Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dark ambient


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1

WYP3H.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A może jedno i drugie? Dla mnie osobiście, nieodłączny soundtrack do czytania tego forum. Jest to naprawdę klimatyczna muzyka. Szczególnie polecam Aphex Twin - Selected Ambient Works Volume II ( kto grał w GTA IV, na pewno kojarzy jego utwór z radiostacji "The Journey") oraz te oto radio : http://www.darkambie...io.de/news.php.


Na początek :

#2

Wrty.
  • Postów: 193
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zaprezentowany przez ciebie utwór zaliczyłbym raczej do zwykłego ambientu.

#3

WYP3H.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiesz, różnie można na to patrzeć, jak dla mnie na tej płycie dark ambient miesza się z ambientem, bardzo ciężko tu cokolwiek rozróżnić, nie jest to typowy ambient, jak pierwsza płyta Boards of Canada czy dark ambient jak Nox Arcana. Fachowo rozróżnia się to tak : ambient - relaksuje, uspokaja; dark ambient - wprowadza w niepokój, dziwny stan ducha. Mnie ten utwór raczej wprowadza w niepokój, a Ciebie?

#4

Wrty.
  • Postów: 193
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Generalnie w dark ambiencie nie ma melodii czy rytmu, a przynajmniej nie grają dominującej roli. Oczywiście cechą charakterystyczną jest też mroczny, przygnębiający klimat (w końcu to dark ambient, a nie happy rainbow unicorns ambient). Przykładowo:
Calabi Yau - Inexplicable Spirit of the Tree
Mark Morgan - Desert Storm

Jakby się nad tym zastanowić, podany przez ciebie utwór to trochę hybryda łącząca cechy klasycznego ambientu i jego mrocznego kuzyna. Tak czy inaczej, jest całkiem dobry : d

Użytkownik Wrty edytował ten post 02.08.2013 - 21:32


#5

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie to zwykły ambient.

Przykład dark ambientu widzę w twórczości Lustmorda chociażby:





#6

WYP3H.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ogólnie w całym ambiencie, może oprócz psybientu(ale to jest już odłam) melodia, a broń boże rytm nie mają dużej roli, chodzi o odegranie tła.

Ogólnie, w tej płycie jest wiele genialnych kawałków,niektóre tylko są ciut słabsze, najlepszy jest chyba "Z Twig", z tym że kompletnie nie wiem jak go sklasyfikować, bo nie podpada ani pod ambient, ani pod dark.

Btw. skąd ty wytrzasnąłeś tą nazwę ? :D


EDIT : Tak, to co podałeś, to klasyczny dark, a Aphex Twin, to raczej mieszanka, bo na pewno nie sam ambient. Mimo wszystko, to najsłynniejszy z tego typu artystów, więc wstawiłem go, a nie np. Burzum, którzy de facto, też robią dark ambient.

Użytkownik WYP3H edytował ten post 02.08.2013 - 21:40


#7

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

skittles ma rację - to Lustmord jest najbardziej rozpoznawalnym i zdecydowanie najsłynniejszym przedstawicielem dark ambientu. Gdyby chciało się cofnąć do początków ambientu w ogóle to za jego ojca uznaje się znanego Briana Eno, który jako producent maczał palce w płytach wielu klasyków jak U2 czy Bowie.

Jeśli chodzi o stricte "dark" ambient to właśnie Lustmord jest jednym z pierwszych przedstawicieli tego nurtu - i jednym z najbardziej płodnych. W ogóle 'dark ambient' wyrósł na industrialu z dużą nutą okultyzmu. Niestety ale takiemu Aphex Twinowi bliżej do zwykłego ambientu (choć i tak daleko) niż do dark ambientu - bo to reprezentant tzw. ambient techno z wpływami minimalu.

Tutaj Lustmord i Robert Rich (inny darkambientowiec) w Stalkerze:

http://www.youtube.com/watch?v=McCK0VOZtgE

Dark ambient pełną gębą - kolosalna różnica w porównaniu do disco-melodyjnego Aphex Twina.

Co do odpowiedzi na pytanie z tematu - relaksuje niepokojąc ;)



#8

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dobra muzyka ogólnie. Jeśli chodzi o Nox Arcana, to dla mnie główny smaczek i ogólnie tą grupę najbardziej ubóstwiam. Klimat niektórych utworów jest niesamowity. Ogólnie ten gatunek daje dużo pola do popisu jeśli chodzi o klimaty przerażające :).

#9

WYP3H.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Amontillado - zakładam, że z Aphex Twina słyszałeś tylko Richard D. James Album, no i może SAW 85-92.

Przesłuchaj całą płytę, którą poleciłem w temacie, a uprzedzam że nie znajdziesz tam wcale ambient techno( gatunek, w którym ładnie wychodzi Boards of Canada), a o minimalu to nie wspomnę.

Zresztą - Aphex Twin, jest wszechstronny i nie można ograniczać go do jednego gatunku, podobnie jak w naszym kraju Noon, który jest mieszanką Shadowa, Krusha, Eno, Twina właśnie i Fennesza.

Użytkownik WYP3H edytował ten post 03.08.2013 - 08:42


#10

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Również wezmę w obronę Aphex Twina - nie jestem fanem, ale swego czasu znalazłem u niego trochę całkiem przyzwoitych ambientowych kawałków, w tym takie, które można już pod dark ambient podpinać:





#11

cedol22.
  • Postów: 69
  • Tematów: 6
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dark Ambient często może też być łączony z tzw. muzyką "drone", czyli wszystkie te szumy/trzaski i inne dziwactwa, oto znakomity przykład:



#12

WYP3H.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ten kawałek wyżej, nie ma takiego nastroju jak dark ambient, dark ambient nie jest też tak jednostajny, jak drone.

Jeśli już gadamy o dronie, to ja polecę też glitch i genialnego Fennesza.

Ten kawałek zresztą, który wrzucił Skittles, również podpinam pod dark, jest zresztą z tej samej płyty.

Użytkownik WYP3H edytował ten post 03.08.2013 - 17:42


#13

cedol22.
  • Postów: 69
  • Tematów: 6
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Up
Są rożne ambientowe odcienie, ta muzyka (jak z resztą każda inna) nie kroczy jednym i tym samym utartym szlakiem, ilu artystów tyle gatunków muzycznych, poza tym jaki nastrój ma dark ambient ???
I żeby było jasne utwór Aphex Twin z płyty Selected Ambient Works Volume II który pociskasz na początku wątku to klasyczny przykład ambientu nie wiem gdzie ty tu odnajdujesz ciemną strunę mocy ???

A tak na rozluźnienie czy to jest dark ambient ??



#14

WYP3H.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To nie jest klasyczny ambient, bo klasyczny ambient ma z definicji co prawda stanowić tło, ale i uspokajać, zaś dark ambient wprowadzać tajemniczy, niezrozumiały i straszny nastrój, takie jest moje zdanie.

#15

cedol22.
  • Postów: 69
  • Tematów: 6
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dokładnie to twoje zdanie


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych