Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bolidy - Obserwacje w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

TTT.
  • Postów: 101
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

20.06.2013 - 23:55

Potężny bolid przeleciał nad Polską

Minionej nocy nad północno-zachodnią Polską pojawił się bolid o jasności Księżyca w kwadrze – informuje Pracownia Komet i Meteorów (PKiM).


Pierwszy o wizualnej obserwacji jasnego bolidu doniósł Tomasz Lewandowski, jeden z członków PKiM i operatorów Polskiej Sieci Bolidowej, który obserwował zjawisko spod Warszawy. O godzinie 23:55 naszego czasu, w kierunku północno-zachodnim dojrzał on potężną ognistą kulę, która przemknęła nisko nad horyzontem i zakończyła się efektownymi rozbłyskami.

Obserwacja ta została błyskawicznie potwierdzona przez Pawła Zarębę z podwarszawskiego Błonia, który prowadzi stację Polskiej Sieci Bolidowej wyposażoną w cztery kamery. Jedna z nich zarejestrowała to zjawisko w pełnej krasie.

Bolid zarejestrował się też na falach radiowych, o czym doniósł prezes PKiM – Przemysław Żołądek.

Aby dokładnie obliczyć trajektorię zjawiska i jego orbitę, a także miejsce potencjalnego spadku meteorytu potrzebne są dane z jeszcze jednej stacji.


ŹRÓDŁO
  • 2

#2

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Wczoraj w nocy o godzinie 1:00 +/- spadł ładny bolid, kierunek centralny zachód, widziany na podkarpaciu, na końcu lotu rozpadł sie na dwie czesci, kolor jasnoniebieski. Przed jego spadnieciem zaobserwowałem kilka spadajacych meteorów.

Użytkownik real edytował ten post 05.07.2013 - 11:51

  • 0

#3

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

No cóż przyszło mi pisać pod swoim postem :) A więc wczoraj godz 21:03 przepiekny bolid jeszcze takiego nie widziałem :o kierunek południowy zachód ale bardziej na południe, widziany na podkarpaciu. Przepiekny spektakl na niebie, leciał do samego dołu, miałem wrazenie ze walnie w ziemie, lub przebił sie przez atmosfere :D najpierw turkusowy kolor otoczka, póżniej blizej ziemi jakby jądro miało kolor czerwony z turkusową otoczką. Czy ktos to widział ?
  • 1

#4

seiw83.
  • Postów: 212
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a moze jakieś zdjęcia? Jak często pojawiaja się bolidy?
  • 0

#5

magnum.
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widziałem to samo co real własnie w sobote koło 21. jestem z Rzeszowa(podkarpacie) Z tym ze widziałem tylko ostania częśc lotu było bardzo nisko i było mocno pomaranczowe, prawie czerwone.

Użytkownik magnum edytował ten post 26.08.2013 - 11:43

  • 0

#6

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To prawdopodobnie był Perseid, widziałem takie dwa w sierpniu tego roku.
Też dwa dni temu przebywałem w północnej części Podkarpacia, ale nic takiego nie zauważyłem. Gratuluje!
  • 0



#7

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W sobotę ok. 21:00 jadąc samochodem drogą krajową nr 81 w kierunku Żor na wysokości Łazisk Górnych byłem świadkiem przelotu bardzo jasnego meteoru (bolidu). Jego jasność wyraźnie przekraczała jasność Wenus w maksimum blasku. Dach samochodu nie pozwolił mi zobaczyć całego przelotu, ale zdążyłem zauważyć jego jasnobłękitną barwę, która w końcowej fazie nabrała czerwonego odcienia. Zauważyłem także krótki, szybko znikający ślad. Meteor leciał niemal dokładnie na południe (z nieznacznym odchyleniem toru ku wschodowi). Podejrzewam, że to ten sam obiekt, który obserwowali real i magnum. I także stawiam na Perseida.
  • 0



#8

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Znalazłam informację:
http://lunarmeteorit...-24aug2013.html

MBIQ Detects Slovakia Meteor 21:00 GMT+2:00 24AUG2013
  • 1



#9

GrzeGie.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziś pomiędzy godziną 21:00 a 21:02 zaobserwowałem w Tarnowie jak mniemam meteoroid.Leciał około 4-6 sekund może nawet dłużej gdyż zaobserwowałem go w środku miasta i po prostu przez latarnie miejskie straciłem go z oczu.Leciał z południowego-zachodu na północy-wschód.Miał dziwny kształt , wyglądał jakby to były dwa odłamki prawie się stykające lecące równolegle względem siebie w tym samym kierunku.Szczerze nie spodziewałem się ,że w jednym roku zaobserwuje kolejne takie zjawisko(Mój odnośnik) na dodatek na tej samej ulicy co poprzednio ;p
Jasność oceniam na podobną jak podczas poprzedniej obserwacji no może troszkę słabszą no i ten nie miał już takiej ciekawej barwy.

Użytkownik GrzeGie edytował ten post 08.09.2013 - 22:13

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych