Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mała żółta karteczka.


  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1

M. T..
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

http://postimg.org/image/u8afr1vv3/

Chciałbym poprosic tu o becnych o pomoc w rozwiązaniu zagadki: co może przedstawiać powyższy skan.

Jest to niewielka kartka koloru żółtego (nie wyblakłego, ale wydrukowano to lub odbito na zółtym papierze).

Do czego to może służyć? Czy jest możliwe aby to była przepowiednia?
Czy ktos spotkał się jeszcze z takim pismem?

Przeniosłem do "Ciekawostek".
/Connor

  • 1

#2

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ciężko stwierdzić jest wiele dialektów i pochodnych. zmian i przeobrażeń języków. mnie to przypomina wschodnio-semicki.
  • 0



#3

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na alfabet Cezara.
  • 0

#4

Wozimo.
  • Postów: 32
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A z ciekawości spytam, skąd pochodzi ten urywek ?
  • 0

#5

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na 100% to szyfr
  • 0



#6

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na 100% to szyfr



Jeśli to szyfr Cezara to wystarczy napisać krótki program przestawiający znaki ASCII. 12 minut roboty.
  • 0

#7

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na tej stronie

http://easyciphers.com/maligner

nagłowek żółtej karteczki mingrela została okreslona jako jedna 5000 pierwszych permutacji słowa maligner.
Wskazywłoby to na jakiś podręcznik kryptografii (wykorzystał często uzywany przykład w kryptografii). Wskazywało by to na jakis szyfr permutacyjny. Szyfr Cezara to klasyczny , prosty przykład szyfru permutacyjnego.


Na 100% to szyfr



Jeśli to szyfr Cezara to wystarczy napisać krótki program przestawiający znaki ASCII. 12 minut roboty.

Niewiem co z tego ci przyjdzie ale tu masz gotowy:
http://wmf.univ.szcz...ry/permut2.html
  • 0



#8

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

czy ja wiem czy to szyfr? byc może słowa są zapisane fonetycznie.
  • 1



#9

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Motyla noga, brak wyników w googlach dla hasła "mirgnela". Ten papierek nie istnieje!
  • 1

#10

M. T..
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

A z ciekawości spytam, skąd pochodzi ten urywek ?



Odpowiem wszystkim.

Wydaje się, że nie jest to szyfr cezara , ani żaden podobny. Starałem się to odcyfrować i nic mi nie wyszło, dlatego pytam tutaj.

Tekst znalazłem przypadkiem. Po prostu ktos wyrzucił makulature i różne bibeloty do śmietnika. Właściwie obok pewnie liczac na to, że ktos to zabierze na skup. Spodobały mi się te wytłuszczone literki i wziąłem sobie te kartke. Była już luzem wyrwana. Nie widziałem skąd to jest. Nie wydaje mi się by ktoś chciał w ten sposób pisać książkę, ale juz jakas gazete? Moze jakas ulotka? Razem z tymi rzeczami byly stare ksiazki, gazety dlatego mysle, ze to wlasnie z lat 80-90.

Ale nie moge dojść jakim programem to zrobiono, jaki cel napisania tego. Przez moment myślałem, że to może jakas korespondencja ufologów, albo jakas przepowiednia, ale nie wiem jak ugryźć co jest w środku.

czy ja wiem czy to szyfr? byc może słowa są zapisane fonetycznie.


Może i fonetycznie , ale co. Zauważ, że sa polskie litery, pocięte na paragrafy, jest nagłówek jakiegoś rozdziału. Wszystko jest wyjustowane sa nawet jakieś strzałki.

Może to jakiś żart, a może to po prostu jakaś informacja. W latach 80-90 nie kazdy mial komputer. Wątpię by to było szyfrowane po to by odszyfrowywał to komputer. Zresztą gdyby tak było było by to zakofowane Base64 a nie polskimi literami.

Na 100% to szyfr


Ale jaki i po co? Pisałbys do kogoś zaszyfrowaną książkę? Albo robiłbys zaszyfrowane notatki?

To było raczej dla więcej niż jednej osoby, bo po co było to składać.

Nie wiem czy uda mi się odcyfrowac to kiedykolwiek, ale mam nadzieję, że może ktoś używał to dawno temu i ujawni do czego to służyło. Skoro była to gazeta to musieli być czytelnicy. Dlatego mam prosbę. Jeśli możecie zapytajcie znajomych, (może starszych) czy nie zetknęli się kiedys z czymś takim.

Użytkownik M. T. edytował ten post 29.05.2013 - 20:14

  • 0

#11

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na 100% to szyfr

Ale jaki i po co? Pisałbys do kogoś zaszyfrowaną książkę? Albo robiłbys zaszyfrowane notatki?

To było raczej dla więcej niż jednej osoby, bo po co było to składać.

Nie wiem czy uda mi się odcyfrowac to kiedykolwiek, ale mam nadzieję, że może ktoś używał to dawno temu i ujawni do czego to służyło. Skoro była to gazeta to musieli być czytelnicy. Dlatego mam prosbę. Jeśli możecie zapytajcie znajomych, (może starszych) czy nie zetknęli się kiedys z czymś takim.



Istnieją podręczniki kryptografii / to mogła być strona takiego podręcznika. Jako przykład czy np ćwiczenia.Przynajmniej był 1 podręcznik wydany w latach 80 bo takiego miałem go kiedyś w ręku.
  • 1



#12

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

wydaje mi się że mirgnela = strona (rozdział) może to coś pomoże :D

w sumie w szyfrze chyba nie powinno być tak że 2 litery obok siebie są takie same, bo w polskim nie ma dużo takich słów, a na kartce to zdarza się całkiem często :) takie powtarzające się litery mogą moim zdaniem świadczyć o tym że ktoś rozpisywał maszynę do pisania albo ją testował albo coś :)

EDYTA: oczywiście te znaczki po środku nijak do tej teorii nie pasują :)

Użytkownik ptaq edytował ten post 29.05.2013 - 21:21

  • 0

#13

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

przeleciałem cały polski alfabet.... (probowalem rozszyfrować pierwsze slowo) i powstalo mi pare typów lecz wątpie by cos to znaczyło... tyle tylko ze da sie wymowic


1. 8 literek afabetu do przodu czyli N to Ś - ŚVFRIS ( slowo fris wystepuje we francuskim (smażony) i holenderkim (świeży)) = stawiam na to trzeba jechac dalej
2. 34 literki w przód czyli reszta alfabetu czyli N to M - MOALCM



to jedyne co mi do baniaka przyszlo reszta typów jest serio bezsensowna nie ma co tego pisac


wydaje mi sie ze to cos jest w jakiejs części po francusku no nic spróbuje z drugim słowem to samo bo być może to jakis dodatkowy szyfr w sesie


"Sie Macota Mucie bie"

Użytkownik Slimok edytował ten post 29.05.2013 - 21:34

  • 0

#14

M. T..
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

przeleciałem cały polski alfabet.... (probowalem rozszyfrować pierwsze slowo) i powstalo mi pare typów lecz wątpie by cos to znaczyło... tyle tylko ze da sie wymowic


Jestep pod wrażeniem. Bardzo ciekawe.

Zastanawiałem się czy nie wrzucic tego na wykop, ale musiałbym podać ten wątek jako link i obawiam się, że mógłbym zadeptać forum. A może sam obrazek? Po za tym ktoś musiałby na to zaglosowac ;-)

Ja na poczatek starałem się rozszyfrowac zapiski na marginesach. Pomyśałem, że one sa na pewno pełnymi zdaniami lub frazami. Mam pewność, że nie są zależne od poprzednich akapitów. no i sa krótkie.

Niestety też nic mi nie wyszło.

1. Niektore szyfry na poczatku szyfruja jakieś zupelnie losowe litery (Niemcy tak robili w Enigmie).
2. Nie można zakładac, że szyfr jest tylko w obrębie wyrazu lub zdania.
3. Nie można zakładać że szyfr jest pojedyńczy w obrębie strony.

Użytkownik M. T. edytował ten post 30.05.2013 - 09:20

  • 0

#15 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Nikt nie wpadł na pomysł, że to może być fonetyczny przekład jakieś książki ?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych