Skocz do zawartości


Zdjęcie

Duch?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

fioletowy88.
  • Postów: 26
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam serdecznie.

W połomie marca tego roku dowiedziałem się od znajomych o pewnej historii. Miała ona mieć miejsce jakiś czas temu (sądząc po właściwościach zdjęciu - o którym za chwilę - w kwietniu 2009 roku), w pewnej małej miejscowości na Śląsku (okolice Pszczyny, ale nazwy tej mieściny nie pamiętam).

Otóż synek kobiety, którą znali znajomi, bawił się telefonem matki. Miał może 3-4 latka, więc była to dla niego zapewne niezła frajda. Robił sobie zdjęcia aparatem tego telefonu. Co w tej historii jest strasznego? Mianowicie jego matka zaczęła przeglądać zdjęcia kasując je, zostawiając sobie jedynie te udane. W pewnym momencie prawie nie dostała zawału, zaczęła wrzeszczeć i lamentować. W lewym górnym rogu na jednym ze zdjęć jej synek uchwycł oblicze jej matki (a jego babki), która miała wtedy... nie żyć od 2 lat (a więc wygląda na to że umarła w 2007 roku). Podobno o tej sprawie było w okolicy dość głośno, mimo, że rodzina nie szukała rozgłosu. Znajomi mi powiedzieli, że dostali od źródła zbliżonego do rodziny (a może wręcz kogoś od nich) to zdjęcie, a po moim zainteresowaniu sam stałem się jego "posiadaczem". Dodali również, że nie wydaje im się, żeby ta rodzina zrobiła sobie taki głupi kawał, poza tym to skromna familia i - jak już wcześniej pisałem - nie lubią szumu wokół siebie, a cenią sobie ciszę i spokój.

Oto zdjęcie:
Dołączona grafika


Piszę tutaj o tej historii i zdjęciu, ponieważ mam kilka wątpliwości... A opcje są takie:

A) Zdjęcie jest prawdziwe, tzn. nikt nie ingerował w mnie Photoshopem (mąż-grafik innej znajomej potwierdził brak ingerencji osób trzecich za pomocą programu graficznego. Jeśli tak, to:
a) to faktyczne zdjęcie ducha, a więc historia jest prawdziwa
b) zdjęcie przedstawia kogoś żywego, ale ponieważ osoba ta wyszła jak wyszła, to dorobiono historię
B) Być może jednak grafik od znajomej się myli, a więc jest to fałszywka.

Co więcej, pokazałem to zdjęcie najlepszemu kumplowi, a ten z kolei przekazał go komuś innemu, kto się interesuję tą tematyką. I co się okazało? Podobno ten ktoś już kiedyś to zdjęcie (lub podobne, nie jest tego pewny, ale podobno kluczowe fragmenty historii się miały pokrywać) gdzieś widział, ba - miał je nawet na starym komputerze! A ta historia to wg niego ma być wymyślona, ofotkowana creepypasta lub swoista legenda miejska.

Więc jeżeli to bujda, a fotka rzeczywiście krąży po sieci, to naturalne, że tutaj chciałbym dowiedzieć się prawdy :)
  • 0

#2 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

duch to chyba ektoplazma, a ten tutaj taki ..no ładnie wyszedł na zdjęciu.
  • 0

#3

SadystycznyCham.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałem coś napisać o bullshicie, ale jak zobaczylem fotke nie moglem ogarnac smiechu, az moj pies z drugiego konca domu na 1 pietrze przybiegl przestraszony i zaczal na mnie szczekac xD


Ta twarz wyglada jak replika z drewna.
  • 0

#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

duch to chyba ektoplazma, a ten tutaj taki ..no ładnie wyszedł na zdjęciu.

No może "ekto..." to on był wcześniej, a do zdjęcia stwardniał?
Nie żebym się nabijał... ale to jakieś takie...
Dla mnie, to wygląda tak: ktoś robił zdjęcie, a gościu wsadził facjatę w fotkę i tyle.
Bohater drugiego planu.



#5

ServusSnajper.
  • Postów: 240
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Była już podobna historia, tzn. zupełnie taka sama, tylko wykonane zdjęcie wyglądało inaczej. Tego nie umiem znaleźć w necie, ani przez wyszukiwanie obrazem w Google, ani przez TinEye. Dziwne...
  • 0

#6

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tego nie umiem znaleźć w necie, ani przez wyszukiwanie obrazem w Google, ani przez TinEye. Dziwne...


Bo algorytmy Google nie są w stanie pracować na tak małych fotkach, co dla mnie, jako programisty jest sprawą oczywistą i chyba w sumie powinno być to jasne dla każdego, kto ma choć trochę rozeznania technicznego. Historia jak tysiące podobnych, nic nie warta.
A apropos męża-grafika -- widać kiepski z niego grafik, skoro od razu stwierdził, że nie podrobione.
Zdjęcie można podrobić tak, że nawet sztab ludzi nie wpadnie na to, że podrobione. Wiem coś o tym, bo zajmuję się zawodowo również i grafiiką.
  • 0



#7

adrenalinaprank.
  • Postów: 51
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

widzialam nawet na tym forum w temacie creepypast identyczną historię z innym zdjęciem ktore bardziej przypominało lalkę tylko rzecz działa się w USA gdzieś chyba ;p
  • 0

#8

ServusSnajper.
  • Postów: 240
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano


Tego nie umiem znaleźć w necie, ani przez wyszukiwanie obrazem w Google, ani przez TinEye. Dziwne...


Bo algorytmy Google nie są w stanie pracować na tak małych fotkach, co dla mnie, jako programisty jest sprawą oczywistą i chyba w sumie powinno być to jasne dla każdego, kto ma choć trochę rozeznania technicznego. Historia jak tysiące podobnych, nic nie warta.
A apropos męża-grafika -- widać kiepski z niego grafik, skoro od razu stwierdził, że nie podrobione.
Zdjęcie można podrobić tak, że nawet sztab ludzi nie wpadnie na to, że podrobione. Wiem coś o tym, bo zajmuję się zawodowo również i grafiiką.

No tak, oczywiście. Ach, jaka ja mało rozeznana. -.-
  • 2

#9

Agnieszka81.
  • Postów: 321
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oto podobna historia - niemal identyczna:

Samotna matka wychowująca swojego synka dostała pewnego dnia nowy telefon. Wróciła do domu po całym dniu ciężkiej pracy, usiadła w fotelu i włączyła telewizor, aby się trochę zrelaksować. Komórkę odłożyła na blat biurka obok fotela. Syn kobiety zapytał, czy może pobawić się jej nowym telefonem. Kobieta zgodziła się pod warunkiem, że ten nie będzie do nikogo dzwonił ani czytał jej prywatnych wiadomości. Około godziny 23:20 kobieta była już bardzo zmęczona i chciała położyć się spać, toteż udała się do pokoju syna, by go utulić przed snem. Jednak ten spał już w jej łóżku, trzymając w ręku jej nową komórkę. Kobieta zauważyła, że synek zmienił jej w telefonie tapetę i motyw, ale postanowiła zajrzeć również do galerii wykonanych zdjęć. Usunęła już wszystkie zdjęcia prócz ostatniego. Kiedy je zobaczyła, nie mogła uwierzyć w to, co widzi. Na zdjęciu znajdował się syn śpiący w jej łóżku oraz… twarz nieznanej starszej kobiety, która musiała wykonać to zdjęcie.


A oto i zdjęcie, które rzekomo wówczas powstało.

Dołączona grafika

Śmiem przypuszczać właśnie, że powyższa historia powstała na podstawie tejże creepypasty.
  • 2

#10

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeszcze jest jedna z "chyba" chłopcem w wieku niemowlęcym na pierwszym planie, z urywkiem kobiecej twarzy na drugim.
Od dawna nie mogę znaleźć tej fotki.
Zawsze mnie przeraża...
  • 0

#11

fioletowy88.
  • Postów: 26
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeszcze jest jedna z "chyba" chłopcem w wieku niemowlęcym na pierwszym planie, z urywkiem kobiecej twarzy na drugim.
Od dawna nie mogę znaleźć tej fotki.
Zawsze mnie przeraża...

Mnie przeraziło na początku to, które tu wkleiłem... Może ktoś poda link do tego zdjęcia, jeśli tylko umie je znaleźć? Być może to faktycznie kolejna wersja tej samej creepypasty (a więc są już 3?).

Dziękuję za komentarze, wygląda więc na to, że:
- nie można być rzeczywiście pewny autentyczności zdjęcia (było sprawdzane przez tego grafika w jakiś narzędziach wykluczających fotomontaż)
- tym bardziej nie można być pewny autentyczności historii, która - na chwilę obecną - wygląda jednak na kopie innej

W związku z powyższym najprawdopodobniej będzie to opcja B lub Ab (wg nomenklatury podanej przeze mnie w pierwszym poście).

:)
  • 0

#12

Kocica.
  • Postów: 399
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Potwierdzam, że przy tak małych fotkach złej jakości nie da się stwierdzić, czy plik był obrabiany, czy nie. Na dodatek im mniejsze i gorszej jakości zdjęcie wynikowe, tym łatwiej wykonać fotomontaż. Sądzę, że to creepypasta jakich wiele.
  • 0

#13

Kabezecik.

    Magia i Miecz

  • Postów: 480
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ciekawe co to za telefon,że robił zdjęcia w takiej rozdzielczości...
Nie jestem znawcą sztuki fotografii czy grafiki,ale wygląda mi to zdjęcie na typowego fake'a.
Jak zwykle zła jakość zdjęcia,rozmazane etc. i do tego ta twarz wygląda mi na dosyć "plastikową",jakby była zrobiona w programie graficznym.

Możemy tu rozmawiać i gdybać,lecz nie dojdziemy do żadnego wniosku.
  • 0

#14

Kocica.
  • Postów: 399
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

kabanos zrobię ci tutka na takie zdjęcie z duchem:
bierzesz dwa zdjęcia większej rozdzielczości z telefonu - jeden z głową babci, drugie z zasyfionym pokojem.
Otwierasz fotkę z babcią, w fotoszopie.
Wybierasz lasso magnetyczne (po co bawić się profesjonalnym szparowaniem? Wynikowa fotka będzie bardzo mała).
Obrysowujesz twarz babci tym narzędziem i naciskasz ctrl+j. ukrywasz warstwę z oryginalną babcią, gdyby efekt ci się nie podobał zawsze możesz użyć tego zdjęcia znów.
Dajesz File->place i umieszczasz fotkę z pokojem. Tu możesz pobawić się lens blur albo innym filtrem, które zapewni lekkie poruszenie kamery. Można zrobić to na końcu po scaleniu obrazu.
Dajesz fotkę z pokojem pod spód fwarstwy z głową babci. dajesz tą głowę w szybę, telewizor, monitor, albo gdzieś z boku i naciskasz ctrl+shift+x (albo ctrl+alt+shift+x) chodzi o filtr liquify. bawisz się przekształceniem siatki z twarzą babci tak, aby ta twarz była nieco rozmyta.
jeszcze chwilkę siedzisz nad fotką aby nadać jej realizmu i tutaj dowolnie, albo przekształcasz fotkę na czarno białą i dodajesz szum, czy lens/box blur, czy inne tego typu zabiegi.
Zapisujesz fotkę w małej rozdzielczości, aby nie można było dostrzec widocznych oznak manipulacji - im gorszym grafikiem jesteś, tym ta fotka powinna być mniejsza.
Zapisujesz.
Otwierasz jakiś edytor tekstu, robisz sobie kawę i dorabiasz mroczną historię fotki.
Umieszczasz na forum traktującym o zdarzeniach paranormalnych.

Takie małe fotki robią pierwsze telefony z aparatem cyfrowym, jak motorola czy nokia, gdy mamy ustawioną opcję małej rozdzielczości zdjęcia do mms-a aby nie tracić pamięci w telefonie.

EDIT
fioletowy88 oczywiście można sprawdzić meta dane jpg. gdzie fotoszop zapisuje swoje dane na temat edycji danego obrazu w tym programie (taka sygnatura) w takich danych znajdują się też dane na temat aparatu, który wykonał zdjęcie i nawet autorze. ale tak, jak pełno jest narzędzi do podglądnięcia takich danych, tak serio - wiele jest narzędzi do dowolnej edycji takich meta danych pliku :)
w 3sek znalazłam info jak to zrobić:
jak usunąć meta dane z jpg
dobry troll będzie pamiętał o tym zabiegu na końcu :D

Użytkownik Kocica edytował ten post 21.06.2013 - 08:49

  • 0

#15

Kabezecik.

    Magia i Miecz

  • Postów: 480
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

co nie zmienia faktu,że zdjęcie jest fejkiem. Więc temat chyba został wyczerpany :P
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych