Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mała żółta karteczka.


  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#16

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

to jakiś ten język musiał być strasznie gardłowy :D:D np. "nśsśęm", "nńjpsr"
  • 2

#17

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Próbowałem na stronie z szyfrem Cezara: http://wmf.univ.szcz...fry/cezar2.html rozszyfrować słowo "nhkcs" (polskich znaków deszyfrator nieobsługuje). Nie ma żadnych wyników dla polskich słów. Z kilkoma innymi też próbowałem. Jeśli to nie jest kartka z czasów współczesnych nie wykluczam tego, że J jest G a I to J. Albo dwukrotnego szyfrowania. Czy ta kartka miała coś z drugiej strony?
  • 0

#18

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nikt nie wpadł na pomysł, że to może być fonetyczny przekład jakieś książki ?


no a co pisałem troch wyżej? hmm fonetycznie, ale w jakim języku skoro są tu litery występujące u nas takie jak ń i są inne jak to a z cedyllą. połączenie dwóch, trzech czy większej ilości języków i jeszcze fonetycznie? to jest szyfr nie do rozwiązania.

szukam cedylli przy A i E, ale nie mogę znaleźć, chyba nie występuje w zadnym języku. ale skąd w takim razie drukowane? standardowo wystepuje w wielu przy C i S.

Użytkownik A.L.F. edytował ten post 30.05.2013 - 13:32

  • 0



#19

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

mam inny patent ale sam tego nieogarne... najlepiej zeby ktos ze mna probował:


są litery i są na dole znaki przedstawiajace poszczegolne sylaby wiec wydaje mi sie ze trzeba usunac cniektore litery ze słow tak aby zgadzały sie z sylabami podanymi niżej....wtedy może cos sie ukula z tego



to moze miec tez cos wspólnego z tym-narazie czytam zaraz odpisze http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram

Użytkownik Slimok edytował ten post 30.05.2013 - 17:33

  • 0

#20

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hmm...
Trochę sobie popatrzyłem, pomyślałem ale z obecnej ilości tekstu to raczej sukcesu nie będzie-za mało. Trochę za mało kompletny jest ten alfabet/szyfr. Najbardziej dziwią mnie pojedyncze literki : k, j, ę, ó, c itp. Ciekawe są też zestawienia "ę ę" pojedyncze literki jedna po drugiej.. Ciekawe też są złączenia typu gg...

Ten tekst raczej nic nie znaczy-za mało prawidłowości i podobieństw, prędzej jakaś próba pisania lub dowcip.

Nie chce mi się nad tym za bardzo siedzieć bo wyjdzie że ponownie będę siedział nad czym czego się nie da rozwiązać-raz się trochę naciąłem:
http://www.paranorma...ie/page__st__75
  • 0

#21

M. T..
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Hmm...
Trochę sobie popatrzyłem, pomyślałem ale z obecnej ilości tekstu to raczej sukcesu nie będzie-za mało. Trochę za mało kompletny jest ten alfabet/szyfr.


Nie rozumiem, czy uważasz, że jak bys miał więcej tekstu to by było łatwiej? Raczej wątpię. Analiza statystyczna już na tym tekście można spokojnie zrobic http://www.cryptool-online.org/

Najbardziej dziwią mnie pojedyncze literki : k, j, ę, ó, c itp. Ciekawe są też zestawienia "ę ę" pojedyncze literki jedna po drugiej.. Ciekawe też są złączenia typu gg...

Ten tekst raczej nic nie znaczy-za mało prawidłowości i podobieństw, prędzej jakaś próba pisania lub dowcip.


Brałem pod uwagę jakiś dowcip, ew. myślałem nawet nad tym czy nie jest to stek przypadkowych liter. Po prostu takie lorem ipsum. Ale byłby to raczej regularny tekst. Po za tym te strzałki? Po co.

Oczywiście nie moge na pewno powiedziec , że to nie jest jakas losowa maszynka. Nie znalazłem żadnego innego dokumentu podobnego. Dlatego miałem nadzieję, że ktoś może będzie wiedzial co to jest.
  • 0

#22

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem, czy uważasz, że jak bys miał więcej tekstu to by było łatwiej? Raczej wątpię. Analiza statystyczna już na tym tekście można spokojnie zrobic http://www.cryptool-online.org/


To może być niewystarczające z uwagi na brak lub znikomą ilość określonych liter-które nie zdążą wystąpić. Przy większym tekście wyjdą określone prawidłowości, zależności i związki których w krótkim piśmie nie zobaczysz. Przy zwykłym szyfrowaniu metodą podstawieniową większa ilość tekstu jest szansą na rozwiązanie go-przy jednym zdaniu to se można wróżyć i wyliczać wszystkie kombinacje.

Ale byłby to raczej regularny tekst. Po za tym te strzałki? Po co.

Regularny tekst jest i w tym przypadku:
http://www.paranorma...kopis-wojnicza/
...a to najprędzej nie jest nic poza przypadkowym zlepkiem słów i liter.
Strzałeczki podobnie jak w linku wyżej rysunki mogą być dla zmyłki.
  • 0

#23

Herme5.
  • Postów: 425
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Prawie rok mnie nie było na tym forum.

Takie moje pierwsze spostrzezenie po obejrzeniu obrazka.
Szyfr sie nazywa: OCR
Tekst jest napisany znakami (tymi od "peu" do "ld"), a nastepnie zeskanowany z ustawieniami polskimi i przejechany OCR-em. Dlatego polskie literki, a same znaki pozostawil niezmienione jako obrazek.
  • 1

#24

M. T..
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Takie moje pierwsze spostrzezenie po obejrzeniu obrazka.
Szyfr sie nazywa: OCR
Tekst jest napisany znakami (tymi od "peu" do "ld"), a nastepnie zeskanowany z ustawieniami polskimi i przejechany OCR-em. Dlatego polskie literki, a same znaki pozostawil niezmienione jako obrazek.


Ale nie znam języka w którym by te znaki występowały.

Może to naiwność, ale zrobiłem wykop.
http://www.wykop.pl/...olta-karteczka/

Jesli możecie zagłosujcie, właściwie to chyba już mam odpowiedź. Nie pojawia sie w znaleziskach, ani nie da się zagłosowac ;-) pewnie jakies filtry.

Użytkownik M. T. edytował ten post 30.05.2013 - 22:05

  • 0

#25

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

druga myśl była, że autor robi sobie z nas jaja. faktycznie to OCR. przyznaj si co to za język skanowałeś, a ujdzie Ci to na sucho :P
  • 0



#26

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

znaki "zo" "zi" "ze" są ewidentnie z katakany
  • 0



#27

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

E, komputerowcy-po ludzku proszę bo nie nadążam...
  • 0

#28 Gość_mnich9131

Gość_mnich9131.
  • Tematów: 0

Napisano

Jeśli dobrze rozumiem, tekst był napisany tymi znaczkami tego "alfabetu" (od peu do ld) czy czym by to nie było, następnie został wrzucony do programu rozpoznającego tekst, który był ustawiony w ten sposób, by wykrywał język polski, tak? Stąd mogą być te wszystkie powtórzenia i jakby brak sensu takiego "szyfru"?
  • 0

#29

M. T..
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Jeśli dobrze rozumiem, tekst był napisany tymi znaczkami tego "alfabetu" (od peu do ld) czy czym by to nie było, następnie został wrzucony do programu rozpoznającego tekst, który był ustawiony w ten sposób, by wykrywał język polski, tak? Stąd mogą być te wszystkie powtórzenia i jakby brak sensu takiego "szyfru"?


Pomysł ciekawy. Jeśli znajdziemy zatem gdzies transliterację tego tekstu jak na obrazku. Obrazek z takimi znaczkami powinno to byc rozwiązaniem.

To by też wyjaśniało dlaczego podpisy pod znaczkami nie sa szyfrowane (a może sa bo nie sa ułozone alfabetycznie?)

znaki "zo" "zi" "ze" są ewidentnie z katakany



Troche tak, ale nie do końca. Nie znam katagany, ale tu jest spis. http://www.animevice...n_16/83-340849/ "sa" czyli takie h ma wystajace linie. To raczej wyglada na złożenie H i j albo Duże H+j i małe h+y zresztą sa poukładane wyżej i niżej. Tak jak by to były właśnie duże i małe 'litery' nie sa w jednej linii. Duże H z zawijasem 'hi' też jest wiec to dziwne (dwie duże litery H?).
  • 0

#30

hayashi.
  • Postów: 232
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Znaki "zo" oraz "zi" nie są z katakany - pomijając już fakt, że w j. japońskim w ogóle nie występuje "zi"
(jest "ji", ale to jest zupełnie inny znak), to udźwięcznienia wykonuje się poprzez dostawienie dwóch
kresek po prawej stronie znaku - w "zo" tego nie widzę. Tak wygląda znak "zo" w katakanie: 
a tak "ji" . Prawie żaden znak nie jest nawet podobny do żadnego japońskiego, poza "lg", który
jednak przypomina japońskie "ru' w katakanie. Już pomijam fakt, że japoński jest językiem sylabicznym -
takie zlepki jak "lg", "ld", "ks" nie występują.

Użytkownik hayashi edytował ten post 31.05.2013 - 08:29

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych