Skocz do zawartości


Zdjęcie

6 twarzy ateisty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dołączona grafika

Naukowcy z Uniwersytetu w Tennessee dowodzą (w badaniach przeprowadzonych przez doktoranta Christopera F. Silver’a i kierownika projektu Thomasa J. Coleman’a), że ateiści tworzą grupę społeczną równie niejednorodną i zróżnicowaną jak w przypadku ludzi wierzących.

Większość poprzednich badań na tle religii upychało ludzi nie posiadających religijnych przekonań do niejednoznacznej szufladki: „niewierzący” – upraszczając tym samym wielce szerokie spektrum poglądów typowych dla tej grupy społecznej. Tymczasem według najnowszych badań wskazać można 6 typów niewierzących, a docelowo – w perspektywie 30 lat – wraz z postępującym ateizmem, tych grup może być już około 32. Warto jeszcze wspomnieć, że poniższa klasyfikacja zdążyła już uzyskać aprobatę stowarzyszenia American Atheists, według którego pozytywnie wpływa na zrozumienie wśród społeczeństwa, że nie wszyscy ateiści są tacy sami – tak samo jak nie wszyscy wierzący są tacy sami.

______________________________________________


1. Intelektualista

Dołączona grafika

Jest to najbardziej liczna grupa. Intelektualny Ateista/Agnostyk poszukuje informacji i intelektualnej stymulacji zapobiegawczo poszerzając własną wiedzę w dziedzinie przede wszystkim ateizmu, a niekiedy także w dziedzinach związanych z ontologią (poszukiwaniem szeroko rozumianej Prawdy).

Lubi debatować i dyskutować na popularnych stronach oraz forach internetowych. Jest dobrze obeznany w książkach i artykułach dotyczących religii oraz ateizmu, wykazuje skłonność do częstego ich cytowania.
_____________________


2. Aktywista


Dołączona grafika

Ateiści i agnostycy z etykietą „Aktywista” są najmniej narcystyczną grupą wśród niewierzących z najbardziej rozwiniętą potrzebą zaangażowania społecznego, przede wszystkim w kwestii sprawiedliwości. ‘Aktywista’ został scharakteryzowany jako najszczęśliwszy typ niewierzącego. Osobnicy z tej grupy zwykle uznają siebie samych za niewierzących otwartych na sprawy dotyczące wiary.

Aktywista nie zadowala się samą niewiarą w Boga – lubi opowiadać innym, dlaczego odrzucił religie i udowadniać o ile lepszy byłby świat, gdyby wszyscy zrobili to co on. Chętnie udziela się w tematach o problematyce politycznej, takich jak prawa homoseksualistów, feminizm, ochrona środowiska oraz prawa zwierząt.
_____________________


3. Poszukiwacz

Dołączona grafika

Głównie agnostycy. Na grupę „Poszukiwaczy” składają się bowiem osobnicy, którzy nie są pewni co do istnienia Boga – zachowują przy tym otwarty umysł oraz uznają istnienie granic w możliwościach ludzkiej percepcji i poznania.

Poszukiwacz regularnie krytykuje i kwestionuje własne poglądy co sprawia, że nie ma on jednoznacznie ugruntowanego zaplecza światopoglądowego ani wiodącej ideologii. Nie oznacza to, że Poszukiwacz jest zdezorientowany – on po prostu przyjmuje taki stan rzeczy, akceptuje ciągłą niepewność.
_____________________


4. Anty-teista

Dołączona grafika

Osobnik regularnie wypowiadający się przeciwko religii i wierze, sam siebie uznający za „diametralną opozycję dla ideologii religijnych”.

Anty-teista utożsamia religię z ignorancją. Postrzega wszystkie jednostki oraz instytucje z religią powiązane jako zacofane i szkodliwe dla społeczeństwa. Anty-teista prezentuje trzeźwe – według niego jedyne prawdziwe – zrozumienie niebezpieczeństw niesionych przez religie.

Anty-teista nie ukrywa swoich poglądów – wręcz przeciwnie, obnosi się z nimi. Jest im oddany i często wdaje się w konfrontacje na temat swojej niewiary. Uważa, że oczywiste błędy religii czy wiary powinny być agresywnie obwieszczane w każdy możliwy sposób.
_____________________

5. Nie-teista

Dołączona grafika

Najmniej liczna grupa. Składają się na nią osobnicy, którzy nie uznają się ani za wierzących ani za niewierzących. W większości przypadków postawa Nie-teisty jawi się jako apatyczna i nie wyrażająca jakiegokolwiek zainteresowania tematem wiary.

W świadomości Nie-teisty religia nie odgrywa żadnej roli, nie ma też żadnego wpływu na jego światopogląd. Sam nie łączy się ani z ruchem ateistycznym ani agnostycznym. Nie-teista po prostu nie wierzy, a jego brak wiary łączy się z brakiem religii w jakiejkolwiek postaci; temat religii i wiary został całkowicie wykluczony z jego przestrzeni mentalnej.
_____________________

6. Rytualista

Dołączona grafika

Nie wierzy w Boga, nie utożsamia się z żadną religią, zwykle nie wierzy w istnienie życia po śmierci – mimo wszystko wciąż uznaje za przydatne niektóre nauki i tradycje płynące z danej religii. Postrzega je jako mniej lub bardziej filozoficzne wskazówki jak żyć i osiągnąć szczęście – nie zaś jako drogę do transcendentnego wyzwolenia.

Rytualista może uczestniczyć w specyficznych obrzędach, ceremoniach, medytacjach czy ćwiczeniach jogi, itp. Najczęściej jego przywiązanie do rytuału jest wynikiem wpływu tradycji rodzinnych. Rzadziej zaś stanowi osobisty wyraz szacunku dla „głębokiej symboliki” zawartej w religijnych obrzędach i wierzeniach.
_____________________


A Ty? Jakim typem jesteś? ;)

_____________________

Tłumaczenie własne na podstawie: Źródło I, Źródło II
Zdjęcia z Google Images dopasowywałem sam, więc wszelkie pretensje o ewentualną niezgodność z tekstem kierować do mnie :)

  • 8



#2

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak zwykle w takich listach osobowości, nie mogę się przyporządkować tylko do jednego typu. ;)

3 w 1
  • 1



#3

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

kiedyś byłem 1,2 i 4. Teraz można powiedzieć że jestem właśnie tym nie-teistą, choć jak słyszy się co jakiś czas co odwalają Araby, albo pedofile to budzi się anty-teista.
  • 0



#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po części pasują 2,3 i 5 ale w sumie nie wiem. Jakieś dziwne te typy. Nie ma takiego z którym bym się w 100% zgodziła. Z resztą, cały artykuł jak dla mnie zalatuje kwejkiem.
  • 0



#5

BezSpiny.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie mam pojęcia, którym typem jestem ale poprostu omijam szeorkim łukiem każdą religię, nie rozmawiam o niej i nie myśle o tym poprostu.


Jak w tym kawale co ludzie wyzywają Boga, a podchodzi szef zgrupowania i pyta sie kolesia na boku :
- Czemu nie wyzywasz go razem z nami?
- Bo nie istnieje.
Czy jakos tak ;]

Użytkownik BezSpiny edytował ten post 23.07.2013 - 16:59

  • 0

#6

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Amontillado, rzadko coś wrzucasz, ale jeśli już to bardzo pozytywnie.

Długo określałem siebie, jako agnostyka (wg tego opracowania - poszukiwacz), a ateistów zrównywałem z teistami, bo zasadniczo też w coś wierzą (a jak była jakaś forumowa wojenka to tylko popcorn i... :) ). Agnostycyzm wydawał mi się jedynym rozsądnym poglądem, w którym człowiek nie był ani nazbyt arogancki, ani naiwny. Trochę się jednak pozmieniało i chyba coraz bardziej przesuwam się w kierunku opisanego tutaj "nie-teisty". Jest to wynik zgody na to, że między "wiedzieć" (niektórzy ateiści twierdzą, że "wiedzą" ;) ), a "wierzyć", jest jeszcze miejsce na "nie wierzyć".

Co ciekawe, na tym forum chyba bardziej mi po drodze z wierzącymi. W nich częściej widzę "ofiary", a w wojujących ateistach, osoby, które uniemożliwiają dyskusję lub ogólnie rozmywają temat. Przykład. Nie znoszę tej odmiany ateizmu ;) Na równi z fanatyzmem religijnym.
  • 0



#7

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Raczej 6, chociaż udziału w rytuałach nie biorę, ni medytacja i pokrewne mnie nie interesują. Jakkolwiek religię uważam za twór potrzebny, niejednokrotnie stymulujący cywilizację (patrz kultura łacińska).

A gdzie 7. Gimbateista - który psychicznie nie może poradzić sobie z myślą ze ktoś może wierzyć i idąc za tym pluje na wszystkich wyznawców, nie posiadając żadnych sensownych argumentów - wspierając się ogólną modą na hejt powszechny ? Tudzież inny inny odłam gimbateisty który ukierunkowuję swoją nienawiść tylko i wyłącznie w stosunku do katolicyzmu, uważając go za główną przyczynę całego zła na świecie ;p
  • 0



#8

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tsu@

To podchodzi pod anty-teizm.
  • 0



#9

Manajuma.
  • Postów: 192
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

001 Hipokrytoteista - Liczna grupa, głównie ludzie pomiędzy 18, a 35 rokiem życia.
Hipokrytoteista mówi, że nie wierzy w Boga i tę całą religię. Obudzony w nocy potrafi na zawołanie wymienić przynajmniej kilka
rzeczy w biblii, które są niedorzeczne i sprzeczne z nauką kościoła. Hipoktytoteista chodzi do kościoła bo tak wypada, w grudniu kupuje choinkę, robi potrawy wigilijne, chodzi na pasterkę. Na Wielkanoc święci jajka. Dla swojej rodziny bierze ślub kościelny i chrzci dzieci.
  • 4

#10

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak swoją drogą, podsumowując temat, ciekawym jest podział ateistów na różne.. odłamy ? Ateizm to po prostu niewiara w bóstwa i tyle, nic innego nie powinno się z tym wiązać, żadne działania czy ideologie.. wszystko chyba na tym świecie można wypaczyć na swój sposób.
  • -1



#11

Levinsky.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trudno mi określić swoją osobę w tych kategoriach. Jestem po prostu ateistą i nie manifestuje tego w żaden sposób w sferze publicznej, czasami opublikuje swoje tezy na jakimś portalu, lecz nie jest to nic co ma na celu promowanie postawy ateistycznej.
  • 1

#12

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

001 Hipokrytoteista - Liczna grupa, głównie ludzie pomiędzy 18, a 35 rokiem życia.
Hipokrytoteista mówi, że nie wierzy w Boga i tę całą religię. Obudzony w nocy potrafi na zawołanie wymienić przynajmniej kilka
rzeczy w biblii, które są niedorzeczne i sprzeczne z nauką kościoła. Hipoktytoteista chodzi do kościoła bo tak wypada, w grudniu kupuje choinkę, robi potrawy wigilijne, chodzi na pasterkę. Na Wielkanoc święci jajka. Dla swojej rodziny bierze ślub kościelny i chrzci dzieci.


Według mnie to opis Rytualisty ;)
  • 1



#13

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano


001 Hipokrytoteista - Liczna grupa, głównie ludzie pomiędzy 18, a 35 rokiem życia.
Hipokrytoteista mówi, że nie wierzy w Boga i tę całą religię. Obudzony w nocy potrafi na zawołanie wymienić przynajmniej kilka
rzeczy w biblii, które są niedorzeczne i sprzeczne z nauką kościoła. Hipoktytoteista chodzi do kościoła bo tak wypada, w grudniu kupuje choinkę, robi potrawy wigilijne, chodzi na pasterkę. Na Wielkanoc święci jajka. Dla swojej rodziny bierze ślub kościelny i chrzci dzieci.


Według mnie to opis Rytualisty ;)


Chyba nie :D.

Nie wierzy w Boga, nie utożsamia się z żadną religią, zwykle nie wierzy w istnienie życia po śmierci – mimo wszystko wciąż uznaje za przydatne niektóre nauki i tradycje płynące z danej religii. Postrzega je jako mniej lub bardziej filozoficzne wskazówki jak żyć i osiągnąć szczęście – nie zaś jako drogę do transcendentnego wyzwolenia.


001 Hipokrytoteista - Liczna grupa, głównie ludzie pomiędzy 18, a 35 rokiem życia.
Hipokrytoteista mówi, że nie wierzy w Boga i tę całą religię. Obudzony w nocy potrafi na zawołanie wymienić przynajmniej kilka
rzeczy w biblii, które są niedorzeczne i sprzeczne z nauką kościoła.
Hipoktytoteista chodzi do kościoła bo tak wypada, w grudniu kupuje choinkę, robi potrawy wigilijne, chodzi na pasterkę. Na Wielkanoc święci jajka. Dla swojej rodziny bierze ślub kościelny i chrzci dzieci.


Różnica polega na tym, że rytualista potrafi wynieść coś pozytywnego z nauk biblijnych np, a hipokrytoteista to już kompletnie inna sprawa - jest hipokrytą, natomiast rytualista nie jest nim, ponieważ potrafi znaleźć kompromis, który pomaga mu wynieść coś solidnego z danego nauczania.

Zauważyłem tylko, że rytualista jest trochę podobny do hipokrytoteisty pod pewnym względem. Właściwie tutaj definicja się kłóci, zauważcie :

Najczęściej jego przywiązanie do rytuału jest wynikiem wpływu tradycji rodzinnych. Rzadziej zaś stanowi osobisty wyraz szacunku dla „głębokiej symboliki” zawartej w religijnych obrzędach i wierzeniach.

A z drugiej strony na początku jest zdefiniowany w ten sposób :

mimo wszystko wciąż uznaje za przydatne niektóre nauki i tradycje płynące z danej religii. Postrzega je jako mniej lub bardziej filozoficzne wskazówki jak żyć i osiągnąć szczęście


Tak więc postrzega je wreszcie w sposób bardziej pozytywny, czy negatywny ?.

Użytkownik owerfull edytował ten post 24.07.2013 - 16:55

  • 0

#14

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1, 2, coraz mniej 4, ale postaram się wewnętrznemu anty-teiście nigdy nie zginąć. Teistyczna ewangelizacja powinna napotkać zdroworozsądkowy opór, a że czasem wojujący - trudno. Tacy już chyba jesteśmy; zapalamy się do nowo poznanego tematu, dzielimy się swoją pasją i zapałem, które z czasem opadają.
  • 0



#15

SeculoHomin.
  • Postów: 40
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Do której grupy zaliczylibyście Łukasza Wybrańczyka z kanału Śmiem wątpić? Do pierwszej czy drugiej?


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych