą wymądrzania się i gnojenia innych userów?


Niestety tak. Przynajmniej jeśli tyczy się to dużej części "pomocy" (szczególnie odnośnie zagadnień informatycznych) w internecie. Powodów może być kilka. Ja typuję leniwą mentalność użytkowników (wszystkich) i małą wiedzę informatyczną większości użytkowników.

Początkiem tego były posty noobów (bo już nie newbies) typu:
"RATÓNKU GRAFIKA MI NIE DZIAŁA" bez żadnych konkretów albo inne błahostki. Na taką odpowiedź zwykle odsyłało się do RTFM albo wujka Google, bo było to łatwiejsze niż odpisywanie na tuzin nic niemówiących postów. Niestety ci noobowie zamiast zrozumieć swój błąd i skorzystać z możliwości dointelektualizowania się, zapamiętali sobie tę praktykę jako łatwy sposób na odpowiedź na byle jakie pytanie, a później gdy znalazły się osoby na ich poziomie, również odsyłali do Googli.

Druga sprawa - mała wiedza informatyczna. Nie wiem, czy śmiać się czy płakać, kiedy jako odpowiedź na byle pytanie odnośnie problemu z programem/systemem operacyjnym widzę: "Zrób formata , powinno pomóc".

Trzecia, niestety również prawda. Kiedyś internet był miejscem, gdzie było w dużej części sympatycznie. Dzisiaj mamy stado niedowartościowanych użyszkodników, którzy zamiast grzecznie zapytać/odpowiedzieć, powielają chamstwo.

Użytkownik Lis edytował ten post 14.08.2013 - 16:34





 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych