Skocz do zawartości


Zdjęcie

Piramidy - początki, rozkwit i upadek ich budownictwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piramidy – początki, rozkwit i upadek ich budownictwa.


W czasach prehistorycznych (przed 3300 p.n.e.) ludzi chowano po prostu w Ziemi, ewentualnie wykuwając niewielką komorę w skale do której prowadził niewielki kolisty otwór. Zmarłych grzebano w pozycji skurczonej, z głową skierowaną na południe i twarzą zwróconą na zachód. Informacji o życiu codziennym dostarczają odnalezione w grobach naczynia, ozdoby, narzędzia pokryte malowidłami i płaskorzeźbami. Przykłady: Nagada, Fajum, Badari

Egipt wczesnodynastyczny (ok. 3300 - 2700 p.n.e.)

W Abydos można znaleźć przykłady pochówków z końca okresu predynastycznego (0 dynastia), i wczesnodynastycznego (I i II dynastia - po zjednoczeniu Górnego i Dolnego Egiptu ok. 3100 p.n.e.) Znajdują się tam liczne groby pierwszych królów Egiptu m.in.: Narmer, Dżer.

Poniżej link na stronę o starozytnym Egipcie, gdzie można przyjrzeć się nekropoli w Abydos. Grobowce obejmują okres między 3120 p.n.e. (Iry-Hor) a 2730 p.n.e. (Chasechemui). Wyraźnie widać ewolucję z małych podziemnych grobów do dużych naziemnych budowli grobowych – mastab.

TIP:Aby znaleźć stronę przedstawiającą królewskie groby w Abydos należy na stronie głównej wejśc do zakładki GROBOWCE i wybrać tam Nekropola Umm el Qaab w Abydos

Starożytny Egipt - strona główna

Wielu władców II dynastii chowanych było już w tym czasie na terenie innej nekropolii – Sakkary. Można tam znaleźć mastaby: Hetepsechemui, Nebre i Nineczera (królowie II dynastii: 2840 p.n.e.- 2780 p.n.e.)

Dołączona grafika

Schemat mastaby


Dołączona grafika

Zdjęcie królewskiej mastaby z II dynastii (w tle piramida schodkowa Dżesera – III dynastia)


Dołączona grafika

W czasach późniejszych mastaby zwykle były grobami ważniejszych książąt lub dostojników (na zdjęciu przykład lepiej zachowanej mastaby z Medum)


Czasy Starego Państwa (ok. 2700 – 2200 p.n.e.)

Okres III dynastii (2730 p.n.e. -2650 p.n.e.) to czas pierwszych piramid. W Sakkarze powstaje pierwsza piramida o schodkowej strukturze (sekwencja coraz mniejszych mastab) zaprojektowana przez Imhotepa dla faraona Dżesera ok. 2700 p.n.e.).

Poniżej jej zdjęcie (wys. piramidy: 63 m)

Dołączona grafika


Inną znaną sakkaryjską piramida ztego okresu jest mocno zniszczona schodkowa piramida Sechemcheta. Na wspomnienie zasługuje też ostatni faraon III dynastii Huni. Zbudował on aż 7 małych piramid schodkowych, ale dziełem jego życia była piramida w Medum, którą skończył jego syn Snofru – pierwszy faraon IV dynastii. Jest to pierwsza regularna (nieschodkowa) piramida, w której zastosowano system odciążeń komory grobowej.

Dołączona grafika

Zdjęcie piramidy w Medum (widoczny wewnętrzny rdzeń, zewnętrzna część rozsypała się, wys. piramidy 92 m)


Snefru rozpoczął złoty okres piramid. Sam był budowniczym jeszcze dwóch dużych piramid w Dachszur, które zachowały się do dzisiaj w wyjątkowo dobrym stanie (czas budowy ok. 2600 p.n.e.)

Pierwsza z nich to tzw. Piramida Łamana. Swą nazwę zawdzięcza zmianie kąta nachylenia z 55 do 44 stopni. Piramida posiada podwójny system komór. Jej wysokość wynosi 105 m.

Dołączona grafika

Piramida Łamana


Druga piramida w której Snofru został pochowany to Piramida Czerwona. Jej podstawa ma 220 m długości i rozmiarami dorównuje piramidom z Gizy. Jej wysokość wynosi 105 m. Swoją barwę zawdzięcza piaskowcowi, z którego została zbudowana.

Dołączona grafika

Piramida Czerwona


Dołączona grafika

Piramida Czerwona - wnętrze


Kolejnymi piramidami są wszystkim znane piramidy w Gizie. Największa z nich to piramida syna Snofru – Chufu. Kolejna niewiele ustępująca jej to piramida jego syna Chefrena. Najmniejszą z piramid w Gizie stanowi piramida Menkaure (65 m wysokości). Budowa kompleksów grobowych na płaskowyżu Giza przypada na lata 2600 - 2500 p.n.e.

Dołączona grafika

Piramidy w Gizie


Faraonowie V i VI dynastii (ok. 2500 p.n.e. – 2200 p.n.e.) nie budowali już tak ogromnych piramid. Standardem stały się budowle o wysokości porównywalnej z najmniejszą spośród trójki piramid w Gizie – piramidą Menkaurego. Największymi ich skupiskami były:

Dołączona grafika

Abusir (V dynastia)


Dołączona grafika

Sakkara Południowa (VI dynastia –na zdj. Piramida Pepi II)


Wraz ze śmiercią Pepi II (koniec VI dynastii) przychodzi schyłek Starego Państwa. Egipt rozpada się na mniejsze kraje. Krajem targają konflikty, a do Delty Nilu napływają plemiona azjatyckie. Sytuacja taka utrzymuje się aż do ok. 2000 p.n.e.

Czasy Średniego Państwa (ok. 2000 – 1800 p.n.e.)

Po ponownym zjednoczeniu Egiptu w tzw. okresie Średniego Państwa faraonowie powracają do budowy większych piramid. Powstaje ok. dziesięciu nawet 80-metrowych piramid w większości w płd. Egipcie ( m.in. Dahszur, el-Liszt, Hawara, il-Lahun). Większość tych piramid zachowała się w bardzo złym stanie, gdyż jako budulca użyto nietrwałej cegły mułowej zamiast wapienia czy piaskowca.

Dołączona grafika

Piramida w il-Lahun (wys. 78 m)


Upadek Średniego Państwa ok. 1800 p.n.e. to koniec epoki piramid. Wojny międzydynastyczne, niestabilne rządy (ok. 50 władców w ciagu stu lat) oraz najazdy Hyksosów na północny Egipt spychają rodzimą dynastię do Teb.

Czasy Nowego Państwa (od. 1550 p.n.e.)

Ok. 1550 p.n.e. hyksoska twierdza Awaris w delcie Nilu zostaje zdobyta i następuje ponowne zjednoczenie kraju. Powstaje Nowe Państwo. Rozkwitają Teby (dzisiejszy Karnak i Luksor), a pobliskie wzgórza Doliny Królów stają się miejscem spoczynku wielu ówczesnych władców.


Opracowanie: Mariush
Paranormalne.pl
  • 0



#2

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałbym kiedyś zwiedzić piramidy. A właśnie! Czytałem gdzieś że zwłoki wykopane bezpośrednio z piasku są lepiej zachowane niż te zmumifikowane...
  • 0

#3

majkello.
  • Postów: 29
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Egipt w czasach tzw. Nowego Państwa przeżywał rozkwit. Powiększył swoje terytorium i był niekwestionowaną potęgą w regionie.

"W okresie tym Egipt osiągnął apogeum znaczenia i potęgi, czego wyrazem było narastanie jego ekspansjonistycznych dążeń i rozpoczęciem wielu działań wojennych. Egipcjanie wymusili respektowanie swoich interesów na ludach Azji: Hurytach, Hetytach, Babilończykach i Asyryjczykach. Najważniejsi faraonowie z XVIII dynastii, którzy przyczynili się do ekspansji egipskiej, to Totmes I i Totmes III. "

"(...) Po przeprowadzeniu reformy religijnej i reorganizacji państwa przez faraona Horemheba, Egipt stał się za XIX dynastii czołową potęgą ówczesnego świata."

"Nowe Państwo to nie tylko epoka politycznej i militarnej świetności, ale również niebywałego rozwoju sztuki. W ciągu panowania trzech dynastii od XVIII do XX powstało więcej pomników i budowli, aniżeli w okresach wcześniejszych czy późniejszych."

(źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytny_Egipt).

Stolicą państwa były wtedy Teby. Na przeciwległym brzegu Nilu powstała nekropolia ówczesnych władców tzw Dolina Królów.
Tylko nie budowali piramid. Dlaczego? Czy zapomnieli jak budować? Czy plany zostały zniszczone, zapomniane?

Z tego co piszesz powyżej widać że czas pierwszych piramid to okres Starego Państwa (III dynastia 2730-2650p.n.e) a upadek nastąpił w czasach Średniego Państwa ok 1800 lat p.n.e. Jak patrzeć jest to okres ponad 800lat. A po okresie przejściowym trwającym ok 300 lat żadnej piramidy. Czyżby tacy władcy jak Seti I czy Ramzes II (uważany za największego władcę starożytnego Egiptu) nie chcieli dorównać swoim poprzednikom???
  • 0

#4

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dolina królów... Już wtedy wiedziano, że piramidy nie są w stanie zabezpieczyć grobowca przed złodziejami. Dlatego konstruowano w wielkiej tajemnicy grobowce w Dolinie Królów.

A budowanie piramidy, które od wieków były grobowcami tylko tak sobie, to bez sensu.
  • 0



#5

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

majkello, dlaczego próbujesz mi udowdnić, że:

ŚWIETNOŚĆ = PIRAMIDY.

Od kiedy to piramidy są wyznacznikiem potęgi państwa??? Jak to bywa w architekturze, każdy styl ma swoje narodziny, rozkwit i zanik. To samo było z piramidami.

Dlaczego tacy wielcy późniejsi faraonowie jak Ramzes II nie postawili sobie piramid? Moze właśnie dlatego, że byli wielcy i wiedzieli jak lepiej "zainwestować" potencjał swojego kraju. Bo chyba przyznasz, ze piramida to mało ekonomiczne przedsięwzięcie. Dzisiaj też nikt nie stawia sobie piramid, choć przecież niejeden mógłby sobie na to pozwolić. Faraonowie Nowego Państwa woleli postawić sobie 50 pięknych, architektonicznie wysublimowanych świątyń w róznych częściach Egiptu, niż jedną gigantyczną, toporną i jakby nie było prymitywną piramidę. Czasy sie zmieniają i ludzie także.

To tylko jeden z powodów.

Pozdrawiam :smile:
  • 0



#6

Borte Czino.
  • Postów: 431
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przede wszystkim chodziło o to, że piramidy nie chroniły przed złodziejami. Późniejsi faraonowie zrezygnowali z ich budowy.
Aquila już to napisał :)
  • 0

#7

tsode.
  • Postów: 31
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Maxter
Piramidy-piramidami.I wszystkie wycieczki do Egiptu oferuja w swoim planie zwiedzanie.
Przyznaje - dziwne to miejsca [chodzi o uczucia]
Ale jest jedno male "ale".
Gdy ktos mi mowi,ze byl w Egipcie i jest dumny z tego,ze widzial piramidy ,a na pytanie czy
"byles w Abu Simbel ?" odpowiada:
-a co to ? ....to wg mnie tak naprawde nie byl w Egipcie.

Ta swiatynia powala na kolana.Mnie prawie rozwalila na atomy....
Jezeli macie w planach kiedys wycieczke do Egiptu,to po prostu musicie tam byc.

Z Assuanu jakies 4-5 godzin drogi autokarem.
A na temat Abu Simbel=Google.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych