Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprawa dot. wulgaryzmów


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
44 odpowiedzi w tym temacie

#1

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Piszę ten temat żeby raz na zawsze rozwiązać problem - nie pisał bym, gdy by np taki Conor był kompetentym moderatorem i chciało mu się to wytłumaczyć - oczywiście jest nie kompetentny i nie wytłumaczy, tylko wali warny i bany na lewo i prawo.

A więc: - DUPA :roll: jeden za to banuje, a inny moderator wchodzi i sam pisze tak na sb twierdzac, ze to slowo nie podlega karze - wulgaryzm czy nie ? nie musze chyba pisać, który mod najbardziej się gasi z banami za to słowo - to nic, że używają tego i w radiu i w tv i wszędzie - ale jak w końcu z tym jest na forum ?


druga sprawa jest taka, że... ja napisałem dupa i dostałem warn, a ktoś podemną napisał "dupka" i to już było ok.oczywiście jakiś czas temu, nikt nie raczył mi wyjaśnić jaka jest różnica pomimo moich pytań :D no bo po co wyjaśniać, jak można poczuć się lepiej dajac warn.

ale skoro dupka to nie przekleństwo, a dupa już tak - to chujek, kurewka itd idąc tym tokiem rozumowania to też nie są przekleństwa, tak ? no bo trzeba ustalic jedna wersje, a nie ze raz jest tak, a raz tak

chetnie sie dowiem jak to jest naprawde :D i nie zamykajcie tego tematu.

aha i prosil bym na odp na kazde pytanie :roll:

Temat w złym dziale. Przeniosłem.
/Connor


#2

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po co mam tłumaczyć coś, co jest opisane na Forum? To, że wam się nie chce poszukać (dobrze widocznego) Regulaminu oraz FAQ i poczytać, to już nie mój problem. Przeczytaj sobie FAQ, zacznij korzystać z obowiązującego na forum słownika. Poza tym, Dziki Kurak pisała jak traktowane są wulgaryzmy- pisała o tym na SB.

Aha, mój nick to Connor, a nie Conor.



#3

Tenhan.
  • Postów: 758
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już kiedyś napisałem taki temat i niestety nie przyniosło to skutku http://www.paranorma...ne-przedszkole/

Dla mnie dawanie warnów za takie słowa pokroju dupa czy dawanie warnów za wulgarne słowo nie zwracając uwagi na ich kontekst czyli czy to jest cytat czy opisywanie czyjegoś zachowania (czyli np. skrytykowałbym Palikota za to jak nazwał papieża i napisałbym jakiego użył słowa i warn za to że "ja przeklinam") to albo jest debilizm albo wyjątkowa nadgorliwość i mam nadzieję że to drugie.

Przecież zapomniałem że to forum czytelników Bravo i takie słowo jak dupa może nas deprawować ze względu na to że mamy po 13 lat...

Apel do Connora. Używaj trochę rozumu a nie jesteś jak jakiś robot czy system pokroju echelona który jak zobaczy daną frazę to mu się zapala czerwona lampka i automatycznie reaguje bo tak został zaprogramowany.

A jeszcze jak moderatorzy działają tak wybiórczo to widzę ze to nie jest odgórnie narzucone przez administrację.

Robicie cyrk z forum taki zachowaniem :P Rozumiem że chcecie żeby było kulturalnie ale to jest przesada a w szczególności warny za cytowanie czy za podawanie przykładów gdzie został użyty wulgaryzm to już jest totalna nadgorliwość i raczej to już może odstraszać użytkowników. Uwierzcie że taka nadgorliwość tak samo może zirytować jak ktoś bezsensownie rzucający mięsem, przesada w każdą stronę nie jest dobra.

Użytkownik Tenhan edytował ten post 17.04.2013 - 21:09


#4

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Również sugerował bym w gronie moderatorskim rozpatrzyć tą sprawę, czasami wręcz paranoicznie człowiek próbuje wystrzegać się byle to cięższego słowa, by tylko nie narazić się na warna. Nikt z nas nie twierdzi przecież, że tzw wulgaryzmy są do funkcjonowania w internecie koniecznie potrzebne, czy wyglądają atrakcyjnie jako dodatek do wypowiedzi, jednak zdarza się - po prostu - zdarza, że użyć takiego słowa nawet wypada, tudzież słowo wulgarne zawarte jest w jakimś filmie czy obrazku z linku, czego zmienić się nie da.
Nie chodzi nam o robienie chlewu, ale w mojej skromnej opinii wydaje mi się, że te słowne restrykcje i ciągłe przywoływanie SJP są jest jeszcze bardziej żenujące niż niepoprawne słownictwo.

Tylko nie odpisujcie - jak Ci nie pasuje, to zmień forum / jesteś źle wychowany i masz ubogie słownictwo / język Polski jest piękny i można przebierać w synonimach - bo to strasznie mało poważne.

Użytkownik Tsu edytował ten post 17.04.2013 - 22:24




#5

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Up-podłączam się :mrgreen:
Ze swojej strony bym prosił o akceptację wykropkowanych wulgaryzmów...
Pierwsza i ostatnia litera z kropeczkami w środku...
Szczególnie ich brak jest widoczny w niektórych dowcipach-bez odpowiedniego słowa dowcip traci sens, wypowiedź jest często pozbawiona sytości, czasem trzeba coś odpowiednio okrasić...

#6

aquamen.
  • Postów: 337
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Up-podłączam się :mrgreen:
Ze swojej strony bym prosił o akceptację wykropkowanych wulgaryzmów...
Pierwsza i ostatnia litera z kropeczkami w środku...


Nie koniecznie wykropkowane słowo musi być klątwą, a i tak jako kłątwa zostanie potraktowane. Spójrz na mój temat... http://www.paranorma...652#entry554652

#7

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W temacie Tenhana delikatnie broniłem moderacji. Jakieś trzy dni później zostałem upomniany przez Connora za wygwiazdkowane przekleństwo. Jak to było? Nadgorliwość gorsza od faszyzmu?

#8

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Co to jest wygwiazdkowane przekleństwo? Czy słowo "krowa" po wygwiazdkowaniu staje się wylgaryzmem?

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygwiazdkowane przekleństwa są tutaj zabronione dłużej niż większość z was (wypowiadających się) jest na tym forum. Nie rozumiem oburzenia.



#10

Mo.nika.
  • Postów: 265
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tez dostalam warna za slowo ktore na sile i ewentualnie mozna podciagnac pod wulgaryzm. Poza tym upomnienie ze nie na temat watku pisze. Fakt ze wyzej wiekszosc forumowiczow tez pisala nie na temat, jakos moderatowi Conorowi umknal :) Czyli co, tylko mnie nie wolno?
A potem sie dziwi ze zarzuca mu sie stronniczosc i uwieszanie sie niektorych.

#11

Dr Röck.
  • Postów: 136
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A ja popieram stanowisko moderacji. Co innego słowo pisane, co innego luźna rozmowa "głosowa". Nie jestem święty i w normalnej rozmowie zdarza mi się rzucić słowa uznawane za nieparlamentarne i to chyba niestety za często, ale uważam że jeśli się pisze na forum czy gdziekolwiek w internecie gdzie jest czas na przemyślenie tego co się pisze, to należy po prostu napisać to tak, żeby nie używać słów wulgarnych.
Wszystkie żale i bajeczki uważam za żałosne i śmieszne - jak ktoś nie umie napisać zdania bez "k...y" czy "d...y" w środku, to niech nie płacze że dostaje warna, tylko niech idzie do psychologa albo psychiatry bo najwyraźniej cierpi na patologiczną koprolalię!
To samo jeśli chodzi o wygwiazdkowane - nie gwiazdkuje się normalnych słów, bo nie ma powodu więc automatycznie wiadomo że chodzi o wulgaryzm.

A Connor jest może skutecznym moderatorem ale jak dla mnie stronniczym i za bardzo mu sodówka wali. Kiedyś miałem tu inne konto, sprawa wcześniej zgłaszana, proszę modów o nie dawanie mi bana za multikonto, mogę wyjaśnić co i jak. No i na tym starym miałem przeboje z jedną moderatorką która była chyba ostrzejsza od Connora ale przynajmniej w stu procentach obiektywna i zamiast walic warnami na lewo i prawo najpierw zbieralem upomnienia i długie przypisy z objasnieniami aż mi się czytać nie chciało - ale warny tez, w koncu zebralem trzy w tydzien wydawało mi się za nic, więc zrezygnowałem z forum.
Connor, zluzuj poslady chłopie bo też ludzi odstraszasz!

Ale co do wulgaryzmów jestem za ich tępieniem i bardzo dobrze też że jest dokładnie opisane co jest wulgaryzmem, a co nie, przynajmniej wiadomo co jest zakazane i za co można dostać po uszach.

P.S. Jeśli dostanę warna za wykropkowane dwa słowa, to akceptuje go. Użyłem ich z premedytacją ale była taka potrzeba :)



#12

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo przesadzacie.


Wulgaryzmy mają to do siebie, że jest to domena języka mówionego. Wspomagają mówiącego w wyrażaniu ekspresji i pod tym względem stanowią ważną część języka polskiego (sam często przeklinam).

Inaczej rzecz ma się w języku pisanym, bo tutaj wulgaryzmy są niemile widziane. A udzielając się na forum dyskusyjnym swoje opinie wyrażamy przecież w formie pisanej. Nieważne jak sprawy wyglądają w innych częściach internetu – na forum panuje pewna organizacja i porządek.

Wulgaryzmy w postach pisanych przestają pełnić swoją funkcję z języka mówionego i warto to zrozumieć. Wulgaryzm wypowiedziany stanowi często odbicie stanu emocjonalnego mówiącego, który używa przekleństw do wzbogacenia ekspresji swojej wypowiedzi, itp. w danej chwili. Wulgaryzm napisany traci te właściwości – post umieszczony na forum niestety posiada bardzo znikomą ekspresję, bo zostaje 'zawieszony' w czasie. Słowa mówione ulatują, tekst pisany zostaje. Osobnik wypowiadający się, który pisze post, ma dość czasu by ochłonąć, zastanowić się nad składnią i doborem słów – mając na uwadze, że to co napisze zostanie 'zawieszone' w czasie i ewentualne przekleństwa mogą być (i zwykle są) odbierane przez czytelników jako sztuczne, nieadekwatne i rażące.

Jedyną ulgę w mowie pisanej i wolną rękę w wykorzystywaniu wulgaryzmów mają literaci, w tym autorzy książek, którzy kreują światy i bohaterów.


Z kolei zapis w regulaminie forum, odsyłający do Słownika Języka Polskiego ma za zadanie unikać sytuacji kontrowersyjnych, w których oskarża się moderatora o "nadgorliwość" czy "nieobiektywność". Chyba przejrzyściej się nie da – na forum panują pewne zasady i trzeba się do nich dostosować. Masz wątpliwości – zajrzyj do słownika. Zawsze w końcu możesz się nim podeprzeć w razie gdyby moderator niesłusznie uznał za wulgaryzm coś co wulgaryzmem nie jest. Sprawiedliwiej się nie da. Ćwiczcie polszczyznę i cieszcie się, że to forum jest oazą w internetowym oceanie przekleństw i wulgaryzmów.



#13

Tenhan.
  • Postów: 758
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W tym poprzednim temacie o przekleństwach który założyłem zrobiłem taki błąd że głównie skupiłem się na warnowaniu za te najdelikatniejsze wulgaryzmy a jednak jest głupsza rzecz czyli właśnie z tym kontekstem i wtedy na tym powinienem się skupić. Bo wtedy ludzie odpisywali chociażby to co napisał Tsu że "język Polski jest piękny i można przebierać w synonimach" a jednak kiedy przedstawia się czyjąś wypowiedź lub wrzuca filmik no to po swojemu tego nie można przerobić. No i załóżmy że wrzucam jakiś filmik, chociażby z jakieś konferencji Palikota gdzie Palikot sobie popłynął i nazwał kogoś ch itd. i choć pokazanie tego byłoby bardzo przydatne w dyskusji to nie można bo chyba wtedy w oczach administracji "sieję zgorszenie" pokazując takie materiały (chociaż uważam że w tym wypadku administracja nie myśli tylko tak jak napisałem, działa jak echelon).

No i zastanawiające jest że właściwie tylko Connor tak się czepia (wcześniej jeszcze jak mylo był modem to robił taki sam cyrk) a inni moderatorzy chyba jednak bardziej działają na chłopski rozum i chwała im za to.

Myślę że to i tak nie zostanie zmienione bo przy takich restrykcjach jak się chce kogoś uwalić to łatwo to zrobić.

Nie dziwię się że nie ma tutaj działu humor albo jakiegokolwiek tematu typu "co Cię ostatnio rozśmieszyło?" bo przy takich zasadach to wtedy 3/4 użytkowników by poleciało :P

#14

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nigdy mnie na tym forum jakoś ten problem nie dotyczył ale widzę, że powraca on jak bumerang, co mogłoby świadczyć o tym, że nie jest wydumany.
A skoro tak, to może warto byłoby rozważyć sposób pogodzenia obu stron.

Według Wikipedii, hasło "wulgaryzm" zinterpretowane jest w sposób następujący:

"Wulgaryzmy – wyrazy, wyrażenia lub zwroty uznawane przez użytkowników danego języka jako nieprzyzwoite, ordynarne."
Tutaj, sprawa jest jasna, oczywista i niepodlegająca dyskusji. Jest regulamin forum, każdy z użytkowników zobowiązał się go przestrzegać, więc nie ma tematu.
Jednak dalej czytamy:

"Ze względu na sytuacje, w jakich się ich używa, podzielić je można na grupy:

1. przekleństwa, czyli grupa słów używanych, aby rozładować napięcie występujące z powodu uniesienia emocjonalnego lub negatywnych bodźców docierających do jednostki.
2. używane w celu świadomego obrażenia drugiej osoby bądź grupy ludzi.
3. używane w celu wyrażenia lekceważenia czegoś lub kogoś.
4. używane jako słowa zastępcze, wieloznaczne, jako zmiennik słowa o innym znaczeniu, uwypuklający np. krytykę.
5. funkcja dehumanizująca poprzez poluzowywanie norm obyczajowych, by przyzwyczaić do ich łamania, czyli wysoce kontrowersyjna, gdy jest stosowana np. w stosunku do żołnierza szeregowego w wojsku.
6. humorystyczne osobliwości słowne, nawyki, natręctwa słowne, "słowa-przecinki".
7. funkcja estetyczna, artystyczna, abstrakcyjny humor, artyzm słowny, np. turpizm, wywoływanie szoku estetycznego (por. katharsis), osobliwe, kontrastowe, oksymoroniczne lub abstrakcyjne, paradoksalne, absurdalne zestawienia (por. np. Witkacy, kabarety, itp.)."

O ile nie traktuję Wikipedii jako wyroczni, o tyle myślę, że zaproponowana w niej klasyfikacja wulgaryzmów jest dość sensowna i gdyby spróbować zastosować ją do oceny tekstów pisanych na forum, to mogłoby się okazać, że (przynajmniej częściowo) rozwiązuje ona problem.

Chodzi mi o to, że wulgaryzm wulgaryzmowi nierówny, podobnie jak cel jego użycia.

Moja propozycja brzmi następująco.
Punkty 2 / 3 / 5 można by traktować z bezwzględnością - myślę, że wszyscy się zgodzą z jakiego powodu
Punkty 1 / 4 / 6 można by dopuszczać opcjonalnie - w zależności od kontekstu i "artyzmu" użycia
Punkt 7 można by dopuszczać bez konsekwencji

Inaczej mówiąc.
Wszystkie wulgaryzmy mające na celu obrażenie kogoś lub zdyskredytowanie czyjejś wypowiedzi, traktowane byłyby jak dotychczas, część pozostałych - wg oceny moderatora, a grupa ostatnia nie podlegałaby sankcjom.

Wiem, że taka klasyfikacja nie zlikwiduje problemu całkowicie, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się ocena moderatora ale tak również jest w tej chwili, więc sytuacja nie zmieni się jakoś szczególnie dramatycznie.
Zdaję sobie sprawę, że moderatorzy będą musieli nieco bardziej się przyłożyć do analizy treści danej wypowiedzi ale - chyba min od tego oni są.
Jednocześnie będzie to bardziej czytelne i sprawiedliwe niż karanie "z automatu".
Kwestię, "kropkowane" czy nie, jak bardzo "kropkowane" pozostawiłbym decyzji moderatorów i admina.

Ostatnio zmienił się regulamin w kwestii "multikonto", więc może również czas na "wulgaryzmy"?

Swoją drogą...
Wpisałem sobie wyszukiwarkę forumową nazwę czteroliterowej części ciała (tej z "przedziałkiem" w środku) ilość tematów, która wyskoczyła jest zaskakująca. Ale jeszcze bardziej zaskakujące jest, że w dużej części postów, użycie tego "czteroliterowca" pozostało zupełnie niezauważone przez moderatorów... I wcale nie były one "wykropkowane".
Piszę to po to, żeby przypomnieć o ustaleniu wspólnej linii programowej (pisałem o tym wczoraj), bo póki co, duża część ocen sprawia wrażenie zupełnej przypadkowości...



#15

Mo.nika.
  • Postów: 265
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mysle ze niektorzy tutaj troche upraszczaja. Nie chodzi tylko o wulgaryzmy jako takie.
To prawda , jest regulamin, wszystko w nim wypunktowane i nalezy sie tego trzymac. Wina -Kara. Tyle tylko ze ta "Kara" powinna byc adekwatna do zbrodni.
Ostatnio udzielilam sie w jakims watku o orbe. Nie wiedzialam ze nie wolno.Nie doczytalam tego postanowienia. Moja wina i nie ma o czym mowic.
Ale inny mod , wzial pod uwage ze ja i inni tam piszacy jestemy nowi i rzeczywiscie moglismy to przegapic i upomnial nas tylko. Dobra wola i odrobina zrozumienia.Mozna? Mozna.
I z wulgaryzmami jest podobnie.. No jesli ktos rzuca w watku miesem to jasne -warn. Jednak tam gdzie sa jakies wykropkowane slowa czy powiedzmy w stylu dupa itp, wystarczyloby na poczatku zwykle upomnienie. No ale to juz dobra wola moderatora i kwestia tego jakim czlowiekiem jest.
Poza tym problem polega rowniez na tym i mysle ze wiekszosci to przeszkadza, iz brak konsekwencji w dzialaniu moderatora ,stwarza zamieszanie na forum i robienie z forumowiczow durni. Mam na mysli wlasnie moderowanie wybiorcze , czyli jednemu tak a drugiemu za to samo juz nie.

Stronniczosc.
Zlosliwosc.
Nadgorliwosc.
Lekcewazacy stosunek do forumowiczow. (delikatnie mowiac)
Brak konsekwencji w dzialaniu.
Stwarzanie zamieszania.
Prowokowanie.
Jednym slowem - Conor.

Mysle ze wiekszosc sie z tym zgadza i wiekszosci to przeszkadza.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych