Skocz do zawartości


Zdjęcie

Na minutę zatrzymano najszybszy element Wszechświata: światło


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Światło, najszybszy element Wszechświata, zostało zatrzymane na minutę. Dla nas to tylko chwila, ale naukowcy przyznają: to ekstremalnie długo.

Dołączona grafika

W ciągu minuty światło pokonuje odległość 18 mln km. Pomimo tego, że prędkość światła w próżni sięga 300 mln metrów na sekundę, w 1999 roku naukowcom udało się je spowolnić do 17 m/s. Dwa lata później na ułamek sekundy światło zupełnie zatrzymano. Na początku tego roku badacze wstrzymali światło na 16 sekund, ale niedawno ustanowili nowy rekord: doszli do minuty.

- Jedna minuta to ekstremalnie, ekstremalnie długo - tłumaczy Thomas Krauss z Unwersytetu St. Andrews w Wielkiej Brytanii, dodając, że w istocie zatrzymanie światła jest swego rodzaju krokiem milowym.

Przekroczona granica

Żeby zatrzymać światło na minutę, zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w niemieckim Darmstadt wypuścił wiązkę lasera w kierunku nieprzezroczystego kryształu. Wtedy atomy kryształu ułożyły się w superpozycję dwóch stanów kwantowych. Sprawiło to, że w wąskim zakresie częstotliwości kryształ stał się przezroczysty. Następnie badacze zatrzymali drugą wiązkę, którą wprowadzili do kryształu, poprzez wyłączenie pierwszego laseru. Powstała magnetyczna pułapka, która zatrzymała światło na 60 sekund.

- Prawdopodobne jest, że można uzyskać jeszcze dłuższy czas zatrzymania światła w innych kryształach - tłumaczy George Heinze z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.

Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach "Physical Review Letters".

TVN Meteo
  • 6



#2

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To zatrzymanie mnie zmyliło. Myślałem że zdołano zatrzymać pędzącą wiązkę światła w miejscu, że była widoczna granica, gdzie owo światło się zatrzymało. A tu psikus, chodzi o uwięzienie w krysztale.

Nie mniej jednak, odkrycie bardzo interesujące. Być może patrzymy na przyszłość żarówek :)
  • 0

#3

Rafichi.
  • Postów: 67
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Naładowanie żarówki światłem to by było coś:0

Użytkownik Rafichi edytował ten post 26.07.2013 - 23:09

  • 0

#4

Fumiaki.
  • Postów: 61
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli dobrze rozumiem to taka żarówka i tak nie emitowała by światła bo było by ono uwięzione w środku. :P
  • 0

#5

Rafichi.
  • Postów: 67
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest wiadome, sam chciałem napisać podobny post, ale poszedłem krok dalej przyjmując, że chodziło o magazynowanie światła i mechaniczne uwalnianie części. Choć to już jest takie science-fiction, że szkoda gadać:D
  • 0

#6

xEastlife.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Są jakieś konsekwencje takiego zatrzymania? A jeśli nie to dlaczego Thomas Krauss mówi że to i tak ekstremalne? Pewnie chodziło mu że to tak trudne ale chcę się upewnić:-)
  • 0

#7

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

no to może nie wchodzimy w ere nowych żarówek a AKUMULATORÓW xD
  • 0

#8

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie, daje to mozliwosci rozwinięcia technologii w kierunku pozyskiwania energii słonecznej, być może za jakiś czas dzięki temu odkryciu będziemy w stanie wytworzyć super efektywne baterie albo elektrownie słoneczne?
Pomyślcie, panele słoneczne działające całą dobę dzięki zatrzymaniu słońca w krysztale i wydobywaniu energii w nocy bądź kiedy słońce zajdzie za chmury aby utrzymać stałe napięcie

Widzę tą technologię także w roli pochłaniaczy promieniowania kosmicznego podczas podróży kosmicznych a już idealnie by było później wykorzystać takie promieniowanie do wytworzenia energii... pomysłów setki

Tak znikąd jeszcze wpadło coś takiego do głowy... głupie czy nie ale... tyczy się to powyższego pomysłu z promieniowaniem. Jak wiemy wielu świadków ufo opowiada o świecących obiektach, prawda ? a jeśli właśnie działa to w ten sposób ? przed oczami mam stare nagranie domniemanego rozbicia się pojazdu ufo w roswell gdzie coś co iluminowało światło uderzyło o ziemię i rozprysnęło się jakby było zrobione ze szkła, a jeśli to była właśnie powłoka z kryształu który absorbuje promieniowanie ...
w końcu forum paranormalne więc i takie teorie można opisać
  • 0



#9

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

a gdyby dołączyć do twojej wypowiedzi o ufo teorie o odwiedzinach obcych przekazujacych nam wiedze, ktora i tak zwykli ludzie dostaja z czasem to naukowcy juz to mają xD a nam dają teraz namiastke wiedzy xD

i faktycznie jakby ta pomyslec cos w tym moze byc

Użytkownik Slimok edytował ten post 27.07.2013 - 12:32

  • -3

#10

Ghost999.
  • Postów: 39
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

W ten sposób można zrobić ciało doskonale czarne które, absorbuje 100% światła które w nie wpływa.


  • 0

#11 Gość_Mal

Gość_Mal.
  • Tematów: 0

Napisano

.

 

7.11 Zabronione są jakiekolwiek zmiany w przypisach moderatorów zamieszczanych w Postach na Forum. Punkt ten nie obejmuje sygnatury.

ostrzezenie.gif

Blitz Wölf

 


Użytkownik Blitz Wölf edytował ten post 14.08.2014 - 02:47

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych