Skocz do zawartości


Zdjęcie

Superksiężyc czerwiec 2013


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

"Kilka razy do roku dochodzi do zjawiska, gdy Księżyc znajduje się w linii ze Słońcem i Ziemią a na dodatek jest w perygeum. Gdy w takim ustawieniu jest on w fazie pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem. W przeszłości sugerowano, że w trakcie takiego większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego należy się spodziewać katastrof naturalnych na wielką skalę. Następny superksiężyc wystąpi 23 czerwca 2013 roku.

Naukowcy wiążą z tym zjawiskiem wystąpienie wielkiego huraganu Katrina a także trzęsienie ziemi 11 marca 2011 roku. Bez wątpienia zbliżenie się tak dużego ciała niebieskiego, jakim jest Księżyc nie pozostaje bez wpływu na naszą planetę. Dowodem na to jest na przykład ruch pływowy oceanów. Gdy satelita jest bliżej wtedy oddziaływanie jest większe a fale towarzyszące przypływom mogą mieć anormalne rozmiary, co wielokrotnie obserwowano w przeszłości. Z pewnością może dojść do zatopienia niektórych obszarów przybrzeżnych.

Superksiężyc, do którego dojdzie 23 czerwca jest wyjątkowy. Srebrny glob znajdzie się w najbliższej odległości do naszej planety w tym roku. Następne tak wielkie zbliżenie nastąpi w sierpniu 2014 roku. Zwykle rocznie dochodzi od 2 do 6 takich zbliżeń. Ostatni superksiężyc miał miejsce bardzo niedawno, bo z 24 na 25 maja, ale to zdarzenie, jakiego oczekujemy 23 czerwca będzie inne, bo czas pełni i perygeum będzie skoordynowany, co do godziny.

Księżyc znajdzie się dokładnie 356 991 kilometrów od nas. Jego tarcza może być nawet o kilkanaście procent większa. Oby skończyło się to tylko na okazji do nietypowej obserwacji astronomicznej, bo podobieństwa do superksiężyca przypadającego w marcu 2011, choćby w kontekście odległości do Ziemia, są bardzo duże."

http://zmianynaziemi...rof-naturalnych
  • 6



#2

ServusSnajper.
  • Postów: 240
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe, trzeba będzie oglądać! Przypomniał mi się sen, w którym Księżyc bardzo przybliżył się do Ziemi, byli na nim kosmici i mnie porwali razem ze wszystkimi ludźmi. Księżyc jednocześnie był statkiem kosmicznym, w połowie zniszczył Ziemię... I robili na mnie eksperymenty. Od tej pory dziwnie się czuję, jak patrzę na Księżyc 0_o
  • 2

#3

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

juz bodajze wczoraj odnotowano trzesienie ziemi we Włoszech w skali 5.3 to moze byc mała "zapowiedz" czegos wiekszewgo i gorszego
  • -2

#4

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Włochy to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów Europy, więc w tym stosunkowo niegroźnym trzęsieniu ziemi nie upatrywałbym niczego dziwnego.
  • 0



#5

dadarki1.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe. No to trzeba przygotować sobie piwko i obserwować. Znając moje szczęście niebo będzie zachmurzone i niczego nie zaobserwuje.
  • 0

#6

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Włochy to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów Europy, więc w tym stosunkowo niegroźnym trzęsieniu ziemi nie upatrywałbym niczego dziwnego.



Doskonale o tym wiem :D ale właśnie na takie obszary ten księżyc może mieć najwiekszy wpływ (skoro już są aktywne) a ostatnie trzęsienie może być zwiastunem czegoś gorszego - Oby nie bo poginą ludzie ale niestety tak może być ;/
  • 0

#7

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To, że księżyc ma wpływ na przypływy i odpływy wód oceanów (niezależnie od jego faz) to każdy wie i jest to niezaprzeczalny fakt.
Trudniej jednak znaleźć korelacje między superksiężycem a trzęsieniami ziemi.
Ale gdyby w najbliższym czasie (1-3 dni) wystąpił jakiś spektakularny kataklizm gdzieś na świecie, wtedy byłoby dużo prościej zinterpretować wpływ super full moon'a na naszą planetę.
Choć jak znam życie wiele osób uznałoby takie wydarzenie jako kolejny przypadek czy zbieg okoliczności.


  • 1



#8

barakudo.
  • Postów: 237
  • Tematów: 6
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Jestem na tym forum zarejestrowany od ponad 4 lat i dane mi było czytać setki takich tematów.
Żaden nic nie wniósł, nic nie zmienił, nic nie wybuchło/zatrzęsło/znikło/wyewoluowało/wyparowało/zapadło się/uderzyło.
Tym razem będzie podobnie, dzień jak każdy, po tym dniu trzeba będzie rano wstać do roboty i dalej wieśc nudne życie dzielące się na weekend i oczekiwanie na weekend.
Brednie jakich setki w necie dla dziwnych ludzi którzy bardziej wierzą w to co czytają niż to co widzą na własne oczy za oknami czyli nic.

Użytkownik barakudo edytował ten post 22.06.2013 - 16:01

  • 3

#9

trzyn.
  • Postów: 42
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Poszperałem troche i nie znalazłem tych naukowców którzy wiązaliby huragan Katrina czy trzęsienie ziemi z tym zjawiskiem. Nawet NASA się do tego ustosunkowała i napisała że żaden z superksiężyców ani ten z 1983r. ani z 2008r. nie wywołał globalnych katastrof.

Czy to kolejna teoria spisku NASA przeciwko ludzkości? Po co mieliby ukrywać niszczycielskie działanie księżyca? Gdyby ludzie się dowiedzieli, że mogą nastąpić jakieś katastrofy to służby porządkowe mogły by się przygotować a dla społecznośći wydać instrukcje postępowania itd. do tego politycy na pewno wykorzystali by okazję i zaczęli by prowadzić kampanie budowy schronów z publicznych pieniędzy.

Użytkownik trzyn edytował ten post 22.06.2013 - 17:25

  • 2

#10

SRardom.
  • Postów: 141
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Swoją droga mój kumpel dokładnie dzisiaj w dzień ojca dowiedział się że będzie mieć dzieciaka z koleżanką, czyli moc super księżyca istnieje ;)

A tak na poważnie, cały tydzień w Radomiu bezchmurnie, dzisiaj nieba nie widać. Ehhhh Oby do nocy to się zmieniło a jak w innych częściach kraju?
  • 0

#11

eXistance.
  • Postów: 93
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Może nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, ale księżyc sam w sobie wygląda świetnie.
  • 0

#12

SRardom.
  • Postów: 141
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Prawda :) Jednak w Radomiu go widać i faktycznie jest spory, prawde mówiąc nigdy nie widziałem takiego ;) lub nie zwróciłem uwagi
  • 0

#13

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj na działce mieliśmy stawiać dach, upał niemiłosierny więc zaczęliśmy grubo po 17:00, dzięki "łysemu" można było gwoździe wbijać do 23:00 (pewnie dałoby radę dłużej, ale chmury pokrzyżowały plany). Takie zjawisko odczujesz/zaobserwujesz jak jesteś daleko od cywilizacji, dzisiaj patrząc przez okno, gdzie latarnie, jupitery, neony i inne badziewia oświetlają miasto, stwierdzam - księżyc jak księżyc, normalna pełnia jakich wiele...

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 23.06.2013 - 21:51

  • 0



#14

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Latem, Księżyc w pełni wędruje nisko nad horyzontem i na tle krajobrazu wydaje się większy i przykuwa wzrok, świecąc ludziom w okna. Dzisiejsza pełnia jest szczególna.

Dołączona grafika
  • 0



#15

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

14% większy i 30% jaśniejszy niż zwykle jak go obserwujemy.
Świetne zdjęcie wykonano 22 czerwca w Kanadzie (Stan Alberta)

Dołączona grafika

Poniżej w linku cała galeria znakomitych fotek "supermoon'a" z różnych zakątków świata.
http://spaceweather.....php?title=moon
  • 5




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych