Skocz do zawartości


Sezon na grzyby rozpoczęty


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 Gość_overdose

Gość_overdose.
  • Tematów: 0

Napisano

Witam

W Beskidach pojawiły się już pierwsze grzyby i rosną sobie w najlepsze. :mrgreen:

Kilka dni temu wybrałem się do lasu i znalazłem 3 sztuki
borowika ponurego, potocznie zwanego "siniakiem".

wygląda on tak:
Dołączona grafika


Grzyby zbieram od ponad 20 lat i przyznam, że nie wiedziałem, że jest to grzyb "niejadalny". :o
Tutaj: http://www.zielonyog...-grzyby-trujace napisali, że grzyb nie jest mocno trujący i w niektórych krajach jest spożywany. Nawet jednak długo gotowany może powodować wymioty i problemy z żołądkiem.

Ja nigdy problemów nie miałem, ani nie zauważyłem by ktoś z rodziny czy znajomych takowe miał.
Ciekawe czy na forum mamy jakichś miłośników zbierania grzybów ?
Sezon grzybowy 2013 uważam za rozpoczęty.

pozdrawiam

#2

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie, że mamy :)
Nie ma to jak pospacerować po lesie i nazbierać koszyk grzybków, a jak trafi się "Kurka", lub "Sowa", no to już mogę stwierdzić, że wypad się udał.
Co do tzw. niejadalnych, to np. "Olszówka", niby trujak, a żyję. Jadłem, aczkolwiek nie zbieram.



#3 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

wczoraj łaziłam po lesie w Gdyni i oprócz sarny, która przebiegła nam drogę i starej wojskowej jednostki nic nie widziałam Dołączona grafika.no może dwie huby drzewne

Użytkownik mroova edytował ten post 31.05.2013 - 10:03


#4

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hej, wszyscy wiemy gdzie rosną "halucyny" , więc wydaje mi się, że to przechwalanie się, co kto jadł i jakie ma działanie, to nie ten wątek. "Jajecznica na Kurkach"



#5

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sowa


Sów już od kilku lat nie zbieramy. Czasami ktoś starszy do koszyka włoży. Aczkolwiek, przyjęło się u nas( na grzyby jeździmy całym międzypokoleniowym wachlarzem rodzinnym - wszelkie babcie, wujki, ciotki :D ), że to grzyb podobny do innego z rodziny trujących, więc raczej omijamy. Jednakże, Kozaczki albo Borowiki wciąż na potęgę znajdywane :)



#6

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czego ja się głupi spodziewałem w temacie o grzybach znaleźć-grzybów?!?!

Generalnie nie lubię grzybów, zapach smażonych czy gotowanych wywołuje u mnie mdłości. Jednak zbierać bardzo lubię, od olszówek aż po trujące szatany (sprawdzam czujność kucharzy :mrgreen:). W mych okolicach jest sporo lasów i dużo miejsc "pewniaków" w których można znaleźć dobre okazy-o ile zwierzyna nie wydepcze lub inni grzybiarze nie będą pierwsi.

Może jakaś wymiana doświadczeń? (w grzybach jadalnych i legalnych)
Pora wymarszu, rodzaj lasów-typ grzybów, naczynia, noże itp. U mnie lasy mieszane więc i grzyby wszelakie, zbieram do koszyka wiklinowego lub do dużej (sztywnej) torby materiałowej-nigdy do reklamówek. Grzyb odcinam nożem, fragment korzenia zostawiam na "rozmnożenie". Grzyby idą głównie na suszenie i bezpośrednie spożycie.

Ma ktoś jakieś sprawdzone metody na uczynienie użytecznymi grzybów z robakami? Czasem robaczywych jest 3/4 zbiorów-jakby dało radę to spożytkować to by było fajno.

#7

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kliknij w to pole, aby otworzyć szybką odpowiedź

Sowa


Sów już od kilku lat nie zbieramy. Czasami ktoś starszy do koszyka włoży. Aczkolwiek, przyjęło się u nas( na grzyby jeździmy całym międzypokoleniowym wachlarzem rodzinnym - wszelkie babcie, wujki, ciotki :D ), że to grzyb podobny do innego z rodziny trujących, więc raczej omijamy. Jednakże, Kozaczki albo Borowiki wciąż na potęgę znajdywane :)


Uwielbiam sowy. Smażone na masełku ze szczyptą soli :) MMMMMMNIAM. Faktem jest że są bardzo podobne do muchomora sromotnikowego ale jest myk. Sromotnik nie rośnie na łące a sowa w lesie. (zdarzają się wyjątki) Jak chcesz zbierać sowy nie rób tego w lesie i na pograniczu. oczywiście nic nie zastąpi znajomości budowy morfologicznej obu grzybów, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej nie brać.
W sumie trujących grzybów jest niewiele. Większość jest po prostu niesmaczna , trudna w przygotowaniu, lub psychoaktywna.
A tak nawiasem mówiąc, to wszystkie grzyby są jadalne. Tylko niektóre jeden raz. :) A co do olszówek. Nie pamiętam dokładnie i nie chce mi się szukać. Ale zawierają jakąś truciznę która odkłada się w organiźmie. Efekt może być taki że ktoś kto całe życie jadł olszówki, może zatruć się jedną. taka kropla która przelewa czarę.



#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak chcesz wycieczkę kilkugodzinną w plener to zbieraj to
Dołączona grafika
Mozga trzcinowata rośnie wszędzie w polsce przy wodzie a da ci 20 minut czegoś co nazwać można tylko innym światem.
Zawiera DMT i też można go wyekstrahować.
W cale nie za dużo :)
DMT nie uzależnia i masz kilkunastominutowy odlot po czym jesteś normalnie zdolny do pracy etc.
No i oczywiście WW mozga to zwykła trzcina zupełnie nie wzbudzająca podejrzeń kogolokwiek, możesz sobie to przy oczku wodnym zasadzić jak masz :D

Gasiłem z jednostka spore zarosla czegoś naprawde bardzo podobnego (po ciemku to trudno rozpoznać). Dymu nawdychaliśmy sie naprawde sporo i bylismy nieco rozluźnieni. Do tej pory zastanawiałem sie dlaczego . Wcześniej obstawiałem jako przyczynę dym z roślin rodziny selerowatych : szaleju i innych cykutowatych. Tego też troszkę tam rosło.

Chwila grzebania w necie i kopara mi opadła:
Ja to hoduję w ogródku tylko w wersji ozdobnej biało - zielonej!!!
To bardzo popularna trawa ozdobna!!



#9

Easy_Rider.
  • Postów: 333
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kilka dni temu wybrałem się do lasu i znalazłem 3 sztuki
borowika ponurego, potocznie zwanego "siniakiem".


Ten grzyb nie wygląda mi na borowika ponurego - nie ten kształt kapelusza i powierzchnia trzonu. Zdjęcie wskazuje, że znalazłeś jadalnego borowika ceglastoporego (Boletus erythropus), nazwy ludowe: gniewus, pociec, ceglak. Potwierdza to również miejsce i pora występowania. Przyznam jednak, że sam będąc grzybiarzem od kilkudziesięciu lat, nie zbieram tych grzybów, gdyż można je łatwo pomylić z innymi z rodziny borowikowatych - niejadalnymi lub słabo trującymi. Nie polecałbym również zbierania tych grzybów innym, chyba, że ich zbieranie wynika z lokalnej tradycji.

#10

Astro1004.
  • Postów: 107
  • Tematów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sowa to jest jak rozumiem inna nazwa kani.Jeśli tak to także uważam,że jest to chyba najsmaczniejszy z grzybów.Co do możliwości pomylenia z sromotnikiem,to ja jakoś nigdy nie mam wątpliwości czy jest to kania czy muchomor.

#11

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Heh to ja już taki temat mogłem zakładać 2 tygodnie temu, ale jakoś mi do głowy nie przyszło :P



#12

Babobij.
  • Postów: 29
  • Tematów: 2
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Podobno jakaś Kania smietnikowa przeniosła się do lasu i jest trująca , ktoś tam zmarł w zeszłym roku. Przez te bzdury nie jadłem Kań w zeszłym roku.

#13

nazarek88.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Byłem na grzybkach wczoraj i to dość późno ale udalo mi sie nalapac nieco prawdziwków pod dębami, o których chyba reszta grzybiarzy zapomniała poniewaz las przeczesany był jak regały promocyjne w biedronce :)
Nie zrobilem niestety zdjec za to dzis po 16stej z biegu po pracy wybralem się w inne rejony i proszę:
Dołączona grafika
Sezon na podgrzybka się zaczął :D
Dołączona grafika

Użytkownik nazarek88 edytował ten post 23.09.2013 - 19:26


#14

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ładne sztuki ja mam zamiar wybrac sie w weekend z rana wiec wrzuce takze jakies fotki

#15

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja w tym roku szczęścia do grzybów nie mam, ale siostra... Pojechała w niedzielę wędkować i przy okazji zebrała trzy torby grzybów. Głównie maślaczki i kozaki.




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych