Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wszechświat jest bogiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zanim przejdę do rzeczy pokuszę się o wygłoszenie herezji, że to człowiek stworzył boga na własne podobieństwo, a nie odwrotnie. Było mu to potrzebne do tego żeby lepiej zrozumieć wszechświat i wszystkie zjawiska jakie zachodzą na ziemi. Pojawiło się to już dawno temu, przykładem może być Zeus i jego pioruny. Nic więc dziwnego że upadki meteorów, trzęsienia ziemi, gigantyczne fale, susze i wszystkie inne kataklizmy rozpatrywano w takiej kwestii jak by wymyślił je umysł człowieka.
Przedstawię swoją myśl najprościej jak się da: Wszechświat + Ludzkie cechy = Bóg
Jak wiemy ludzie z natury lubią antropomorfizować różne rzeczy. Nadanie bogu ludzkich cech oraz uczuć, takich jak zazdrość, miłość czy gniew mogło w dużym stopniu ułatwić im nawiązanie więzi ze swoją naturą. Samo wymyślenie boga było ludziom potrzebne i wręcz nieuniknione. Dzięki niemu można było zlikwidować lęk przed śmiercią, który jest przekleństwem rozwiniętej inteligencji. Bóg ludzi kocha i opiekuje się nimi, można się u niego pocieszyć kiedy jest się w potrzebie. Bóg wyjaśnia istnienie wszystkich nieznanych zjawisk, ale przede wszystkim trzyma lud w moralnych kleszczach i oddziela to co jest dozwolone, od tego co zabronione, oczywiście należycie nagradzając właściwy wybór i karząc za nieposłuszeństwo. Jeżeli okroimy boga ze wszystkich ludzkich cech które mu nadaliśmy to co zostanie? Wszechświat? Natura? Moim zdaniem to właśnie antropomorfizacja boga doprowadza do tych wszystkich sporów na temat jego istnienia. To pewne że jest wyższa siła, która ukształtowała wszystkie te prawa na których opiera się nasze istnienie. Niekoniecznie jednak musi ona przejawiać ludzkie uczucia i rodzaj świadomości, a przede wszystkim podejście do takich kwestii jak dobro i zło. Dobro i zło to pojęcia względne stworzone przez ludzi, podobnie jak ciepło i zimno. 15 stopni C to dla nas zimno, jednak jakie to ma znaczenie we wszechświecie?

Niedawno jakiś okruch, latający po układzie słonecznym wszedł w naszą atmosferę i przeciął niebo nad Czelabińskiem, przy okazji powodując lokalne zamieszanie. Kiedyś wpadł większy okruch i zakończył erę dinozaurów, dając szansę rozwoju ssakom.
Czy to bóg rzuca tymi kamieniami, czy po prostu taki jest wszechświat, że latają po nim wielkie obiekty to tylko kwestia interpretacji, która nie zmienia rzeczywistości. Musimy liczyć się z tym że nas też kiedyś spotka ostra rozpierducha (np. kiedy Yellowstone wyleci w powietrze). Dinozaury miały nad nami tą przewagę że musiały dotrwać do katastrofy, bo nie mogły się wcześniej same zgładzić :mrgreen:. A my mamy tą przewagę nad starożytnymi, że wiemy dlaczego wulkany wybuchają :)
Potop, zniszczenie Sodomy i Gomory, stworzenie człowieka i wiele innych. Wszystkie te historie, mimo że nieprawdziwe mają za zadanie nieść dla nas naukę i wartość metaforyczną a nie dosłowną. Ci którzy je spisywali dysponowali raczej słabą wiedzą na temat powstania i działania świata, ale za to naturę człowieka znali doskonale.
Np. zakazany owoc może symbolizować to że ludzie zawsze będą chcieli sięgnąć po to co mają na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli jest to niezgodne z moralnością (Bóg zabrania). Sięgną po to za namową węża, który może symbolizować pewien rodzaj ludzkich myśli. Idealnym przykładem byłaby tutaj broń. Ktoś wiedział że coś takiego może działać, wiedział że nic dobrego z tego nie będzie a mimo to zrobił to, przez co innych ludzi skazał na cierpienie.
Całej historii o Admie i Ewie też nie można brać dosłownie. Powstaje sprzeczność już na początku, ponieważ księga rodzaju wymienia tylko trzech synów Adama i Ewy - Kaina, Abla i Seta. W jaki sposób ludzie mieliby rozmnażać się dalej? Czy to celowy zabieg? Pomijam oczywiście problemy które pojawiły się po odkryciach w dziedzinie genetyki m in. puli genowej. Dziś już chyba nikt nie wierzy w to że człowiek w swojej postaci powstał od razu z ręki boga.
Nie chcę się bawić w rozszyfrowywanie biblii ale w wielu przypadkach widać że nauka w pewnym momencie spotyka się z wiarą.
Jak wiemy Ewa została stworzona z żebra Adama. Oznacza to że na początku był tylko jeden człowiek - Adam i dopiero z kompletnego Adama powstała Ewa. Z kolei nauka mówi o tym, że dawno temu w jakiś sposób jedna z cząsteczek przebywająca wewnątrz naładowanej energią chemiczną mieszanki, uzyskała możliwość powielania samej siebie. Nietrudno sobie to wyobrazić.
Biblia mówi: "Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz", no i faktycznie obieg materii w przyrodzie działa w taki właśnie sposób, że kiedyś obróci nas w kupkę atomów i rozniesie po świecie.
Na koniec krótka refleksja.
Zeus też był bogiem a poszedł w odstawkę bo natura odebrała mu pioruny. Pytanie co spotka naszych bogów w świetle odkryć które są dopiero przed nami? Myślę że gdyby przybyła do nas jakaś zaawansowana cywilizacja to opierałaby się właśnie na kulcie wszechświata, a nie żadnego boga osobowego.

Użytkownik Cannabinol edytował ten post 30.04.2013 - 23:16

  • 5

#2

aquamen.
  • Postów: 337
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeśli dać wiarę tej hipotezie, kiedy zaczął powstawać Bóg ? Bo chyba nie powstał nagle ?
  • 0

#3

ELdeR.
  • Postów: 119
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wszechświat jest projekcją z ciebie. to, co jest wewnątrz ciebie decyduje o kształcie tego, co na zewnątrz. w momencie, kiedy zrozumiesz, że istotą tego wszystkiego jest jedność, że nie ma różnic, podziałów, osobności, separacji między tobą, a tym co nazywasz wszechświatem - nie będzie ci potrzebny już żaden bóg. bo to jedynie kolejna koncepcja - chwiejna konstrukcja myśli mająca swoje fundamenty w strachu.
kiedy zniknie strach zniknie każdy bóg.
  • 0

#4

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Michał
Nie wiem czego dotyka Twoje pytanie. Skupiłem się tylko na tym bogu który jest w naszych umysłach a to jest zupełnie co innego od ewentualnego istnienia prawdziwego stwórcy wszechświata, którego nie wykluczam.

Użytkownik Cannabinol edytował ten post 01.05.2013 - 00:31

  • 0

#5

aquamen.
  • Postów: 337
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chodziło mi o to, że skoro jak podajesz na wstępie, człowiek stworzył sobie Boga na własne podobieństwo, to kiedy to nastąpiło ? No bo skoro efektem tego tworzenia stała się biblia, i przyjąć by, że człowiek stworzył to wszystko co w tej biblii, to zastanawiam się kiedy był początek tego tworzenia.

PS.

Chyba, że i ja źle zainterpretowałem tekst ;)

Użytkownik michal28 edytował ten post 01.05.2013 - 00:01

  • 0

#6

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To co jest po tamtej stronie nie ma wpływu na to co sie dzieje "u nas" Staraj się nie ingerować w zaświaty a wszystko będzie Ok.

Użytkownik Dexter edytował ten post 01.05.2013 - 00:50

  • 0



#7 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

Przepraszam- a co to sa
,, zaswiaty''?
To co napisal Enso...wielkimi drukowanymi i na kazdym rogu powinno byc.
Mysle ze najwiekszym bledem ktory popelniamy jest postrzeganie Boga jako czegos/ kogos co jest, statycznie, w czasie dokonanym a nie dokonujacym sie, jakbysmy odmawiali Mu prawa do rozwoju. A przeciez cos co sie nie rozwija- degeneruje sie i obumiera. Bog jest wiecznie stajacym sie a nie zastanym.
  • 0

#8

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chodziło mi o to, że skoro jak podajesz na wstępie, człowiek stworzył sobie Boga na własne podobieństwo, to kiedy to nastąpiło ? No bo skoro efektem tego tworzenia stała się biblia, i przyjąć by, że człowiek stworzył to wszystko co w tej biblii, to zastanawiam się kiedy był początek tego tworzenia.



Biblia nie jest pierwszym nośnikiem danych o tzw. Bogu.
To określenie powstało wraz z wytworzeniem się świadomości istnienia i potrzeby wyjaśnienia zjawisk niezrozumiałych.
Ostatnio w zagadakach z Freeman'em ciekawie zauważono, że świadomość innych świadomości automatycznie wytwarza zjawisko siły wyższej, zwłaszcza w sytuacjach trudnych i niezrozumiałych. Bo skoro rozmówca jest odrębnym bytem tak jak ja, ma swoje myśli i postrzega świat ze swojej strony to automatycznie musi istnieć siła wyższa, która również spełnia te warunki.
  • 0

#9

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam- a co to sa
,, zaswiaty''?

Znając życie masz jakies inne magiczne spojrzenie na drugie życie i według Ciebie to nie zaświaty. Jednak według mnie zaświaty to wszystko co nie jest materialne. Według mnie wszechświat na obecnym poziomie wiedzy naukowej można traktować jako Boga, w końcu to on nas stworzył itp. itd.
Jednak jako ludzie dopatrujemy się w Bogu cech ludzkich co jest ogromnym błędem
  • 0



#10 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

aha, nie no Bog jak ta swieta krowa sluzy do lokowania w Nim niespelnionych nadziei, pragnien i oczekiwan, w dodatku skrzyzowana z dobrym wujkiem z Ameryki. ,, Magiczne spojrzenie'' pojecia nie mam co to jest. Nie sadzisz ze zycie jest wielowymiarowe- laczace te wymiary, materialny i duchowy, czasoprzestrzenny. Ogarniamy, zauwazamy tyle wymiarow ile jestesmy w stanie uswiadomic sobie. Co nie znaczy ze nie istniejemy w nich, tylko ich nie zauwazamy czasami. Zaswiatem materialnym jest swiat duszny, zaswiatem dusz jest swiat swiadomosci, zaswiatem swiadomosci jest wszystko zjednoczone w nas.
  • 0

#11

Nosferatoo.
  • Postów: 298
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zaswiatem materialnym jest swiat duszny, zaswiatem dusz jest swiat swiadomosci, zaswiatem swiadomosci jest wszystko zjednoczone w nas.

Trafnie! Za-światy...coś co jest za...nie można obecnej rzeczywistości pominąć ani obejść, kiedy życie doczesne przeminie, znajdziemy się za światem jaki znalismy do tej pory...
Patrzymy na pojęcie ,,Boga,, bardzo przyziemnie..musimy spojrzeć z nieco wyższej perspektywy, nie oczekując niczego. Zrozumienie przyjdzie samo...jeśli tylko wyrazimy taką wole...

Wszechświat może być utożsamiany z ,,Bogiem,, ale będzie to kolejna próba zrozumienia jego istoty...
  • 2

#12 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

nie wiem czy znajdziemy sie, czy nie wlasciwiej byloby powiedziec- jestesmy, tyle ze nasze postrzeganie jest ograniczone materialnymi zmyslami, co jest swoistym zaworem bezpieczenstwa, nieswiadomie siegajac glebiej mozna wyladowac w zakladzie bez klamek, swoja droga- ciekawa jestem jaki procent pensjonariuszy tych zakladow stanowili kiedys ludzie doswiadczajacy wielowymiarowosci swiata i majacy odwage mowic o tym. To sa stany rzeczywiscie gdy czlowiek sam siebie zaczyna podejrzewac o hysia
  • 0

#13

Nanorobot.

    Agent CIA

  • Postów: 198
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kiedy przyleci inna cywilizacja który zaśmieję się na słowo Bóg, chrześcijanie powiedzą że przylecieli demony z piekła by namawiać nas do grzechu...
  • 3

#14

jamstirling.
  • Postów: 95
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Każdy z nas jest Bogiem.
  • 1

#15 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

Bogiem powiadasz? Kazdy jak kazdy, ja tam jestem czlowiekiem
  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych